Зразок заяви на реструктуризацію боргу по кредиту

Різні життєві ситуації можуть стати причиною неможливості виконувати свої зобов’язання за кредитним договором повністю або в якійсь його частині. Законодавство передбачає для таких випадків можливість зміни договірних умов шляхом проведення реструктуризації кредиту.

Причини реструктуризації кредиту

Закритого переліку подій, при яких проводиться реструктуризація кредитної заборгованості, не існує. Кожна кредитна організація визначає його самостійно або розглядає заяви про реструктуризацію в індивідуальному порядку.

На практиці найбільш поширеними причинами проведення реструктуризації стають:

 • Втрата позичальником джерела доходу;
 • Хвороба позичальника;
 • Надзвичайні ситуації, які погіршили матеріальне становище позичальника;
 • Інші об’єктивні причини зниження платоспроможності позичальника.

Відзначимо, що проведення реструктуризації заборгованості по кредиту — це право банку, на сьогоднішній день немає нормативно-правового акта, який зобов’язував би кредитну організацію в обов’язковому порядку переглядати умови кредитного договору в тій чи іншій ситуації.

Як написати заяву про реструктуризацію кредиту — зразок

Реструктуризація кредитної заборгованості проводиться за письмовим зверненням позичальника. Деякі банки розробили свої форми заяв, але боржник може направити заяву і в довільній формі. В даному документі повинно бути відображено:

 • Найменування кредитної організації;
 • Дані кредитного договору: дата укладення, номер, термін дії, сума кредиту;
 • Розмір проведених виплат за договором і залишок заборгованості;
 • Обставини, що спричинили неможливість виконання зобов’язань за кредитним договором;
 • Прийнятні варіанти реструктуризації.
 • Завантажити зразок заяви на реструктуризацію боргу по кредиту .doc

Заява подається до відділення банку, де оформлений кредит, в двох примірниках. На одному з них працівник банку повинен зробити позначку про прийом і повернути заявнику, а другий залишається банку. Також заява може бути надіслана на адресу банку рекомендованим листом з описом вкладення. Досвід показує, що завжди має сенс направляти заяву про реструктуризацію боргу на філію банку за місцем видачі кредиту, а також в головний офіс. Справа в тому, що нерідко керівництво на місцях боїться взяти на себе відповідальність щодо перегляду умов кредитування і просто відмовляє в реструктуризації, а головний офіс, розглянувши заяву, йде назустріч позичальникові і пропонує йому прийнятні умови погашення заборгованості.

Щоб підвищити ймовірність позитивного рішення за заявою, до нього необхідно додати документи, що підтверджують викладені в ньому обставини. Наприклад, в разі втрати роботи можна додати копію трудової книжки та копію наказу про звільнення.

Перед подачею заяви необхідно дізнатися про розмір заборгованості. Дізнатися, чи є заборгованість по кредиту, можна за допомогою фахівців банку, звернувшись до відділення або зателефонувавши на «гарячу лінію». Наприклад, дізнатися заборгованість по кредиту в Ощадбанку можна в будь-якому відділенні банку за пред’явленням паспорта. Слід пам’ятати, що, якщо в одному банку є два і більше кредитів, заяву про реструктуризацію необхідно подавати на кожен з них окремо, але слід вказати в ньому, що є ще кредитні зобов’язання. Наприклад, у позичальника пільгова іпотека для молодих сімей за федеральною програмою і два споживчих кредиту на термін до трьох років. В результаті звільнення з роботи одного з подружжя матеріальне становище сім’ї значно погіршився і вони не в змозі виплачувати заборгованість в повному обсязі по всіх кредитах. В такому випадку в заяві про реструктуризацію можна вказати, що позичальник виплачує платежі по іпотеці і просить переглянути умови кредитування за споживчим кредитом номер один з урахуванням того, що є ще один споживчий кредит. Аналогічну заяву подається і відносно другого кредиту.

Деякі позичальники помилково вважають, що заставні кредити не можна реструктуризувати. Насправді банки також проводять перегляд умов кредитних договорів, забезпечених заставою. У таких випадках позичальник повинен тільки гарантувати ліквідність застави в разі прийняття нових умов кредитування.

Порядок проведення реструктуризації

У кожного банку є своя порядок розгляду заяв на реструктуризацію. В одних банках — це робота відділів кредитування, в інших — проблемних заборгованостей, по-третє — спеціальних підрозділів.

Немає і єдиних термінів, коли може бути подано заяву про реструктуризацію заборгованості. Тут також одні банки розглядають тільки звернення, які надійшли до моменту виникнення прострочення за договором, в інших допускається реструктуризація простроченого кредиту (в середньому на термін, що не перевищує шести місяців).

Порада: заяву про реструктуризацію заборгованості найкраще подавати до моменту виникнення прострочення або коли вона не перевищує одного місяця, в такому випадку банк бачить сумлінність позичальника і його прагнення уникнути негативного розвитку подій за кредитним договором.

Короткострокові позики і кредити рідко реструктуризуються через невеликих сум заборгованості. Втім, останнім часом деякі кредитні установи стали йти назустріч клієнтам, які мають невелику (до 100 000 рублів) заборгованість.

Практика дозволяє виділити наступні варіанти реструктуризації заборгованості за кредитами, які пропонує більшість російських банків:

 • Кредитні канікули — звільнення позичальника від платежів по кредиту або їх частини на певний проміжок часу (найчастіше від 2 до 6 місяців);
 • Зниження процентної ставки — найбільш поширене для заставних кредитів;
 • Зміна терміну кредитування — за рахунок збільшення терміну проводиться зменшення щомісячних платежів;
 • Прощення боргу — зустрічається вкрай рідко, тільки в разі, якщо залишок боргу незначний, а в житті позичальника сталися події, які не дозволять почати погашення заборгованості найближчим часом.

Крім того, одним з варіантів реструктуризації заборгованості можна назвати можливість рефінансування кредиту, тобто отримання нового кредиту на більш вигідних умовах для закриття поточних кредитних зобов’язань. Головним недоліком такого варіанту є те обставина, що взяти кредит на погашення інших кредитів з простроченням можна не у всіх банках. Необхідно враховувати, що більшість програм рефінансування передбачають обмеження за кількістю прострочених кредитів, термінів прострочення, а також видів кредитів, наприклад, практично жоден банк не проводить рефінансування кредитних карт.

Підсумком проведення реструктуризації заборгованості є твердження додаткової угоди до кредитного договору з новими умовами кредитування, а також складання нового графіка погашення заборгованості. Якщо реструктуризація проводилася у формі кредитних канікул, то також складаються нові графік платежів і підписується угода про канікули. При прощення боргу кредитор виносить відповідне рішення, яке припиняє всі зобов’язання позичальника за кредитом.

Збережіть статтю в 2 кліка:

В даний час взяти кредит в ВТБ24, Ощадбанку або іншої кредитної організації не дуже просто. Виною всьому нестабільна економічна ситуація, зниження платоспроможності населення. Але і в цих умовах значне число банків розуміють проблеми позичальників і охоче йдуть на реструктуризацію заборгованості при виникненні труднощів з погашенням кредитів. Реструктуризація дозволяє кредиторам набути впевненості, що борг буде погашений, так як позичальник в результаті цієї процедури отримує прийнятні для нього умови виконання кредитного договору. З банком можна домовитися — головне, робити це правильно і продумано.

Ссылка на основную публикацию