Жовте тіло після овуляції: коли з’являється, скільки живе?

Для стабільного менструального циклу і нормального перебігу вагітності жіночому організму необхідно жовте тіло. Утворюється жовте тіло після овуляції і являє собою тимчасову залозу, яка відповідає за вироблення гормону прогестерону.

Якщо жінка не чекає дитину, то жовте тіло буде утворюватися і гинути щомісяця. Варто зауважити, що дана заліза є однією з найбільш непостійних в організмі, але при цьому дуже важливою. Деякі представниці прекрасної половини людства поняття не мають про те, для чого організму необхідно жовте тіло. Насправді, без його основної функції жінка не змогла б виносити дитину.

1 Функції залози

Основним призначенням залози є вироблення гормонів вагітності, які в медицині називають прогестероном. Він має великий вплив на процес вагітності з самого першого дня зачаття. На перших порах прогестерон знижує скорочення м’язів матки, щоб плодове яйце змогло потрапити в її стінку. Далі гормон потрібен для нормального розвитку плода, підготовки жіночого тіла до виношування дитини і власне до появи дитини на світ.

пропонуємо Вам ознайомитися

  • Причини виникнення і лікування болючою овуляції
  • Що показує жовте тіло на УЗД в яєчнику після овуляції?
  • Причини крові під час овуляції
  • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Деякі жінки знають про те, наскільки важливий прогестерон. Велика частина змін, які відбуваються в організмі вагітної, неможливі без впливу даного гормону. Якщо з функціями жовтого тіла буде не все в порядку, це позначиться на виробленні прогестерону. В результаті його може бути занадто багато або мало, що дуже погано для майбутньої мами і малюка.

При низькому рівні вироблення прогестерону вагітність може не наступити або станеться її переривання. Більш того, в деяких випадках це негативно позначається на внутрішньоутробний розвиток малюка, що в майбутньому відіб’ється на його здоров’ї.

У виробленні прогестерону бере участь не тільки жовте тіло. В деякій кількості його можуть поставляти в організм наднирники. Однак, як правило, того, що виробляє цей орган, виявляється недостатньо. Проте в медичній практиці мали місце випадки, коли жовте тіло було видалено, але вагітність при цьому пройшла нормально.

Сама заліза складається з гранульозних клітин, які залишаються після розриву фолікула, і кровоносних судин. Свою назву вона отримала за рахунок жовтого кольору, який надає лютеїн.

Розвиток жовтого тіла відбувається в лютеиновая періоді менструального циклу, тобто відразу після овуляції. Крім важливого гормону вагітності, в його завдання входить і вироблення естрогену.

2 Лютеиновая фаза в менструальному циклі

Сам менструальний цикл ділиться на три періоди. У кожній фазі відбуваються важливі процеси. Особливо варто виділити Лютеїновий період, під час якого відбувається овуляція і формування жовтого тіла.

Першою фазою менструального циклу називають естрогенную, яка відраховується від першого дня циклу. Цей період триває до утворення фолікула і овуляції.

На другому етапі відбувається безпосередньо дозрівання яйцеклітини. В цей час фолікул розпадається і готова яйцеклітина переходить в черевну порожнину, з якої вона потрапляє в маткову трубу. Далі можливе запліднення, якщо сюди потрапить чоловіча насіннєва рідина.

Якщо зачаття все ж сталося, то третя, а саме лютеиновая, фаза відіграє величезну роль в подальшому перебігу вагітності. Живе жовте тіло близько двох тижнів. У цей час відбувається активне вироблення прогестерону для підготовки плаценти для зародка.

У тих випадках, коли запліднення яйцеклітини не сталося, жовте тіло перестає виробляти гормон, а у жінки наступають критичні дні.

3 Чотири основні етапи

При формуванні залози для вироблення прогестерону виділяють чотири основні етапи. Першу стадію, під час якої відбуваються початкові процеси формування тіла, називають пролиферацией. Цей етап починається безпосередньо після овуляції, тобто після розриву фолікула і переміщення яйцеклітини в черевну порожнину і матку. На тому місці, де фолікул лопається, починає рости нова заліза. Жовте тіло формується на основі залишків тканин, що залишилися від фолікула.

Далі відбувається процес васкуляризації. У цей період жовте тіло стає дещо більше і в ньому з’являються кровоносні судини. Даний етап відбувається дуже швидко. Всього для формування жовтого тіла досить трьох днів. До цього часу воно досягає 2 сантиметрів в діаметрі.

Після того як жовте тіло буде повністю сформовано, воно стане повноцінною залозою, що виробляє гормони. Головним її завданням стане виробництво великої кількості прогестерону для нормального продовження вагітності і розвитку майбутньої дитини. В цей час через кровоносні судини починає надходити дуже багато крові, завдяки чому заліза набуває багряного відтінку.

Якщо запліднення не було, то в останні дні менструального циклу заліза зникне, а на її місці залишиться біле освіту. Воно повністю виходить з організму через два тижні після овуляції, тобто до початку нового менструального циклу.

У тих випадках, коли яйцеклітина була запліднена, жовте тіло починає активну вироблення прогестерону. Крім посиленого виробництва гормонів, воно починає збільшуватися в розмірах.

Відповідальність за вироблення прогестерону лежить на жовтому тілі до тих пір, поки не буде сформована плацента. На це має піти близько 10-12 тижнів. Далі виробляти гормон буде плацента, значить, необхідність у додатковій залозі відпадає. Однак не виключені і такі варіанти, коли жовте тіло залишається в організмі до самого народження малюка. Але це досить рідкісні випадки, так як найчастіше заліза просто поступово зменшується, а після і остаточно відмирає.

4 Патологічні прояви

У такій важливій залози бувають свої захворювання. Найпоширенішим з них є кіста, яка не впливає на функціонування жовтого тіла. Це новоутворення доброякісного характеру, яке з’являється на тому місці, де раніше була заліза для вироблення прогестерону. Кіста не доставляє незручностей жінці, тому визначити її з яких-небудь симптомів практично неможливо. Вона може знаходитися в організмі до чотирьох циклів, а іноді викликає затримку критичних днів.

Подібні проблеми виникають при порушеному кровообігу. В результаті цього залишки залози не зникають повністю, і в ній починає накопичуватися рідина. Новоутворення може досягати 7 сантиметрів в діаметрі.

Якщо під час вагітності була виявлена ??лютеиновая кіста, як правило, її не видаляють. В даному випадку це те ж жовте тіло, але тільки кілька збільшене в розмірі і деформований. Але воно здатне виробляти прогестерон, а це головне.

Для жінки і плоду кіста не представляє небезпеки, якщо тільки не відбудеться розрив оболонки залози. Однак подібне практично виключено. Щоб уникнути проблем, необхідно бути гранично обережними під час сексуальних контактів. Це допоможе виключити травмування збільшеного жовтого тіла.

Нерідко кіста розсмоктується самостійно. Це відбувається приблизно на другому триместрі вагітності, але в деяких випадках і після появи дитини на світ.

На завершення варто зауважити, що роль жовтого тіла в жіночому організмі важко переоцінити. Без цієї залози неможливо нормальний перебіг вагітності. Якщо в роботі жовтого тіла відбуваються порушення, це позначається на зачатті, яке стає неможливим в деяких випадках, і труднощі закріплення ембріона в матці. В результаті може статися викидень.

Якщо вироблення прогестерону відбувається в недостатньому обсязі, доктор повинен призначити гормональну терапію. Найчастіше це лікується Дюфастоном, Утрожестаном і іншими лікарськими препаратами подібного типу.

Ссылка на основную публикацию