Завмерла вагітність в першому триместрі: причини, симптоми, лікування — як бути і що робити?

Згідно усередненим статистичними даними, 13-15% всіх вагітностей закінчуються загибеллю плоду на більш пізніх термінах розвитку. Найчастіше завмирання вагітності діагностується у жінок старше 45 років — в 50% випадків, рідше такому ризику піддається жіноча стать у віці від 20 до 35 років — в 10% випадків.

Почувши діагноз «завмерла вагітність» жінка відчуває справжній стрес. Часто вона починає копатися в собі і сумніватися, чи робила правильно, щоб зберегти дитину. Але в більшості випадків завмирання плода в перші 3 місяці вагітності пов’язано з факторами, не залежними від поведінки майбутньої матері.

Від вагітності, що завмерла не можна застрахуватися: такий діагноз може почути як багатодітна мама, так і жінка, яка готувалася стати матір’ю вперше. Можна лише уважно поставитися до свого здоров’я до планованого зачаття, здати необхідні аналізи, вилікувати наявні захворювання і інфекції. І, звичайно ж, потрібно знати про симптоми, причини та методи запобігання загибелі плоду на ранньому терміні.

Що являє собою завмерла вагітність?

Такий діагноз ставиться в тому випадку, коли розвиток плода повністю зупиняється, і він гине. Завмерла вагітність представляє собою один з видів невиношування вагітності. Спочатку все йде як треба: відбувається імплантація заплідненої яйцеклітини, припиняється менструація, набухають молочні залози, збільшується тіло матки.

Момент завмирання плода в першому триместрі вагітності зазвичай непомітний для жінки. Може трапитися так, що ембріон після імплантації взагалі не розвивається, дозрівають лише його оболонки. Така патологія називається анембріонія ( «пусте плодове яйце»).

Причини вагітності, що завмерла на ранніх термінах

У сучасній медицині є цілий список факторів, що впливають на розвиток ембріона і призводять до заміраніію вагітності. Портал woman-club.su попереджає про те, що часто самі лікарі не можуть дати достовірну відповідь на питання «чому?» При постановці діагнозу.

Основними причинами завмирання плода є:

 • Генетичні порушення. Цю причину можна назвати головною, так як саме по ній вагітність завмирає приблизно в 70% випадків. Хромосомні аномалії, присутні у ембріона, проявляються рано — на терміні до 8 тижнів, і часто такі відхилення несумісні з життям. «Подарувати» неправильні гени майбутній дитині може як мати, так і батько. Така ж проблема може виникнути при невдалому з’єднанні генів обох батьків. При наступних завмираннях вагітності лікарі часто роблять упор на генетику, як на основну причину.
 • Порушення гормонального балансу. Брак або надлишок певних гормонів в організмі майбутньої матері часто стає причиною викидня і завмирання вагітності. Недолік важливого гормону прогестерону веде до зупинки розвитку плоду і його загибелі. А якщо в організмі в надлишку є чоловічі гормони андрогени, то причина вагітності, що завмерла може критися і в них.
 • Інфекції. Досить часто (до 30% все випадків) вагітність завмирає через інфекційне захворювання в гострій стадії. Стан вагітності тягне за собою зниження імунітету, адже тільки так організм майбутньої матері не зможе прогнати чужорідне тіло, яким є ембріон. А зниження захисних сил організму створює ідеальні умови для потрапляння в нього інфекцій. Патогенні бактерії і гриби розмножуються, збільшуючи ризик інфікування плода. Велику небезпеку таять у собі краснуха і цитомегаловірус. Якщо інфікування відбулося під час вагітності — ймовірність завмирання плода зростає в кілька разів. До сумних наслідків може призвести і звичайне ГРЗ — інтоксикація і підвищена температура порушують кровообіг в плаценті, викликаючи недолік кисню і поживних речовин.
 • Недотримання режиму дня. Часті стресові ситуації і нервове перенапруження також можуть стати причиною вагітності, що завмерла. Якщо жінка багато працює, мало відпочиває і харчується «на ходу», може виникнути підвищення тонусу матки або відшарування плаценти. Як результат, кисневе голодування плода і припинення життєдіяльності.

Також завмирання на ранньому терміні нерідко схильна вагітність після екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), а в окремих випадках і цьому сприяють і шкідливі звички майбутньої матері, наприклад, алкоголь і куріння. Але найчастіше зупинка розвитку плода відбувається за збігом невдалих обставин і не залежить від бажання жінки.

Симптоми вагітності, що завмерла

У першому триместрі вагітна жінка відчуває безліч нових відчуттів і вибрати серед них той, який просигналізує про небезпеку, часто буває важко. Ситуація ускладнюється, якщо вагітність у жінки перша і порівняти свої статки їй нема з чим. Ознаки завмирання плода важливо визначити своєчасно, щоб уникнути важких наслідків для організму матері.

Зазвичай на зупинку розвитку вказують:

 • Виділення з домішкою крові з піхви;
 • Озноб, слабкість у всьому тілі;
 • Тягнуть болі внизу живота;
 • Підвищення температури тіла;
 • Зникнення токсикозу;
 • Неможливість вловити серцебиття плода;
 • Матка має розміри, невідповідні терміни вагітності;
 • Відсутність напруги в молочних залозах.

У більшості випадків завмерла вагітність тягне за собою викидень: матка скорочується, відбувається відшарування плодового яйця і разом з кров’ю воно виводиться з організму. Мажучі виділення з домішкою крові турбують жінку протягом декількох днів, а потім зникають. Але для виключення вірогідності неповного виходу плодового яйця жінці рекомендується відвідати лікаря або зробити УЗД.

У деяких випадках вигнання плодового яйця з порожнини матки не відбувається. Портал woman-club.su нагадує про те, що жінці обов’язково слід повідомити про це свого гінеколога для вжиття необхідних заходів. У будь-якому випадку плід не може залишатися всередині жінки — це призведе до виникнення сепсису і летального результату.

Вагітність: хто в групі ризику?

На підставі присутності тих чи інших факторів і стан здоров’я жінки, можна визначити, чи існує у неї ризик виникнення вагітності, що завмерла.

До таких факторів належать:

 • Аборти в анамнезі;
 • Позаматкова вагітність або смерть плода на пізніх термінах в минулому;
 • Вік вище 35 років;
 • Особливості анатомії репродуктивних органів (матка сідлоподібної форми, спайковий процес в малому тазу і т.д.);
 • Деякі захворювання, наприклад, цукровий діабет, порушення функції щитовидної залози, інфекції сечостатевої системи і т.д .;
 • Порушення менструального циклу;
 • Діагностований раніше гормональний збій.

Як завагітніти після вагітності, що завмерла?

Бажання знову завагітніти у більшості жінок виникає практично відразу після переривання вагітності. Виною тому психологічний фактор: втрата найдорожчого тягне за собою бажання зробити так, ніби нічого не сталося і знову відчувати себе щасливою мамою. Але поспішати в даному випадку не варто.

Лікарі рекомендують відновлювати спроби завагітніти лише по закінченні 6 місяців після трагедії. А протягом цього часу краще перевіритися на приховані інфекції, відвідати репродуктолога, генетика, здати аналізи, що визначають рівень гормонів. За півроку ви зможете вилікувати виявлені захворювання або хоча б скорегувати свої статки. Тоді ймовірність вагітності, в якій все буде йти за планом до самих пологів, збільшиться багаторазово.

Щоб звести до нуля ризик розвитку ускладнень після вагітності, що завмерла, необхідно також спільно з партнером дотримуватися раціон харчування, режим відпочинку, приймати полівітаміни та не нехтувати контрацепцією на час обстеження. Після отриманого стресу організму потрібен час, щоб прийти в себе, а остаточно позбутися від переживань і страхів допоможе довгоочікувана вагітність зі щасливим кінцем.

Ссылка на основную публикацию