Все про місячні: що це значить, чому починаються і який період процесу?

Кожна дівчинка і жінка повинні знати все про місячні. Місячні, або менструації, — це такий час менструального циклу, при якому у жінки з піхви виділяється кров. Це відбувається в результаті відторгнення слизової матки, званої ендометрієм.

Менструальний цикл являє собою період, який починається з першого дня однієї менструації і триває до початку іншої. У другій половині циклу ендометрій потовщується, створюються оптимальні умови для прикріплення ембріона.

Якщо вагітність не настала, старий шар ендометрія відділяється і виходить з організму в формі менструації. Коли ендометрій відокремлюється від стінок матки, відкриваються кровоносні судини. Тому менструація завжди супроводжується кров’ю.

Про місячні людство знало завжди. Але в багатьох країнах і релігіях цей процес вважався ганебним, брудним, не допускалось навіть згадка про нього. Під час менструацій мешканки стародавнього Єгипту, Риму, середньовічної Європи були добровільними в’язнями, замкненими в приміщенні.

Про місячні як фізіологічний процес, який готує жіночий організм до дітородіння, людство дізналося лише на початку 20 століття. Тоді ж поширилися і вдосконалилися засоби гігієни для місячних, стали з’являтися засоби для зниження болю і психологічного навантаження в цей період.

1 Початок менструального циклу у дівчаток

Сучасні діти дорослішають швидко, отримуючи інформацію про місячні з інтернету і спілкування з більш освіченими однолітками. Але все одно батьки повинні розповісти доньці про місячні. Щоб період статевого дозрівання у дівчинки пройшов легко і просто, слід пояснити їй, що в її організмі будуть відбуватися зміни і якими вони будуть. Розгромна замовна стаття перша менструація у дівчинки вважається сигналом, що можлива вагітність.

Статистика свідчить, що перші місячні у сучасних дівчаток з’являються раніше, ніж, наприклад, сто років тому.

Якщо перший раз місячні з’являються в період 11-16 років, це норма. Якщо перші ознаки статевого дозрівання з’являються в 8-9 років, таке раннє розвиток не вважається нормальним. Якщо ж менструації немає навіть і в 17 років — дівчинка відстає в статевому розвитку.

Виникнення перших місячних залежить від наступних факторів:

 • фізичного розвитку;
 • спадковості;
 • правильного харчування;
 • регіону і нації;
 • перенесених в дитинстві хвороб.

Ранній початок місячних може бути в результаті:

 • порушень гормонального фону;
 • непосильних фізичних навантажень;
 • незбалансованого харчування.

Якщо менструації починаються у віці 16-20 років, причиною може стати:

 • порушення функції яєчників;
 • недостатність функцій гіпофіза;
 • зміна гормонального фону;
 • нервово-психічні захворювання.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Нормальна тривалість менструації
 • Чи можна ходити в лазню або сауну при менструації?
 • Характер і тривалість місячних після пологів
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

2 Передвісники перших місячних

Про місячні, які почнуться вперше, можна дізнатися за деякими ознаками. За кілька років до цього у дівчинки відбувається збільшення молочних залоз, починають рости волосся на лобку, під пахвами, збільшується кількість жирової тканини. За деякий час до початку першої менструації з піхви виділяються білі — це прозорі або білі виділення.

В цей же період з’являються й інші ознаки:

 • біль в животі;
 • зміни настрою;
 • слабкість, млявість, швидка стомлюваність;
 • болю в попереку;
 • зміни апетиту.

Це не повинно турбувати, тому що є варіантом норми. Тривалість менструального циклу зазвичай становить 28 днів, але цей період може коливатися в ту чи іншу сторону. Коли починаються менструації у дівчаток, цикл встановлюється довго, близько 2 років, тому проміжки між місячними можуть бути різними.

3 Больовий синдром

Чому у деяких жінок, коли почалися місячні, сильно болить низ живота? Невелика біль присутній при менструації у багатьох жінок. А ось якщо живіт болить нестерпно, паморочиться голова, можуть бути непритомність, нудота, про такі місячні лікарі кажуть — альгоменорея.

Це означає, що у дівчини є будь-які гормональні, нервові або інші захворювання.
Основна ознака альгоменореї — болить низ живота.

 1. При легкій стадії біль не дуже сильна, її можна терпіти. Але причини її все одно треба з’ясувати, так як з часом вона може перерости в більш важку.
 2. Середній ступінь характеризується тягне болем, яка доповнюється стомлюваністю, поганим самопочуттям, ознобом. У цей період дівчина відчуває депресію, дратівливість, зниження працездатності. Цей ступінь захворювання потребує лікарському лікуванні.
 3. При тяжкого ступеня больові відчуття дуже сильні, до них додаються головний біль, стомлюваність, серцеві болі, посилене серцебиття, нудота. Іноді в цей період жінка непрацездатна. Причиною цього можуть бути запальні захворювання або вроджені порушення жіночих статевих органів.

4 Причини нерегулярності періоду

Якщо місячні не приходять вчасно, нормою можуть бути тільки 2 причини. Тоді про місячні кажуть, що організм влаштував собі канікули. Це нерегулярність менструацій у юних дівчат, коли ще не встановився цикл. Або коли починається клімакс і овуляція, то буває рідше. У всіх інших ситуаціях слід проявити занепокоєння.

Бувають причини фізіологічні:

 1. Пологи, аборт, викидень.
 2. Вискоблювання. Під час такого вторгнення в організм виникають збої, і менструації стають нерегулярними. Іноді варто почекати деякий час, і в організмі все налагодиться саме собою. Але якщо цього не відбувається, слід звернутися до лікаря.

Причини патологічні:

 • нестача в організмі деяких гормонів;
 • пухлини, поліпи;
 • кіста, полікістоз яєчників;
 • різні запалення;
 • ендометріоз матки;
 • неправильно підібрані контрацептиви;
 • інші захворювання, які начебто ніяк не пов’язані з жіночою статевою сферою, але надають на неї вплив.

Про нерегулярні місячні необхідну інформацію точно може з’ясувати тільки гінеколог. Звернувшись до нього і пройшовши всі необхідні обстеження, жінка зможе точно дізнатися все про свої місячні і з’ясувати причину патології.

5 Відсутність менструацій

З якої причини вони можуть бути відсутніми у жінки? Питання про зниклі місячні жінки часто задають гінеколога. Чому ж вони відсутні (крім вагітності, звичайно)?

Існує безліч причин. Жінки часто багато працюють, недосипають, нервують. Це не кращим чином позначається на їхньому здоров’ї.

Іноді причиною відсутності менструацій є посилені фізичні навантаження, різке зниження ваги, деякі захворювання жіночої статевої сфери. Відсутність місячних може бути внаслідок прийому деяких ліків, екстреної контрацепції, припинення прийому гормональних препаратів.

Треба встановити причину затримки. Для цього звернутися до лікаря, пройти необхідні обстеження.
Спільними рекомендаціями можуть служити правильне харчування, достатній сон, дотримання режиму дня, і тоді можна буде забути про нерегулярні місячні.

Менопауза і клімакс — одна з ознак старіння жінки. У період менопаузи відбувається завмирання функції яєчників і кінець місячних.
Залежно від причин, що викликають її, менопауза ділиться на кілька видів:

 1. Патологічна: є наслідком захворювання жіночих статевих органів. У цьому випадку вік не має значення, менопауза може наступити і в 20 років.
 2. Штучна: виникає після хірургічних операцій, променевої терапії, сильного стресу або травм.
 3. Фізіологічна природний процес, завершальний жіночий дітородний період.

Зазвичай менопауза настає у віці між 45 і 55 роками. Але на цей процес можуть впливати спосіб життя, фактори навколишнього середовища, спадковість. Настання менопаузи до 45 років не вважається нормальним і вимагає підвищеної уваги до здоров’я жінки.

Старіння організму і настання менопаузи можна відстрочити, якщо дотримуватися нескладних правил: вести здоровий спосіб життя, як можна менше вживати жирну їжу і алкоголь, займатися фізкультурою,
гуляти на свіжому повітрі, уникати стресів.

Ссылка на основную публикацию