Зразок договору на надання транспортних послуг з перевезення вантажів

Багато суб’єктів підприємницької діяльності, які не мають власного автопарку, регулярно користуються послугами транспортних компаній або індивідуальних підприємців. Деякі з них укладають договір найму водія з власним автомобілем, після чого вводять нового співробітника в свій штат. Незалежно від того, який спосіб співпраці ними був обраний, послуги з транспортування вантажів повинні оформлятися документально.

При перевезенні вантажів різного призначення завжди виникають проблеми, які сторонам часто доводиться вирішувати в судовому порядку. Мінімізувати ризик виникнення розбіжностей вони можуть в тому випадку, якщо при складанні договору передбачать всі можливі нюанси. Такі угоди відрізняються від типових документів, наприклад, від договору безоплатного користування нежитловим приміщенням або контракту на поставку товарів. Саме тому, перш ніж складати такий документ, необхідно отримати консультацію юриста, який знає всі «підводні камені» таких угод.

Коли потрібно документально оформляти послуги з перевезення вантажів?

В даний час великою популярністю серед суб’єктів підприємницької діяльності стало користуватися такий напрямок бізнесу, як вантажоперевезення. Багато фізичні особи замість того, щоб відкрити своє таксі з нуля, починають надавати послуги населенню і різним компаніям, пов’язані з доставкою вантажів. Варто зазначити, що процедура переміщення вантажів по території Російської Федерації і за її межі регламентується відповідними законами. Вони в обов’язковому порядку повинні оформлятися документально, і між сторонами угоди укладаються договори.

Угоди встановленого зразка повинні оформлятися при переміщенні вантажів наступними видами транспорту:

 • автомобільним;
 • залізничним;
 • авіа;
 • морським.

Порада: сьогодні багато компаній та індивідуальні підприємці працюють з клієнтами по самостійно розробленим договорами. Саме тому замовникам потрібно бути гранично уважними, так як виконавці в таких угодах в першу чергу дотримуються свої інтереси.

Які переваги отримує компанія, яка користується послугами транспортних фірм?

Багато суб’єктів підприємницької діяльності свідомо користуються послугами компаній-перевізників. Це пов’язано в першу чергу з тим, що вони не хочуть мати справу з великою кількістю проблем, пов’язаних з утриманням власного автопарку. Для його формування необхідні величезні суми грошових коштів, які деякі організації просто не мають. З утриманням та обслуговуванням автомобілів завжди виникають різні проблеми. Машини необхідно постійно ремонтувати, проводити діагностику їх технічного стану, заправляти паливом і т.д. При цьому для управління одним вантажним автомобілем компанія повинна створити як мінімум дві штатні одиниці (працівникам доведеться регулярно виплачувати заробітну плату).

Порада: варто відзначити, що для формування власного автопарку компанія повинна мати територію, яка огороджена і знаходиться під охороною. Саме тому багато юридичні та фізичні особи вважають за краще користуватися послугами сторонніх організацій, що спеціалізуються на транспортуванні вантажів.

Що собою являє договір на надання послуг з перевезення вантажів?

Договір транспортування вантажу є документ, який підтверджує всі досягнуті між сторонами угоди, а також регулює всі нюанси угоди. Перевезення вантажів може здійснюватися різними способами, через що при складанні супутньої документації повинні використовуватися відповідні нормативно-правові акти.

При оформленні послуг з транспортування вантажів суб’єкти підприємницької діяльності повинні використовувати нормативи, закони і кодекси Російської Федерації:

 1. Цивільний кодекс.
 2. Повітряний Кодекс.
 3. Трудовий кодекс.
 4. Кодекс внутрішнього водного транспорту і т.д.

Порада: при складанні договорів сторони в обов’язковому порядку повинні враховувати відомчі і локальні положення і накази, які можуть скасовувати або доповнювати існуючі в законах норми.

У договорі, який укладається сторонами на надання послуг з транспортування вантажів, повинні враховуватися обов’язки замовника і виконавця. Також в документі обумовлюються їх права і відповідальність за порушення умов угоди. Незалежно від того, буде використовуватися типовий договір або індивідуально розроблений перевізником, документ повинен повною мірою відповідати регламенту Федерального законодавства Росії.

Порада: в більшості випадків в таких договорах передбачається матеріальна відповідальність для сторони, яка порушила умови угоди. Щоб запобігти можливим проблемам, рекомендується текст документа передати на вивчення юристу.

Що повинен містити договір транспортування вантажів?

При складанні договору на надання послуг з транспортування вантажів (зразок можна взяти у юриста) сторони повинні включити в нього такі пункти:

 1. Предмет. У цьому пункті має бути присутня вичерпна інформація про вантаж (кількість, вигляд упаковки, тип вантажу і т.д.). Сторони вказують точні реквізити пункту доставки і терміни, які встановлені для транспортування.
 2. Загальні положення. Тут зазвичай описується загальна інформація, вписуються різні терміни, основні положення і термін дії договору.
 3. Розрахунки. У цьому пункті описується вартість послуг, порядок проведення розрахунків, терміни оплати і т.д. Сторони повинні вказати, яким способом замовник буде проводити розрахунок з виконавцем (передоплата, повна оплата, розрахунок після доставки вантажу).
 4. Планування і здійснення перевезення. Ця частина договору є найголовнішою, так як саме тут описуються всі нюанси майбутньої угоди. Сторони обговорюють всі можливі нюанси, описують процес прийому вантажу і його зберігання, деталі страхування. Якщо перевезення буде здійснюватися за межі Російської Федерації, то повинна бути інформація про необхідність в розмитнення.
 5. Правила та обов’язки (передбачені для кожної зі сторін).
 6. Відповідальність. У цій частині договору детально описується відповідальність кожної сторони за порушення взятих на себе зобов’язань. Якщо передбачено матеріальне відшкодування збитку або штрафні санкції, то сторони повинні все докладно розписати, аж до вказівки процентних ставок і сум компенсаційних виплат.
 7. Форс мажор. Детально описуються всі можливі ситуації, які можуть стати причиною порушення або невиконання умов договору.
 8. Реквізити обох сторін. Вказується повна назва, юридична адреса, платіжні реквізити та необхідні для складання документації коди, ІН і т.д.
 9. Підписи та печатки.

Порада: в договорі на перевезення вантажу повинен бути вказаний номер ліцензії компанії-перевізника, на підставі якої вона здійснює цей вид діяльності. Якщо у виконавця немає такого дозвільного документа, то, надаючи транспортні послуги, він автоматично порушує регламент Федерального законодавства, за що буде притягнутий до адміністративної та, можливо, кримінальної відповідальності.

Про які особливості договору на надання транспортних послуг необхідно знати?

У Федеральному законодавстві Росії не передбачена вимога про обов’язкову державну або нотаріальної реєстрації договорів на перевезення вантажів. Така угода буде вважатися офіційно укладеним після того, як замовник і виконавець дадуть на нього свої підписи і печатки. Представляти інтереси сторін можуть керівники або їх довірені особи (співробітники підприємств, які мають такі повноваження відповідно до облікової політики або наділені спеціальної довіреністю).

Відповідно до регламенту Федерального законодавства, при виникненні спорів або якихось розбіжностей сторони договору можуть вирішити все в досудовому порядку. Якщо в процесі переговорів їм не вдалося знайти компроміс, рішення проблеми перекладається в правову площину. Варто зазначити, що представники Феміди не розглядатимуть позовну заяву потерпілої сторони до того моменту, поки не буде проведена процедура досудового врегулювання.

Юридичні аспекти таких договорів

Договір на перевезення вантажів є угода, яка в добровільному порядку уклали сторони і оформили його на паперовому носії (ст. 161 ЦК України). Незважаючи на те, що Федеральним законодавством не вимагається особливого запевнення таких договорів, при необхідності сторони можуть звернутися в нотаріальну контору для отримання відповідної позначки. Документ складається в двох примірниках, по одному для кожної сторони угоди.

Виконавець зобов’язаний прийняти у замовника вантаж для подальшого транспортування до вказаного в договорі пункту призначення. Підтвердженням факту приймання товарів може бути товарно-транспортна накладна. У цьому документі вказується не тільки повна інформація про перевізника, замовника і одержувача, але і розписуються дані про транспортується вантаж.

Договір на перевезення вантажів укладається на оплатній основі. Якщо замовник послуги з якихось причин не перерахував гроші виконавцю, чим порушив умову угоди, то воно може бути розірвано перевізником в односторонньому порядку. При цьому дані дії не матимуть для виконавця ніяких правових наслідків.

Щоб уникнути проблем в майбутньому, сторони при укладенні договору (зразок можна отримати в нотаріальній конторі) повинні врахувати наступні моменти (їх потрібно позначити в документі):

 • хто буде виконувати вантажно-розвантажувальні роботи;
 • оформлення страховки;
 • хто буде здавати, і приймати вантаж;
 • оцінка вантажу;
 • хто несе відповідальність за розкрадання або втрату вантажу;
 • пакет супровідної документації;
 • чи буде у вантажу супровід і т.д.

Які нюанси транспортної угоди потрібно врахувати, щоб не мати проблем з податківцями?

Юридичні особи, які користуються послугами перевізників, відповідно до регламенту Федерального законодавства можуть відносити все понесені витрати на витрати звітного періоду. Завдяки цьому вони зменшують базу оподаткування по податку на прибуток і ПДВ (якщо перевізник є платником цього податку). Співпрацювати суб’єкти підприємницької діяльності можуть як з юридичними особами, так і з індивідуальними підприємцями.

Якщо планується операція з перевізником, замовник повинен врахувати наступний момент, що стосується її документального оформлення:

 1. З виконавцем має бути укладений відповідний договір. Перед її підписанням замовник повинен перевірити у нього наявність ліцензії (бажано попросити копію, щоб прикласти її до договору).
 2. При оформленні угоди з перевезення вантажу повинна оформлятися товарно-транспортна накладна (в 4-х примірниках), копія цього бланка прикладається до видаткових документів замовника.
 3. Після завершення транспортної послуги виконавець повинен передати замовнику на підпис акт (в 2-х примірниках, по одному для кожної зі сторін). Якщо за угодою немає ніяких претензій, сторони підписують цей документ і запевняють печатками.
 4. Договір на перевезення вантажу може укладатися на підставі замовлення або заявки вантажовідправника. Всі створювані заявки можуть мати паперову або електронну форму.

Порада: при документальному оформленні транспортної послуги величезне значення має правильно складена товарно-транспортна накладна. У судовій практиці існує безліч випадків, коли представники Феміди розглядають таку накладну як єдиний документ, здатний підтвердити факт угоди.

Довести факт здійснення транспортної послуги може шляховий лист. Цей бланк виписується компанією-перевізником для кожного автомобіля, який залишає гараж. За допомогою подорожнього листа підприємство контролює не тільки транспортний засіб, а й водія, а також по ньому списує паливо. Він може оформлятися як юридичними особами, так і індивідуальними підприємцями. На підставі подорожніх листів компанія-перевізник нараховує заробітну плату своїм водіям, проводить розрахунок амортизаційних відрахувань, списує паливно-мастильні матеріали і т.д.

При розрахунку вартості транспортних послуг компанія-перевізник повинна діяти відповідно до встановлених тарифів, закріпленим в обліковій політиці. В цьому випадку шляховий лист також буде виступати в якості документа, що підтверджує факт і економічну обгрунтованість розрахунків за виконану транспортну послугу.

Якщо компанія замовляла в одному місяці кілька транспортних послуг у одного виконавця, то в кінці місяця сторони можуть скласти акт звірки розрахунків. У цьому документі кожна зі сторін відображає наступні дані:

 • дата виконання послуги;
 • сума;
 • дата оплати;
 • сума оплати;
 • номери облікових документів.

Якщо у сторін зійшлися підсумкові цифри, вони підписують акт. Підписаний акт, в якому сторони погодилися з існуючим залишком на кінець звітного періоду, може виступати в якості доказової бази, якщо потерпіла сторона вирішить подати позов про стягнення заборгованості.

Порада: індивідуальні підприємці, які самостійно перейшли на патентний режим оподаткування, при наданні транспортних послуг можуть не мати ліцензії на здійснення цього виду діяльності. При укладанні угоди замовник повинен поцікавитися, на підставі чого діє ІП при укладенні договору, і попросити копії цих документів.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Якщо суб’єкт підприємницької діяльності планує скористатися послугами транспортної компанії, він повинен укласти з нею відповідний договір. В обов’язковому порядку він повинен перевірити наявність дозвільної документації, яка дає право здійснювати цей вид діяльності. У договорі слід вказати всі важливі моменти і передбачити можливі нюанси, щоб уникнути судових розглядів при виникненні спірних ситуацій.

Зразок договору перевезення вантажів

 • Завантажити зразок договору перевезення вантажів .doc
Ссылка на основную публикацию