Видалення шрамів на обличчі: сучасні методи та їх суть, народні рецепти

Шрам — це своєрідна спроба організму відновити свою пошкоджену поверхню. Шкіра людини утворена трьома шарами — епідермісом, дермис і підшкірно-жирової клітковиною.

Коли в результаті опіку, порізу або хвороби пошкоджується дермис, на цій ділянці починає формуватися згусток крові, який як би прикриває отриману рану.

Потім на місці згустку утворюється колаген, причому його клітини починають розташовуватися не так, як на здоровій шкірі (безладно), а послідовно.

Саме таке послідовне розташування робить шкіру менш еластичною, в ній порушується потік крові, припиняють рости волосся і функціонувати потові залози.

різновиди

Шрами мають тенденцію бліднути і ставати менше з часом. Але іноді вони збільшуються і стають червоного або синього кольору, а згодом можуть перетворитися в келоїдні рубці.

Розберемо особливості кожного виду шрамів.

атрофічні


Це подовжені смужки або неглибокі впадинки, які розташовуються трохи нижче поверхні шкіри. Тканина на таких ділянках через недостатню кількість колагену стає в’ялою і тонкою.

Подібного роду шрами залишаються на обличчі після вітрянки, вугрової висипки. Для усунення показані такі процедури:

 • шліфування радіочастотними або лазерними апаратами;
 • уколи філлерамі з силіконом, гиалурона або колагеном;
 • в якості наповнювача для введення в рубець може використовуватися і власний жир людини (ліпофіллер);
 • для корекції атрофічних шрамів лікарі часто призначають курс мезотерапії. Після його проведення рубець або повністю розсмоктується, або стає непомітним.

Нормотрофіческій

Бліді шрами практично не відрізняються від нормальної шкіри за кольором.

Подібні дефекти еластичні, і видалити їх можна без хірургічних маніпуляцій за допомогою хімічного пілінгу або шліфування лазером.

келоидние

Доставляють сильний естетичний дискомфорт. Причиною появи стають травми, хірургічні операції. Зафіксовані випадки освіти келоїдних рубців після пірсингу або подряпин.

Відрізняються дані пошкодження тим, що мають тенденцію до розростання і зміни пігментації. Завдають не лише зовнішнє незручність, але і свербіння з болем.

Найчастіше лікарі не в силах зупинити процес їх розростання. Лікування стає складним і тривалим. Рубці можуть найнесподіванішим чином відреагувати на хірургічне втручання, шліфування або виморожування.

Більш надійним вважається ін’єкційний метод лікування. Спеціаліст обколювати шрам лікарськими препаратами, які усувають запалення і активують синтез колагену на ураженій ділянці.

гіпертрофічні

Через те, що весь колаген на пошкодженій ділянці не розсмоктується, він утворює підноситься над шкірою грубий і темний шрам.

Саме це піднімається положення відрізняє даний вид рубця від атрофічного шраму. Лікувати такі рубці легко, вони не виходять за зону первинного ушкодження і не дають рецидивів.

Ефективним вирішенням проблеми вважається хірургічне видалення його тканини. Середні і невеликі шрами лікуються лазером або за допомогою процедури радіочастотного термолиза.

Якщо лікар застосовує ербієвий лазер, то відбувається не тільки зменшення площі поверхні шраму, а й активізація процесів відновлення тканини.

Якщо шрам з’явився недавно, то він прекрасно лікується процедурою пілінгу трихлороцтової кислотою. Хороший результат дають і курси електрофорезу і ультрафонофореза.

Суть останнього в тому, що в шрам одночасно з ультразвуком або електрострумом вводяться ліки, які допомагають розсмоктатися сполучної тканини.

Хірургічне втручання

При хірургічному втручанні рубці не видаляються повністю, а лише робляться непомітним, зменшуються в розмірах і змінюються зовні. Хірургічне лікування допомагає зняти напругу, яка створює рубцева тканина.

Висічення рубця — радикальний, але результативний метод. Скальпелем хірург січуть дефекти шкіри, а потім зшиває її краю. Тепер на місці великого і грубого рубця з’являється ледь помітна смужка.

Те, наскільки покращиться стан шраму, залежить від його розміру, особливості шкіри і від того, яким був післяопераційний догляд.

Використання лазера

Лазеротерапія має кількома способами корекції шрамів. Вони відрізняються за видом лазера, механізму його впливу та результату, який досягається.

За допомогою лазерних методик не тільки віддаляється рубцева тканина, але і стимулюється регенерація шкіри, відбувається її освітлення. Для видалення шрамів проводять:

 • фракційний фототермоліз;
 • шліфування;
 • коагуляцію судин.

Як працює лазер

Виконується процедура із застосуванням загального або місцевого наркозу. Який вид знеболювання вибрати, вирішує лікар, грунтуючись на місці розташування шраму, його розмірах, перевагах і больового порогу клієнта.

Спочатку пацієнтові вводять заспокійливі засоби, потім направляють промінь лазера на рубець. Відбувається руйнування верхнього шару пошкодженої тканини.

Тривалість процедури від 15 до 40 хвилин. Після сеансу шкіра набрякає і червоніє, може виникнути відчуття хворобливості, печіння і свербіння.

Наслідки самоусуваються через 2-3 дня, а на проблемних місцях з’являються пігментні плями і лущення. Таким чином, верхній шар дерми оновлюється, шкіра вирівнюється.

Для швидкого відновлення використовують Третиноїн, гликолевую кислоту і будь-які інші відбілюючі засоби.

переваги

У лазерної терапії є ряд переваг:

 • апарат направлено діє в глибину і по всій площі дефекту, не зачіпаючи навколишні тканини;
 • можна коригувати рубці різної форми і розміру;
 • процедура стерильна, і повторне запалення виключено.

Однак не всі шрами можна лікувати цим способом.

недоліки

Є у процедури і недоліки:

 • висока ціна;
 • довгий список протипоказань;
 • хворобливі відчуття під час процедури і після неї.

Різновиди лазерного лікування

Для усунення дефектів шкіри ефективними прийнято вважати дві техніки.

лазерний пілінг


Для процедури застосовується ербієвий або вуглекислотний лазер, завдяки якому випаровується дефектна тканину, запускаються процеси відновлення, виробляється колаген, активуються фібробласти.

Метод ефективний для видалення атрофічних, гіпертрофічних і нормотрофіческій шрамів.

Для отримання кращого результату, пілінг застосовують разом з Біодеградуючі наповнювачами на основі колагену або гиалурона.

В результаті, шрам піднімається до рівня здорової шкіри. Але, на відновлення піде два місяці. Процедуру краще проводити восени або взимку, щоб уникнути дії променів сонця.

фракційний фототермоліз

Вуглекислотний CO2 лазер утворює на шкірі невеликі лікувальні ділянки. Фібробласти стають більш активними, збільшується рівень колагену, після чого шрам стає еластичним.

Виділяють абеляціонний і неабеляціонний фототермоліз. При абеляціонном випаровується покрив шкіри на певну глибину і формується лікувальна Микрозона, яку оточують коагулювати і термічно пошкоджені клітини.

Процедура ефективна, але має тривалий відновлювальний період. Крім того, пройти потрібно не менше 4 сеансів.

Неабеляціонний фототермоліз щадний, але не настільки результативний спосіб. При цій методиці епідерміс не пошкоджується, а формується зона опіку під ним.

Час відновлення три дні. На відміну від лазерної шліфовки фототермоліз проводиться в будь-який час року.

Всі способи можна використовувати окремо або в комплексі.

техніка виконання

Лікар видаляє рубці в амбулаторних умовах і застосовує місцеву анестезію. Триває процедура 15-60 хвилин.

Спеціаліст впливає на шрам короткими імпульсами лазерного променя, внаслідок чого тканина нагрівається, і рубцеві клітини випаровуються, а товщина шраму зменшується.

Також під час процедури відбувається запаювання судин, що запобігає ризику запалення і зараження.

Техніка проведення лазерної шліфовки рубців представлена ??у відеоматеріалі.

реабілітація

Після корекції шрамів лазером настає реабілітаційний період, який триває майже тиждень. Перші 7-10 днів на місці рубця формується кірочка, яка знімається самостійно.

Протягом трьох днів після операції, не можна використовувати містять спирт кошти та антисептичні препарати. Небажано відвідувати сауну, басейн, солярій.

Реабілітаційний догляд за шкірою полягає в наступному:

 • носіння пов’язки протягом трьох днів;
 • обробка рани зволожуючими і ранозагоювальні препаратами;
 • умивання за допомогою пульверизатора.

Після видалення шрамів, шкіру необхідно рясно зволожувати не менше трьох тижнів.

можливі ускладнення

Одним з поширених ускладнень після лазеротерапії є опік, але спостерігаються й інші побічні ефекти:

 • потемніння або почервоніння обробленої ділянки;
 • надмірне освітлення, яке особливо помітно на засмаглій шкірі;
 • запальні процеси, якщо потрапить інфекція в коагульованої тканину;
 • алергічні реакції.

ін’єкційні способи


Ін’єкційна методика видалення рубців є заповнення шраму колагеном, ліпофіллерамі (жировою тканиною) або гиалурона.

Хоча такий спосіб дозволяє швидко і ефективно позбутися від шраму, однак, його ефект недовговічний.

Наповнювачі, поступово виводяться з організму. Залежно від виду ін’єкції цей процес відбувається через 3 місяці або рік. Тому раз на місяць або в два процедуру потрібно буде повторити.

Щоб видалити гіпертрофовані рубці, фахівець вводить кортикостероїди тривалої дії — «Діпросан» і «Кеналог». Лікар обколювати препаратами шрам 10-12 разів з періодичністю раз на тиждень.

мезотерапія

Лікування шрамів можливо і введенням під шкіру мезококтейль. Лікар робить численні ін’єкції в область рубця за допомогою тонких голок. Кількість препарату невелика, а результат досягається після 4-10 сеансів.

Дуже хороші результати досягаються при лікуванні свіжих рубців, застарілим дефектів така техніка лікування не допоможе.

На молодому рубці багато кровоносних капілярів і мало колагену. Знаходяться вони в свіжому шрам пухко і легко піддаються коригуванню.

При нормотрофіческій рубцях показана терапія із застосуванням ніацину, коллализина, фонзілайна, новокаїну та інших подібних препаратів.

Також фахівці вводять суміш трентала, комплексних добавок вітамінів або органічного кремнію з вітамінами.

Для лікування гіпертрофічних рубців показано застосування не тільки лікарських засобів, які стимулюють циркуляцію крові, але і введення препаратів, що надають дію на фібробласти.

Часто використовуються уколи аутологічними фибробластами — по 4 вкаливанія раз в тиждень під рубець. За один курс потрібно пройти 10-12 сеансів.

Введення філерів гіалуронової кислоти

Цей спосіб корекції шрамів має низку переваг:

 • биосовместимость з людськими тканинами;
 • нетоксичність;
 • не утворюється фіброзна тканина;
 • філлер НЕ мігрує.

Препарат вводять під атрофічний рубець, після чого він відразу ж піднімається. Ефект триває 6-12 місяців. Рекомендується при широких (4-6 мм) рубцях.

хімічний пілінг

Методика полягає в усуненні поверхневих шарів рубця і стимулюванні фізіологічної регенерації шкіри.

Імунний потенціал організму зростає, посилюється вироблення гиалуроната, колагену і еластину. За допомогою хімічного пілінгу можливо згладжування лише неглибоких рубців.

Перед сеансом, доктор оглядає оброблювану поверхню і, оцінивши її стан, підбирає засіб для відлущування.

виділяють:

 • глибокий або феноловий пілінг. Болісна процедура, яку проводять в стаціонарі під загальним наркозом. Краще проводити восени або взимку. Потрібно тривале відновлення;
 • серединний пілінг з використанням трихлороцтової кислоти. Потрібно зазвичай 3-5 процедур на місяць.

У даної методики є певні недоліки:

 • тривалий період реабілітації;
 • хворобливість процедури;
 • можливість занесення інфекції;
 • пігментація при недотриманні рекомендацій;
 • не підходить смаглявим людям.

плюси:

 • прекрасний омолоджуючий ефект;
 • добре лікує запалення шкіри.

Алмазна микродермабразия


Микродермабразия — це делікатний пілінг шкіри потоком мікроскопічних кристалів. В результаті шкірний покрив оновлюється, стимулюється виробництво еластину і колагену.

Процедура проводиться з використанням спеціального апарату, який під вакуумом направляє потік мікрокристалів на шкіру. Знеболення звичайно не потрібно. Один сеанс займає 30-40 хвилин. Потім на шкіру наносять зволожуючі і заспокійливі маски.

плюси:

 • безболісність;
 • можна проводить в будь-який час року;
 • можна проводити в домашніх умовах.

мінуси:

 • не можна використовувати при грибкових захворюваннях шкіри;
 • часте проходження процедури може привести до утворення запалень на шкірі.

Мазі і гелі

Креми від рубців зручні тим, що їх можна застосовувати вдома, не відвідуючи клінік і дорогих салонів.

Мазі і гелі допоможуть розм’якшити і розсмоктати лише неглибокі шрами.

Якщо ж мова йде про більш виражених дефектах шкіри, то рекомендується поєднувати засоби із шліфуванням лазером, ультразвуком або терапією гормонами.

Креми складаються з поверхнево-активних речовин, мінералів, гормональних засобів, ефірних масел. Їх застосування допоможе:

 • нормалізувати кровообіг на пошкодженій ділянці;
 • збільшити утворення колагенових волокон;
 • підвищити імунітет на ділянці;
 • надати антибактеріальну дію;
 • підтримати баланс води в шкірі.

Рубець пом’якшується і стає менше по висоті і по ширині. Якщо використовувати кошти на свіжих ранах, то рубцева тканина припинить збільшуватися, зникне свербіж та почервоніння.

У таблиці представлені ціни на популярні препарати.

Назва чиниться дію Обсяг (г) Ціна, руб)
Келофібраза Кров починає циркулювати активніше, шкіра насичується водою, підтримується баланс вологи. Має протизапальну дію. Головні складові — сечовина і гепарин натрію. 50 1600 -1800
Контрактубекс Має в складі гепарин натрію, алантоїн, екстракт цибулі Сераї. Уповільнює утворення Шрамова тканини, активізує синтез колагену. Зупиняє запальні процеси. Добре справляється з неглибокими ранами. 50 789
Дерматікс Силікон і діоксид кремнію формує плівку, що захищає тканини від ушкодження. Лікує келоїдні і гіпертрофічні рубці. 15 1200-1800

Народна медицина

Народні способи корекції рубців завжди популярні і цілком дієві. Наведемо лише деякі з них:

 1. Масляний коктейль з ефірного масла м’яти, неролі, розмарину в однакових кількостях. Сумішшю акуратно протирають проблемні місця щовечора.
 2. Суміш насіння дині і яєчної шкаралупи. Додати в порошок рослинна олія до утворення щільної кашки. Мазати шрам потрібно 2 місяці.
 3. Борошно з гороху, розведена в молоці (пропорції 1: 1). Отриману кашку прикладають на 60 хвилин. Наносити потрібно до зникнення рубця.
 4. Подрібнена кашка з 3-4 капустяного листя заливається медом. Отриману масу наносять на дві години. У добу необхідно зробити 2-3 компресу.
 5. Настоянки з сухих трав. 20 грам суміші сухих трав, що складається з ромашки, нагідок, кропиви, белоголовнік і почечуйніка, сухоцветкі болотною та звіробою заливають 200 мл гарячої води, і гріють на водяній бані близько двох годин. Далі, змочують в отриманій рідини клапоть з льону і прикладають до шраму.
 6. Масло оливи (200 мл) і бджолиний віск (50 г) прогрівають на слабкому вогні десять хвилин. Потім в охолоджену суміш опускають серветку і накладають на рубцеву поверхню. Повторювати маніпуляції потрібно 2 рази в день 2 місяці.
 7. Мокрицю збирають в 500-грамову банку, заливають рафінованою олією і залишають в холодильній камері на 14 днів. З суміші роблять 20-хвилинні компреси щодня. Суміш ефективна при келоїдних рубцях.
 8. Компреси з масла камфори. Тканина потрібно просочити складом і накласти на ніч на шрам.

Лікуватися методами народної медицини довго, але часто подібна терапія дає непогані результати.

У відео представлені ще деякі ефективні народні рецепти.

ціни

Розглянемо ціни на салонні процедури в Москві:

 • курс з 4 процедур мікродермабразії — від 4000 до 8 000 рублів;
 • хімічний пілінг ТСА (трихлороцтової кислотою) — від 600 рублів за 1 см2, феноловий від 700 рублів за 1 см2,
 • мезотерапія — від 1500 рублів;
 • при розрахунку ціни на лазерну шліфовку враховується довжина і ширина шраму. Ціна за сеанс неодимовим лазером площею 5 см2 — 1000 рублів; при використанні СО2 лазера на площі до 5 см2 — 2400 рублів;
 • хірургічне видалення — від 60 000 рублів.

Відгуки

Рубці потрібно лікувати своєчасно, коли вони ще свіжі і в них ще протікають життєві процеси.

Тоді результат терапії буде дійсно хорошим, і шкірі найчастіше можна буде повернути її первісний вигляд.

Сучасна медицина має у своєму розпорядженні величезний арсенал методик боротьби зі шрамами. Розкажіть, які з них ви застосовували, які виявилися найбільш ефективними. Діліться в коментарях своїми рекомендаціями і відгуками.

Ссылка на основную публикацию