Вогнищева алопеція: лікування препаратами, салонні і народними методами

Таке захворювання, як вогнищева алопеція зустрічається досить рідко, і викликає інтерес у багатьох вчених.

Уваги заслуговує той факт, що недуга розвивається на тлі повного благополуччя і різко може припинити прогресувати.

Що являє собою вогнищева алопеція і якими методами її усунути, розглянемо в цій статті.

Загальне уявлення

Алопеція (патологічне випадання волосся, облисіння, плішивість) — рідкісне захворювання, що вражає волосяний покрив чоловіків і жінок, і що виявляється округленням ділянками шкіри, позбавленої рослинності.

Пік розвитку недуги спостерігається в молодому віці, переважно від 7 до 25 років. Лисина має округлу форму і виявляється випадково під час розчісування.

Обласна нерідко призводить до повної втрати рослинності на тілі — у хворого повністю випадає волосся, і він залишається лисим на кілька років, потім оволосіння знову з’являється і навіть встигає пристойно відрости за кілька місяців. Далі знову наступає раптове облисіння.

Найчастіше недуга називають гніздову алопецію — запальним процесом в структурі волосяних цибулин. Наслідки патології зазвичай зачіпають такі ділянки тіла:

 • голова;
 • обличчя;
 • брови;
 • вії;
 • борода.

У рідкісних випадках шкіра позбавляється волосся в пахвовій області, на ногах, руках, в паху.

Клінічні форми

Недуга проявляється в декількох формах:

 1. Локальна. Для цієї форми характерна наявність ізольованих округлих або овальних вогнищ на різних ділянках волосяного покриву голови. Злиття лисин між собою відсутня.
 2. Стрічкоподібними. Характеризується несприятливим перебігом. Вогнища з вигляду нагадують звиту стрічку, яка локалізується в проміжку від потилиці до скроневої області. Найчастіше діагностується у дітей. Повне облисіння не стається — уражену ділянку тривалий час залишається з легким пушком волосся.
 3. Субтотальная. З перших днів перебігу хвороби формуються невеликі округлі залисини, які поступово зливаються воєдино, утворюючи велику лису майданчик.
 4. Тотальна. Облисіли спостерігаються не тільки на волосяному покриві голови, але і на обличчі, в пахвовій області і інтимних зонах.
 5. Універсальна. Прогресування захворювання призводить до повного випадання рослинності на всіх ділянках тіла. Характеризується гострим початком, швидким прогресуванням і залученням до процесу нових волосистих ділянок шкіри, тому її відносять до злоякісних форм недуги.
 6. З поразкою похідних шкіри. Відрізняється неприємним і важким перебігом і супроводжується патологічними порушеннями в структурі нігтьових пластин і зубів.
 7. Точкова. Даною формі характерна поява множинних дрібних лисин, які зовні і за розміром нагадують голівку сірника. Вогнища можуть стикатися між собою.
 8. Стригуча. При даному виді захворювання фактичне облисіння не відбувається. Волосся обламуються, утворюючи округлі ділянки різного діаметру з довжиною рослинності не більше 1,5 см. Улюблене місце цієї форми — область лоба і тім’ячка.

причини

Патологічна алопеція недостатньо вивчена, що унеможливлює виявлення головних причин її розвитку.

Сьогодні світовим ученим вдалося визначити фактори ризику, які найвірогідніше можуть стати першопричиною ураження волосяних фолікул.

генетична схильність

Успадкований від батьків певний набір генів може розвивати схильність до патологічного випадання волосся в молодому несформований організмі.

В результаті волосяні фолікули стають надмірно чутливими до непрямих і прямих впливів зовнішнього середовища.

психологічний фактор

Медики вважають, що неординарні соціально-психологічні ситуації, що викликають нервову напругу, не можуть провокувати розвиток алопеції фактично.

Вони лише запускають генетичний механізм, тому в списку можливих причин відсутні і відносяться до непрямих провокаторам.

Однак, так як достовірний механізм розвитку алопеції не доведений, не можна не брати до уваги можливий вплив стресових ситуацій на розвиток недуги.

Збої в периферичної нервової системи

Функції периферичних нервів можуть піддаватися різним порушень, внаслідок чого відбуваються збої кровотоку в певних зонах тіла, що може спровокувати розвиток алопеції.

У даній ситуації волосяна цибулина не гине відразу, а продовжує деякий час функціонувати, породжуючи витончення волосинки, кінчик яких нагадує гачок, далі рослинність випадає.

аутоімунні порушення

Збої в імунній системі визнані найбільш обгрунтованими причинами розвитку захворювання. Сукупність органів, робота яких спрямована безпосередньо на захист організму від різних недуг, відмовляється правильно функціонувати.

Клітинні структури самостійної захисної системи, руйнівно діють не тільки на паразитуючі мікроорганізми, а й цибулини волосся.

Найчастіше патологічний процес розвивається на тлі різних інфекцій в організмі або хвороб, спровокованих імунітетом. Запустити етап розвитку алопеції може гостре інфекційне захворювання, пошкодження тканин та інше.

Порушення в ендокринній апараті

Підвищення рівня тестостерону в крові часто призводить до втрати чутливих до нього волосинок. Лисини можуть утворюватися як на певних ділянках, так і по всьому волосистої покриву голови.

стадії

Залежно від ступеня тяжкості дерматологи виділяють три стадії розвитку захворювання, а саме:

 1. Гостра. При даній стадії коріння волосся значно стоншуються, з’являється додатковий неприємний свербіж і відчуття печіння поблизу лисини, шкіра запалюється і червоніє.
 2. Подострая. Відрізняється незначним запаленням у вогнищі недуги. Дискомфортні відчуття відсутні.
 3. Регрес. Випадання волосся припиняється раптово. В ураженій області з’являється безбарвна Пушкова рослинність. З плином часу структура волосся відновлюється.

У відео більш детально розповідається про причини розвитку алопеції.

симптоми

Типова хвороблива симптоматика після латентного перебігу алопеції проявляється у вигляді непередбачуваного освіти плішивих ділянок, що мають округлі форми.

Для осередкового облисіння характерні наступні симптоми:

 • наявність додаткових патологічних процесів в організмі;
 • формування аномальних зон невеликого розміру з тонкими волосками;
 • кількість що випали волосся в рази перевищує норму;
 • запалення і почервоніння дерми в зоні ураження, доповнене неприємними відчуттями роздратування і нестерпним свербежем;
 • тривалий перебіг захворювання не змінює зовнішній вигляд шкіри в області лисин;
 • патологічні майданчики мають гладку і здорову шкіру, проте у виняткових випадках медики відзначають зниження її пружності та еластичності;
 • в ряді випадків спостерігаються руйнівні процеси в структурі основної частини нігтя (спотворення контурів, звивистий рельєф, зміна відтінку, підвищена крихкість);

Фахівці відзначають, що у чоловіків захворювання прогресує швидше.

діагностика

При зверненні пацієнта з ознаками алопеції, призначається ряд діагностичних досліджень, які дадуть можливість виявити тип патологічного процесу.

До важливих діагностичних процедур відносяться такі аналізи:

 • клінічний аналіз крові і біохімія;
 • аналіз на виявлення змін гормонального фону;
 • лабораторне дослідження стану волосся (мікроскопічне вивчення);
 • визначення показників гормону стресу (кортизолу);
 • дослідження крові для оцінки рівня антитіл, в тому числі імуноферментний аналіз;
 • визначення присутності в організмі токсоплазми і вірусу герпесу 4 типи.

Для отримання повної картини захворювання і підбору лікарських препаратів, пацієнту рекомендують отримати висновок вузькопрофільних фахівців.

Усунення у чоловіків і жінок

Щоб позбавити пацієнта від осередкового облисіння медики застосовують комплексні заходи, які полягають не тільки в медикаментозному і фізіотерапевтичному лікуванні, але і в хірургічних втручаннях (пересадка волосся), якщо такий вид терапії необхідний.

Грамотного і ефективного лікування не можна досягти без психологічної підтримки пацієнта.

Важливо комплексно впливати на структури і системи організму, і застосовувати лікарські засоби, здатні нормалізувати зростання природної рослинності, сприятливо впливати безпосередньо на фолікули.

консервативне

Сьогодні сучасна медицина здатна ефективно лікувати алопецію на будь-якій стадії. Правильно підібрані медикаменти зупиняють процес облисіння і прискорюють ріст волосся в зонах ураження.

препарати

Російський фармакологічний ринок готовий представити медикам і їх пацієнтам величезний асортимент різних медикаментозних засобів від патологічного випадіння волосся:

 1. Позитивно себе зарекомендував Спіронолактон. Лікарський засіб представлено у вигляді капсул. Терапія осередкової алопеції даним препаратом перешкодить подальшої втрати здорових волосинок.

  При наявності невеликих лисин лікування триває не більше 30 днів. При більш масштабних ураженнях терапія може тривати до 4 місяців.

 2. Консервативний метод лікування плешивости має на увазі застосування миноксидил. Препарат являє собою лікувальну рідину, яка щодня наноситься на облисілі майданчики вранці і ввечері.

  Курс терапії становить 3 місяці. Медикамент розширює цибулини і активує здоровий ріст рослинності.

 3. Швидко запобігти випаданню волосся можна за допомогою Фінастерид. Цей медикамент ефективно справляється з незначними зонами ураження.

  Препарат приймають 2 рази на день. Фінастерид має властивість блокувати підвищення потужного чоловічого статевого гормону (дигідротестостерон), який накопичується в цибулинах волосся.

  Кратність прийому і дозування лікарського засобу призначається лікуючим фахівцем, щоб попередити можливий зворотний ефект.

  Якщо перестаратися з препаратом і перевищити оптимальну дозу, волосся почнуть истончаться і випадати інтенсивніше. Фінастерид не призначають дітям, вагітним і годуючим матерям.

 4. Список ефективних лікарських препаратів для терапії облисіння доповнює препарат Циметидин. Цей медикамент славиться своїм антиандрогенним ефектом, тому відмінних результатів можна досягти виключно для терапії алопеції у жінок.

шампуні

Прогресуюче випадання волосся можна запобігти спеціальними шампунями. У лінійці цих допоміжних засобів відзначився шампунь Алерана від торгової марки Вертекс.

Компанія надає дві лінії універсальних дерматологічних рідин для чоловічої і жіночої статі. Крім цього, підібрати оптимальний засіб можна, беручи до уваги ступінь сухості або жирності волосся.

Шампунь надає стимулюючу дію на ослаблені цибулини волосся, швидко і ефективно зміцнюючи їх.

Дерматологічне засіб містить наступні компоненти:

 • макове молочко;
 • пантотенова кислота;
 • лецитин;
 • концентроване витяг (витяжка) з кропиви;
 • ефірне масло мелалеукі (чайне дерево).

Макове молочко, що входить до складу засобу, працює на відновлення структури волосся і регенерацію їх лусочок. Крім цього, продукт робить волосся м’якими і веде боротьбу з лупою. Лецитин грає важливу роль, яка полягає в зміцненні і потовщенні волосся, а також нормалізації процесів обміну.

мазі

Місцева дія надають препарати у вигляді мазей. Найбільш ефективна при алопеції мазь Фторокорт. Засіб являє собою аналог ендогенних гормонів, що виробляються корою наднирників.

Після нанесення мазь підвищує проникність судин в зоні ураження і забезпечує фолікули належним харчуванням, що значно прискорює ріст рослинності.

Засіб використовують не більше 2 разів на день і в невеликій кількості. Масштабні патологічні ділянки усувають за допомогою компресів на основі мазі. Тривалість лікування становить 30 днів.

Мазь не можна використовувати при мікозах, під час виношування плоду і при наявності індивідуальної непереносимості на складові кошти.

фізіотерапія

Найкращих результатів у лікуванні плешивости можна досягти, застосовуючи фізіотерапевтичні методи. Сьогодні дані дерматологічні заходи знаходяться на піку популярності.

Вони надають особливий вплив не тільки на осередки захворювання, але і внутрішні системи організму, не надаючи згубного впливу на здоров’я пацієнта.

Апарати для фізіотерапії не викликають токсичних і алергенних проявів і відрізняються високою результативністю. Розглянемо детально існуючі апаратні методи лікування облисіння:

 • Ионофорез. Під час процедури фахівець вводить лікарський препарат в структуру дерми. Введення супроводжується впливом гальванічного струму.

  Метод дозволяє прискорити кровотік під дермою, стимулювати синтез клітин і відновлювати процеси обміну в них. Завдяки методиці регуляторні та поживні продукти вільно проникають в структуру фолікул, стимулюючи коріння.

 • Кріотерапія. Суть методу полягає в заморожуванні певних зон дерми рідким азотом. Під час заходу застосовується спеціальний аплікатор. Кріотерапію використовують для лікування всіх стадій плешивости.

  Дія рідкого азоту направлено на здійснення масажних маніпуляцій протягом 15 хвилин. Курс лікування становить 12 процедур.

  Температурна особливість рідкого азоту може згубно вплинути на ламкі і позбавлені вологи волосся, тому потрібно уважно стежити за процесом виділення шкірного сала залозами і іншими негативними проявами.

 • Мікроструми. Дана методика надає модулированное вплив імпульсами надмалих електричних розрядів. Виражений ефект електричних хвиль провокує виникнення дискомфортних відчуттів.

  Особливі електроди є провідниками струму до шкіри. Імпульси проникають в клітинні структури дерми і епітеліальної тканини, нормалізують хімічні процеси, забезпечують харчування корисними мікроелементами, виводять продукти обміну і відновлюють волосяні фолікули. Курс лікування — 10 процедур з інтервалом в 2 дні.

 • Дарсонвалізація. Під час процедури шкірні покриви потрапляють під вплив малих струмових імпульсів великої напруги. Такий вид струмів служить блокатором функціонування периферичних кінцевих нервових апаратів, що сприяє розсмоктуванню інфільтрату лімфоцитів.

  Дана терапія дозволяє кров’яним судинам розширитися і дати можливість цибулині отримувати повноцінне харчування. Сальні залози знижують свою роботу. Утворений від розрядів іскор озон, насичує шкірні покриви голови і фолікули киснем.

 • Лазеротерапія. Метод довів свою ефективність в лікуванні алопеції. Спрямований промінь лазера проникає в структуру фолікула і стимулює ріст волосся на місцевому рівні.

  Для посилення ефекту лазер застосовують в комплексі з медикаментозним лікуванням. Лазерна методика позбавлена ??ефективності при повному облисінні.

народні способи

Осередкове облисіння ефективно лікується народними рецептами. Як правило, нетрадиційні методики не використовуються в якості головної схеми лікування. Однак дари природи здатні в рази прискорити період відновлення.

Часник плюс жовток

Маска на базі цих продуктів надає терапевтичну дію. Вона працює на результат за будь-яких формах облисіння.

Щоб приготувати маску потрібно жовтки 2 яєць, 3 ст. л. соняшникової олії і 3 невеликих зубчики часнику, натертих на тертці.

Всі складові маски зміщувати між собою і втерти в коріння волосся. Залишити на 10 хвилин і змити під проточною водою з застосуванням шампуню. Процедури проводять 3 рази на тиждень до повного одужання.

Сік алое з житнім борошном

Така маска ефективна, якщо облисіння викликане стресовими ситуаціями. Свіжий великий аркуш алое натерти на дрібній тертці, помістити отриману суміш в клапоть марлі і віджати сік.

Житнє борошно (2 ст. Л.) Заварити 5 ст. л. крутого окропу. Змішати отриманий крем з соком алое. Місця вогнищ захворювання змастити отриманою лікувальної сумішшю і залишити на 2 години. Після закінчення необхідного часу волосся потрібно промити відваром кропиви.

Звіробійне масло — найкращий помічник

Чудо рецепт надає відновлювальний вплив на волосяні цибулини. Для приготування складу потрібно порубати ножем свіже листя лікарської рослини. Помістити подрібнену траву в скляну ємність і додати стільки оливкової олії, щоб звіробій був повністю в ньому занурений.

Розчин залишають в темному місці для настоювання на 3 тижні. Готовий продукт втирають в коріння волосяного покриву голови за допомогою ватного тампона. Ефективний компрес, прикладений на вогнища запалення.

Корінь лопуха

Рослина вважається першим помічником при гніздову плешивости. Для приготування беруть по 4 ст. л. подрібненого кореня лопуха і Калмусом. Суміш трав заливають холодною водою (1 л) і ставлять нудитися на 25 хвилин.

Готове засіб використовують як ополіскувача або втирають в шкірний покрив голови і коріння волосся.

прогноз

Так як перебіг захворювання характеризується спонтанністю, дати прогноз терапії досить проблематично.

Захворювання може розвиватися несподівано і швидко припинити прогресувати без втручання лікарів, а потім раптово повернутися.

Якщо вогнищева алопеція розвивається в дитячому віці, медики дають не зовсім сприятливий прогноз, в зв’язку з прискореним настанням необоротних змін в структурі волосяних фолікул.

За інших обставин лікування дозволяє досягти повної ремісії і відновлення рослинності на тілі і голові.

Терапія у дітей

Для лікування осередкового облисіння у дітей застосовують ряд методик. Загальнозміцнюючий лікування полягає в прийомі таких лікарських засобів:

 • засоби для модуляції імунної апарату (Генферон, Рибомунил, Анаферон);
 • комплексна терапія вітамінами групи B;
 • кальцієво-магнієва сольінозітфосфорной (фітіновой) кислоти (фітин);
 • кальцію пантотенат;
 • метіонін.

При повній втраті волосяного покриву медики використовують гормональну терапію Адвантаном, Афлодерм, преднізолоновая маззю.

Патологічні порушення в організмі, які могли спровокувати алопецію, лікують наступним чином:

 • при анемії ефективні залізовмісні препарати;
 • інфекційні захворювання купируют антибіотиками;
 • противірусні медикаменти використовують при патологіях, викликаних вірусами;
 • антимікотичними речовинами усувають грибкові захворювання шкіри.

профілактика

Профілактичні заходи виникнення гнездного облисіння полягають в наступному:

 • регулярне застосування трав’яних настоїв для зміцнення волосся і поліпшення їх загального стану;
 • поповнення раціону вітамінами і корисними мікроелементами;
 • систематичні заняття спортом;
 • своєчасна діагностика при найменших ознаках захворювання;
 • грамотне лікування патологічних порушень в системах організму і захворювань різної етіології.

Ціна

Розглянемо середню вартість терапевтичних методів і популярних допоміжних засобів, ефективно перешкоджають облисіння:

 • Ионофорез — від 800 до 1500 за процедуру;
 • Кріотерапія — від 600 рублів;
 • Мікроструми — 1 200 рублів;
 • Дарсонвалізація — від 700 рублів;
 • Лазеротерапія — від 650 рублів;
 • Шампунь «Алерана» — 650-800 рублів за 250 мл;
 • Шампунь «Фрідерм» — 350-400 рублів за 150 мл;
 • Мазь «Фторокорт» — 250 рублів.

У відео запропоновано ще кілька народних рецептів для позбавлення від залисин.

Відгуки

Домогтися бажаного результату лікування при важкому перебігу гнездного облисіння можна виключно при комплексному та індивідуальному підході.

Якщо ефективність нульова, фахівці рекомендують трансплантацію або носіння штучного волосся (перуки).

Якщо вам доводилося мати справу з осередковою алопецією, і ви знайшли для лікування ефективні методи, поділіться досвідом з читачами в коментарях нижче.

Ссылка на основную публикацию