Ведення каси в бухгалтерії 2017

Касова дисципліна для ІП і ТОВ

Порядок ведення касових операцій для індивідуальних підприємців і підприємств різних форм власності відображений в зведенні спеціальних постанов, опублікованих в червні 2014 Центральним Банком РФ. Підприємцям запропоновано спрощена схема функціонування системи бухгалтерського обліку, яка зі схваленням зустріли малими підприємствами та іншими учасниками сучасного економічного простору країни.

Бухгалтери отримали на руки докладну інструкцію, яка в повній мірі відображає процес здійснення касових операцій, регулює численні технічні аспекти ведення касового обліку. У 2017 році звичний порядок обліку касових операцій значно зміниться. З 1 лютого 2017 року всі контрольно-касові апарати повинні бути замінені на онлайн-каси. Повний порядок підключення і роботи з онлайн-обладнанням наведено в Законі від 03.07.2016 р №260-ФЗ.

Що таке онлайн-каси?

Відповідно до наведеного вище Федеральним законом, перехід на онлайн-каси буде відбуватися поступово (починаючи з 15 липня 2016 року, коли вступив з силу новий закон про касах і коли кожен підприємець міг в добровільному порядку оформити онлайн-каси, аж до 1 січня 2018 року, коли відбудеться повний перехід на електронні чеки).

Електронна онлайн-каса є касовий апарат, який в режимі онлайн передає дані про фінансові операції до органів ФНС. Уже сьогодні всі підприємці повинні підготувати свій бізнес до нововведень, придбати і протестувати касове обладнання.

Відмінності онлайн-каси від звичайного ККТ

Електронна каса має безліч переваг перед звичайною касою, звільняючи підприємця від рутинних операцій з надання звітності до контролюючих органів (єдиної спрощеної податкової декларації і т.д.).

Крім цього, електронні каси мають:

 • можливість відправки чека на електронну пошту споживача або за допомогою SMS-повідомлення;
 • можливість дублювання електронних чеків паперовими;
 • наявність фіскального накопичувача, захищеного шифруванням для збереження інформації про проведені операції і т.д.

Онлайн-каси мають ряд недоліків, які вже викликали обурення представників малого бізнесу, а саме:

 • високі витрати на покупку і обслуговування каси;
 • обов’язкова наявність безперебійного підключення до інтернету;

Порада: зовсім не обов’язково, щоб касовий апарат був підключений до інтернету саме в момент оплати товару або послуги. Можна включати інтернет 1 раз в день для відправки зведеної інформації в ФНС.

 • витрати на навчання персоналу роботі на електронних касах.

При наявності електронної каси багатьом підприємцям складніше буде проводити так звані «чорні» і «сірі» справи.

Як працюють онлайн-каси?

У процесі продажу товару або послуги за допомогою електронної каси беруть участь 3 сторони. Інформація про касової операції передається оператору фіскальних даних, який присвоює чеку унікальний номер. Від оператора фіскальних чеків інформація надходить в двох напрямках:

 1. В електронну касу відправляється унікальний номер чека, який в подальшому передається покупцеві.
 2. У ФНС відправляються дані про операції і зведена інформація про розрахунки за весь день.

Оператором фіскальних даних (як посередником між онлайн-касою і ФНС) може виступати будь-яка організація, що має відповідний дозвіл від держави.

Хто звільняється від використання онлайн-кас?

Змусити всіх поголовно купувати і реєструвати в ФНС онлайн-каси просто неможливо в силу ряду причин, наприклад, через різноманіття типів оподаткування і, відповідно, форм ведення бухгалтерії, різного звітного періоду для бухгалтерської звітності і т.д.

Тому ФЗ-260 регламентує окремі ситуації, коли застосування електронних кас неможливо. До них відносяться:

 • бізнес у віддаленій і важкодоступній місцевості — відсутність інтернету в багатьох селах і селах не дозволяє своєчасно відправляти дані в податкові органи;
 • роздрібний продаж дрібних товарів, таких як морозиво, напої з кіосків, газети, лотерейні квитки і т.д.

Порядок ведення касових документів в 2017 році

Щодо касових документів в 2017 році істотних змін не відбулося. Всі уніфіковані форми (відомості, КУДіР в бухгалтерії), що застосовувалися раніше, продовжують використовуватися з урахуванням нововведень.

Індивідуальні підприємці продовжують вести податковий облік доходів та інших фізичних показників, але при цьому звільняються від ведення касової книги, оформлення прибуткових і витратних ордерів. Для ведення касової документації може використовуватися як паперовий, так і електронний носій.

Згідно з новим законом про касах 2017 року, в касовій дисципліні відбулися наступні зміни:

 • можливість ведення касової документації із застосуванням електронного підпису;
 • при наявності електронних документів не потрібні паперові екземпляри касової книги і ордерів;
 • не можна виправляти помилки в електронних документах — потрібно видалити невірний документ і створити новий;
 • оформлення другого аркуша касової книги більше не потрібно;
 • не потрібно заповнювати касову книгу, якщо в якій-небудь день не відбувались готівкові розрахунки;
 • немає необхідності в веденні касового журналу.

Новий закон про касах у 2017 році перш за все спрямований на спрощення касової дисципліни, на відхід від «паперової» бухгалтерії, де основні показники (розрахунок оплати відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, штрафи за незаконну підприємницьку діяльність і т.д.) доводилося розраховувати по-старому , звіряючись з безліччю допоміжних документів.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Онлайн-каси дозволяють виконувати ці розрахунки в автоматичному режимі, звільняючи бухгалтера від рутинної роботи з документами. У довгостроковій перспективі введення електронних кас направлено на повний перехід до оплати через пластикові карти і на скасування «фізичних» грошей як засобу платежів.

Ссылка на основную публикацию