Загадки сну

Хто спить глибоко, не обов’язково спить нерухомо. Навпаки, деякі люди дуже активні в нічний час. Вони кажуть, встають, ідуть до холодильника, скрегочуть зубами або раптово падають. Часто на наступний ранок вони не можуть нічого згадати. Що відбувається з ними насправді?

У таких випадках говорять про парасомніі. Це небажані відхилення, які відбуваються під час сну. Вони можуть негативно вплинути на якість і освіжаючу атмосферу сну. Людина нічого не пам’ятає після прокидання, тому що короткочасна пам’ять вимикається під час сну. Парасомнии часто соромляться, особливо якщо сплять в одній кімнаті з друзями або незнайомими людьми. Більшість явищ парасомніі вважаються нешкідливими, але деякі з них можуть таїти в собі небезпеку.

Півсон: плутанина в нічний час

Півсон частіше трапляється у дітей і досить рідко у дорослих. Людина прокидається від глибокого сну, але відчуває себе не зовсім прокинувся. Він плутається, не знає, де він знаходиться, говорить повільно, роблячи безглузді речі. Якщо пробудження відбувається пізно вночі, така реакція нормальна. Якщо ж після семи-восьми годин сну, це говорить про наявну парасомніі. Що викликає таку поведінку, дослідники не знають точно. Проте це плавний перехід до лунатизму.

Лунатизм: небезпечне явище

Сновиди теж прокидаються тільки частково від глибокого сну, як правило, в його першій третині. Вони встають, кажуть безглузді уривки слів, дивляться навколо безцільно. Можуть виходити з дому і навіть готувати їжу. Лунатизм іноді буває небезпечним: до 20% сновид отримують травми. Сомнамбулізм, так називається в медицині ця форма парасомніі, зустрічається головним чином в дитинстві. Серед дорослих на нього страждає лише трохи більше одного відсотка. Впливає, ймовірно, недолік сну і неспання в нічний час. Важливо: не будити сплячого. По-перше, це майже неможливо, по-друге, він може реагувати агресивно. Повертаючи сновиди в ліжко, потрібно неодмінно його супроводжувати. Рекомендується ввечері закривати двері і вікна.

кошмари

Майже всі знають, що це таке. Кошмари бувають не тільки в дитинстві. Близько 5% дорослих час від часу переживають кошмари. Важким називається такий кошмар, який мучить людини приблизно раз в тиждень. Сплячий прокидається, збуджується, часто потіє, його серце б’ється прискорено. Так як він прокидається, то може добре пам’ятати сон. Кошмар може порушити сон, а також мати негативний ефект протягом дня. Людина відчуває себе втомленим, не може сконцентруватися, думає про страшний сон. Причиною повторюваних кошмарів може бути стрес, неприємна подія, психічні проблеми і медикаменти.

Бруксизм: скрегіт зубовний

Є люди, які скриплять зубами по ночах або сильно їх стискають. Вранці у них часто болить щелепа або голова. Причиною бруксизма, так називають це явище лікарі, можуть бути неправильний прикус або невідповідні зубні протези, а також стрес або розумове навантаження. Така поведінка вважається небажаним руховим розладом під час сну. Бруксизм повинен лікувати стоматолог. Якщо проблема виникає тільки зрідка, наприклад, в стресових ситуаціях, перед сном рекомендується розслаблятися.

Розмова уві сні: несвідоме заїкання

Дехто каже уві сні цілими реченнями або навіть можуть відповісти на питання. Інші кажуть незрозуміле, тому що необхідні для говоріння м’язи розслаблені в нічний час. Дослідники мало знають про це явище. Передбачається, що воно може бути пов’язане зі змістом сновидіння. Розмова уві сні може бути мініатюрною формою лунатизму, але не входить в число парасомніческіх розладів. Говоріння під час сну вважається нешкідливим і не робить негативного впливу на його якість.

Сон — це цікавить учених і поки маловивчена тема. Розгадка багатьох питань ще належить.

Ссылка на основную публикацию