Здача юридичною особою в оренду нежитлового приміщення

Юридичні особи часто містять на своєму балансі нежитлові об’єкти нерухомості. Такі основні фонди у них з’являються як при внесенні засновниками в статутний фонд, так і при покупці, наприклад, якщо оформляється іпотека на комерційну нерухомість. Якщо компанія не хоче мати відносин з російськими банками, вона може отримати приватний позику, під час оформлення якого укладається договір цільової позики між фізичною та юридичною особою. Об’єкти комерційної нерухомості, які поставлені на баланс юридичних осіб, можуть використовуватися ними для ведення господарської діяльності, а можуть передаватися в оренду.

У яких випадках необхідно складати договір оренди нежитлового приміщення?

Кожен суб’єкт підприємницької діяльності має законне право передавати в оренду об’єкти комерційної нерухомості, що знаходяться у нього на балансі. Здача в оренду нежитлового приміщення юридичною особою є юридичну процедуру, при оформленні якої сторонам необхідно дотримуватися вимог Федерального законодавства.

Відповідно до норм Цивільного Кодексу Росії (стаття 34), кожна компанія або індивідуальний підприємець можуть використовувати в роботі нежитлове приміщення, яким вони володіють або по праву власності, або по праву оренди. Якщо в момент проведення перевірки контролюючими органами у суб’єкта підприємницької діяльності не буде правовстановлюючого документа, то до нього будуть застосовані штрафні санкції.

У юридичних осіб може виникнути необхідність в праві оренди в наступних випадках: при підтвердженні місцезнаходження, при створенні компанії (для відображення в статутний документації), при оформленні дозвільної документації (наприклад, необхідної для відкриття будівельної фірми).

Правила складання юридичною особою договору оренди нежитлового приміщення

Здача в оренду нежитлового приміщення юридичною особою оформляється угодою, складеним в письмовому вигляді. На відміну від договорів на будівництво будинку між фізичними і юридичними особами, орендні операції, що оформляються між суб’єктами підприємницької діяльності, регламентуються Цивільним Кодексом РФ.

У такій угоді в обов’язковому порядку повинні бути присутні наступні пункти:

  1. Предмет оренди. У цьому пункті слід описати нежитлове приміщення, вказати всі його технічні характеристики, зокрема, точну квадратуру. Також необхідно вказати його призначення і точне місцезнаходження (стаття 606 Цивільного Кодексу РФ).
  2. Орендна плата. Тут сторони повинні вказати точну суму платежу, який орендар зобов’язаний щомісяця (або відповідно до затвердженого графіка) вносити в касу або перераховувати на розрахунковий рахунок орендодавця (стаття 654 Цивільного Кодексу РФ).
  3. Права та обов’язки. Цей пункт повинен містити інформацію про правила експлуатації нежитлового приміщення, умовах, які поставлені орендодавцем перед орендарем і т.д.

Порада: якщо договір безоплатної оренди житлового приміщення не передбачає грошових взаємин сторін, то така угода не є підставою для виникнення податкових зобов’язань у орендодавця.

Які вимоги орендодавця можуть бути включені в договір?

Здача в оренду нежитлового приміщення юридичною особою є угоду комерційного плану. Орендодавець, який передав орендарю у тимчасове користування об’єкт нерухомості, може ставити ряд умов, які в обов’язковому порядку повинні відображатися в договорі:

  1. Орендар зобов’язаний підтримувати технічний стан об’єкта нежитлової нерухомості.
  2. Орендодавець може контролювати орендаря в питаннях експлуатації приміщення за прямим призначенням.
  3. Орендар зобов’язаний оплачувати не тільки орендну плату, але і нести всі поточні витрати на обслуговування приміщення.
  4. Якщо орендар за час експлуатації об’єкта комерційної нерухомості проведе поліпшення або модернізацію його технічного стану, то він має право вимагати від орендодавця відшкодування понесених збитків.
  5. У договорі може бути присутнім пункт, що описує процедуру передачі приміщення в суборенду.

Порада: орендодавець перед підписанням відповідного договору зобов’язаний попередити орендаря про всі існуючі обмеження, які можна застосувати до приміщення.

Після документального оформлення здачі в оренду нежитлового приміщення орендодавець приймає на себе ряд зобов’язань. Якщо в процесі експлуатації об’єкта між сторонами виникнуть розбіжності, то орендодавець (або орендар) може розірвати договір в односторонньому порядку (статті 619-620 Цивільного Кодексу РФ). Постраждала сторона має право в судовому порядку вимагати відшкодування збитків, завданих їй через порушення умов договору.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Здача в оренду нежитлового приміщення юридичною особою — процедура, при якій об’єкт нерухомості передається у тимчасове користування на платній основі. Термін дії такої угоди визначається сторонами угоди (якщо в документі конкретний термін не зазначений, то він вважається безстроковим). Після підписання договору між орендодавцем і орендарем повинен бути складений акт прийому-передачі, в якому описуються всі особливості та нюанси об’єкта комерційної нерухомості.

Ссылка на основную публикацию