Вірус папіломи людини: як передається, до якого лікаря звернутися

Бородавки і папіломи на шкірі присутні на шкірі у більш ніж половини населення нашої планети. Причому з’являються вони в самих різних місцях незалежно від віку і статі. Виникнення таких наростів на шкірі викликано, перш за все, активізацією вірусу папіломи людини, який може потрапити в кров задовго до його перших проявів. Давайте розберемося, що таке вірус папіломи людини, як передається і до якого лікаря звернутися.

Що таке папіломи

Фото ниткоподібної папіломи

Папіломи — доброякісні утворення на шкірі і слизових оболонках людини. Вони можуть бути різного кольору від тілесного до темно коричневого і розміру (від 1 мм до 1-2 см). Розрізняють такі нарости, як:

 • звичайні бородавки і папіломи опуклою і плоскої форми, що розташовуються на руках, ногах, обличчі, шиї та інших частинах тіла;
 • ниткоподібні папіломи, що з’являються найчастіше після 50 років;
 • гострі кондиломи, які можна знайти на шийці матки і стінках піхви;
 • підошовні шіпіци, які заподіюють біль і дискомфорт при ходьбі;
 • папіломи внутрішніх органів, наприклад внутрішньопротокові.

Основна причина виникнення таких утворень — активізація вірусу папіломи людини. Даний вірус — мікроорганізм, що розмножується в тілі людини і провокує мутацію клітин, які починають неправильно ділитися. Але основна небезпека вірусу не в появі дефекту зовнішності людини, а в ризик переродження доброякісного утворення в злоякісне під впливом різних факторів, наприклад, травмування наросту. Вірус папіломи може стати причиною меланоми та раку шийки матки, привести до поширення папілом по всьому тілу.

Як передається вірус папіломи

При контакті з хворою людиною, навіть якщо його тіло всипане папіломами, не завжди передається вірус. Щоб папіломи вірус проник в кров людини необхідно порушення бар’єрної і захисної функції шкіри і слизових оболонок. Зазвичай цьому сприяють різні рани і садна, опіки, подряпини, тріщини, потертості і мікротравми. Слизові перестають бути відмінним захистом людини при будь-яких зниженнях імунітету і порушення мікрофлори.

Але, як правило, імунітет рідко знаходиться в повній бойовій готовності, а на шкірі часто з’являються мікротравми, що не розгледиш неозброєним поглядом. Особливо чутливі слизові рота і геніталій, так як під час статевого акту відбувається постійне тертя і висушування. Лікарі виділяють кілька шляхів, якими передається вірус папіломи:

 1. Контактно-побутовий. Заразитися можна при використанні одягу, а особливо нижньої білизни хворої людини, через рукостискання і дотик, при недотриманні особистої гігієни і використанні чужої мочалки, мила, зубної щітки і інших предметів особистого користування. Особливо швидко відбувається інфікування у вологих і задушливих приміщеннях, наприклад, в сауні або лазні.
 2. Статеві стосунки. Поцілунок, оральний, анальний і звичайний секс, часта зміна партнерів і безладна інтимне життя — все це може стати шляхом зараження. Причому навіть презерватив не зможе людини уберегти від вірусу, хоча трохи знижує ризик проникнення вірусу папіломи.
 3. Вертикальний шлях зараження, тобто передається від матері до дитини. Під час вагітності маленький організм зазвичай захищений від проникнення інфекції захисними природними механізмами. Але під час проходження по родових шляхах в більшості випадків хвороба передається і малюкові. Лише зрідка фіксуються випадки гематогенного шляху зараження — через кров при інфікуванні плаценти.
 4. Повітряно-крапельний шлях. Цей спосіб зараження зустрічається вкрай рідко і фіксується в основному в особливо складних випадках зниження імунітету, а також при хірургічних втручаннях інфекція передається від пацієнта до персоналу медучреденія.
 5. Самозараження. Це дуже частий шлях проникнення інфекції в організм людини і її подальшого поширення. Людина може порізатися при голінні або ж отримати іншу дрібну травму шкіри і слизових оболонок. Саме через цю ранку і передається інфекція в організм від хворої людини або ж з навколишнього середовища.

Важливо! Якщо ви підозрюєте, що хворі вірусом папіломи, то обов’язково прийдіть на обстеження разом зі своїм сексуальним партнером. За статистикою, в парах практично в 70% випадків виявляються хворі обоє.

До якого лікаря звернутися

Зазвичай наявність вірусу в організмі людини не дає будь-яких симптомів, які можна помітити і вдарити на сполох. Лише при зниженні місцевого або загального імунітету на шкірі людини починають з’являтися нарости поодинці або відразу скупченнями. Факторами, які провокують виникнення утворень на людину, стають:

 • часті стреси і переживання;
 • перевтоми і інтенсивні фізичні навантаження;
 • недотримання правил гігієни;
 • безладні інтимні зв’язки;
 • перенесення гострого або хронічного захворювання;
 • прийом деяких лікарських препаратів;
 • вагітність і лактація;
 • погана екологічна обстановка і шкідливі умови праці;
 • шкідливі звички;
 • неповноцінне харчування.

При появі бородавок і папілом на шкірі можна звернутися до такого лікаря як дерматолог — цей лікар займається усіма видами захворювань шкірі і зможе поставити точний діагноз і підібрати лікування в разі вірусу папіломи людини. При наявності гострих кондилом слід звернутися до лікаря акушера-гінеколога. А в дитячому віці проблему допоможе вирішити лікар педіатр.

У разі, коли утворення виникли на геніталіях або ж слизових оболонках статевих органів у жінок, потрібне проведення особливого гістологічного обстеження на пошук атипових клітин, що сигналізують про злоякісності освіти. Також лікарями досліджуються зразки тканин при наявності великих наростів і численних утворень, що швидко поширюються по тілу, що кровоточать чи хворобливих при дотику.

Лікування лікарями вірусу у людини зазвичай дозволяє позбутися лише від зовнішніх проявів цієї інфекції. Сам вірус видалити з крові практично неможливо. У терапії папілом і бородавок застосовується комплексний підхід, коли крім застосування лікарських препаратів і методів сучасної медицини, людині доводиться повністю змінити свій спосіб життя на більш здоровий, відмовитися від шкідливих звичок і стежити за своїм харчуванням.

Зазвичай лікарі в лікуванні вірусу у людини проводять роботу і призначають лікарські засоби такого спектру дії, як:

 • противірусні препарати місцевої та загальної дії;
 • вітамінно-мінеральні комплекси;
 • імуностимулятори, які допомагають організму відновити баланс і впоратися з проблемою;
 • прижигающие і заморожують кошти для усунення самих утворень.

Важливо! Лікування наростів викликаних вірусом у людини — тривалий і складний процес. Не варто займатися самолікуванням, тому що це може тільки погіршити ваш стан, привести до травмування наросту, а значить, збільшить ризик його переродження в меланому.

Профілактика зараження папіломи вірусу людини і розростання папілом

Лікарі говорять про те, що набагато простіше запобігти проникненню вірусу папіломи в організм, ніж потім боротися з його проявами. В якості профілактики вони пропонують дотримуватися низки нескладних правил, але застосовувати їх у своєму житті регулярно по всій її довжині:

 1. Будь-які порізи і рани необхідно відразу обробляти.
 2. Дотримуватися особистої гігієни, не носити чужі речі, особливо це стосується нижньої білизни, не користуватися милом, мочалкою зубною щіткою і іншими предметами особистого користування.
 3. У громадських місцях (басейнах, лазнях і саунах) використовувати свої гумові тапочки.
 4. Своєчасно лікувати всі виниклі хвороби, не пропускати профілактичних оглядів у лікарів.
 5. Користуватися презервативами при випадкових статевих зв’язках або контакті з малознайомим партнером, дотримуватися вірність коханому чи дружину.
 6. Чи не перепрацьовувати і все фізичні навантаження вводити в життя поступово. Бажано займатися спортом під керівництвом тренера після проведення обстеження в клініці.
 7. Регулярно і різноманітно харчуватися. Виключити зі свого раціону шкідливі продукти і фаст-фуд.
 8. Відмовитися від шкідливих звичок: сигарет і алкоголю.
 9. Чи не пити багато кави. Вживати в день не менше 2,5 літрів води в звичайний час і 3,5 літрів в спеку.
 10. Всіляко зміцнювати імунітет. Підійдуть загартовування, піші щоденні прогулянки, а також інші методи, які вам підходять.
 11. Для безпеки дитини при наявності гострих кондилом у вагітної жінки проводиться видалення утворень безпечним способом. Лише в рідкісних і особливо складних випадках рекомендується проведення кесаревого розтину.

Сьогодні для запобігання виникнення папілом і бородавок, проникнення вірусу в організм проводиться вакцинація, яка в основному робиться жінкам і дівчаткам. Про цю щеплення у лікарів різні думки від її марності до необхідності.

Важливо пам’ятати, що якщо ви вже страждаєте від папіломи вірусу, то варто стежити за своїм здоров’ям і не допускати зниження імунітету, так як це може спровокувати зростання утворень в самих непередбачуваних місцях. А при наявності різних наростів на шкірі варто звернутися до лікаря і не займатися самолікуванням. Адже неправильне усунення утворень — це ризик поширення папілом на здорові ділянки шкіри і переростання їх в злоякісну пухлину.

Ссылка на основную публикацию