За що можна звільнити співробітника з ініціативи роботодавця?

В останні роки в деяких сегментах ринку праці складається досить неоднозначна ситуація, тому багато роботодавців вимушено переглядають свої витрати. Один з найбільш доступних методів скорочення витрат — оптимізація витрат на співробітників. Але в той же час, вирішуючи звільнити працівника за своєю ініціативою, в тому числі на випробувальному терміні, роботодавець повинен бути готовий до виникнення конфліктів, суперечок про незаконне позбавлення роботи, судових позовів і визначити чітку лінію поведінки в кожній з цих ситуацій.

Потенційні причини звільнення

Щоб зменшити розтрати, реорганізувати роботу компанії або сформувати новий колектив, роботодавець може використовувати кілька способів досягнення мети: зменшення заробітної плати, введення неповного робочого дня, простою або скорочення персоналу. Звільнення з ініціативи начальника є найбільш кардинальним методом, тому керівник повинен діяти в рамках закону і керуватися тільки їм. При досягненні домовленості між сторонами трудовий договір можна розірвати в певний термін. Така позиція вигідніше і для роботодавця, так він контролює процес, який відбувається мирно, без судових позовів про відновлення, і для працівника, тому що він в такому разі може розраховувати на виплати при звільненні, а іноді і грошову компенсацію. Ст. 77 ТК РФ роз’яснює підстави для припинення трудового договору:

 1. Угода сторін.
 2. Закінчення строку дії трудового договору (причина нівелюється, якщо трудові відносини фактично тривають і ніхто не ініціює їх припинення).
 3. Співробітник може виявити бажання піти з роботи за своєю ініціативою.
 4. Бажання розірвати трудові відносини з боку роботодавця.
 5. Добровільний переклад співробітника на роботу до іншого начальнику або на нову посаду, в тому числі за медичними показаннями або через відсутність у роботодавця відповідної посади, через переведення в іншу місцевість.
 6. Відмова працівника працювати в зв’язку зі змінами умов трудового договору (вони визначені сторонами, регулюються ч. 4 ст. 74 ТК РФ).
 7. З причин, не залежних від волі сторін (ст. 83 ТК РФ).
 8. Порушення статей Кодексу, якщо вони виключають можливість подальшої роботи (ст. 84 ТК РФ).

Вирішуючи питання про звільнення за власною ініціативою, роботодавцю варто пам’ятати, що переважне право на робоче місце мають співробітники з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Якщо у кількох працівників ці ділові якості знаходяться на одному рівні, то вирішальним фактором стають інші фактори. Наприклад, це новаторські ідеї в роботі (винаходи, нові моделі пристроїв, раціоналізаторські пропозиції, креативне мислення), сімейні обставини (2 і більше утриманців, якщо немає інших працюючих членів сім’ї), отримання професійного каліцтва, отримання кваліфікації за направленням роботодавця без відриву від роботи , особливе становище (учасник бойових дій, інвалід). Згідно п. 3 ст. 81 ТК РФ, співробітника не можна звільнити, в тому числі з ініціативи начальника, в разі тимчасової втрати працездатності.

Порада: щоб не виникало претензій до якості виконаних робіт, при залученні інших людей до виконання робочих завдань обов’язково оформляють договір субпідряду на виконання робіт.

Якщо роботодавця не влаштовує співробітник, і він хоче припинити з ним трудові відносини, найлегший шлях — переконати його написати заяву на звільнення за власним бажанням. Розроблено вичерпний перелік підстав для позбавлення роботи з ініціативи роботодавця (ст. 81,82 ТК РФ), і відступати від нього не можна:

 • ліквідація юридичної особи або ІП;
 • скорочення чисельності або штату;
 • погані результати атестації, що підтверджують невідповідність співробітника займаної посади, його недостатню кваліфікацію (тільки ініціативи і особистої думки роботодавця недостатньо);
 • багаторазове невиконання трудових зобов’язань без поважної причини, наприклад, запізнення, прогул (якщо провина буде доведена не пізніше, ніж через 1 місяць чистого часу після проступку, не рахуючи лікарняного, відпустки, але не пізніше, ніж через півроку, а за результатами перевірок — НЕ більш ніж через 2 роки з моменту вчинення дії);
 • зміна власника майна організації;
 • грубе порушення трудових обов’язків (одноразове), прийняття необгрунтованого рішення, в тому числі керівником філії, яке призвело до втрати майна, збитку;
 • відсутність на робочому місці протягом усього робочого дня, зміни тривалістю більше 4 годин підряд без поважної причини;
 • знаходження на робочому місці в стані алкогольного, токсичного, наркотичного сп’яніння;
 • розголошення комерційної, державної, службової таємниці;
 • розкрадання майна на робочому місці, грошові розтрати;
 • порушення охорони праці, яке спричинило тяжкі наслідки (подія має бути підтверджено комісією або уповноваженим органом);
 • дії, які дають підстави не довіряти якості роботи працівника, який має доступ до грошей або інших цінностей;
 • ігнорування заходів для врегулювання конфлікту інтересів, якщо працівник є однією зі сторін, відмова надавати правдиві відомості про доходи, майно, відкриття рахунків в іноземних банках і ін .;
 • аморальну поведінку співробітників педагогічної сфери і необов’язково на робочому місці (чіткого переліку немає, аморальними вважають дії, які порушують моральні, етичні норми, прийняті в суспільстві);
 • порушення збереження майна, нанесення шкоди організації через необґрунтоване рішення керівника, його заступника або бухгалтера;
 • підроблені документи, надані при укладанні трудового договору, або якщо він втратив силу;
 • скорочення чисельності або штату працівників (ініціатива виходить від роботодавця).

Важливо знати, що вчинення винних дій, які призводять до втрати довіри, або скоєння аморального вчинку можуть розглядатися як причини звільнення з ініціативи роботодавця, тільки якщо їх доведуть протягом 1 року після виявлення або здійснення сумнівного дії. Цей аспект важливо враховувати і під час підбору педагогічного колективу для приватного освітнього закладу. Багатьох підприємців, які хотіли б реалізувати себе в цій сфері, цікавить питання про те, як відкрити домашній дитячий сад. Процедура досить складна, і чистий прибуток власник отримає нескоро, але при належному підході ця бізнес-ідея обов’язково допоможе створити успішний бізнес.

Також співробітника не можна звільнити під час відпустки або в період тимчасової непрацездатності (за винятком ліквідації організації або ІП). Але навіть з огляду на останній фактор, працівник повинен бути попереджений про це під розписку мінімум за 2 місяці. Процедуру звільнення співробітників, які знаходяться на випробувальному терміні, необхідно проводити згідно з нормами законодавства. Ст. 136 ТК РФ роз’яснює, що термін виплати відпускних не повинен перевищувати 3-денний ліміт часу до виходу у відпустку. Причини позбавлення роботи з ініціативи роботодавця, якщо він є індивідуальним підприємцем і вирішує припинити свою діяльність, регулюються ст. 81 ТК РФ: на підставі його рішення, після визнання неспроможності або закінчення терміну дії свідоцтва про державну реєстрацію, внаслідок відмови ІП продовжити ліцензію на діяльність.

Порада: співробітникам варто пам’ятати, що перелік причин для звільнення з ініціативи роботодавця для деяких категорій (самотні матері або опікуни, що виховують дітей до 14 років, дитину-інваліда до 18 років, матері з дітьми до 3 років та ін.) Регулюється окремо ст. 261 ТК РФ.

Звільнення з ініціативи роботодавця на випробувальному терміні

Практично кожна організація при прийомі на роботу встановлює для працівника випробувальний термін. Так роботодавець відсіває некваліфікованих або недобросовісних співробітників.

В яких випадках можуть виникнути проблеми зі звільненням з ініціативи начальника на випробувальному терміні?

 1. Трудовий договір не був укладений вчасно або документ не підписали взагалі (ч. 2 ст. 67 говорить, що його необхідно підписати не пізніше, ніж через 3 дні після початку роботи, альтернатива — письмова угода про випробувальний термін). В іншому випадку начальника можуть оштрафувати.
 2. Неправильне оформлення повідомлення про майбутнє звільнення (вимоги містяться в ч. 1 ст. 71 ТК РФ). Воно обов’язково повинно містити причини, через які працівник не пройшов випробувальний термін, і бути підписаним одержувачем. У разі його відмови обов’язково складають акт.

Порада: багато роботодавців вважають, що роль повідомлення про звільнення грає сам наказ, але це не так. У разі судового позову прохання співробітника буде задоволено через порушення процедури. Роботодавцю доведеться оформити вихідну допомогу і оплатити компенсацію за моральну шкоду.

 1. Якщо в день, який запланований датою звільнення, співробітник захворів, діяти потрібно згідно зі ст. 81 ТК РФ, дочекавшись його одужання, підписавши наказ в перший день після закінчення лікарняного.
 2. Ст. 262 ТК забороняє позбавляти роботи вагітну жінку, тому ініціювати такі дії не варто.
 3. Неправильно сформульована причина позбавлення роботи (інспектору відділу кадрів необхідно знати коректні варіанти запису в трудовій книжці про прийом на роботу і звільнення).

Роботодавцю варто бути дуже уважним і дотримуватися процедури звільнення, особливо якщо ініціатива виходить від нього. Це дозволить уникнути судових витрат, грошових компенсацій і втрати ресурсів, штрафів, призупинень діяльності. Адміністративне покарання загрожує і за невчасне подання звіту за середньооблікової чисельності працівників в ФНС (ст. 5.5 КоАП РФ).

Якщо працівник не згоден з рішенням роботодавця, він завжди може звернутися до суду за вирішенням індивідуального трудового спору протягом 30 днів з моменту отримання копії наказу про звільнення або видачі трудової книжки. Позовна заява потрібно подавати до районного суду за місцем знаходження організації. Воно повинно бути складено відповідно до вимог ст. 131-132 ЦПК РФ. Крім обов’язкових атрибутів необхідно вказати контактний телефон, адреса електронної пошти, важливі відомості, викласти клопотання. До позовної заяви також докладають пакет документів. Важливо знати, що якщо працівник звертається до суду з позовом за вимогами, що випливають із трудових відносин, то він звільняється від сплати мита, судових витрат (цей момент регулює ст. 393 ТК РФ).

Як звільнити працівника з ініціативи роботодавця правильно?

Звільнення за власним бажанням проводиться тільки з ініціативи працівника, тобто за умови подання ним заяви. Це оптимальний варіант вирішення такої ситуації. В іншому випадку досить часто виникають судові розгляди. Тому, звільняючи працівника, роботодавець повинен зробити це правильно, щоб у разі потреби успішно відстояти свою позицію в суді і довести обгрунтованість рішення. Доводи обов’язково потрібно підкріплювати показаннями свідків, законно оформленими документами.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Роботодавець може звільнити співробітника на випробувальному терміні за своєю ініціативою лише за неякісно виконану роботу або невиконання трудових обов’язків. Причиною звільнення не може стати поганий характер або настрої в колективі, адже приймаючи таке рішення, оцінюють тільки ділові якості людини. Перелік підстав для звільнення працівників, з якими укладено трудовий договір, чітко обумовлений в ст. 81,82 ТК РФ. Співробітник повинен бути попереджений про звільнення за 14 днів, а запис у трудовій книжці оформляється в точній відповідності з формулюваннями ТК без скорочень.

Ссылка на основную публикацию