За що згідно із законом можуть звільнити з роботи?

Як для співробітників, так і для роботодавців питання скорочення і звільнення є актуальними, оскільки порушення положень Трудового кодексу обома сторонами може обернутися низкою неприємностей. Теж недбалий людина може залишитися без засобів до існування через свою халатність, а керівництво підприємства буде відповідати перед судом за неправомірні дії стосовно працівника, який був незаконно скорочений (або в разі невиплати йому покладеного вихідної допомоги).

Як захистити себе, якщо загрожує звільнення? Які статті ТК регулюють права і обов’язки громадян, що працюють на підприємстві? Для яких категорій передбачені пільги, що дозволяють уникнути звільнення? Подібні питання часто задають собі люди, яким довелося зіткнутися з питаннями звільнення з роботи. Розглянемо причини, що впливають на звільнення співробітників з роботи, а також розберемо дії людини, що дозволяють відстояти свої права.

За якими статтями можна звільнити працівника?

Існує безліч причин, за якими роботодавець має право згідно із законом звільнити з роботи співробітника. Вас можуть скоротити за появу на підприємстві в стані алкогольного сп’яніння, при скороченні штату або ліквідації організації, через прогулів або через невідповідність займаній посаді, однак зробити це можна, спираючись тільки на положення статей Трудового кодексу Російської Федерації.

Незайвим буде нагадати, що ще при працевлаштуванні фахівці відділу кадрів скажуть вам, які документи потрібні при оформленні на роботу, а також можуть ознайомити з положеннями ТК РФ, щоб ви знали свої права і обов’язки.

 • Звільнення співробітників при зміні власника організації. 81-ша стаття чітко регулює положення, які можуть послужити причиною звільнення працівників. Якщо змінюється власник компанії, то відповідно до п.4 ст.81 звільнити з роботи можуть тільки існуючого керівника підприємства і його заступників. Згідно з цим пунктом скоротити можуть також головного бухгалтера, проте на рядових співробітників організації ця дія не поширюється. Зверніть увагу, якщо підприємство підлягає ліквідації, то скороченню підлягають всі категорії працівників, включаючи інвалідів, вагітних і жінок, які перебувають у декретній відпустці. Якщо має бути скорочення штату, то з роботи не можуть звільнити осіб з великим безперервним трудовим стажем.
 • Чи можуть скоротити вагітних і жінок, що знаходяться в декреті? Згідно з положеннями ст.261 ТК вагітна жінка може бути звільнена з роботи тільки в разі ліквідації підприємства, при цьому будь-яка форма договору повинна бути продовжена роботодавцем до моменту виходу вагітної в передбачений для пологів відпустку. Якщо працівниця підприємства порушувала дисципліну, вона може отримати зауваження та догани, що не заборонено законодавством. Також роботодавець не може з власної ініціативи звільнити з роботи співробітницю, яка перебуває в декретній відпустці. Підставами для скорочення можуть бути лише ліквідація підприємства, а також виявлення працевлаштування жінки (до виходу в декрет) за підробленими документами або її аморальну поведінку на підприємстві.
 • Чи можливо звільнення людини за невідповідність займаній посаді? Даний аргумент часто використовують роботодавці, які хочуть позбутися від співробітника і не мають вагомих підстав для його скорочення. Пункт 3 ст.81 чітко вказує на причину скорочення: співробітника, який відповідає посаді, можна звільнити, якщо рівень його недостатньої кваліфікації буде підтверджений спеціально створеною комісією в результаті проведеної атестації. Нескладно здогадатися, що всі погрози з боку керівництва підприємства про звільнення людини нічим не обгрунтовані до моменту підтвердження кваліфікації. Щоб довести нездатність людини якісно виконувати ту чи іншу роботу, на підприємстві створюється атестаційна комісія, очолювана заступником керівника. До її складу також входить керівник відділу, в якому працює випробуваний, і фахівець відділу кадрів. Перед проведенням атестації співробітника сповіщають про майбутній екзамен на профпридатність, а також складається відповідний наказ. Завдання для випробуваного готується в рамках його посадової інструкції.

Порада: якщо ви впевнені в собі і твердо знаєте, що завдання атестації свідомо були складені таким чином, що їх виконати неможливо, необхідно написати відповідну скаргу до інспекції з охорони праці. Також слід оскаржити рішення атестаційної комісії в суді.

 • З роботи звільнити людину все ж можна в разі, якщо його переклад (з письмової згоди, зрозуміло) на інші посади, наявні в резерві підприємства, не представляється можливим. Керівництво компанії, в якій ви працюєте, може запропонувати аналогічну роботу або посаду з більш низьким окладом. Якщо працівнику не підійде жодна із запропонованих вакансій і він відмовиться від них у письмовій формі, то у керівництва організації будуть всі законні підстави звільнити людину з роботи.
 • Звільнення з роботи за запізнення і перебування в стані алкогольного сп’яніння. Незалежно від причин запізнення на роботу, вас не можуть звільнити, якщо це сталося одноразово і власник підприємства (керівник відділу) не оголосив догану в письмовій формі. Якщо протягом робочого року буде зафіксовано повторне запізнення, що розцінюється як порушення трудової дисципліни, то у керівництва компанії будуть всі підстави звільнити вас. Дане положення регулює п.5 ст.81 ТК. Що стосується появи на роботі (або розпиття спиртних напоїв, вживання наркотичних речовин на підприємстві в робочий час) в нетверезому стані, то згідно п.6 положення «Б» тієї ж статті власник підприємства має право звільнити співробітника за фактом виявлення прецеденту.
 • Скорочення працівників за невиконання службових обов’язків. Якщо працівник підприємства періодично (систематично) не виконує покладені на нього обов’язки і має зафіксовані дисциплінарні стягнення, його можуть звільнити з роботи (ст.192 ТК). Вони допускаються у вигляді доган або зауважень. Якщо фахівець підприємства допустив дрібні проступки, це не є підставою для його звільнення. Перш ніж йому буде оголошено (записано) трудове стягнення, власник підприємства (керівник відділу) зобов’язаний вимагати письмове пояснення невиконання поставленого завдання. Якщо працівник не надасть його протягом 48 годин, керівництво фірми складає акт, при цьому дисциплінарне стягнення повинно бути застосовано не пізніше 1 місяця з моменту виявлення прецеденту (проступку). Зверніть увагу, що при цьому не враховується час перебування працівника на лікарняному або у відпустці. Підставами для звільнення з роботи (згідно з пунктом 5 ст.81) можуть стати тільки неодноразові порушення трудових обов’язків і невиконання їх без поважних причин. Якщо такі є, їх необхідно викласти в письмовій формі.
 • Причини для звільнення інвалідів. Якщо у працюючої людини встановлено інвалідність, його можуть звільнити, якщо він не відповідає займаній посаді або при виявленому низькому кваліфікаційному рівні (як ми вже говорили, даний факт ще потрібно довести). Також інваліда можна звільнити з роботи, якщо у медичної комісії підприємства є підстави вважати його недієздатним (або немає можливості перевести на полегшений працю в підрозділи цієї ж організації).
 • За що згідно із законом можуть звільнити матір-одиначку? Жінку, яка виховує дитину (кілька дітей без законного чоловіка), не мають права звільнити з роботи, поки її діти не досягнуть 14-річного віку. Якщо у матері-одиночки дитина-інвалід, вона не може бути звільнена з роботи до моменту досягнення нею 18-річного віку. Ці положення регулює стаття 261 ТК. При досягненні дитини (дітей) зазначеного віку жінку можуть звільнити з роботи на загальних підставах, при цьому відповідно до статті 179 власник підприємства має право віддати перевагу кваліфікації співробітника, а не його соціальним станом (статусом).
 • Звільнення за злодійство і розтрату майна підприємства. І знову звернемося за роз’ясненнями до статті 81, в якій чітко зазначено, що можуть звільнити людину, викритого в крадіжці, розкраданні і навмисному псуванні майна підприємства, якщо його вина буде доведена. Підставою для звільнення є судове рішення, а також постанову уповноважених осіб підприємства. Найчастіше прецедент вирішується шляхом звільнення винного працівника за угодою сторін. Це вигідно і роботодавцю, щоб не заплямувати власну репутацію, і самому недбайливому працівникові, що дозволить йому влаштуватися в іншу компанію. Слід розуміти, що вихідна допомога при звільненні за згодою сторін співробітник, швидше за все, не отримає.

Необхідно відзначити, що, якщо співробітник підприємства знаходиться у відпустці (навчальному, по догляду за дітьми, черговому), його не можуть звільнити з роботи. Згідно із законом це може статися тільки в разі ліквідації організації. Це ж стосується осіб, відсутніх за станом здоров’я. Відзначимо, що лікарняний після звільнення буде оплачений підприємством за умови, що він був відкритий не пізніше 30-денного терміну з моменту звернення до медичного закладу до моменту розірвання трудового договору.

Категорії громадян, яких не можна звільнити за законом

Якщо ви цікавитеся, кого не можна за законом звільнити з роботи, необхідно знати, що існують категорії громадян, що користуються переважним правом. При скороченні штату (згідно ст.179 ТК) переваги перед іншими співробітниками підприємства мають особи, що показують найбільші показники продуктивності праці, а також мають високу кваліфікацію.

При виборі співробітників, яких необхідно залишити на роботі, власник підприємства, спираючись на положення п.2 ст.179 ТК, враховує ряд обставин, що впливають на кінцевий результат за чисельністю штату. Переважним правом користуються співробітники, які:

 • мають на утриманні більше 2-х утриманців;
 • є інвалідами війни;
 • є єдиними здобувачами в сім’ї;
 • будучи співробітниками підприємства, отримали інвалідність, каліцтва і професійні захворювання.

Також існує окрема категорія громадян, яких не можна звільнити за законом з роботи. До них слід віднести винахідників, трудящих, які не змінювали місце роботи після військової служби, а також подружжя військовослужбовців, які перебувають на діючій службі у військових частинах і держустановах. Згідно п.3. ст.179 ТК керівник підприємства може вказати в трудовому договорі категорію осіб, які будуть користуватися переважним правом у разі скорочення чисельності працівників.

При складанні трудового договору наймач має право вказувати категорії осіб, яких не можна звільнити з роботи в момент скорочення, а також існують додаткові умови, що запобігають скорочення штату:

 • Неактуальність підстав для скорочення співробітників. У пункті 5 ст.81 ТК РФ передбачені випадки, при яких за законом звільнити співробітника не можна, якщо намічається скорочення штату. Відповідно до п.5 скороченню не підлягають особи, дії яких призвели до втрати довіри. Також не можна звільнити з роботи працівника за ініціативою начальника, якщо працівник скоїв аморальний вчинок, не пов’язаний з професійною діяльністю, якщо після його виявлення пройшов рік і більше.
 • Недотримання особливих умов для звільнення працівників. Якщо на підприємстві працює неповнолітній працівник, його не можна звільнити за законом, якщо немає дозволу від відповідних органів. Згідно ст. 269 ??ТК роботодавець зобов’язаний отримати дозвіл від Держінспекції праці, а також комісії у справах неповнолітніх.
 • Свідоме зменшення часу повідомлення працівника (профспілки) або відсутність повідомлення про майбутнє звільнення з роботи. Роботодавець зобов’язаний повідомити профспілку про масове скорочення штату на підприємстві в строк не пізніше, ніж за 3 місяці (згідно зі ст. 82) до початку звільнення. Це ж стосується і оповіщення співробітника (ст.71), якого необхідно повідомити пізніше 3-денного терміну, якщо протягом випробувального періоду він не показав задовільні результати праці.

Що необхідно знати всім найманим працівникам?

Для кожної свідомої людини важливо не тільки зберегти за собою робоче місце, але і зберегти репутацію. Щоб у вас не виникло серйозних проблем в майбутньому на підприємстві, слід ще з моменту працевлаштування уважно вивчити положення трудового договору.

Також слід приділити увагу внутрішнім нормативним актам. Уважно вивчіть загальні правила трудового розпорядку на підприємстві, уточніть умови і терміни виплати відпускних, дізнайтеся, чи видається співробітникам розрахунковий листок по заробітній платі, а також уточніть способи її видачі (готівковими коштами, перерахування на банківську карту, виплати в конвертах, преміальні, інше) .

Багато людей при підписанні трудового договору нехтують ознайомленням з його положеннями, що в корені неправильно, оскільки знання своїх прав і обов’язків у рамках трудового колективу певного підприємства дозволить вирішити безліч спірних питань, якщо існує велика ймовірність звільнення.

Кожна людина повинна знати, коли починається і закінчується його робочий день, порядок виходу у відпустку і його оплати і т.д. Якщо в договорі ці пункти відсутні або вони нечітко сформульовані, то це може викликати певні труднощі в момент відстоювання своїх прав при скороченні штату (співробітника).

Неявка на робоче місце з поважних причин повинна бути документально підтверджена. Для цього буде потрібно довідка з медичної установи про відвідування лікаря або письмове підтвердження про перебування в держорганах. При відсутності дозвільної документації співробітник зобов’язаний написати пояснювальну записку не пізніш 48 годин з моменту зафіксованого порушення, що є обов’язковою умовою для звільнення людини. Після цього роботодавець може звільнити працівника протягом 30 календарних днів з моменту виявлення порушення. Якщо їм будуть порушені терміни, працівника відновлять в штаті на колишній посаді.

Якщо працівника звинувачують у розкраданні майна підприємства або співробітників, в його псуванні, то цей факт може бути підтверджений судовими органами. Нерідко керівництво організацій вдається в прямому сенсі шантажу співробітників, щоб звільнити їх з роботи (звичайно ж, не за законом). Якщо співробітник не скоював злочину на робочому місці і його вина не доведена, то його звільнити не зможуть. Роботодавець може запропонувати піти за угодою сторін. Тут слід визначитися, що краще — власна репутація або посада.

Якщо співробітника звинувачують у появі на роботі в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, то факт його неадекватності ще необхідно довести, щоб звільнити.

Зверніть увагу: наприклад, ви приймаєте лікарські препарати на основі спирту, що не є усвідомленим прийомом алкоголю. В даному випадку необхідно взяти у лікаря відповідний документ, який вказує на специфіку лікування. І щоб звільнити людину з роботи, він повинен пройти медичну експертизу, результати якої доведуть причетність до прийому наркотиків або алкоголю.

Як вчинити, якщо вам загрожує звільнення?

Отже, ми з’ясували, що звільнити з роботи людину можна, спираючись на статті ТК РФ, в іншому випадку наймач зробить протиправні дії і зобов’язаний буде відновити на посаді. Якщо ви вважаєте, що скорочення незаконно, необхідно звернутися в інспекцію з охорони праці з відповідною скаргою. Її також можна подати в суд за місцем проживання.

У скарзі необхідно написати про необхідність у відновленні на колишній роботі, а також вказати, що ви бажаєте отримати компенсаційну виплату. Спираючись на положення ст.392-393 ТК, можна з упевненістю заявити, що для позивача (для вас) процедури звернення в державні органи абсолютно безкоштовні, а всі витрати і держмито буде оплачувати підприємство.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Спробуйте перед звільненням довести до відома керівництво компанії про свої наміри. Нерідко наймачі йдуть на поступки і можуть запропонувати вам або відновлення в організації, або іншу вакансію. Якщо вас не влаштовує передбачувана запис в трудовій книжці, варто спробувати обговорити її формулювання з керівництвом компанії. Не завадить консультація юриста, якщо вам загрожує звільнення за статтею.

Ссылка на основную публикацию