Загартовування організму дитини: важливі правила і види процедур

Багатьом батькам знайома ситуація, коли «домашній» дитина просто пашить здоров’ям. Але як тільки малюк потрапляє в дитячий колектив дошкільнят, мамі постійно доводиться брати лікарняний через хворобу дитини.

Крихкий дитячий організм стикається з потужною вірусною атакою і виявляється не здатний відбити удари. Щоб допомогти своїй дитині швидко справлятися і легше переносити наслідки несприятливих впливів навколишнього середовища на організм, необхідно вже з раннього віку займатися загартовуванням.

Правила загартовування дитячого організму

Оскільки на стан здоров’я дитини потужний вплив роблять фактори природного середовища у вигляді різких температурних перепадів, вологості повітря, підвищеного або пониженого атмосферного тиску, то і методи профілактики захворювань потрібно вибирати такі ж природні.

Основні помічники при загартовуванні — повітря, сонце, вода.

Якщо батьки серйозно налаштовані зміцнювати здоров’я своєї дитини, то дотримання деяких правил повинно стати законом для всіх членів сім’ї.

Принцип поступового загартовування

Гартують процедури потрібно вводити поступово і послідовно. Намітьте план заходів і, по можливості, самі приймайте в них активну участь.

Час кожної процедури на початковому етапі має бути невеликим. Його слід збільшувати поступово і в розумних межах, інакше непідготовлений дитячий організм отримає небажаний стрес. Дитина може захворіти або зовсім відмовитися від загартовуватися.

Регулярне проведення процедур

Гартують процедури потрібно проводити безперервно і регулярно. Неможливо знайти здоров’я «про запас». Систематичне загартовування дає відмінні результати.

Як тільки ви перестаєте стежити за виконанням необхідних заходів, дитячий організм стає більш сприйнятливим до негативних впливів навколишнього середовища.

Під час загартовуватися кровоносні судини на різних ділянках шкіри по черзі звужуються і розширюються. Центри терморегуляції, а також механізми, які беруть безпосередню участь в цьому процесі, активно тренуються.

Дитячий організм удосконалює свої можливості виробляти тепла в більшій кількості, а в певних ситуаціях віддавати його, м’язовий тонус підвищується. Як результат, організм набуває здатності активніше опиратися інфекціям.

Види загартовуватися для дітей

Гартують процедури всім добре відомі. Як їх проводити, щоб досягти потрібного ефекту?

повітряні ванни

Щоб був ефект від такого загартовування необхідно регулярно провітрювати приміщення, де знаходиться малюк. Вдома дитина повинен бути легко одягнений. Добре, якщо з малих років ваш малюк буде привчений робити ранкову гімнастику в одних трусиках.

На прогулянку дитини потрібно одягати по погоді. Зайва одяг не тільки сковує рухи, а й створює посилений парниковий ефект. Зрозуміло, відразу не варто дитини роздягати надовго, якщо він до цього не привчений. Час прийняття повітряних ванн збільшується поступово.

Вологі обтирання і обливання водою

Температура водички для перших процедур обтирання дитини не повинна бути нижче 28 градусів. Кожні 3 дні її потрібно зменшувати на пару градусів. Для обтирання підійде губка або тканинна серветка.

Процедура проводиться, починаючи з обличчя і шиї, грудної клітки, спини і закінчуючи стопами ніг. Далі все тіло, починаючи з кінцівок, у напрямку до серця розтирається сухим м’яким рушником до того моменту, коли малюк повідомить про те, що йому стало тепло.

Коли для дитини стануть звичними і природними щоденні обтирання, можна спробувати робити обливання прохолодною водою.

Під час проведення першої такої процедури температура води повинна бути на 3 градуси вище, ніж під час останнього обтирання. Кожні три дні температуру води також знижують на пару градусів. Але нижня відмітка в результаті не повинна бути холодніше, ніж 17 градусів.

Купання з метою загартовування

Якщо давати можливість дитині купатися з метою загартовування на відкритому повітрі, то температура води повинна бути не менше 20 градусів, а вулична температура — 24-25 градусів.

Перша процедура зазвичай не перевищує по тривалості 3 хвилини. Поступово збільшуючи час купання, закаливающее захід доводиться до 15 хвилин, але не більше.

Такі процедури, що гартують можна робити дитині через годину після їжі. У воді малюк повинен активно рухатися. Якщо дитині холодно, з’явилася тремтіння, посиніли губи, то процедуру потрібно негайно припинити і розтерти малюка сухим м’яким рушником.

Не можна проводити таке закаливающее захід, якщо дитина розпалений після активної гри.

Під час проведення водних процедур відбувається вдосконалення механізму терморегуляції. Це означає, що при значному зниженні температури навколишнього середовища температура тіла дитини знаходяться в оптимальних межах, а захисні сили організму готові відбити будь-яку вірусну атаку.

Під час контакту з холодною водою спостерігається активізація діафрагми, поліпшується вентиляція легенів, дихання вирівнюється і стає вільним, кров насичується киснем, збільшується рівень гемоглобіну і показники кількості лейкоцитів і еритроцитів. Це найкращим чином відбивається на всіх обмінних процесах в організмі.

Сонячні ванни

Ультрафіолет позитивно впливає на організм, якщо розумно використовувати це його якість. Прийом повітряних ванн принесе користь, якщо поєднувати їх з рухливими іграми або виконанням будь-яких вправ.

Перша процедура засмаги не повинна перевищувати 5-10 хвилин. При цьому важливо, щоб сонячні промені потрапили на все тіло. Для цього потрібно, щоб дитина повертався до сонця по черзі з усіх боків. Наявність головного убору обов’язково!

Тривалість перебування на сонці потрібно поступово збільшувати. В результаті дитина може гуляти більше години. Але важливо знати, що найкращий час для таких процедур, що гартують вранці з 8 до 11 години, а ввечері — після 16, тобто тоді, коли сонце найменш активно.

При перших ознаках перегрівання, які проявляються у вигляді сонливості і головного болю, ігри на сонці потрібно негайно припинити.

ходіння босоніж

Це, мабуть, найдавніший спосіб зміцнення імунітету. Така процедура надає цілющу дію на весь організм. Підошва і слизова оболонка верхніх дихальних шляхів мають тісний рефлекторний зв’язок. Саме тому, якщо переохолоджуватися ноги, то відразу ж з’являється нежить, починає хворіти і набрякати горло.

Під час процедури ходіння босоніж підвищується активність терморецепторов і механічних рецепторів стопи, отже, організм адаптується до місцевого переохолодження.

банні процедури

На думку лікарів дитини можна пробувати водити в лазню приблизно з трирічного віку. Регулярне відвідування парильні надає потужний ефект, що гартує.

Такий результат досягається завдяки контрастним процедурам: нагрівання, охолодження, відпочинок. Під час нагрівання розширюються кровоносні судини, під час охолодження — звужуються. Таким чином відбувається їх тренування.

У парильні дитині можна перебувати не довше 10 хвилин, після чого його потрібно відправити в прохолодний душ. Через 20 хвилин відпочинку процедуру можна повторити.

Первісне знаходження в лазні потрібно скоротити до мінімуму, а вода в душі повинна бути теплою. При наступних відвідуваннях час перебування в парильні слід потроху збільшувати, а температуру води для обливання поступово знижувати.

На замітку батькам

Важливо знати, що будь-які заходи по загартуванню не можна починати, якщо дитина недавно переніс важке захворювання. Все фізіопроцедури повинні відповідати сезону і починатися з малого. Час процедур поступово збільшується.

У разі, якщо малюк мучиться будь-яким хронічним захворюванням, то необхідна консультація лікаря для того, щоб знати, які гартують заходи показані і які протипоказані для вашої дитини.

Ссылка на основную публикацию