Все про місячні у підлітків — дівчаток

Місячні у підлітків — це одна з неодмінних змін в організмі дівчаток, що починається в пубертатному періоді.

1 Будова жіночої статевої системи

У жіночій статевій системі розрізняють зовнішні і внутрішні статеві органи. До зовнішніх органів належать клітор, великі і малі статеві губи, отвір піхви і уретри (сечовивідних шляхів). Внутрішні статеві органи включають в себе піхву, матку, яєчники і маткові труби, що з’єднують їх.

Вхід в піхву зовні прикритий дівочої пліви, яка після першого статевого акту рветься. Матка являє собою м’язовий орган, розміром з чарку. Дивно, що вона здатна розтягуватися до величезних розмірів, адже саме в ній відбувається виношування дитини під час вагітності. Від матки до яєчників йдуть маткові труби. Яєчник — це орган, який має овальну форму, що грає важливу роль в гормональної регуляції організму за рахунок вироблення їм статевих гормонів. Яєчник грає величезну роль в процесі зачаття. Саме в ньому міститься довічний запас яйцеклітин (жіночих статевих клітин), з якими дівчинка вже народжується. Коли у дівчинки починаються місячні, 1 раз на місяць відбувається овуляція — процес виходу яйцеклітини в маткову трубу. Якщо під час її перебування у жінки був незахищений статевий контакт і сперматозоїд проник в статеві шляхи, то може статися його злиття з яйцеклітиною, що дає початок розвитку зародка.

2 Що таке менструація і коли вона починається?

Менструація (місячні) — це процес відторгнення потовщеної слизової оболонки матки, що супроводжується кровотечею, яке триває кілька днів.

Час настання першої менструації (менархе) у більшості дівчаток приходить в 12-13 років. Однак це не означає, що більш ранній чи пізній прихід місячних є патологією. Ще 100 років тому в середньому менструації у дівчат починалися в 17 років, але з плином часу вік менархе «молодів» на 3-4 місяці кожні 10 років. В середньому місячні наступають у дівчаток у віці від 11 до 15 років. Перші кілька років відбувається становлення циклу, і він може бути нерегулярним. Поступово цикл вирівнюється. Слід розуміти, що дівчинка, у якої почалися місячні, теоретично може завагітніти і виносити дитину.

Від чого залежить час настання менархе? В першу чергу, це генетична схильність. Дуже часто у матерів і їх дочок менархе наступило приблизно в однаковому віці. Наступний фактор — рівень жиру в організмі і маса тіла. Відзначено, що у повних або великих дівчаток місячні наступають раніше, в той час як у їх худих ровесниць їх ще немає. Пояснюється це міцнішим зв’язком між виробленням гормонів в організмі і кількістю жиру.

пропонуємо Вам ознайомитися

  • Чи можна жінці качати прес під час місячних?
  • Як відрізнити місячні від викидня?
  • Чи можна жінкам займатися йогою при місячних?
  • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

3 Що відбувається в організмі в цей час?

Всього під час складного менструального циклу можна виділити 3 етапи: передменструальний, менструальний і постменструальний.

  1. Менструальний період — це час безпосереднього кровотечі з статевих шляхів. Все 28-35 днів циклу матка готується до наступу можливу вагітність. Проявляється це в потовщенні її внутрішнього шару (ендометрія) з проростанням всередину неї тонких і дрібних кровоносних судин. Приблизно на 14-й день циклу відбувається овуляція, під час якої яйцеклітина покидає яєчник і направляється в маткову трубу. Якщо ж її запліднення не відбулося, то вона гине, а внутрішній шар матки піддається відторгнення. Дрібні судини, які проросли в нього, руйнуються, в зв’язку з цим починається кровотеча. Матка прагне якомога швидше звільнитися від цих згустків, тому починає скорочуватися, проштовхуючи кров іслущенний ендотелій до піхви і виходу з нього. Іноді ці скорочення можуть бути дуже інтенсивними, і тоді дівчинку можуть турбувати тягнуть болі внизу живота.
  2. Постменструальний період, під час якого відбувається відновлення маточного ендотелію, заростання дрібних пошкоджень слизової оболонки і підготовка до початку нового циклу.
  3. Передменструальний період — це час підготовки матки до можливої ??вагітності, яке супроводжується збільшенням товщини стінки органу, проростанням в нього кровоносних судин, виробленням великої кількості слизу слизовими залозами. Все це робиться для того, щоб запліднена яйцеклітина змогла благополучно впровадитися в стінку матки і міцно зв’язатися з нею.

4 Передменструальний синдром (ПМС)

Дівчата під час місячних відчувають зовсім різні відчуття. У одних менструація протікає безболісно, ??інші можуть скаржитися на сильні болі внизу живота з поширенням на спину, виникає відчуття тяжкості. Такі неприємні симптоми спостерігаються через скорочення матки, яка прагне вивести міститься в ній кров і отторгнувшіхся ендометрій назовні. Болі можуть бути від легких, що проходять в перші кілька годин першого дня менструації, до важких, коли дівчинці потрібне медикаментозне їх усунення. Можливі набухання і незначний дискомфорт в області молочних залоз. Іноді дівчинку можуть турбувати головні болі, відчуття, що живіт став більше, невеликі набряки обличчя після сну, які швидко проходять. Багато дівчат відзначають психоемоційну лабільність в цей період — часті перепади настрою, «плаксивість» і дратівливість через дрібниці, яка може швидко змінитися хорошим настроєм.

Під час менструацій і передменструального синдрому дівчинки, у яких немає хворобливих проявів, можуть відвідувати уроки з фізичної культури без значних обмежень активності. Навпаки, помірна навантаження сприяє зняттю спазму в області матки, розслабленню її стінок, поліпшення кровотоку в області таза. Якщо ж дівчинку турбують хворобливі прояви, то їй рекомендується утриматися від фізичних навантажень. У такому випадку можуть застосовуватися спазмолітики або знеболюючі ліки.

5 Психологічні аспекти

Для багатьох дівчаток початок місячних приходить несподівано. При цьому вони відчувають змішані почуття: з одного боку, це відчуття себе дорослою, з іншого — тривога через нові, незвичних відчуттів. Залежно від виховання і взаємин у сім’ї дівчинки відносяться до менструацій по-різному. Одні соромляться розповісти про менархе матері, інші не відчувають незручності в цьому питанні.

Важливу роль в психологічному комфорті дівчинки грає питання статевого виховання. Матерям дівчаток 10-11 років рекомендується проводити з ними виховну бесіду, яка стосується питань статевого дозрівання. Якщо дівчинка буде попереджена про те, що таке менструація і як вона протікає, то відчуття переляку або дискомфорту при менархе пройде значно швидше. До того ж багато дівчаток відчувають ніяковість і нерішучість при виборі засобів особистої гігієни. Матері слід обговорити з дочкою це питання і дати їй потрібні поради.

Потрібно також враховувати те, що приблизно до 15 років тіло дівчинки набуває все більш і більш жіночні пропорції: відкладення жиру в області грудей і стегон, сідниць, оволосіння лобка та ін. Дівчина до цього віку має регулярний менструальний цикл, а значить, вона в цілому готова зачати, виносити і народити дитину. Однак фізична можливість зачаття не говорить про психологічну готовність бути матір’ю. Під впливом гормонів відбувається збільшення статевого потягу хлопчиків і дівчаток. З’являється бажання подобатися протилежній статі, в зв’язку з цим дівчинки приділяють дуже багато уваги власну зовнішність. Деякі дівчатка починають раннє статеве життя, часто не замислюючись про засоби контрацепції, що може привести до небажаної вагітності або поширенню інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Ссылка на основную публикацию