Жовте тіло в яєчнику (правому і лівому) при вагітності, що це?

Першою ознакою, який говорить про те, що жінка може незабаром стати мамою, вважається жовте тіло, яке проглядається на УЗД.

Всім відомо, що жіночий організм, — це досить складний механізм, який постійно виконує сотні завдань і функцій. Щомісяця він робить певний циклічний круговорот, головною метою якого вважається дозрівання яйцеклітини і, звичайно ж, вихід її з яєчника. Саме вони дають можливість жінці зачати, потім виносити і народити дитину. Таким чином, стає зрозуміло, що яйцеклітина відіграє найважливішу роль в процесі продовження роду всього людства.

У разі, коли запліднення не відбувається, ця сама яйцеклітина гине, і у жінки починаються менструальні виділення. Ну а якщо все-таки вагітність наступила, то організм представниці прекрасної статі починає працювати по-новому, тобто в ньому відбуваються певні гормональні зміни, які потім допомагають їй виносити і народити здорового і повноцінного дитини.

З цього можна зробити висновок, що яєчники — це найскладніший і неймовірно значимий орган для живого жіночого організму. Їх головне завдання — тримати організм в збалансованому і правильному стані. І, звичайно ж, дати можливість жінці продовжити свій рід.

Для цього після овуляції в одному з яєчників починає формуватися жовте тіло. Звичайно, це правило прийнятно тільки у випадку зі здоровим жіночим організмом.

1 Функція жовтого тіла

Щоб дати відповідь на питання про те, що таке жовте тіло, необхідно трохи розбиратися в ендокринології та гінекології. Це утворення є органом, який існує певний проміжок часу і функціонує, завдяки правильній роботі ендокринної системи.

Його завдання полягає в наступному: підготувати слизову внутрішню оболонку матки до правильного прийому ембріона.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Що показує жовте тіло на УЗД в яєчнику після овуляції?
 • Причини крові під час овуляції
 • Особливості базальної температури при місячних
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Дана заліза містить певний пігмент — лютеїн, який має жовтий колір. Тому цей орган має саме таку назву.

Іншими словами, можна сказати про те, що основна функція, яка покладена на жовте тіло, це здійснити синтез гормону прогестерону. Але крім прогестерону, їм виробляються гормони:

 • андрогенного типу;
 • естрогенного типу;
 • окситоцини;
 • релаксин;
 • ингибин.

І інші корисні біо з’єднання, які потрібні здоровому жіночому організму.

Якщо говорити про розміри цього органу, то вони складають 10-27 мм, їх зростання відбувається, в залежності від дня менструального циклу, починаючи від лютеїнової фази. Але є випадки, коли розміри тіла можуть бути значно вище або нижче, тоді жінці слід замислитися над тим, що в її організмі відбуваються якісь відхилення і може початися процес утворення кісти. А це вже обіцяє про пристойні неприємності для організму будь-якої жінки. Хоча і постановка діагнозу «кіста жовтого тіла» не є приводом для особливої ??паніки. Вона піддається швидкому лікуванню, а в деяких випадках і зникає так само раптово, як і утворилася.

2 Стадії формування органу

Весь цикл формування цього органу відбувається при правильному взаємодії імунної системи, гіпофіза і яєчників і складається з чотирьох основних стадій:

 1. Проліферація. Вона полягає в тому, що рівень гормону лютеїну в крові жінки збільшується, і сама яйцеклітина виходить в порожнину очеревини, а ось стінки фолікула, який до цього лопнув, збираються в складки. Тобто попросту відбувається викид фолікула в порожнину, а ось самі клітини починають активно ділитися. Хоча іноді жовте тіло в яєчнику утворюється і без овуляції, це відбувається у випадках занадто великої кількості лютеїну, який впливає на розвиток домінантного фолікула.
 2. Васкуляризация. Під час цієї стадії відбувається проростання кровоносних судин в зростаючі клітини фолікула. Саме цей факт забезпечує хороший кровообіг для залози і дозволяє їй правильно працювати. До речі, вчені прийшли до єдиної думки про те, що жовте тіло є органом жіночого організму, який має найбільш інтенсивний кровотік.
 3. Розквіт. Під час розквіту гормональна активність залози проявляється на максимальному рівні. Воно стає яскравого кольору і трохи підноситься над поверхнею яєчника. Прі не настанні вагітності тривалість цієї фази становить приблизно 10-12 днів. Ну а потім вона поступово знижується.
 4. Згасання. У цей період завжди стає зрозуміло, настала вагітність у жінки чи ні. У негативному випадку починаються дистрофічні зміни в клітинах залози, вона значно зменшується в розмірах і перетворюється на суцільний рубець, стає білого кольору, а потім зникає. Все це супроводжується зниженням кількості жіночих статевих гормонів в організмі представниці прекрасної статі, що в підсумку призводить до відторгнення ендометрію і менструації. Ну і звичайно, потрібно пам’ятати про те, що саме з цього моменту в яєчниках починають відбуватися процеси, які впливають на формування нових фолікулів.

Ну а в разі вдалого запліднення, жовте тіло не припиняє свого функціонування. Можливо це завдяки гормону, який виробляється клітинами самого зародка. І триває це десь до 12 тижня вагітності. А потім плацента бере на себе всі функції ендокринної системи організму жінки. Хоча жовте тіло при вагітності може розвиватися і далі, аж до моменту народження малюка.

3 Причини порушень роботи залози

Про патології, які можуть розвиватися в жіночому організмі, розказано досить багато. Але ось що означає патологія жовтого тіла і чим вона загрожує, про це знаю не багато хто.

Найчастіше безпліддя діагностується в тих випадках, коли жінка, живучи повноцінним статевим життям, протягом довгого періоду не може завагітніти. При цьому обстеження другої половинки показало, що він готовий до зачаття дитини. Або ж, наприклад, коли при кожній спробі виносити дитину відбувається мимовільний викидень або завмирання ембріона. Всі ці події свідчать тільки про одне — недостатня робота жовтого тіла. Воно в недостатній кількості виробляє прогестерон, який необхідний для збереження вагітності.

Звичайно, встановити такий діагноз можливо тільки після повного обстеження жіночого організму, після проведення:

 • ультразвукової діагностики;
 • аналізу крові на гормони;
 • вимірювання базальної температури, але тільки на протязі не одного, а декількох циклів;
 • біопсії ендометрія.

Якщо такий діагноз підтверджується, то пацієнтці призначають спеціальну гормональну терапію. Це препарати, які містять синтетичний прогестерон в чистому вигляді. І в разі настання вагітності їх потрібно продовжувати приймати аж до 12 тижня вагітності, а іноді і набагато довше, щоб виключити можливість небажаного переривання вагітності.

Потрібно пам’ятати про те, що якщо виявляється будь-яка аномалія в роботі жовтого тіла, то лікар призначає спеціальні препарати, які можуть відновити його функції. Наприклад, Бромокриптин або Достинекс.

Ще один неприємний діагноз, який пов’язаний з жовтим тілом, це кіста. Її можливо виявити тільки після проведення УЗД органів малого таза. Зазвичай розмір такої кісти не перевищує 6 см, а її поява пов’язана з гормональним збоєм в організмі жінки. Часто кіста супроводжується больовими відчуттями в області живота і яєчників.

Варто сказати про те, що подібні новоутворення зникають під час вагітності і після декількох менструальних циклів, які проходять в правильній черговості. І в цілому, особливої ??небезпеки ні для здоров’я жінки, ні для плоду не уявляють. Але все-таки звернутися до лікаря варто, якщо раптом встановлено такий діагноз. Медициною встановлено факти, коли кіста жовтого тіла переростала і в більш складні проблеми в роботі жіночого організму.

4 Як працює яєчник

Яєчник — це орган, який забезпечує відтворення потомства. Основне його завдання — виростити яйцеклітину. Сама яйцеклітина знаходиться в яєчнику в спеціальній оболонці з рідиною, яка називається фолікул.

У період, коли фолікул не активний, його розміри досить маленькі. І після чергової менструації в організмі жінки починається дозрівання нових фолікулів. А ось «спав» раніше фолікул починає активно рости, його розміри можуть досягати 1 см. Після того, як він доростає до такого розміру, він лопається, і відбувається овуляція. Процес овуляції полягає в наступному: яйцеклітина виходить з яєчника і відправляється в маткові труби, щоб заплідниться. На місці фолікула утворюється новий орган — жовте тіло. Ця залоза відіграє величезну роль у правильній роботі жіночого організму. Особливо в разі настання вагітності, адже саме воно забезпечує приживлення ембріона і постачає організм потрібними гормонами для того, щоб жінка змогла виносити дитину.

Простими словами можна сказати про те, що завдяки жовтому тілу призупиняється розвиток нових фолікулів під час другої фази менструального циклу. Тобто ця залоза дозволяє домінантним фолликулу вирости до потрібних розмірів і дозріти.

5 Особливості жіночого організму

Жовте тіло при вагітності насичує організм жінки прогестероном, тим самим даючи йому можливість зберегти плід і продовжити вагітність до потрібного часу.

Прогестерон затримує розвиток нових фолікулів і сприяє збільшенню кровоносних судин в матці. Таким чином, вона стає менш чутлива до стресу. Знову-таки ця функція допомагає жіночому організму зберегти вагітність.

До моменту запліднення прогестерон допомагає матці наростити хороший шар слизової, що в подальшому послужить хорошим фактором для швидкого запліднення.

До того ж прогестерон сприяє доброму розвитку молочних залоз у жінок. Але найцікавіше властивість прогестерону полягає в тому, що він зменшує вплив імунітету в жіночому організмі, тим самим мінімізуючи ризик виникнення мимовільного викидня під час вагітності. Адже, як відомо, плід для організму матері є чужорідним предметом, і якби не прогестерон, імунна система його б давно вивела.

Але достатня кількість виділення цього гормону можливо тільки тоді, коли жовте тіло в яєчнику при вагітності функціонує в потрібному обсязі.

6 Овуляція і фізіологічні відчуття

Насправді особливої ??різниці, в якому яєчнику формується заліза, немає. Часто жінки чують на УЗД діагноз «жовте тіло у перші тижні вагітності». Це означає лише одне, що в організмі сталася овуляція. Хоча багато представниць прекрасної статі відразу ж починають радіти, чи навпаки, засмутяться цим фактом, думаючи про те, що вже настала вагітність.

Якщо говорити про фізіологічні відчуття, то в цей період жінка може відчувати тягне біль в правому боці. Це є ознакою наявності жовтого тіла в яєчнику.

Не варто засмучуватися заздалегідь тим, хто бажає відчути радість материнства, але поки не виходить. Якщо на УЗД виявлено жовте тіло, то в будь-якому випадку, це є свідченням того, що в організмі жінки пройшла овуляція. А значить, жінка може завагітніти.

Ну, або хоча б бути впевненою в тому, що вагітність можлива. Адже всім відомо, що наступ овуляції говорить про те, що організм жінки зможе зачати малюка.

Тому пам’ятайте, якщо вам сказали, що у вас виявлено жовте тіло, не важливо, який це яєчник: правий або лівий, цей факт вже свідчить про те, що пройшла овуляція. А це вже головний плюс для всіх, хто планує материнство. Та й просто для будь-якої жінки, адже знати про те, що ти здорова — дійсно щастя.

Ссылка на основную публикацию