Компенсація за невикористану відпустку при звільненні у 2016 році

Припинення трудових відносин відбувається по різних життєвих обставин. При цьому звільняється співробітник повинен в останній робочий день отримати повний розрахунок, в який входить:

 • заробітна плата за відпрацьований час, не отримана ним до моменту звільнення;
 • компенсація за невикористану відпустку.

Якщо з першою складовою розрахунку все відносно просто, то розрахунок компенсації за відпустку нерідко викликає певні складнощі, особливо у людей, які не мають бухгалтерських знань. Тим часом складного в цьому нічого немає, досить чітко визначити: кому, коли і за що покладені дані виплати.

Підстави для нарахування компенсації

Згідно Трудового кодексу РФ кожен працівник має право на відпочинок, одним з видів якого є відпустку. Законодавство визначило, що мінімальна тривалість відпустки становить 28 календарних днів. Крім того, працівник має право ряд додаткових відпусток, які пов’язані зі специфікою професії, характером роботи, місця проживання і т.д.

Право на основну відпустку виникає у працівника через шість місяців безперервної роботи у даного роботодавця. Роботодавець зобов’язаний щорічно затверджувати графіки відпусток всіх працівників на майбутній календарний рік.

Якщо до моменту звільнення працівник не встиг сходити у відпустку, то роботодавець повинен здійснити виплату компенсації за невикористані дні відпустки. У розрахунок приймаються не тільки дні основної відпустки, але додаткового. Причому на розрахунок не впливають обставини, чому працівник не відгуляв належні йому дні відпочинку. Наприклад, якщо працівник в 2016 році був у відпустці всі двадцять вісім днів основної відпустки, але йому належить ще вісім днів додаткової відпустки за роботу в Південних районах Сибіру і ці дні він не використовував для відпочинку, то розрахунок буде проводитися за ці вісім днів додаткової відпустки .

Кому належить виплата компенсації за відпустку?

Отримати компенсацію за відпустку при звільненні можуть всі працівники, які з різних причин не використали дні відпустки, які покладені їм згідно із законом і умовами трудового або колективного договору. На виплату компенсації не впливає причина розірвання трудового договору, наприклад, звільнення за прогули є заходом дисциплінарного впливу за порушення трудової дисципліни, але її застосування не позбавляє працівника права на отримання компенсації за невикористану відпустку.

Однак є ситуації, коли звільняється працівник не отримує цю виплату:

 • на момент звільнення у нього немає невикористаних днів відпустки;
 • з моменту прийому на роботу і звільнення пройшло менше ніж півмісяця;
 • зі співробітником був укладений не трудовий, а договір цивільно-правового характеру.

Інших винятків немає, в інших ситуаціях роботодавець зобов’язаний провести розрахунок компенсації за невикористані дні відпустки і виплатити її в день звільнення.

Розрахунок компенсації при звільненні у 2016 році — приклад

Для визначення суми компенсації за невикористану відпустку необхідно: перемножити середньоденний заробіток і кількість невикористаних днів. Однак щоб точно визначити дані показники, треба виконати наступні дії:

 • визначити стаж роботи даного працівника на даному місці;
 • уточнити кількість днів відпустки, які не були використані працівником;
 • розрахувати середньоденний заробіток за весь період роботи.

Тільки після цього можна зробити правильний розрахунок компенсації, яка покладається працівникові при звільненні.

Порада: при виплаті компенсації за невикористану відпустку бажано звільненому працівникові представити повний розрахунок даної компенсації. Причому розрахунок подається в двох примірниках: один — працівникові, другий — роботодавцю, на якому звільняється ставить підпис на знак згоди з правильністю виробленого розрахунку.

Визначення стажу роботи

Розрахунок стажу роботи співробітника в організації здійснюється за даними про його прийомі, наприклад, це може бути наказ про прийом на роботу. Розрахунок ведеться пропорційно відпрацьованим місяцям. Якщо брати до уваги тільки основна відпустка, то за кожен повний відпрацьований місяць працівнику належить 2,33 дня відпустки. Для розрахунку кількості днів відпустки беруться тільки цілі місяці. Необхідно враховувати, що ті місяці, де працівник відпрацював більше 15 днів, округлюються до повного місяця, а де кількість відпрацьованих днів менше 15 — до уваги не беруться.

Також до уваги робочого періоду для відпустки включаються дні, коли фактично працівник не здійснював трудову функцію, але за ним зберігалося робоче місце:

 • вихідні та святкові дні;
 • неоплачувані періоди відпочинку тривалістю не більше двох тижнів в календарний рік;
 • дні вимушеного прогулу;
 • відсторонення працівника від виконання посадових обов’язків з незалежних від нього причин.

З урахуванням цих всіх даних проводиться розрахунок загального періоду, за який працівнику має бути надана відпустка. Наприклад, співробітник був прийнятий на роботу 13 січня 2015 року та звільняється 10 серпня 2016 року. Стаж для відпустки становить 1 рік 7 місяців, так як 2015 рік в розрахунок приймається повністю, а в 2016 році з розрахунку виключається серпень — відпрацьовано менше 15 календарних днів.

Варто врахувати, що виплати при звільненні за скороченням штатів в 2016 році передбачають дещо інший порядок визначення стажу для відпустки. У разі якщо причина звільнення ліквідація організації, то період роботи від 5,5 до 11 місяців округлюється до повного року.

Визначення невикористаних днів відпустки

Коли визначено стаж для відпустки, можна визначити кількість днів покладеного відпустки. Так, при стажі в 19 місяців кількість відпускних днів складе: 19 * 2,33 = 44, 27 дня, в даному випадку цифри після коми відкидаються. Для визначення кількості невикористаних днів досить з отриманих днів відняти дні, які працівник вже відгуляв. Час, що залишився число і буде використовуватися для розрахунку компенсації. Наприклад, у вересні 2015 року працівник брав два дні в рахунок відпустки, тоді 44 — 2 = 42 дня невикористаної відпустки.

Розрахунок середньоденного заробітку

Саме цей розрахунок викликає найбільші труднощі у більшості підприємців. Тим часом є спеціальне положення «Про особливості порядку обчислення середньої заробітної плати», яке докладно регламентує методику визначення середньоденної зарплати.

Найчастіше розрахунок будується на простій формулі: нарахована зарплата за розрахунковий період ділиться на 12 місяців і ділиться на 29,3 — середня кількість днів за місяць. Важливо в цій формулі точно визначити розрахунковий період. Відповідно до зазначеного вище Положення, розрахунковий період при звільненні визначається дванадцять місяців, що передують місяцю звільнення. Наприклад, при звільненні з 10 серпня 2016 року розрахунковий період буде з 1 серпня 2015 року до 31 липня 2016 г. Якщо за вказаний період працівникові була нарахована заробітна плата в розмірі 600 тисяч рублів, то розмір середньоденного заробітку буде наступний: 600000/12 / 29,3 = 1706,48 рублів.

З розрахункового періоду виключаються дні, коли працівник фактично не працював: період тимчасової непрацездатності, час вимушеного простою і т.д.

У нарахований за період заробіток входять тільки виплати, які пов’язані з виконанням трудових функцій: заробітна плата, премії, бонуси і т.д. У розрахунок не приймаються виплати соціального і компенсаційного характеру, наприклад, матеріальна допомога, допомога по лікарняним листком, компенсація за ПММ і т.д.

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

Коли всі необхідні показники визначені, залишається зробити сам розрахунок компенсації. Повертаючись до прикладу вище, було визначено, що у працівника виявилося 42 дня невикористаних для відпустки. Середньоденний заробіток склав 1706, 48 рублів. Таким чином, 42 * 1706, 48 = 71672,35 рублів — компенсація за невикористану відпустку, яку повинен отримати працівник при звільненні.

Роботодавець повинен врахувати, що компенсація, як і будь-яка інша виплата працівникові, підлягає оподаткуванню за ПДФО, податок утримується з нарахованої суми. Крім того, з нарахованої суми роботодавець зобов’язаний провести відрахування до позабюджетних фондів.

Як уникнути неправильного розрахунку компенсації?

На практиці часто трапляються ситуації, коли роботодавець з тієї чи іншої причини допускає неточності в розрахунках компенсації за невикористану відпустку. Найчастіше вони викликані неправильним визначенням кількості днів покладеного відпустки, а також помилковим визначенням середньоденного заробітку.

В даний час існує безліч можливостей зробити правильний розрахунок компенсації. Це спеціальні модулі, вбудовані в бухгалтерські програми, в тому числі і он-лайн продукти. Різні калькулятори на зразок тих, що розраховують вклади в Россельхозбанке під відсотки, що дозволяють ввести будь-які необхідні дані. При використанні подібних інструментів необхідно забезпечити тільки правильне введення вихідних даних і через лічені секунди результат буде готовий.

Збережіть статтю в 2 кліка:

До речі, такі програми полегшують життя багатьом сучасним підприємцям, у яких необхідність проведення різних розрахунків ставить під питанням: чи варто відкривати свій бізнес. Зараз навіть такі складні розрахунки, як компенсація невикористаної відпустки при звільненні, що не становить особливих труднощів. Але навіть використання найсучасніших технічних засобів не знімає з власника бізнесу обов’язку знати, як правильно виконуються ті чи інші нарахування, тільки в цьому випадку можна виключити неприємності, викликані неправильними розрахунками.

Ссылка на основную публикацию