Земельний податок для фізичних і юридичних осіб в 2016 році

Чинне податкове законодавство передбачає обов’язок власників земельних ділянок сплачувати земельний податок. Платниками даного податку визнаються фізичні і юридичні особи, які володіють земельною ділянкою на праві власності, праві безстрокового користування або довічного успадкованого володіння. Крім того, обов’язок зі сплати даного податку виникає у орендарів землі, що знаходиться у державній та муніципальній власності.

Порядок обчислення і сплати земельного податку

Земельний податок належить до місцевих податків, тобто всі кошти по ньому надходять до бюджету муніципального освіти, де розташований об’єкт оподаткування.

Податкову базу по даному платежу утворює кадастрова вартість земельної ділянки за станом на 1 січня.

Законодавство передбачає різні ставки даного податку, які залежать від особливостей об’єкта оподаткування, а також від категорії платника податків.

Ставки земельного податку в 2016 році для фізичних осіб

Громадяни здійснюють оплату земельного податку на підставі спеціального повідомлення з ФНС Росії. Податковий орган здійснює розрахунок суми податку і надає його платнику податків, який зобов’язаний до 1 жовтня 2016 року виробити оплату земельного податку.

Розмір ставки податку визначають органи місцевої влади, але вони не можуть перевищувати максимальні, регламентовані Податковим кодексом РФ. В даний час закон визначає два варіанти максимальних ставок:

1) 0,3% для наступних земельних ділянок:

 • Землі сільськогосподарського призначення або землі населених пунктів, які використовуються для сільськогосподарського виробництва;
 • Землі, зайняті житловим фондом та об’єктами комунальної інфраструктури;
 • Землі для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, тваринництва, дачного господарства;
 • Землі обмежені в обороті.

2) 1,5% — щодо інших земельних ділянок.

Передбачає законодавство і певні пільги з цього податку. Наприклад, повністю звільнені від сплати земельного податку корінні нечисленні народи Півночі, Сибіру і Далекого сходу щодо земель, які використовуються для традиційних промислів.

Крім того, зменшити базу оподаткування на 10 000 рублів можуть наступні категорії фізичних осіб:

 • Герої Радянського Союзу, Герої Російської Федерації, повні кавалери ордена Слави;
 • інваліди I та II груп інвалідності;
 • інваліди дитинства;
 • ветерани та інваліди Великої Вітчизняної війни, а також ветерани та інваліди бойових дій;
 • фізичні особи, які мають право на отримання соціальної підтримки відповідно до Закону Російської Федерації «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС», відповідно до Федерального закону від 26 листопада 1998 року N 175-ФЗ «Про соціальний захист громадян Російської Федерації, які зазнали впливу радіації внаслідок аварії в 1957 році на виробничому об’єднанні «Маяк» та скидів радіоактивних відходів у річку Теча »і відповідно до Федерального закону від 10 січня 2002 рік а N 2-ФЗ «Про соціальні гарантії громадянам, які зазнали радіаційного впливу внаслідок ядерних випробувань на Семипалатинському полігоні»;
 • фізичні особи, які брали у складі підрозділів особливого ризику безпосередню участь у випробуваннях ядерної і термоядерної зброї, ліквідації аварій ядерних установок на засобах озброєння і військових об’єктах;
 • фізичні особи, які отримали або перенесли променеву хворобу або стали інвалідами в результаті випробувань, навчань та інших робіт, пов’язаних з будь-якими видами ядерних установок, включаючи ядерну зброю і космічну техніку.

Місцеві органи влади мають право встановити додаткові пільги і пільгові категорії з цього податку.

Порада: перевірити правильність розрахунку земельного податку можна за допомогою Публічної кадастрової карти. Для цього достатньо знайти на ній свою земельну ділянку, наприклад, по кадастровому номеру. На карті буде відображена інформація по ділянці: площа, кадастрова вартість, категорія земель і призначення. Виходячи з отриманих даних, можна зробити розрахунок податку. Наприклад, якщо ділянка відноситься до категорії сільгосппризначення, наприклад, під ЛПХ, то ставка буде 0,3%. Ставку множимо на кадастрову вартість і отримуємо розмір податку, причому це буде максимальний розмір, так як дана ставка максимальна.

Земельний податок для ІП в 2016 році

На практиці поширені ситуації, коли індивідуальні підприємці використовують в бізнесі свою земельну ділянку, наприклад, земельну ділянку під ЛПХ задіяний під розведення бичків на м’ясо. З 2015 року індивідуальні підприємці звільнені від обов’язку здавати декларацію по земельному податку, в даний час розрахунок цього податку для ІП роблять самі податківці як для фізичних осіб, факт використання землі в підприємницької діяльності значення не має. Термін сплати земельного податку підприємцем аналогічний терміну для фізичних осіб, тому тут точно відомо, коли платити податки ІП на землю.

Земельний податок не може бути включений підприємцем до витрат по УСН, не повинні зменшувати він і єдиний податок на поставлений дохід в 2016 році для ВП.

Ставки податку на землю у 2016 році для юридичних осіб

Розрахунок земельного податку юридичними особами здійснюється самостійно. На них лежить обов’язок надати відповідну податкову декларацію до 1 лютого року, наступного за звітним. Наприклад, за 2016 рік декларація повинна бути подана до 1 лютого 2017 року, в цей же термін необхідно провести і оплату податку. Але тут необхідно враховувати особливості регіонального законодавства, так як закон дає можливість суб’єктам встановити авансові платежі, в такому випадку податок необхідно сплачувати щоквартально. Декларація по земельному податку обов’язково повинна бути включена в перелік, яку звітність здає ТОВ на ССО, який ведеться в будь-якій організації. Дану декларацію не потрібно подавати організаціям, які не мають на балансі земельні ділянки.

Податок на землю сільгосппризначення в 2016 році

Ставки земельного податку для юридичних осіб такі ж, що і для громадян. Можливість пільг для організації з цього податку передбачається законодавством регіонів. На федеральному рівні пільги встановлюються тільки для компаній-резидентів особливих економічних зон.

Чинне законодавство виходить з принципу визнання особливої ??цінності земельних ділянок, залучених в сільгоспобороту. Також законодавство передбачає державну підтримку особам, які використовують дану землю для сільськогосподарського виробництва. Тому щодо земельних ділянок, віднесених до категорії земель сільськогосподарського призначення, діють знижені ставки з податку. Базова ставка визначена як 0,3% від кадастрової вартості. Місцева влада може цю ставку зменшити до 0%. При цьому може враховуватися характер використання земельної ділянки, його місце розташування, агрохімічні, геодезичні або географічні параметри.

Ставка земельного податку в 2016 році в Московській області

У більшості муніципальних утворень Московської області встановлені максимальні ставки по земельному податку, тобто 0,3 і 1,5 відсотка. Як показує практика, розмір податку в деяких випадках виявляється досить серйозним. В даному випадку необхідно розуміти, що для розрахунку береться кадастрова вартість земельної ділянки, яка може виявитися і завищеною. В такому випадку зменшити розмір податку можна, провівши незалежну оцінку вартості землі, і шляхом оскарження існуючої кадастрової вартості в судовому порядку.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Земля — ??це відмінний ресурс, який дає можливість створити затребуваний бізнес під час кризи і в стабільні з точки зору економіки часи. Розмір податкових платежів за земельну ділянку не можна порівняти з тими доходами (не тільки матеріальними), які можна отримати від володіння землею. Тому оплата земельного податку не повинна бути важким тягарем, правильний підхід до сплати дозволить уникнути зайвого клопоту, і земля буде служити джерелом лише позитивних емоцій.

Ссылка на основную публикацию