Венчурне інвестування — це що таке?

Росія має безліч конкурентних переваг, які стимулюють інтерес інвесторів, в тому числі іноземних. Вітчизняна економіка являє собою ємний для капіталу ринок, має великий потенціал внутрішнього попиту, висококваліфікованих кадрів. У сукупності це створює сприятливі умови і можливості для венчурного інвестування.

Венчурне інвестування — що це?

Сучасні визначення поняття «венчурні інвестиції» неоднозначні. Вчені розробили кілька варіантів, і кожен з них використовується в профільній літературі, серед експертів. Одні вважають, що венчурне інвестування означає фінансування діяльності в сфері технічних, технологічних, наукових інновацій, які ще не впроваджені в практику. Інші стверджують, що термін правильно трактувати як комерційний продаж інновацій, перепродаж отриманих результатів з використанням «ризикового» капіталу. Але всі експерти одностайні в тому, що венчурні інвестиції представляють собою систему взаємовигідних відносин між венчурними фондами, приватними особами, що інвестують в інноваційні проекти, і розробниками. Для цього унікальна ідея обов’язково повинна володіти великим ринковим потенціалом. Такий формат вкладення коштів має на увазі високий рівень ризику, який в теорії повинен виправдатися високим показником доходів (з англійської мови venture перекладається як ризик). Венчурний капіталіст, який вклав гроші, несе втрати нарівні з розробником інноваційного проекту.

Порада: знайти вигідного партнера для венчурного фінансування можна в особі приватного інвестора, якого зацікавить реалізація прибутковою бізнес-ідеї або венчурних фондів, наприклад, Runa Capital, IMI.VC, Ru-Net Ventures, Kite Ventures і т.д.

Характерні особливості венчурного інвестування — це довгостроковість повернення вкладень (особливо в сфері біотехнологій, медицини) та необхідність великих вкладень на ранній стадії розвитку проекту. Банківський позику для цих цілей отримати складно, так як фінансові установи відмовляються давати позики під нематеріальні активи і не можуть дати оцінку новим бізнес-моделям, які ще нескоро отримають дохід. Тому найкращий варіант фінансування інноваційних проектів — співпраця з венчурними інвесторами або фондами. Останні акумулюють на своєму рахунку серйозний капітал, отримуючи дохід від успішних проектів, стартапів. Вони можуть профінансувати підприємство навіть за відсутності застави. Їх учасниками стають страхові компанії, приватні інвестори, великі корпорації. В середньому венчурні фонди функціонують не більш семи років. Часто вони не тільки фінансують проекти, але і сприяють їх розвитку, надаючи консультаційну підтримку або займаючи місце в раді директорів. Як правило, їх учасники не прагнуть мати право голосу в управлінні або дуже глибоко вникати в повсякденні проблеми компанії. Адже нерідко венчурні капіталісти вкладають гроші в кілька високоризикових підприємств (незважаючи на це, вони не мають нічого спільного з хайп — шахрайськими проектами, побудованими на принципі фінансової піраміди), і у них немає фізичної можливості вникати в кожну дрібницю. Прибуток отримують, як правило, тільки через кілька років за рахунок чистого доходу від інвестування, зростання вартості акцій.

Критерії віднесення фірм до проектів, які потребують венчурне інвестування:

  • обсяг інвестицій обмежується 5-15 млн. дол .;
  • аргументація попиту на товар, послугу;
  • перший прибуток вийде витягти, принаймні, за двома різними напрямками бізнесу;
  • доведена прибутковість (як правило, інвестори вимагають отримання доходу не пізніше, ніж через рік);
  • перше розміщення акцій на продаж має відбутися протягом 3-5 років.

Сфер, де можуть працювати венчурні інвестори, дуже багато, але найчастіше вони вкладають гроші в біотехнології, інноваційні ідеї, будівництво, ресторанний або МЛМ- бізнес. Результатом вдалого інвестування такого плану є Apple, Intel, Facebook, Alibaba і ін. Воно принципово відрізняється від краудсорсингу — головною метою венчурного фінансування є не вирішення проблем виробничої діяльності шляхом залучення широкого кола осіб, що володіють професійними знаннями, а вкладення ризикового капіталу в перспективні ідеї, проекти з метою отримання високого доходу. Іноді інвестори стають співзасновниками фірм венчурного капіталу. При можливості вони намагаються вкласти гроші в кілька проектів різного профілю в різних сферах, домагаючись зниження загального ризику.

Венчурні інвестори — хто це?

Самофінансування — основне джерело початкового капіталу для більшості фірм, що займаються новими технологіями. Але венчурні фонди неохоче фінансують маленькі підприємства (незалежно від якості їх роботи) через специфіку критеріїв інвестування, високу вартість експертизи, складності моніторингу. Середня прибутковість венчурних фондів в світі становить близько 20%, що перевищує середній показник рентабельності інших організацій, в Росії — 30-35%. Вартість частки рідко буває менше, ніж 1 млн. Руб. Венчурне інвестування є досить ризикованим, але і дуже прибутковим видом діяльності. Ризикованим видом заробітку (доходу від нього буде істотно меншим) вважають і торгівлю бінарними опціонами. Що таке опціон простими словами? Так називають угоду між двома сторонами, що дозволяє його власнику купити або продати певний актив (акції, облігації, товари) протягом конкретного періоду часу за встановленою ціною.

Порада: за законом пайовиками у венчурному фонді можуть стати тільки юридичні особи. Тому, щоб стати його учасником, спочатку потрібно зареєструвати своє підприємство, придбати сертифікати, отримати повну інформацію про цілі та методи діяльності фонду.

Для маленьких фірм і більшості приватних інноваційних проектів єдиним виходом є пошук венчурних інвесторів. Їх ще називають бізнес-ангелами. Вони завжди мають великий особистий капітал і готові вкладати гроші ще на ранній стадії розвитку справи. Роблять це індивідуально або групами. Чистий дохід очікують зазвичай не раніше ніж через 5-10 років. Після закінчення проекту частка найчастіше продається на ринку або самої компанії.

Порада: отримати максимум доходу від венчурного інвестування за будь-яких ринкових умовах допоможуть хедж-фонди. Їх головна мета не обмеження ризику, а забезпечення прибутку при будь-якому напрямку руху ринкових цін. Інвестору потрібно вибирати партнера серед таких організацій дуже обережно, адже їх існування не оформлено законодавцем, а застосовувані стратегії мають різну ефективність, не завжди високу. У будь-якому випадку уважність і професійна підготовка інвестора — обов’язкові умови угоди.

Більшість підприємців, які планують роботу в малому бізнесі, цікавить відповідь на питання, куди вкласти 100000 рублів, щоб заробити. Варіантів досить багато (відкриття свого виробництва, підприємства з надання послуг), але венчурне інвестування однозначно не підходить. Адже його масштаби досить великі — від 50 тис. Дол. До кількох мільйонів.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Нерозвиненість ділової інфраструктури нашої країни, пережитки минулих років заважають швидкому формуванню нової фінансової індустрії — венчурного інвестування. Але вже зараз воно є одним з базових джерел фінансування для безлічі сучасних компаній, малих і середніх підприємств.

Ссылка на основную публикацию