Водопостачання і стабілізація мережі для догляду за кавоваркою

Сьогодні я розповім про те, як слід поводитися з кавової технікою, в чому полягає її обслуговування і догляд. Необхідно враховувати, що будь-який пристрій — це складний набір електроніки, гідросистем, механічних складових. У будь-який кавомашині є блоки, модулі, трубки, контури. Все це потребує уваги з боку користувача.

Все про водопідготовки

Щоб кавоварка могла приготувати ідеальну чашку кави, потрібно не тільки добірне колумбійське зерно, а й смачна, м’яка вода. Тут завжди потрібно шукати компроміс, тому що фактори, що визначають смакові якості і м’якість частенько суперечать один одному. Я говорю про мінералізації і жорсткості.

Що це таке інше:

 • мінералізація — по суті, це кількість розчинених у воді мінеральних солей. Саме вони задають органолептиком готового напою. Кава приблизно на 95% складається з води, тому ігнорувати смак самої води просто нерозумно;
 • жорсткість — не менш важливий фактор для приготування кави. В цілому, це комплекс властивостей, що визначають наявність катіонів магнію, кальцію, причому жорсткість води може бути загальною, постійної і тимчасової. Крім магнію і кальцію в рідини можуть бути розчинені такі тверді речовини, як натрій, залізо, мідь, залізо, нітрати, сульфати, гідрокарбонати і т.д.

Загальна жорсткість — це все катіони, які містяться у воді. Постійну рідина знаходить при розчиненні хлоридів, сульфатів, солей магнію, кальцію. При кип’ятінні вони залишаються в розчині і не реагують один з одним.
Кращі кавомашини з регулюванням жорсткості води

Тимчасова — заснована на присутності у воді катіонів кальцію, магнію, заліза, бі-, гідрокарбонатів. Саме тут можна говорити і випаданні осаду. Як відомо, в бойлері кавомашини температура води наближена до 100 градусів: вище 100 в бойлері для пара / окропу, близько 94 — в бойлері для еспресо. Катіони вступають в реакцію при кип’ятінні води, утворюючи нерозчинні солі. Вони осідають на стінках бойлера і нагрівальних елементах.

Необхідно розуміти, що жорсткість і мінералізація — це різні речі. Мінералізацію можна підвищити, розчинивши у воді ложку солі. Жорсткість — це вже розчинені солі магнію або кальцію.

В підсумку:

 • саме жорсткість має ключове значення для правильної експлуатації кавомашини. Вода з високою жорсткістю завжди утворює накип, вона мало придатна для процесу екстракції. Солі осідають на стінах бойлера, нагрівальних елементах, погіршують теплотехнічні властивості і термін служби техніки;
 • жорстка вода має низький потенціал для розчинення кавових жирів. Катіони реагують з маслами, формуючи практично нерозчинні опади і плівки. Це спотворює смак готового напою, підвищує витрата зерна. Кава погано розчиняється в жорсткій воді.

Як визначити параметри води

Тут є два варіанти: застосування спеціальних тестерів або приладів. Обидва засоби допоможуть визначити і загальну, і тимчасову жорсткість. Тестові смужки часто входять в комплект до побутових кавових машин. Але, можна придбати продукт окремо, заплативши близько 150-200 р.

Вони максимально прості у використанні:

 • наливаємо воду з-під крана в склянку;
 • опускаємо туди тестер на пару секунд;
 • дістаємо і дивимося, скільки поділок змінило забарвлення;
 • якщо одне — у вас дуже м’яка вода, якщо два — м’яка, якщо три — жорстка, якщо чотири — дуже жорстка. Можливі незначні градації, коли на тесті представлено не 4 поділу, а 5-6, але це не змінює суті. Чим більше кубиків змінило колір, тим жорсткіше рідина.

Звичайно, ці результати не можна назвати лабораторними. Більш точне тестування досягається за допомогою метра води TDS. Цей невеликий прилад визначає мінералізацію і жорсткість. Ціна — близько 700 р.

Їм працюють так:

 • знімають захисний ковпачок, включають солемер;
 • прилад опускають в стакан з водою до максимального рівня (5 см);
 • рідина злегка перемішують для виходу повітряних бульбашок;
 • через 10 з натискають кнопку hold для збереження результатів;
 • чим більше мг / л видає солемер, тим жорсткіше вода. Для ідеального кави свідчення повинні складати 0-50 мг / л.

Що робити далі

Щоб отримати хороший кави і не зіпсувати техніку, можна піти різними шляхом.

Якщо машина не підключена до водопроводу
Вбудовувані кавомашини з підключенням водопроводу

Перший варіант водопідготовки — використання фільтрів в резервуарах для води. Такий продукт випускають практично всі виробники кавової техніки — Delonghi, Jura, Saeco, Bosch. Досить виміряти жорсткість, встановити фільтр в бак. Далі можна відкоригувати його налаштування. За замовчуванням тут встановлюється середня жорсткість, що можна змінити на низьку або високу. В середньому, заміна потрібно кожні 2 місяці або після кожних 50 л води.

При такому методі водопідготовки кавоварка вимагатиме декальцинацію.
Кращі автоматичні кавомашини з декальцінаціей
Затягувати з цим питанням не раджу, втім, як і з регулярною заміною картриджа. У зворотному випадку, фільтр звернеться в зло. Деякі екземпляри оснащені паперовою підкладкою, яка, відшаровуючись, почне потрапляти в каві. Плюс, буде затримуватися потік води, при несприятливому розвитку подій можлива повна поломка гідросистеми.
Що робити якщо апарат не бачить воду

Установка підпорядковується наступним принципам:

 • щоб активувати водяний фільтр, його слід витягнути з упаковки і трохи потрясти;
 • далі наповнюємо будь-яку ємність водою і занурюємо туди фільтр;
 • тримаємо його в перевернутому стані, поки він не наповниться водою — це видно по виходу всіх бульбашок;
 • фільтр ставимо в порожній бак, щоб він потрапив в спеціальне кріплення;
 • бак заливають свіжою водою;
 • натискаємо «ОК», машина почне виконувати злив води. Якщо на пристрої є дисплей, після завершення активації фільтра на ньому відобразиться галочка.

Ще один варіант — заливка в бак бутильованої або попередньо відфільтрованої води. Якщо вода якісна, машина буде вважати її ідеальною. Відповідно декальцинація потрібно вкрай рідко, майже щорічно.
Преміальні кавомашини з автоматичною декальцінаціей

Якщо машина підключена до водопроводу

Тут доведеться задіяти більш дорогі рішення.

До них відносяться:

 • професійні фільтр-системи для кавоварок. Тут працюють високопоточних системи фільтрації, що особливо актуально для кавоварок, встановлених в барах, кафе, ресторанах. Такий пом’якшувач-очищувач можна встановити хоч під барною стійкою. Основний є мембранна технологія фільтрації. Для відновлення якості очищення потрібна заміна картриджів. Це зручно і цілком ефективно;
 • станції пом’якшення води. Пом’якшення — це витяг з води іонів магнію і кальцію. Такі станції працюють за принципом іонного обміну, коли кальцій і магній змінюється на натрій. Коли ресурс обладнання закінчується, іонообмінну смолу регенерують таблетованій сіллю. В принципі вимагається тільки засипка солі і контроль її рівня. В середньому, регенерація проводиться раз на місяць. Тут є один нюанс — перед підключенням умягчителя потрібна установка фільтра грубої і тонкої очистки. Це видалить з води механічні домішки, так як станції пом’якшення такими функціями не володіють;
 • системи зворотного осмосу. Тут можна говорити про зниження мінералізації. Суть методу полягає проходженні потоку води через мембрану. Устаткування підбирається після аналізу води, так можна вибрати тип мембран, їх кількість, оптимальне робочий тиск, насос і т.д. Для збору очищеної рідини потрібно накопичувач або насос другого підйому. Система може бути побутової та промислової, відповідно, для домашніх кавоварок і пристроїв, що працюють в сфері HoReCa.

стабілізація мережі

На моїй практиці не один десяток кавоварок ламався через примхи електромережі. Особливо явно це простежується в техніці західно-європейського виробництва. Справа в тому, що вона випускається під 230 В. У нашій країні стандарт напруги становить 220 В і нерідко падає до 180. При такому розкладі кавові прилади просто відмовляються працювати.

Я завжди рекомендую підключати пристрої через стабілізатор напруги. На виході він повинен підтримувати межа в 210-250 В. Якщо брати до уваги ніжну і хитру начинку кавоварок, краще задіяти стабілізатори на основі плавно регульованих трансформаторів з підмагнічуванням.
Що робити при відсутності електроживлення в кавомашині

Так ви забезпечите:

 • повний захист обладнання від випадкових змін напруги;
 • стабільне живлення в умовах підвищеного / заниженої напруги;
 • захист плат, мікросхем від коротких замикань;
 • в аварійних ситуаціях відбувається відключення навантаження.

Середня вартість стабілізатора складає близько 2 т.р.

Підключення може бути реалізовано двома способами:

 • за допомогою мережевого шнура. Тут використовуються малопотужні стабілізатори. Підключення подібно подовжувача, — є мережевий шнур живлення з вилкою на виході і розетка для кавоварок. Це побутової варіант;
 • за допомогою затискачів і клем на задню панель стабілізатора. Це стаціонарне підключення. Використовуються більш потужні стабілізатори, які підключаються відразу після автомата або лічильника. Це питання має реалізувати тільки електрик.

видалення накипу

Операція видалення накипу або декальцинація докладно описана в будь-якій інструкції, що додається до комплекту до кавомашині. Зазначу, що алгоритм дій може відрізнятися між моделями різних виробників.

Однак, є щось спільне:

 • чистка від накипу — досить простий процес. Декальцинація розрахована на самостійне обслуговування користувачем кавового апарату;
 • процедуру проводять після появи відповідного сигналу, — за умови, що в кавомашині є така індикація;
 • якщо в приладі відсутня опція автоматичного видалення накипу, це не означає, що чистка йому не потрібна. Просто оцінювати стан кавомашини і час декальцінаціі доведеться самостійно. Бажано перейнятися цією процедурою хоча б раз на місяць.

Вибираємо засіб для видалення накипу — три основні типи

В цілому, на ринку можна зустріти три типи засобів для очищення кавомашини — для декальцінаціі, чищення від відкладень / кавових жирів, чищення молочного контуру / капучинатора. Від накипу позбавляє саме перший варіант, причому, препарат повинен використовуватися тільки за призначенням. Є, звичайно, ще кошти для чистки кавомолки, а для догляду за зовнішнім виглядом слід використовувати будь-який склад, призначений для догляду за побутовою технікою.

Засоби для видалення накипу або декальцінаціі випускаються різними виробниками. Це можуть бути рідини, таблетки або порошок. По суті, будь-яка з них використовується в будь-яких автоматичних кавоварка або побутових кавоварках.

Кожен бренд пише, що слід закладати тільки його препарат, але по факту в цих заявах немає сенсу. Можна спокійно використовувати сподобався бюджетний варіант. Порошок це, рідина або таблетки — значення не має.

Будь декальцінатор повинен розлучатися в воді, відповідно до вказівок, поданих на упаковці. Готовий розчин виливається в резервуар для води. Загальний обсяг активної рідини повинен становити 1-2 л, що спирається на модель кавомашини. Якщо є сумніви, краще налити більше, ніж менше.

Самостійна очищення від накипу

Декальцинація запускається командою Decalc, Calc, Descal. Зауважу, що прилади, підключені до водопроводу, очищаються тільки з розбиранням пристрою. Це — праця для професіоналів. Якщо в машині передбачена автоматична очистка, вона триває не більше 25-40 хвилин. Після цього повинна з’явитися індикація про завершення програми. До цього моменту не можна доливати в прилад ніяких рідин.

Перед додаванням активного розчину в відсік для води потрібно зняти фільтр для очищення, якщо він там є. Якщо декальцінатор пройде крізь нього, він буде безповоротно зіпсований, фільтр можна буде відразу викинути.

Якщо кавоварка очищається від накипу в ручному режимі, очистку проводять самостійно. Рідина пропускають через капучинатор по 50 мл за раз, дотримуючись інтервал в 2-5 хвилин і відкриваючи кран для подачі води.

Я б рекомендував звернутися до ручному очищенні навіть при наявності відповідної програми, якщо в кавоварку лилася дуже жорстка вода, ви давно не робили очищення і всередині утворилися серйозні відкладення накипу. Це можна відстежити, глянувши на контейнер для води, де з’являються характерні білі розводи. В даному випадку тривалих пауз не потрібно, максимум 30 с.

Якщо проводити чистку в автоматичному режимі, що відшарувалася накип може забити бойлер. Крізь нього більше не пройде ні вода, на засіб. Доведеться міняти весь вузол. Якщо пропускати активний розчин з короткими паузами, відкладення будуть виводитися рівномірно до їх повного розчинення і вимивання.

промивання

Після декальцінаціі необхідно звільнити всі піддони. Резервуар для води промивається проточною водою. Далі в нього наливається чиста рідина і проводиться ополіскування внутрішньої системи кавомашини. Для цієї операції краще використовувати 1-2 повних бака води.

Якщо чистка ручна, відкриваємо кран для подачі води і через капучинатор зливаємо всю воду. Після закінчення ополіскування, в резервуар наливається чиста вода (фільтрована, бутильована), на місце вставляється фільтр, якщо він був. Перші 2-3 чашки кави раджу вилити в раковину, — навіть після промивання вони будуть віддавати присмаком кошти.

Чистка від кавових відкладень і жирів

Якщо на кавомашині є знімний заварювальний блок (обслуговується), його можна просто зняти і промити. Робити це краще частіше, гірше ви точно не зробите. Періодичність залежить від частоти експлуатації. У домашніх умовах, де на добу готують близько 5-10 чашок, досить проводити очистку раз в сім днів. В кафе чи ресторані, де готується близько 20-100 чашок за зміну ополіскування заварника краще робити в кінці кожного робочого дня.
Кавові для мобільних кавових точок

Необхідно уважно поставитися до цього процесу. Якщо не виймати заварник, не чистити його, це серйозно спотворить смак кави. Якщо механізм незнімний, його неможливо дістати, чи не розібравши машину. Це стосується більшості пристроїв від Krups, деяких моделей Franke, Jura. Тоді в обов’язковому порядку запускає авто-промивка за участю спеціального препарату.

Автоматичне очищення від кавових жирів

Не всі сучасні кавомашини мають функцію автоматичного очищення від кавових відкладень. Нерідкі випадки, що програма декальцінаціі є, а програми чистки заварника — немає. Як правило, цим грішать такі виробники, як Spidem, Saeco, Delonghi, Gaggia як попало. У таких моделях часто передбачена можливість знімання диспенсера. Пристрій для подачі кави витягують і промивають вручну під краном. Більш нічого і не треба.

Якщо в апараті є автоматика, програма займає 15 хвилин. Як правило, це кнопка Clean, але в різних моделях може бути по-різному, так що раджу вивчити інструкцію з експлуатації.

вибираємо засіб

Препарати для виведення жирів і відкладень представлені у вигляді таблеток різного розміру і різних порошків. Повторюся, що тут теж можна використовувати саме бюджетне і доступний засіб без шкоди кавомашині. Головне, щоб воно призначалося саме для видалення кавових жирів.

Очищувач необхідно додати в спеціальний відсік або в відділення для меленої кави. Ні в якому разі не плутайте, і не сипте порошок в резервуар для води або кавомолку. Якщо використовується нерідний таблетований препарат і він не входить в відсік, таблетку можна поламати на кілька частин. Але, при цьому слід подивитися, щоб засіб потрапив туди, куди треба, а не застрягло в каналі.

Якщо машина чиститься на автоматі краще контролювати цей процес, виконуючи все, що вона зажадає. Це може бути добавка кошти, долив води, вимога про натискання тієї чи іншої кнопки. Все інше прилад виконає сам (прочистити і промиється).

Наостанок порада — якщо ви застосовуєте порошок, після його додавання слід прочистити канал і воронку від залишків. Інакше потім доведеться пити еспресо з маленькими дозами засобу для чищення, яке буде сипатися і потрапляти в каві. Після завершення процедури перші три чашки кави краще вилити в раковину.

Догляд за капучинатором і молочної системою

Ручні та автоматичні Капучинатори необхідно чистити відразу після того, як завершилося приготування молочних напоїв або збивання молочної піни. Використання спеціальних засобів не є обов’язковим.

Але, якщо відходом знехтувати, залишки молока залишаться всередині автоматичного капучинатора, на розігрітих частинах, в трубках. Навіть через півгодини видалити все це буде складніше і вже буде потрібно спеціальний препарат. Якщо в машині автоматичний капучинатор, його доведеться розбирати і прочищати вручну. Трубку теж краще відразу зняти, промити під водою і поставити назад.

Прочищення автоматичного капучинатора підпорядковується наступним принципам:

 • міняємо глечик з молоком на ємність з водою;
 • натискаємо подачу молока;
 • проганяє 50 мл рідини (якщо ви не зволікали з очищенням);
 • якщо забруднення серйозні, в воду додають спеціальний препарат. При такій операції потрібно подальша промивка чистою водою. У машинах з трубками для подачі пари і води їх опускають у воду із засобом і запускають пар. Залишки витирають чистою серветкою, трубки споліскують чистою водою;
 • якщо є кнопка для промивання — тут справа ще простіша. Слід натиснути її і апарат сам запустить очистку.

Не слід залишати в автоматичних капучинатором надовго резервуар з молоком. Краще прибрати його в холодильник. В іншому випадку молоко скисне прямо в глечику і відмити його буде складніше.

Мастило вручений групи

Варильний блок теж потребує обробки. В середньому, це відбувається після приготування 500 чашок кави або раз на місяць. Для цього використовують один єдиний матеріал — харчову мастило на силіконовій основі. На цьому не варто економити, — продукт випускають практично всі виробники кавоварок (Philips, Bosch і т.д.). Правильна мастило не має смаку, запаху, прозора, характеризується середньою в’язкістю.

Я б не радив проводити мастило за допомогою кулінарних жирів або маргарину, як радять деякі умільці. Ці речовини швидко прогіркнуть, спотворюючи смак напою і в цілому дають короткочасний ефект. Також не слід брати промислові мастильні матеріали або машинні масла. Вони дуже агресивні і можуть пошкодити пластикові частини заварника.

Операція проводиться наступним чином:

 • варильна група витягується і промивається під струменем проточної води. Це допоможе видалити залишки відслужив мастила, кава та інші забруднення;
 • мастило рівномірно наноситься на напрямні з двох сторін;
 • обробляються з’єднувальні елементи, вал;
 • блок встановлюється назад до характерного клацання. Слід щільно закрити сервісну дверцята і вставити резервуар для макухи. Разом з тим не зайвим буде промити лоток для збору крапель і бак для води. Можна закинути їх в посудомийну машину і запустити програму на температурі не вище 60 градусів.

Наочний процес мастила можна подивитися в будь-якому ролику в інтернеті. Якщо заварювального пристрій незнімне, мастило та інше обслуговування проводиться в сервісі. Якщо забувати про спеціальну обробку заварника, це порушить коректну роботу механічних деталей. Прилад почне вібрувати, свистіти, скрипіти і нагріватися.
Про профілактичному догляді за кавовими

Якщо в кавомашині немає лічильника порцій, частоту виконання можна відстежити так:

 • машина варить 1-5 чашок в день — змащуємо блок раз в чотири місяці;
 • готує 6-10 порцій — раз в два місяці;
 • більше 10 порцій в день — раз на місяць.

Регулярна заміна ущільнювальних гумок

Заміна ущільнювачів — важливий етап техобслуговування кавомашини. Як правило, така операція проводиться через 1.5-2 року активного використання приладу. Я не раджу проводити заміну самостійно, все-таки краще звернутися в сервіс. Частота не залежить від марки пристрою, — кавові Philips, Bosch, Delonghi абсолютно ідентичні в цьому плані.

Висновки або як не потрапити на дорогий ремонт

Наріжний камінь обслуговування і догляду за кавовим обладнанням — своєчасна чистка. Всі маніпуляції, зокрема, позбавлення від накипу, залишків молока, кавових масел розраховані на самостійний підхід. Якщо з якихось причин не можна виконати ці операції вчасно і постійне обслуговування кавомашини недоступно, слід звертатися до фахівців.
Про вибір між сервісним ремонтом і чорними майстрами

Очищення і змазування вручений групи повинна бути регулярною, в зворотному випадку контури заб’ються залишками кави. Залежно від інтенсивності роботи апарату промивка під проточною водою потрібно мінімум раз в тиждень, а то і раз в день. Щомісяця проводите очищення таблетками для видалення масляного нальоту і мастило. Виробники подробненько розписують цей процес в інструкції і частенько прикладають тубу з силіконовою змазкою в комплект.

Третє — не нехтуйте настройками. З ключового зазначу настройки жорсткості води і ступеня помелу. У першому випадку слід відштовхуватися від фактичних параметрів води, яка тече у вас з-під крана, в другому — простежте, щоб на кавомашині не стояло мінімальний помел. Це шкідливо навіть для самого наверненого агрегату.

Ссылка на основную публикацию