Ведення бухгалтерського обліку в ТОВ з нуля самостійно

При відкритті товариства з обмеженою відповідальністю «з нуля», на початку комерційної діяльності, відповідно до чинного російського законодавства, на підприємстві повинен бути організований безперервний бухгалтерський і податковий облік. Всі операції, в тому числі і оплата статутного капіталу при реєстрації ТОВ, повинні бути відображені в бухгалтерських документах підприємства. Вести бухгалтерію власник бізнесу може самостійно (якщо у нього є відповідні знання і досвід) або ж найняти бухгалтера.

Порада: бізнесмену з невеликою кількістю прибутково-видаткових операцій можна залучити бухгалтера на часткову зайнятість. І бажано підписати з цим фахівцем договір про надання послуг або інший аналогічний документ — це застрахує вас від неякісних і несвоєчасно зданих бухгалтерських та податкових звітів.

Що таке бухгалтерський облік для ТОВ?

Самостійне ведення бухгалтерського обліку «з нуля» — це безперервний збір інформації про стан активів (грошових коштів, майна, устаткування і т.д.) і зобов’язань підприємства, а також безперервне відображення всіх цих даних в бухгалтерському обліку. Обліку підлягає все — грошові кошти, майно та нематеріальні активи (розробки та технології, авторські методики), зобов’язання перед постачальниками і кредиторами, всі закупівлі і продажу, оплата персоналу і багато іншого.

Обов’язок ведення бухгалтерського обліку на ССО або іншій системі оподаткування передбачена Федеральним Законом №402-ФЗ «Про бухгалтерський облік». При порушенні правил ведення бухобліку підприємство може обкладатися штрафами від 10 000 рублів і більше (до 20% від суми несплаченого податку).

Основні бухгалтерські документи ТОВ

Відповідно до Федерального закону «Про товариства з обмеженою відповідальністю» компанія повинна мати в наявності такі основні документи:

 • протоколи зборів засновників ТОВ, в яких міститься рішення про створення підприємства, затвердження оцінки вкладів до статутного капіталу, заяви на вихід засновників з ТОВ, інші рішення, прийняті на зборах засновників;
 • договір про заснування товариства;
 • статут ТОВ;
 • положення про представництва та філії;
 • правовстановлюючі документи, що підтверджують наявність майна у товариства з обмеженою відповідальністю;
 • документ про державну реєстрацію ТОВ;
 • внутрішні нормативні документи компанії, заяви про вихід зі складу засновників ТОВ і т.д.
 • документи, пов’язані з емісією акцій, облігацій, інших цінних паперів юридичної особи, інші документи, передбачені чинним законодавством Російської Федерації.

Основні документи бухгалтерії повинні зберігатися в місці знаходження одноосібного виконавчого органу або в іншому місці, відомому решті учасників ТОВ, для вільного доступу до них.

Основний перелік бухгалтерських та інших документів, облік яких повинні вести власники або бухгалтери ТОВ:

 • первинна документація;
 • кадрова документація, внутрішні документи по персоналу (в тому числі лікарняні після звільнення працівників);
 • касові документи (рух грошових коштів);
 • документи податкового обліку і т.д.

Ведення бухгалтерії ТОВ на ССО

Якщо ви вибрали спрощену систему оподаткування (ССО) і кількість ваших господарських операцій зведено до мінімуму, ви можете спробувати ведення бухгалтерського обліку «з нуля» самостійно.

Від чого залежить складність ведення бухгалтерського обліку самостійно:

 • Форма оподаткування. Найпростішою формою обліку є «ССО Доходи» і ЕНВД. Форму «ССО Доходи мінус витрати» вести буде вже набагато складніше, але найскладнішим буде самостійний бухоблік на загальній системі оподаткування.
 • Наявність найнятого персоналу. Якщо у вас є наймані працівники, то по кожному з них необхідно вести звітність та сплачувати соціальні і інші обов’язкові виплати до Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування і т.д. Також необхідно оформляти і оплачувати лікарняні, відпускні, декретні та інші виплати, які повинні проходити за документами і бути оформлені відповідно до вимог ТК РФ (Трудового Кодексу) і НК (Податкового Кодексу) РФ. Одним з обов’язкових звітів є відомості про середньооблікової чисельності працівників. Такі відомості здають і ті, у кого є наймані працівники, і ті, хто тільки зареєструвався і планує наймати персонал.
 • Кількість господарських операцій. Доходи від реалізації, витрати на сировину і послуги, виплата заробітних плат, витрати на придбання товарів або напівфабрикатів та інше. Чим більше операцій здійснює підприємство, тим більше часу потрібно на їх ведення та оформлення бухгалтерії «з нуля».
 • Різноманітність видів діяльності. У різних сферах діяльності (торгівлі, виробництві та інших сферах) потрібно своя специфіка проведення та обліку операційної діяльності. Чим більше різнотипних операцій, тим складніше їх облік.

Навіть якщо в ТОВ немає найнятих працівників і діяльність ведеться на ССО (спрощену систему оподаткування), все одно будуть потрібні хоча б мінімальні знання ведення бухгалтерії або ж залучення фахівця. Якщо у вас є найняті співробітники, необхідно вивчити всю кадрову документацію, звітність по персоналу. Вивчіть, як нараховується заробітна плата і соціальні відрахування, як розраховуються відпускні.

Основні етапи ведення бухгалтерського обліку ТОВ

Ведення бухгалтерського обліку підприємства «з нуля» самостійно — це відображення всіх операцій господарської та фінансової діяльності, яка повинна бути безперервним і достовірним.

Як почати ведення бухгалтерського обліку в товаристві з обмеженою відповідальністю:

 1. Визначення відповідального — того, хто буде відповідати за ведення бухгалтерії «з нуля» на підприємстві. Директор або засновник на перших етапах можуть взяти цю роль на себе і вести бухоблік самостійно, але в такому випадку необхідно вивчити базові поняття бухобліку і проконсультуватися зі своїм податковим інспектором, які звіти і в якому вигляді потрібно буде здавати, а також в які терміни це потрібно робити.
 2. Вибір системи оподаткування. Після подачі документів в ИФНС (після реєстрації товариства) потрібно вибрати систему оподаткування. При виборі потрібно врахувати плановані обертів реалізації, кількість працівників, тип покупців (приватні особи, індивідуальні підприємці, юридичні особи) і операцій.
 3. Вивчення особливостей податкової звітності обраного режиму оподаткування. Наприклад, при ССО здається одна декларація за підсумками року, на ЕНВД потрібно буде щоквартально здавати декларацію, на ОСНО (загальна система оподаткування) — декларацію з податку на прибуток і з ПДВ потрібно здавати щокварталу.
 4. Підбір та затвердження робочого плану рахунків (за основу необхідно взяти план рахунків, розроблений наказом Мінфіну Росії від 31 жовтня 2000 року N 94н).
 5. Організація обліку первинних документів і відображення наявної в них інформації при веденні регістрів бухгалтерського обліку.

Порада: обов’язково дотримуйтесь терміни здачі звітності, що відповідають обраної системі оподаткування — по фінансовій діяльності і по найнятим працівникам. Ті підприємства, які вчасно здають звіти і платять податки і соціальні відрахування, менше перевіряє податкова інспекція.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Самостійне введення бухгалтерського та податкового обліку в ТОВ «з нуля» вимагає хоча б мінімальних знань бухгалтерії. Найбільш простий є форма оподаткування УСН, найскладнішою — ОСНО. Недотримання правил ведення бухобліку, несвоєчасна здача звітів і несплата обов’язкових відрахувань обкладаються великими штрафами.

Ссылка на основную публикацию