За скільки днів до овуляції можна завагітніти: наскільки ймовірним є?

Дуже часто дівчат цікавить питання: за скільки днів до овуляції можна завагітніти? Насправді кожна дівчина чи жінка повинна мати основні уявлення про те, які циклічні процеси протікають щомісяця в її організмі. Що відбувається на кожному певному етапі менструального циклу і яка вірогідність настання вагітності після незахищеного статевого акту в той чи інший період циклу?

1 Що таке овуляція

Ця інформація необхідна перш за все для можливості контролювати і планувати такі найважливіші події в житті, як підготовка до вагітності, зачаття дитини або ж, навпаки, запобігання небажаній вагітності.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Визначення вагітності за першими ознаками ще до настання менструації
 • Як стимулювати овуляцію в домашніх умовах, щоб завагітніти
 • Як потрібно розрахувати дні, щоб зачати хлопчика по овуляції?
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Перш ніж дати відповідь на питання, чи можна завагітніти до овуляції, необхідно з’ясувати, що ж являє собою цей процес.

Як відомо, у кожної здорової жінки фертильного віку в організмі протікають певні процеси в заданій послідовності протягом одного менструального циклу, що триває в середньому від 21 до 34 днів. Після завершення одного менструального циклу настає інший і т.д., причому початком циклу прийнято вважати перший день менструальних кровотеч.

Починаючи з першого дня менструального циклу, в одному з яєчників починається розвиток і дозрівання яйцеклітини у фолікулі (іноді трапляється дозрівання 2 і більше яйцеклітин протягом одного циклу). Приблизно в середині циклу відбувається розрив фолікула і вихід дозрілої життєздатною яйцеклітини в черевну порожнину, точніше — в маткову трубу, де вона може зустріти сперматозоїд і запліднитися, настає вагітність.

По суті, процес виходу дозрілої яйцеклітини з фолікула і носить назву овуляції.

Таким чином, з самого визначення поняття овуляції можна зробити висновок, що вагітність до овуляції, тобто до виходу дозрілої яйцеклітини в маткові труби, наступити ніяк не може, так як сперматозоїду нічого буде запліднювати.

Однак, як правило, задаючи питання про те, чи можна завагітніти до овуляції, люди цікавляться, чи може настати вагітність, якщо незахищений статевий акт стався до овуляції.

А ось тут відповідь однозначна — так, вагітність може наступити. І спробуємо дати розгорнуте пояснення чому.

2 В які дні циклу можна завагітніти

Як вже було сказано вище, при овуляції дозріла яйцеклітина виходить в черевну порожнину, де вона може зустрітися зі сперматозоїдом, в результаті чого відбудеться запліднення.

При цьому потрібно знати, що час життя дозрілої яйцеклітини вкрай нетривало і становить одну, максимум дві доби.

При цьому, якщо планується вагітність, в розрахунок слід брати 1 добу, так як в більшості випадків тривалість життя яйцеклітини складає 24 години, а якщо навпаки, необхідно оберігатися від небажаної вагітності, то враховувати коштує 2 доби, так як іноді яйцеклітина може зберігати свою життєздатність і протягом 48 годин.

Сперматозоїди, навпаки, більш живучі і можуть зберігати свою життєздатність і здатність до запліднення яйцеклітини до 5-7 днів.

У той же час, потрапляючи в жіночі статеві органи, сперматозоїди піддаються впливу кислотного середовища цих органів, в результаті чого велика їх частина гине, і в маткові труби можуть потрапити тільки одиниці з спочатку величезного числа сперматозоїдів.

Таким чином, якщо статевий акт був здійснений до овуляції, то сперматозоїди просто-напросто можуть дочекатися виходу дозрілої яйцеклітини і запліднити її.

З огляду на все вищесказане, можна зробити висновок, що найбільш ймовірні дні настання вагітності — 1 день до овуляції і день самої овуляції, тобто при плануванні вагітності статевий акт варто провести саме в ці дні.

За 3 дні до овуляції також цілком може наступити вагітність, але вже з меншою часткою ймовірності, ніж за 1 день до овуляції.

Беручи до уваги той факт, що іноді сперматозоїди здатні зберігати свою життєздатність до 7 днів, можна сказати, що вагітність, звичайно, з малою часткою ймовірності, може наступити, якщо статевий акт був за тиждень до дня ікс.

З тим або іншим ступенем ймовірності вагітність може наступити при здійсненні статевого акту в період до 7 днів перед овуляцією.

Після закінчення 1 доби з моменту овуляції шанси завагітніти різко знижуються, і вже через 48 годин після виходу яйцеклітини вони практично рівні нулю.

Варто мати на увазі, що іноді протягом одного менструального циклу овуляція відбувається двічі: наприклад, одна яйцеклітина виходить на 15-й день циклу, а друга — на 20-й. Це слід мати на увазі, коли жінка охороняється від небажаної вагітності за датою овуляції. Тобто якщо в даному менструальному циклі була зафіксована овуляція, то повністю «розслаблятися» не варто і після закінчення 2-х діб, так як може статися повторний в цьому циклі вихід дозрілої яйцеклітини в маткові труби.

3 Планування статі дитини за часом зачаття

Як відомо, стать дитини визначає те, якого типу сперматозоїд запліднив яйцеклітину. Якщо яйцеклітина була запліднена сперматозоїдом з X-хромосомою, то утворюється жіночий ембріон, з якого згодом розвинеться немовля жіночої статі, а якщо своєї мети першим досягне сперматозоїд з Y-хромосомою, то вийде немовля чоловічої статі.

Разом з тим відомий той факт, що сперматозоїди з Y-хромосомою пересуваються значно швидше, ніж з X-хромосомою, але відрізняються набагато меншою живучістю, ніж останні.

У зв’язку з цим, якщо статевий акт був у день овуляції або протягом доби після неї, то ймовірність першим дістатися до яйцеклітини має більш спритний чоловічий сперматозоїд. А якщо ж трапляється ПА за 3 дні до виходу яйцеклітини з фолікула, то, діставшись першими в маткові труби, чоловічі сперматозоїди з Y-хромосомою з плином часу гинуть під впливом кислого середовища жіночих статевих органів, в той час як добралися пізніше повільні, але більш живучі сперматозоїди з жіночої хромосомою мають більше шансів дочекатися виходу яйцеклітини.

На цьому факті заснований зрозумілий з медичної точки зору метод планування статі дитини за датою овуляції.

Відповідно до цього методу, для зачаття дівчинки статевий акт необхідний за 2-3 дні до овуляції, для зачаття хлопчика статевий акт повинен бути в день овуляції або протягом доби з моменту її настання. А ось за один день до виходу дозрілої яйцеклітини вірогідність зачаття як хлопчика, так і дівчинки однакова, тому при плануванні статі дитини варто відмовитися від ПА за 1 добу до овуляції.

4 Визначення дати овуляції в домашніх умовах

Як видно, знання дати настання овуляції дуже важливо і при плануванні вагітності, і при плануванні певної статі дитини, і для недопущення небажаної вагітності.

Дату передбачуваної овуляції можна визначити самій собі в домашніх умовах кількома способами:

 • по відчуттях в тілі;
 • календарним способом;
 • за допомогою спеціальних тестів;
 • за допомогою вимірювання базальної температури.

При наближенні овуляції в організмі жінки відбуваються певні зміни, які, як правило, жінка може виявити самостійно завдяки певним симптомів, що з’являються приблизно в середині циклу, а саме:

 • легкі поколювання в області яєчників;
 • незначні кров’янисті виділення;
 • більш рясні і щільні виділення з піхви;
 • посилення статевого потягу і т.п.

Однак всі ці симптоми є чисто суб’єктивними, і при необхідності визначення досить достовірної дати овуляції не варто покладатися на відчуття, треба вдатися до будь-якого іншого з перерахованих способів, які відрізняються більшою вірогідністю, а краще — відразу до декількох одночасно.

Календарний спосіб визначення дати овуляції найбільш простий. Для можливості користуватися цим способом необхідно вести календар менструацій, точніше, відзначати в календарі перші дні циклу. На підставі таких відміток можна буде визначити середню тривалість свого менструального циклу, а знаючи тривалість циклу, можна обчислити його середину, коли в більшості випадків і відбувається процес виходу яйцеклітини з фолікула.

Однак разом з простотою цей спосіб досить приблизний і тому не завжди підходить.

Визначення дня овуляції за допомогою вимірювання базальної температури є досить достовірним, але в той же час більш трудомістким способом, так як вимагає щодобових вимірювань і запису значень в один і той же час протягом 10-15 днів.

Вимірювання базальної температури необхідно проводити вранці приблизно в один і той же час, краще відразу ж після пробудження, для чого зручно буде зберігати спеціальний градусник в шухлядці прикроватной тумби. Замір температури необхідно проводити в положенні лежачи.

Для визначення дати овуляції завмер варто почати в перші дні циклу. Приблизно за одну добу до виходу яйцеклітини з фолікула в крові жінки відбувається різке збільшення концентрації лютеїнізуючого гормону, при цьому спостерігається стрибок базальної температури вниз, а в момент овуляції ця температура стрибкоподібно підвищується приблизно до 37 ° С і далі тримається на цьому рівні до кінця циклу.

Таким чином, для визначення дня овуляції важливо зафіксувати наявність підвищеної базальної температури, а саме температурний стрибок.

Спеціальні тести для визначення овуляції — мабуть, найбільш простий спосіб, і в той же час він досить достовірний. Ці тести можна придбати в аптеці.

Застосування цих тестів схоже на застосування тестових смужок для визначення вагітності, тільки тест-смужки реагують на концентрацію в сечі іншого гормону, що відповідає за наступ процесу овуляції.

Так як концентрація лютеїнізуючого гормону стрибкоподібно підвищується за добу до овуляції, то і позитивний результат даний тест дасть в цей час, в наступні дні циклу тест буде показувати позитивний результат. Тому тут також необхідно зафіксувати стрибок, для чого тести необхідно проводити протягом кількох днів, як правило, починаючи з 10-го дня циклу.

5 Чим можуть допомогти лікарі

У тих випадках, коли у жінки спостерігається нерегулярний цикл, немає менструацій або ж є проблеми з зачаттям, для визначення дати овуляції доводиться звертатися до лікаря і вдаватися до апаратних або лабораторним способам визначення дня овуляції.

За допомогою апарату ультразвукового дослідження (УЗД) лікар протягом декількох днів циклу спостерігає за розвитком і ростом фолікула. В результаті цих спостережень він може з достатнім ступенем ймовірності визначити, скільки днів до виходу дозрілої яйцеклітини залишилося.

Або ж, навпаки, лікар констатує факт відсутності дозрілої яйцеклітини і, відповідно, відсутність овуляції в цьому випадку.

За допомогою лабораторних аналізів проводиться аналіз крові на вміст лютеїнізуючого гормону також протягом декількох днів, або ж береться мазок з шийки матки. За складом і щільності слизу, взятої під час мазка, лікар може за кілька днів визначити дату виходу яйцеклітини.

Ссылка на основную публикацию