Закриття ІП — покрокова інструкція в 2016 році

Різні життєві обставини іноді змушують підприємця припиняти свою діяльність. Щоб уникнути зайвих проблем, необхідно дотримати передбачений законодавством порядок закриття ВП. Дана процедура не складніше ніж, зареєструвати ІП самостійно, головне — знати: що і як робити.

Зняття з обліку ВП у податковій в 2016 році

Припинення здійснення підприємницької діяльності фізичною особою підлягає обов’язковій реєстрації в ФНС Росії. На практиці нерідко виникають ситуації, коли ІП вважає, що він вже не є підприємцем тільки на тій підставі, що не веде комерційну діяльність. Додатковим приводом так вважати може служити і закриття розрахункового рахунку, знищення печатки. Однак всі ці дії не є документальним підтвердженням ліквідації ВП. Статус індивідуального підприємця знімається з громадянина тільки після внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру індивідуальних підприємців. Дана процедура проводиться тільки після подання певного пакету документів.

Покрокова інструкція щодо закриття ІП в 2016 році

Припинити діяльність ІП набагато простіше, ніж ліквідувати ТОВ. Індивідуальному підприємцю необхідно подати до податкового органу за місцем проживання мінімальний пакет документів і через п’ять робочих днів отримати Свідоцтво про припинення діяльності. З цього моменту ІП вважається офіційно закритим.

Але перш ніж подати документи в податкову, необхідно виконати ряд дій:

 • провести розрахунки з контрагентами;
 • закрити розрахунковий рахунок;
 • провести звільнення працівників — їх необхідно повідомити про майбутнє припинення діяльності не менше ніж за два місяці;
 • повідомити про припинення діяльності ліцензується органи — здати ліцензії та інші дозвільні документи, якщо вони були отримані для здійснення діяльності;
 • підготувати і здати всю звітність перед позабюджетними фондами та податкової;
 • знищити печатку.

Тільки після виконання зазначених дій можна звертатися до податкових органів із заявою про закриття ВП. Відзначимо, що якщо ІП не мав працівників, то даний підготовчий процес не займе багато часу.

Документи для закриття ІП в 2016 році

Щоб припинити діяльність як ІП, необхідні наступні документи:

 • паспорт фізичної особи;
 • заяву за формою Р26001;
 • квитанцію про сплату державного мита.

Заяву можна заповнити кульковою ручкою або машинописним способом. Нічого складного в його заповненні немає. Потрібно вказати тільки: прізвище, ім’я, по батькові, а також ІПН та ІН. Бланк заяви можна завантажити з офіційного сайту податкової або з будь-якої довідково-правової системи.

Подати заяву в податкову може як сам підприємець, так і будь-яка особа за нотаріальним дорученням. Також законодавство передбачає можливість направити заяву поштою. У такому випадку його необхідно відправляти рекомендованим листом з описом вкладення. Даний варіант дозволяє закрити ІП, перебуваючи в іншому місті. Ще один варіант подачі документів на припинення діяльності — через спеціальний сервіс на сайті ФНС.

Термін розгляду заяви та внесення запису до ЕГРІП становить п’ять робочих днів. Після цього колишній підприємець повинен прийти за отриманням Свідоцтва про припинення. Якщо в зазначений термін він не отримає цей документ, то податкова служба направить оригінал свідоцтва за місцем реєстрації рекомендованим листом.

Іноді виникають ситуації, коли підприємець не отримав дане свідоцтво, в цьому випадку у нього є право звернутися в ФНС з заявою про видачу свідоцтва або його дубліката, або він може просто запросити довідку, що він не має реєстрації в якості індивідуального підприємця.

Квитанція на держмито на закриття ІП в 2016 році

Для припинення діяльності ІП необхідно сплатити держмито. У 2016 році її розмір становить 160 рублів. Щоб уникнути помилок квитанцію на оплату найкраще сформувати на сайті податкової. Оплатити її можна в будь-якому відділенні банку, а також через особисті кабінети онлайн-банкінгу. Допускається оплата і розрахункового рахунку підприємця, якщо до моменту подачі документів він ще не закрите. До речі, законодавство не містить будь-яких обмежень щодо терміну здійснення оплати державного мита, тому її можна оплатити навіть за півроку до закриття.

До заяви про припинення діяльності прикладається оригінал квитанції про скоєний платіж.

Декларація при закритті ІП в 2016 році

Закриття ІП не знімає обов’язок надати звітність за період підприємницької діяльності, навіть в тому випадку, якщо фактично вона не велася. Порядок подання звітності залежить від системи оподаткування. Наприклад, декларацію за спрощеною системою оподаткування необхідно буде здати до 25 числа місяця, наступного за місяцем припинення діяльності. У підприємця є право здати звіт за ССО і до моменту подачі заяви про складання з себе статусу ВП. Це особливо актуально, якщо діяльність давно не велася, тому «нульовий» звіт, зданий одночасно з подачею документів про ліквідацію, дозволить уникнути зайвого візиту до податкової інспекції. Підприємець, який працює на ЕНВД, повинен відзвітувати до моменту закриття, це пов’язано зі специфікою даної режиму оподаткування.

Якщо у підприємця були наймані працівники, то до закриття ІП необхідно здати всі звіти по ним до Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування, відзвітувати з податку на доходи фізичних осіб.

Крім того, при наявності у підприємця касового апарату, необхідно виконати його зняття з обліку і здати зет-звіт. Сам КА підприємець може залишити собі або продати.

Порада: якщо підприємець має нерухомим майном, що використовується ним в підприємницьких цілях, яке він планує продати, то зробити це бажано до припинення діяльності. У цьому випадку податок з продажу буде розраховуватися в залежності від використовуваної системи оподаткування. Наприклад, на ССО доходи — 6%. При продажу же даної нерухомості як физ.лица доведеться заплатити 13%.

Як закрити ІП з боргами в 2016 році — покрокова інструкція

У деяких випадках приводом для закриття ІП стають борги. Зобов’язання можуть виникнути і перед кредиторами, і перед державними структурами: податкової, ПФР, ФСС.

На практиці часто зустрічаються ситуації, коли рішення про офіційне припинення діяльності в якості індивідуального підприємця приймається після порушення виконавчого провадження щодо заборгованості по обов’язковим внескам до Пенсійного фонду. Раніше дана заборгованість перешкоджала закриттю ІП — податкові органи вимагали від підприємця довідку про відсутність заборгованості перед ПФР. В даний час деякі податкові як і раніше запитують даний документ, але наявність боргу не може служити підставою для відмови в реєстрації припинення діяльності.

Законодавчої заборони на закриття ІП при наявності заборгованості, в тому числі перед бюджетом та позабюджетними фондами, немає, тому офіційно припинити підприємницьку діяльність можна і з боргами. Відмова в реєстрації припинення діяльності може бути оскаржений в судовому порядку. Але слід пам’ятати, що навіть зняття статусу ІП не звільняє від зобов’язань, що виникли в ході здійснення підприємницької діяльності. Тому громадянину, колишньому раніше підприємцем, доведеться гасити всі борги, які виникли, коли він був ВП. Причому за цими боргами він відповідає в повному обсязі, дане правило поширюється на всі кредитні зобов’язання підприємця.

Варто звернути увагу і на те, що якщо підприємець отримував субсидії на розвиток малого бізнесу в 2016 році, то можливо доведеться повернути отримані кошти державі. Судова практика показує, що в ряді випадків органи гос.поддержкі бізнесу через суд зобов’язували підприємців повертати кошти матеріальної підтримки, якщо їм ставало відомо про припинення підприємницької діяльності. Конкретні умови повернення субсидій при закритті ІП залежать від особливостей програми і цілей підтримки.

У деяких ситуаціях припинити діяльність ІП вигідніше через процедуру банкрутства. У цьому випадку повинні бути дотримані наступні умови:

 • прострочення по обов’язкових платежах і іншим фінансовим зобов’язанням становить три і більше місяці;
 • сума заборгованості перевищує вартість майна підприємця;
 • загальний обсяг заборгованості перевищує десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ініціатором процедури банкрутства може виступити як сам підприємець, так і його кредитори, а також державні органи. Однак слід враховувати, що на дану процедуру будуть потрібні певні кошти, а сама процедура може зайняти тривалий час.

Скільки коштує закрити ІП в 2016 році

Витрати на закриття ІП залежать від конкретних обставин припинення діяльності. Так, якщо підприємець самостійно займається всіма питаннями щодо припинення діяльності, то його витрати зведуться до технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 160 рублів. При зверненні в юридичну компанію, на закриття ІП потрібно від 1000 до 3500 рублів.

Також до витрат на припинення підприємницької діяльності можна віднести витрати на розрахунки з персоналом, контрагентами, а також сплату податків і зборів. Їх розмір у кожного підприємця свій. Необхідно врахувати, що якщо підприємець вів діяльність самостійно, то йому необхідно протягом 15 днів з моменту припинення діяльності здійснити оплату фіксованого внеску в ПФР за відпрацьований в поточному календарному році період. Сплата внесків і податків з працівників ж повинні бути проведені до закриття ВП.

Наслідки закриття ІП

Після припинення реєстрації в якості індивідуального підприємця громадянин більше не має права здійснювати підприємницьку діяльність. Але закон дозволяє йому в будь-який момент зареєструватися знову як ІП, тому будь-які нові ідеї для бізнесу можуть в короткі терміни отримати організаційно-правове оформлення для реалізації. Причому відкрити нове ІП можна на наступний день після отримання документів про закриття. Є тільки кілька винятків:

 • громадянин за рішенням суду дискваліфікований — на термін дискваліфікації;
 • визнання ІП банкрутом — протягом одного року з моменту винесення судового рішення;
 • інші підстави, які згідно із законом перешкоджають реєстрації громадянина як ІП, що виникли після припинення ним статусу індивідуального підприємця.

У житті досить часто виникають ситуації, коли громадянин офіційно припинив підприємницьку діяльність, а через нетривалий час знову приймає рішення про відкриття ВП. Наприклад, він знайшов варіант вигідного бізнесу, яким можна зайнятися під час кризи, тому йому необхідно знову стати підприємцем.

Порада: в ряді випадків закрити і знову ІП може бути вигідно. Наприклад, для отримання деяких субсидій термін існування ВП повинен бути мінімальний, причому факт повторного відкриття в цьому випадку не має значення.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Припинити діяльність як ІП завжди можна. Закон не містить підстав, які не дозволили б це зробити. Причому процедура закриття займає мінімум часу, і в більшості випадків не вимагає серйозних фінансових витрат. У той же час закриття ІП не позбавляє можливості відкрити його знову, коли в цьому виникає необхідність. Наприклад, франшиза макдоналдс може бути реалізована тільки офіційно зареєстрованим суб’єктом підприємницької діяльності. Тому і початківець, і колишній підприємець завжди повинні пам’ятати, що стати ІП можна завжди, в тому числі і після добровільного закриття.

Ссылка на основную публикацию