Жовте тіло на УЗД в яєчнику після овуляції: що це значить?

Завдяки сучасному обладнанню жовте тіло на УЗД добре візуалізується. Це дозволяє диагносту визначити будь-які патології і зробити позначку в результатах для лікуючого гінеколога.

1 Роль в організмі

Нерідко жінки задаються таким питанням, яку роль відіграє і як виглядає жовте тіло. Основна його суть — тимчасова вироблення жіночих гормонів (прогестерону і естрогену). На період до зміцнення плаценти під час вагітності прогестерон вкрай необхідний. Термін вироблення в яєчнику жовтим тілом прогестерону під час вагітності може становити 12 тижнів, після плацента виробляє цей гормон самостійно. У цей період сеча у вагітної жінки може бути мутнуватої, що є нормою.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Причини виникнення і лікування болючою овуляції
 • Причини крові під час овуляції
 • Особливості базальної температури при місячних
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Виглядає жовте тіло на УЗД в формі неоднорідного округлого освіти жовтого кольору. Вироблення їм рідини може сформувати кісту за умови недостатньої всмоктуваності кровоносними судинами. Деякі з кіст є функціональними, які поряд зі зменшенням жовтого тіла можуть до 12 тижня вагітності самостійно розсмоктуватися.

Діагностувати кісти будь-якого розміру можна за допомогою ультразвукового дослідження яєчників. Більшість кіст (бульбашок з рідиною) не доставляє ніякого дискомфорту, але іноді виникають проблеми із зачаттям або виношуванням плоду. Також при кістах можуть виникати характерні болі внизу живота під час активних фізичних навантажень і дискомфорт.

Розрив і перекручування ніжки кісти небезпечні. При розриві рідина поширюється в очеревину, а при перекручуванні нерідко відбувається відмирання клітин. Такий стан вимагає хірургічного втручання. Зазвичай операції неможливо посилюють перебіг вагітності.

Існує 2 види жовтого тіла:

 • помилкове, яке утворилося перед менструацією;
 • справжнє, що виникло при вагітності.

Якщо воно не розсмоктується протягом 2 тижнів, то значить, жінка вагітна. Коли воно атрофується, тіло і яєчники набувають рубцевий вид.

Інша справа, коли не візуалізується жовте тіло на УЗД, що може свідчити про порушення лютеїнової фази менструального циклу. Такий стан характеризується недоліком прогестерону. Щоб вирішити цю проблему гінеколог призначає медикаментозну терапію препаратами, що містять у складі прогестерон. Іноді може знадобитися лікування ректальними або вагінальними свічками.

2 Жовте тіло при вагітності

Правильно обстежене жовте тіло на УЗД — запорука швидкого і якісного лікування. Це утворення з’являється на місці фолікула, що лопнув після овуляції і розсмоктується протягом кількох тижнів. Тільки коли настає вагітність, жовте освіту може існувати протягом тривалого терміну. Іноді під час ультразвукового дослідження у жінок відзначають два жовтих тіла, що найчастіше означає багатоплідної вагітність. Тобто, майбутня мати може народити не одного, а відразу двох дітей.

Незалежно від того, скільки жовтих тіл у жінки, локалізуються вони в одному яєчнику — домінантному. Це утворення сприяє необхідної для перебігу вагітності вироблення прогестерону. Цей гормон не дозволяє надмірно скорочуватися матці і створює для плода максимально комфортні умови.

Існує 2 небезпечних стану, коли жовте тіло на УЗД ненормальних розмірів:

 • кіста (в цьому випадку розміри тіла можуть бути набагато більше нормальних, регулярна діагностика обов’язкове);
 • недостатня розвиненість жовтого тіла найчастіше пов’язана зі слабкою виробленням прогестерону (в цьому випадку вагітній жінці можуть призначити прийом цього гормону).

Існує думка, що по жовтому тілу можна визначити стать майбутньої дитини. На ділі ж підлогу жодним чином не залежить від яйцеклітини. Хромосома ХХ (жіноча) або XY (чоловіча) передається тільки сперматозоїдом, а у яйцеклітини тільки одна хромосома — ХХ.

3 Коли потрібно ультразвукове дослідження

В першу чергу, УЗД цього органу необхідно для:

 • оцінки овуляторной функціональності (це важливо при плануванні вагітності);
 • діагностики можливого безпліддя;
 • діагностики можливої ??наявності лютеїнової кислоти;
 • спостереження в динаміці за кістою жовтого тіла.

Прицільний огляд цього ендокринного освіти здійснюється при УЗД матки та її придатків. При цьому оцінюються всі структури і стан яєчників.

Існує трансабдомінальний і трансвагінальний метод діагностики. УЗД через живіт роблять тільки в тому випадку, коли обследуемая жінка за годину до діагностики випила не менше 0,5 л води без газу або несолодкого чаю. Це необхідно для наповнення сечового міхура.

Під час діагностики жінка лежить на спині, а по її животу водять спеціальним приладом, за допомогою якого на моніторі візуалізується жовте тіло. При трансвагинальном УЗД сечовий міхур потрібно, навпаки, звільнити. Перед діагностикою обследуемая пацієнтка лягає на спину, знімає нижню білизну і згинає ноги в колінах. Після здійснюється введення датчика в презервативі і діагностується її стан.

Відсутність візуалізації лютеїнової залози (жовтого тіла) при затримці менструації може сигналізувати про ендокринних недугах. При вагітності може не визуализироваться лютеиновая заліза, що означає можливу загрозу викидня. В цьому випадку для збереження вагітності лікар призначає замісну терапію Утрожестаном, Дюфастоном або іншими подібними препаратами, що містять в своєму складі гормон прогестерон.

4 Стадії жовтого тіла і нормальні розміри

Протягом усього свого існування жовте освіту проходить 4 стадії розвитку:

 1. Коли фолікул лопається, він випускає яйцеклітину, готову до запліднення. У цей період клітини активно діляться і розмножуються.
 2. Після настає період антіогенеза, при якому кровоносні судини проростають в клітини епітелію. Згідно з твердженнями вчених, лютеиновая заліза має найсильніший кровопостачання у всьому організмі жінки. Це необхідно для активної вироблення прогестерону.
 3. Далі утворюється характерний колір за рахунок високої активності при гормональної продукції. При відсутності запліднення гормон виробляється протягом 12 днів, а саме тіло збільшується до 20 мм, іноді злегка виступаючи над поверхнею яєчника.
 4. На останньому етапі воно регресує при відсутності запліднення. Настає менструація.

Іноді у жінок розмір жовтого тіла незначно відрізняється від нормальних розмірів. Які ж норми у лютеїнової залози? В першу чергу, її розміри безпосередньо залежать від гормонального функціонування органу.

Утворене після овуляції жовте тіло 18 мм може досягти 22 мм, що означає повну готовність до зачаття.

Коли жінка вагітна, тіло може збільшитися до 30 мм. А ось при відсутності вагітності розмір в 30-40 мм може сигналізувати про фолікулярної або лютеїнової кісті.

За будь-якими кістами потрібно періодичне спостереження. У разі їх збільшення може знадобитися операція методом лапароскопії. До того ж при збільшеннях кісти лікарі не рекомендують планування вагітності. Коли жінка здорова, вона планує завагітніти. Для цього гінеколог призначає УЗД і аналізи крові на рівень прогестерону.

Ссылка на основную публикацию