Звітність ІП на ЕНВД в 2016 році без працівників і з працівниками

Кожен суб’єкт підприємницької діяльності має право, яке дає йому Федеральний закон, самостійно вибирати для свого бізнесу систему оподаткування. При цьому він повинен враховувати специфіку своєї роботи, кількість задіяних в бізнес-процесах робітників і матеріальних ресурсів, а також інші нюанси. В даний час індивідуальним підприємцям доступні 5 видів податкових режимів, кожен з яких має ряд переваг і недоліків. Багато суб’єктів підприємницької діяльності віддають перевагу податковій системі ЕНВД, яка відкриває перед ними великі перспективи і можливість оптимізувати податки. Вивчивши всі особливості цього податкового режиму, вони зможуть визначити, що вигідніше — ТОВ або ІП на ЕНВД?

Особливості ЕНВД (вмененке)

Система оподаткування ЕНВД користується великою популярністю серед фізичних та юридичних осіб, які отримують регулярний стабільний дохід. Вмененка ідеально підходить як для самостійно працюють індивідуальних підприємців, так і для представників малого бізнесу, які використовують працю найманих працівників. Перейти на цю систему оподаткування можуть ті ІП, вид діяльності яких потрапляє під регламент статті 346.26 Податкового Кодексу Росії.

Майбутній вмененщікі може містити в штаті працівників, сумарна кількість яких за рік не перевищить 100 осіб. Претендент на використання ЕНВД не повинен бути платником ЕСХН, а також не повинен брати участь в договорах довірчого управління або простого товариства. Індивідуальний підприємець, який бажає стати вмененщікі, може мати торговий зал, площа якого не перевищує 150 кв.м. Якщо суб’єкт підприємницької діяльності веде бізнес, який передбачає сплату торгового збору, то йому буде відмовлено в переході на ЕНВД. Не зможуть стати вмененщікі і індивідуальні підприємці, які здають в оренду АЗС.

При визначенні об’єкта оподаткування індивідуальні підприємці на ЕНВД (ставка 15%) повинні враховувати передбачуваний дохід (без обмежень), який вони отримають в звітному періоді. Після переходу на вмененку (для цього достатньо подати до контролюючого органу за місцем реєстрації заяву встановленого зразка) суб’єкти підприємницької діяльності будуть звільнені від таких податків:

 • податку на майно (крім об’єктів, включених до статті 378 НК РФ);
 • прибуткового податку за себе (13%);
 • податку на додану вартість (крім ПДВ, який нараховується на імпортні товари).

Порада: індивідуальні підприємці, які перейшли на ЕНВД, не зобов’язані застосовувати при продажу товарів і наданні послуг касові апарати. Замість фіскальних чеків вони можуть видавати клієнтам бланки суворої звітності.

ІП на ЕНВД — які звіти здавати в 2016 році?

Кожен суб’єкт підприємницької діяльності, який використовує податковий режим ЕНВД, повинен подавати звіти в наступні державні структури:

Куди подається звіт Який документ здається нюанси
У податкову службу декларація ЕНВД Здається щоквартально
У Пенсійного Фонду (повинна бути проведена реєстрація ІП в ПФ в якості роботодавця)

 

РСВ-1 Якщо за звітний період виручка перевищить 300 000 рублів (яка буде показана в звіті ЕНВД), то в ПФ потрібно буде заплатити від неї податок в розмірі 1%
До Фонду соціального страхування 4-ФСС Подається при використанні найманих працівників
У Росстат Відомості про середню чисельності працівників Здається один раз на рік до 20 січня

Зміни, які в 2016 році торкнуться ІП, що застосовують ЕНВД

Починаючи з 2016 року, ЕНВД не є обов’язковим податковим режимом, який до цього часу змушені були використовувати деякі категорії суб’єктів підприємницької діяльності. Тепер база оподаткування визначається не за результатами звітного періоду, а у вигляді передбачуваного доходу, що дуже зручно для багатьох індивідуальних підприємців.

Ще кілька нюансів цієї системи оподаткування, про які повинні знати суб’єкти підприємницької діяльності:

 • оплата податку — до 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом;
 • подача декларації — до 20 числа, наступного за звітним кварталом;
 • звіт подається до податкового органу, який розташований найближче до офісу індивідуального підприємця;
 • ІП, які працюють самостійно, без залучення в штат співробітників, звільняються від статусу «податковий агент».

Як подається звітність ІП на ЕНВД?

Індивідуальні підприємці, які використовують податковий режим ЕНВД, можуть подавати звіти до контролюючих органів декількома способами:

 • при особистому відвідуванні;
 • через офіційного представника;
 • поштою, надіславши звіт рекомендованим листом з описом та повідомленням;
 • за допомогою інтернету.

Терміни подачі звітів

Щоб уникнути штрафних санкцій за несвоєчасно подані звіти, індивідуальні підприємці повинні добре орієнтуватися в встановлених Федеральним законодавством терміни:

Тип звітів періодичність подачі терміни подачі нюанси
Податкова звітність індивідуального підприємця — вмененщікі (стаття 346.32. Податкового Кодексу РФ) Один раз в квартал

 

до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом: 20 апреля 2016 р .; 20 липня 2016 р .; 20 жовтня 2016 р .; 20 січня 2017 р (подача податкової декларації для ІП у 2017 році буде здійснюватися в такі ж терміни) Якщо останній день подання декларації припадає на свято або вихідний, то він автоматично переноситься на найближчий робочий день
Звітність в ПФР за формою РСВ-1

 

Один раз в квартал до 15 числа другого місяця, наступного за звітним кварталом (якщо звіт подається на паперовому носії); до 20 числа другого місяця, наступного за звітним кварталом (якщо звіт подається в електронному вигляді) Складається на підставі нарахованих страхових внесків
Звітність в ПФР за формою СЗВ-М У 2016 році перший раз звітність здається за квітень (до 10 травня) до 10 числа наступного місяця Звіт оформляється по кожному працівнику
Звітність до ФСС за формою 4-ФСС Один раз в квартал до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом (якщо звіт подається на паперовому носії); до 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом (якщо звіт подається в електронному вигляді) Звіт заповнюється по всіх нарахуваннях (враховується сума страхових внесків для ІП і працівників, якщо вони є)
Звітність в ПФР за формою РЕВ-6-2, РЕВ -6-1 Здається разом з РСВ-1 Термін здачі: до 15 травня; 15 серпня; 15 листопада; 15 лютого (за рік) Індивідуальні відомості на співробітників

Річна звітність ІП на ЕНВД

Індивідуальні підприємці в 2016 році повинні здавати річну звітність за 2015 рік:

Тип звіту номер форми Граничний термін подачі
Декларація по єдиному податку на поставлений дохід для окремих видів діяльності КНД-1152016 до 20.01.2016г.
Довідка про доходи фізичних осіб та суми, нарахованих і утриманих податків з доходів фізичних осіб за 2015 рік 2-ПДФО до 1.04.2016г.
Відомості про виплати на адресу фізичної особи, вироблених за 2015 рік СЗВ-6-3 не пізніше 15 лютого 2016 р
Відомості про середньооблікової чисельності працівників за 2015 рік КНД 1110018 до 20 січня 2016р.

Звітність ІП на ЕНВД в 2016 році без працівників

Індивідуальні підприємці відрізняються від юридичних осіб тим, що можуть абсолютно спокійно розвивати свій бізнес без використання робочої сили. В даний час багато суб’єктів підприємницької діяльності, які мають статус ІП, не потребують залучення трудових ресурсів, так як вбрання ними бізнес-напрямок дозволяє самостійно контролювати кожен робочий процес. Наприклад, для роботи інтернет-магазину індивідуальному підприємцю можна не наймати працівників.

ІП без найманих працівників, застосовує податковий режим ЕНВД, повинен здавати в контролюючі органи відповідну декларацію. Цей звіт має бути поданий один раз в квартал до 20 числа, наступного за звітним періодом. У тому випадку, коли індивідуальний підприємець не здійснював господарську діяльність, він зобов’язаний відмовитися від використовуваного податкового режиму і відзвітувати або по ОСНО, або за ССО. Якщо суб’єкт підприємницької діяльності використовує тільки податковий режим ЕНВД, то порожню декларацію йому подавати не потрібно.

Порада: не дивлячись на регламент Федерального законодавства щодо відсутності необхідності в подачі нульових звітів по ЕНВД, індивідуальним підприємцям слід все ж уточнити цей момент в контролюючих органах за місцем реєстрації.

Індивідуальний підприємець, який працює без залучення трудових ресурсів, не обтяжений великою кількістю звітів. Йому необхідно лише раз в квартал розрахувати податкові зобов’язання по ЕНВД і не пізніше 20 числа, наступного за звітним кварталом, подати до контролюючого органу заповнену декларацію. При заповненні звіту суб’єкт підприємницької діяльності повинен враховувати базову прибутковість, а також місцевий коефіцієнт і дефлятор.

Індивідуальним підприємцям рекомендується використовувати для розрахунку податкових зобов’язань по ЕНВД формулу:

БД х К1 х К2 (Ф1 + Ф2 + Ф3) х 15%, де

 • БД — прибутковість (базова), для кожного виду діяльності вона визначається в індивідуальному порядку;
 • К1 — дефлятор (коефіцієнт), в 2016 році він дорівнює 1,798;
 • К2 — коефіцієнт (місцевий), який встановлюється міською владою, зазвичай він знаходиться в проміжку від 0,01 до 1;
 • Ф (1,2,3) — фізичні показники (наприклад, квадратура приміщення) за місяці звітного кварталу;
 • 15% — ставка податку ЕНВД.

приклад:

 • Як приклад можна розрахувати ЕНВД для торгової точки, площею 22 кв.м.
 • Для закладів громадського харчування базова прибутковість дорівнює 1 000. Тепер виконуємо розрахунок: 1 000 х 1,798 х 0,5 (22 + 22 + 22) х 15%
 • Податкові зобов’язання ІП за квартал становлять 8 900 рублів.

Порада: після подачі звіту контролюючі органи в обов’язковому порядку перевірять достовірність інформації. Якщо фіскали виявлять, що індивідуальний підприємець занизив податок, то до нього будуть застосовані штрафні санкції. У тому випадку, коли ІП понад норму нарахував і сплатив податок ЕНВД, то він не зможе зробити перерахунок і, відповідно, грошей своїх більше не побачить. Тому при проведенні розрахунків потрібно бути гранично уважним і зосередженим, щоб не допустити навіть найменшої помилки.

Звітність ІП на ЕНВД в 2016 році з працівниками

Індивідуальні підприємці (вмененщікі), які використовують працю найманих працівників, повинні після закінчення звітного періоду подавати до контролюючих органів та позабюджетні фонди звіти як за себе, так і за співробітників (що значаться в штаті).

У Федеральну податкову службу в 2016 році суб’єктам підприємницької діяльності необхідно подати звіт за формою КНД 1110018. Цей документ повинні заповнювати і здавати всі індивідуальні підприємці та комерційні організації незалежно від того, на якому вони знаходяться податковому режимі. Винятком з цього правила є ІП, які не використовують в роботі трудовий ресурс. Такий категорії суб’єктів підприємницької діяльності з 2014 року не потрібно здавати звіт про середньооблікової чисельності робітників.

Індивідуальні підприємці, які використовують працю найманих працівників, повинні щокварталу здавати в контролюючий орган розрахунок 6-ПДФО:

 • за 1 квартал;
 • за півріччя;
 • за 9 місяців;
 • за рік.

Форма 6-ПДФО здається до 30 (31) числа місяця, наступного за звітним кварталом. Річний звіт за 2015 рік здається до 1 квітня 2016 року разом з бланками 2-ПДФО (вони заповнюються на кожного штатного співробітника).

Довідка 2-ПДФО складається по кожному працівнику на підставі даних (враховуються всі виплати і утримані суми прибуткового податку), присутніх в податкових регістрах. Вона здається один раз на рік до 1 квітня, наступного за звітним року. Якщо в цьому звіті присутній позначка «2», то значить, що індивідуальний підприємець не мав можливості утримати з працівника ПДФО. Така довідка подається до 1 березня, наступного за звітним року.

Довідка 2-ПДФО може подаватися до контролюючих органів у двох видах:

 1. В електронній формі. Індивідуальні підприємці приносять до контролюючих органів звіти на флешці, з якої фіскали переносять дані в свою систему. Також дозволяється використовувати інтернет-ресурси для відправки звітності до податкової служби. Для того щоб подати звіт через інтернет, у ІП має бути оформлено понад 25 осіб-співробітників. Передаючи повідомлення по електронній пошті, індивідуальний підприємець повинен враховувати один нюанс: у 1 файлі повинно бути не більше 3 000 документів. Якщо при підготовці звітів виходить більшу кількість документів, то створюється два або три файли. Контролюючі органи повинні повідомити суб’єкта підприємницької діяльності про отримання кореспонденції. Після цього відправнику буде відправлений «протокол прийому відомостей» (протягом 10 днів).
 2. На паперовому носії. Якщо індивідуальний підприємець має в штаті щонайменше 25 осіб найманих працівників, він може звіт 2-ПДФО заповнювати від руки на паперовому бланку. Цей порядок став застосовуватися з початку 2016 року. Суб’єктам підприємницької діяльності дозволено або особисто здавати довідки, або відправляти їх до контролюючих органів поштою (рекомендований лист з описом та повідомленням). Фіскали, які отримали поштову кореспонденцію, повинні скласти протокол прийому відомостей (в двох примірниках), який буде підтверджувати факт здачі індивідуальним підприємцем звітів.

Паралельно з довідками 2-ПДФО суб’єкти підприємницької діяльності повинні здати в податкову службу реєстру відомостей про доходи фізичних осіб, який складається в 2-х примірниках.

Якщо індивідуальний підприємець крім податкового режиму ЕНВД використовує і інші системи оподаткування, він зобов’язаний за ним також здати звіти і вести окремий облік доходів і витрат для правильного обчислення податкових зобов’язань. Індивідуальний підприємець повинен в обов’язковому порядку вести за кожним працівником персоніфікований облік і один раз на рік подавати відповідний звіт до органів Пенсійного Фонду. Якщо планується ліквідація ІП з боргами перед пенсійним фондом, то його співробітники будуть проводити камеральну перевірку на підставі раніше наданих даних.

Як звітувати ІП, якщо він в звітному періоді не здійснював господарську діяльність?

Всі індивідуальні підприємці (вмененщікі), які в звітному 2016 року не провели жодної господарської операції, повинні в установлений Федеральним законодавством термін (5 днів з моменту припинення діяльності) подати до контролюючих органів заяву на відмову від режиму ЕНВД. Починаючи з 2016 року, IP на вмененке не подають нульових декларацій.

 

Для більшості суб’єктів підприємницької діяльності ЕНВД є найоптимальнішим податковим режимом. Багато індивідуальні підприємці, які здійснюють діяльність у сфері торгівлі, використовують саме вмененку. Перевагою даної системи оподаткування є проста в складанні звітність, для чого ІП немає необхідності наймати бухгалтера.

Збережіть статтю в 2 кліка:

При обчисленні податкових зобов’язань суб’єкт підприємницької діяльності буде використовувати не реальні, а базові показники, через що сума до сплати в бюджет може бути в рази менше фактичного податку. Плануючи перейти на цей податковий режим, індивідуальні підприємці повинні врахувати один мінус вмененке — якщо вони не будуть працювати протягом декількох звітних періодів, то їм все одно доведеться заплатити податок і здати в контролюючі органи декларацію.

Ссылка на основную публикацию