Вчені та експерти про гормон росту: побічні ефекти і наслідки застосування

Гормон росту широко пріменятеся в професійному і любительському бодібілдингу для нарощування м’язової маси. Він є природним для людського організму речовиною, що закономірно наштовхує на думку про безпеку … А як йдуть справи насправді?

Однозначну відповідь дати досить складно з кількох причин.

Якби ми поставили собі за мету з’ясувати це, то:

 • з одного боку, можна було б провести відповідні наукові експерименти, набрати добровольців і дати чітку відповідь щодо того, чи є дійсно у гормону росту побічні ефекти і наскільки вони небезпечні. Але вченим на перешкоді цьому стоять етичні міркування: це було б не по-людськи відчувати на людину те, що потенційно може заподіяти їй шкоду.
 • з іншого боку, можна було б просто спостерігати за професіоналами, які в 99% приймають гормон росту і просто робити висновки. Незважаючи на всю очевидність, цей метод теж не працює: професіонали беруть десятки фармакологічних препаратів для стимуляції м’язового росту, сушки, зняття болю і в разі позитивних або негативних ефектів в чому-небудь зробити висновок про те, що стало їх причиною — нереально.

Тому і доводиться обмежуватися гіпотезами.

Ми зібрали для вас думки вчених і експертів про побічні ефекти гормону росту і наслідки його застосування. Це не достовірні факти (із зазначених причин), а скоріше роздуми на тему «Можливі побічні ефекти гормону росту» на підставі доступних даних з суміжних областей.

Cерьyoзние системні наукові дослідження побічних ефектів застосування гормону росту відсутні.

Велика частина фактів наслідків застосування грунтується на відгуках вчених і лікарів, що спостерігають за практикуючими спортсменами, і не підтверджені експериментально.

При такому спостереженні важливо розуміти, що часто причиною тих чи інших побічних ефектів, які приписуються гормону росту, можуть бути численні інші препарати, що приймаються разом з ним (зокрема, анаболічні стероїди), що є поширеною практикою серед спортсменів.

Рекомендуємо: Потужний і смертельно небезпечний .. Механізм дії інсуліну в бодібілдингу для набору м’язової маси і схуднення

Ризик побічних ефектів гормону росту визначається дозою

Гормон росту — соматотропін, соматотропний гормон, соматотропін, гормону росту людини — це потужний гормон, що виробляється в мозку, який відповідає за ріст клітин в організмі людини і тварин, їх розмноження і відновлення.

У бодібілдингу використовуються дві категорії препаратів гормону росту:

 • професійні спортсмени — безпосередньо гормон росту, вірніше його штучний аналог, який коштує дуже дорого і вводиться внутрішньовенно;
 • любителі — доступні за ціною препарати аналоги гормону росту, що мають прийнятну ціну.

Вчені говорять про абсолютну неефективність більшості препаратів гормону росту для набору маси, головним чином, через дуже низьких концентрацій активної речовини.

Наскільки вони неефективні, настільки і безпечні, так як саме концентрація гормону росту, розмір дози, є визначальним фактором виникнення побічних ефектів.

У професійному спорті використовуються дози гормону росту в десятки разів перевищують природні. Це призводить до спотворення балансу гормонів в організмі, здоров’я якого визначається правильним співвідношенням різних гормонів.

Сподіваюся це зрозуміло: чим вище доза — тим вище ризик наслідків.

Особливо небезпечним є використання соматотропіну тими, у кого природний рівень вже високий, зокрема — спортсменами: фізичні вправи і дієта з великим вмістом білка і амінокислот є природним факторами, що підвищують концентрацію гормону росту.

Ризик побічних ефектів і наслідків гормону росту пропорційний розміру дози. Дешеві препарати-аналоги гормону росту містять дуже малі концентрації соматотропіну і тому є відносно безпечними

Рекомендуємо: Анаболічні стероїди: наслідки вживання і побічні ефекти | Наукові факти

Можливі побічні ефекти застосування гормону росту

Вчені називають такі можливі побічні ефекти застосування гормону росту:

 • набряки (скупчення рідини в порожнинах тіла або тканинах);
 • інтенсивне потовиділення;
 • міалгія (біль в м’язах);
 • артралгія (біль у суглобах через їх запалення);
 • синдром тунельного зап’ястя;
 • діабет.

Якщо бути до кінця чесним, то твердження про потенційних побічних ефектах використання гормону росту бодибилдерами головним чином ґрунтуються на вивченні пацієнтів з акромегалію — хворобою надмірного виробництва гормону росту протягом довгого часу (як правило, багатьох років).

Наступні симптоми спостерігаються у пацієнтів з акромегалію і розглядаються в якості можливих побічних ефектів при використанні гормону росту в бодібілдингу 1:

 • діабет;
 • збільшення зазорів між зубами;
 • підвищена пітливість;
 • опуклі брови, значне збільшення ступень, долонь, пальців, щелеп, черепа;
 • збільшення розміру серця;
 • гіпертонія (підвищений тиск);
 • серцева недостатність (серце не здатне перекачувати кров відповідно до потреби організму; проявляється в переривчастому подиху, швидкої стомлюваності, пітливості ніг);
 • кардіоміопатія (пошкодження серцевого м’яза);
 • задишка;
 • хвороба суглобів, зокрема, калічить артрит (запалення суглобів при якому неможливо рухатися);
 • кистьовий тунельний синдром (тривалий біль в кисті і оніміння пальців, через затискання нерва);
 • невропатія (пошкодження нервових шляхів, що супроводжується втратою чутливості, здатності рухати кінцівками і т.д.);
 • підвищена несприйнятливість до інсуліну;
 • м’язова слабкість;
 • рак щитовидної залози, товстої кишки, матки;
 • збільшення ймовірності передчасної смерті.

Дослідження пацієнтів з акромегалией говорить про те, що серед них збільшена частота доброякісних і злоякісних ракових новоутворень. Найчастіше у них виявляють вузли в щитовидній залозі і рак щитовидної залози, поліпи товстої кишки і рак товстої кишки, рак матки і шийки матки 2-5.

Тому вчені рекомендують тим, хто хворий на рак або має підвищений ризик його розвитку (наявність родичів з цим захворюванням), уникати застосування гормону росту, так як він може стимулювати зростання не тільки м’язових клітин, але і ракових.

Гормон росту може стимулювати розвиток не тільки м’язових клітин, але і ракових

На ймовірність виникнення побічних ефектів дуже велику роль надає дозування. Малі дози знижують ймовірність, великі — представляють серйозну небезпеку для здоров’я і практично неминуче ведуть до їх появи.

При застосуванні гормону росту в малих дозах ймовірність виникнення побічних ефектів знижується. Великі дози неодмінно ведуть до серйозних побічних ефектів

Рекомендуємо: Допінг в спорті: наслідки вживання і побічні ефекти

Фактори, що збільшують ризик шкоди від гормону росту

Наступні фактори на думку вчених серйозно збільшують ризик розвитку побічних ефектів при прийомі гормону росту:

 • діабетична ретинопатія (ускладнення діабету, проявляється в порушенні зору);
 • діабет будь-якого типу;
 • рак будь-якого виду;
 • порожнинні операції на шлунку або серце;
 • травми або інші екстрені випадки;
 • проблеми з диханням;
 • проблеми з печінкою;
 • проблеми з нирками;
 • високий тиск;
 • панкреатит;
 • синдром зап’ястного каналу;
 • гіпотиреоз (недостатня гормональна активність щитовидки);
 • сколіоз.

При наявності будь-якої з перерахованих вище проблем — кращим рішенням буде утриматися від застосування гормону росту.

Рекомендуємо: Діуретики: побічні ефекти використання в бодібілдингу

Відгуки лікарів і експертів про наслідки прийому гормону росту

1 Ali Amini — експерт в гормональної терапії

Як зазначає експерт в гормональної терапії в бодібілдингу Ali Amini в інтерв’ю на порталі bodybuilding.com (дивись витримки в нашому матеріалі про відгуки лікарів, вчених і експертів про ефективність гормону росту в бодібілдингу) «дуже великі дози гормону росту часто призводять до здуття живота через накопичення води. Роздутий живіт — характерна ознака гормонального атлета. Тільки два препарати в світі спортивної хімії призводять такому побічного ефекту: інсуліно-подібний фактор росту IGF-1 і гормон росту «.

Ali Amini: характерна ознака атлета, що приймає гормон росту для м’язів у великих дозах — роздутий живіт

Ось так це приблизно виглядає:

Характерна ознака бодібілдерів, які приймають гормон росту в великих дозах — роздутий живіт

2 Michael Graham — лікар, викладач в темі зловживання психоактивних речовин

Michael Graham, лікар і старший викладач коледжу Newman University College в Бірмінгемі, в інтерв’ю the Guardian розширює спектр перерахованих вище побічних ефектів:

«Ті, хто не вміють користуватися шприцом можуть рвати артерії і кровоточити до настання смерті, створювати згустки крові або потрапляти в нерв, ризикуючи постійного паралічу. Тривале застосування може призвести до синдрому зап’ястного каналу (стиснення нервів у зап’ястках, що викликає безперервне поколювання), підвищенню рівня цукру в крові (що може викликати діабет 2 типу), серцеву недостатність і — при надмірних дозах — гігантизм, непропорційне зростання частин тіла «.

Там же, на сторінках the Guardian, автори вказують на головну причину негативних наслідків і побічних ефектів від використання гормону росту:

«Сьогодні майже всі препарати гормону росту Кігтропін (англ. Kigtropin) (одного з найпопулярніших) ввозяться контрабандним шляхом і продаються онлайн без будь-якого контролю, а самі покупці не отримують ніяких рекомендацій щодо того, як їх приймати.»

3 Mick Hart, автор «Посібника для непрофесіоналів по стероїдів»

А Mick Hart, автор «Посібника для непрофесіоналів по стероїдів», зазначає: «Небезпека гормону росту полягає в тому, що 99% спортсменів будуть використовувати його нерозважливо — занадто в великих дозах або не знаючи, як його вводити. Дилери хочуть, щоб ви купували стільки його, скільки вони в змозі продати. Раніше курс прийому гормону росту становив близько восьми тижнів, а потім деякий час відпочинку — тепер спортсмени беруть його без перерви протягом двох-трьох років ».

Зверніть увагу, що мова йде саме про неправильне і безрозсудному застосуванні, а не шкоду самого по собі гормону росту.

Mick Hart: «Небезпека гормону росту полягає в тому, що 99% спортсменів будуть використовувати його нерозважливо — занадто в великих дозах»

4 Eric Braverman — лікар, який спеціалізується на антивікової терапії

А ось відповідь ще одного популярного інтернет-порталу muscleandfitness.com на питання про наслідки вживання гормону росту (зверніть увагу на логіку міркування автора):

«Пам’ятайте, був час, коли провідні ЗМІ оголосили креатин потенційно небезпечними для здоров’я? Тепер це добавка, яка має найсерйозніші наукові підтвердження, одна з найбезпечніших і найефективніших. Сьогодні професійні лікарі стверджують, що чутки про шкоду гормону росту також перебільшені. »

«Небезпечні наслідки застосування гормону росту малоймовірні», — говорить Eric Braverman, доктор, що спеціалізується на антивікової терапії в Path Medical Center в Нью-Йорку. — «У деяких людей спостерігається затримання рідини і підвищення рівня цукру в крові, але ці випадки дуже рідкісні і характерні тільки для дуже великих доз. І тільки у невеликого числа людей збільшується розмір ступень і печінки — від дуже великих доз — і то, вони — не мої пацієнти. Це дуже-дуже рідкісні випадки. »

Eric Braverman: «Небезпечні наслідки застосування гормону росту малоймовірні .. і характерні тільки для дуже великих доз»

Рекомендуємо: 14 принципів харчування Арнольда Шварценеггера

Результати наукових досліджень побічних ефектів гормону росту

У цьому розділі ми розповімо про наукові доказах / спростування відомих фактів шкоди гормону росту при застосуванні його в лікувальних цілях (сфера гормональної терапії вивчена набагато краще, ніж спорт). Читаючи цю інформацію, тримайте в голові, що для лікування, як правило, використовуються дози гормону порівнянні з природними, а в спорті — в рази більші: перераховані ризики слід множити в рази.

Дослідники, які вивчають наслідки застосування гормону росту як в лікувальних цілях, так і в спорті, відзначає наступні найбільш поширені побічні ефекти гормону росту: затримка (накопичення) рідини, набряки, болі в суглобах, синдром зап’ястного каналу, відчуття поколювання, лоскотання, оніміння, печіння шкіри без видимих ??причин і порушення толерантності до глюкози (передує діабету). Також були зафіксовані поодинокі випадки набряку сітківки, коли рідина накопичується в центральній її області, що відповідає за чітке денний зір 7.

важливо
Вчені говорять про те, що більшість з перерахованих побічних ефектів, як правило, зникають при зменшенні дози гормону росту. Для дуже великих доз характерні більш серйозні наслідки 6.

Велика частина побічних ефектів гормону росту зникає при зниженні дози або припинення його застосування

Гормон росту і діабет

Результати наукових досліджень говорять про те, що вживання гормону росту може дійсно призводити до розвитку діабету 2 типу у дітей та дорослих 8, так як він впливає на рівень глюкози.

Однак більшість випадків виникнення діабету і набряків були відзначені коли використовувалися фіксовані дози гормону росту, розраховані виходячи з маси тіла.

Після переходу на практику індивідуального розрахунку дози, коли на початку курсу призначається мала доза, а потім вона поступово збільшується до моменту прояву очікуваного лікувального ефекту або небажаних побічних ефектів, то кількість випадків виникнення діабету і набряків значно знизилося.

важливо
: Сьогодні вчені відзначають, що довгострокова терапія гормоном росту пацієнтів з його дефіцитом (в лікувальних цілях!) Не призводить до розвитку діабету 9 (за умови, звичайно ж, індивідуальної дозування — НЕ характерно для спортсменів, які самі визначають дозу, тривалість і режим прийому ).

При використанні індивідуально розрахованої дози гормону росту в гормональної терапії ймовірність розвитку діабету низька. Факторами, які суттєво збільшують ризик діабету у бодібілдерів, є фіксована велике дозування, а також спадкова схильність

В цілому, на думку вчених, вплив гормону росту на чутливість до інсуліну в значній мірі визначається схильністю, віком, тілесної конституції, ну і звичайно ж — дозами 10.

важливо
: Діабет — не 100% побічний ефект прийому гормону росту, але якщо у вас є схильність до нього (один і більше родичів з діабетом), то краще відмовитися від його прийому, або спільно з лікарем відкоригувати дози, нарощувати їх дуже повільно, переглянути дозування протидіабетичних препаратів.

Коли мова йде про дозах, які значно перевищують природні, які використовуються спортсменами або для лікування деяких захворювань в медицині, то зустрічаються навіть смертельні випадки (при дозах більше 5-8 мг / день, тобто більш ніж в 10 разів більше природних) 11 .

Відомі смертельні випадки при передозуванні гормону росту (доза більш 5-8 мг / день)

Для високих доз гормону росту характерно розвиток стану утримання води в організмі 12,13 (згадуйте «роздутий живіт»).

Рекомендуємо: Чи шкідливий протеїн для здоров’я? Наукові факти

Гормон росту і рак

Що стосується впливу гормону росту на збільшення ризику розвитку раку або відновлення зростання рецідірующіх ракових утворень, то, на думку вчених, для цього твердження немає достатніх підстав.

Припущення про те, що прийом гормону росту може провокувати розвиток раку, ґрунтується на вивченні пацієнтів, які в дитинстві проходили лікування раку шляхом опромінення мозку, що зазвичай призводить до порушення вироблення гормону росту і його дефіциту. Після призначення їм гормональної терапії, якщо рак знову починав прогресувати, то деякі дослідники причиною цього називали гормон росту, хоча, як відомо, регресія — дуже часте явище у випадку з раком 14.

Незважаючи на те, що немає однозначних підстав для твердження, що гормон росту впливає на розвиток раку, деякі випадки були дійсно зафіксовані. Наприклад, відомий випадок розвитку лімфоми (раку лімфатичних вузлів) у напівпрофесійного велосипедиста після 4 років використання гормону росту в великих дозах, що перевищують фізіологічні 15.

В іншому масовому дослідженні більше 1800 чоловік, що проходять курс гормональної терапії (в лікувальних цілях) протягом більше 25 років, вчені також відзначили підвищений ризик розвитку раку в порівнянні з нормальними людьми: через 10 років після закінчення курсу були зафіксовані 12 випадків раку (2 — товстої кишки, 2 — лімфатичних вузлів, 2 — кісток, 1 — рота, 1 — печінки, 1 — яєчок, 1 — жовчних проток, 1 — шийки матки, 1 — яєчників). Насправді цифра — в межах статистичної норми, тільки для перших двох типів раку вона перевищує середнє значення 16.

Серйозні наукові підстави для твердження, що прийом гормону росту призводить до розвитку раку, відсутні (коли мова йде про дозах, порівнянних з природними для організму). Серйозні побоювання викликають великі дозування, що значно перевищують природні

важливо
: Також вчені наголошують на небезпеці прийому гормону росту тими, хто вже має будь-які ракові захворювання, так як гормон росту стимулює їх зростання 17-21.

Відгуки спортсменів-любителів про негативні побічні ефекти гормону росту

У статті, присвяченій відгуками про гормон росту, в якій ми збираємо думки лікарів, експертів, любителів і професіоналів про ефективність і можливі проблеми використання гормону росту, розповідається про негативний досвід спортсмена-любителя, що завершився цілою гамою побічних ефектів. Серед яких — практично всі ті, які перераховані в розділі Можливі побічні ефекти застосування гормону росту:

 • оніміння пальців, прогресуючі з кожним днем;
 • прискорене серцебиття, навіть в спокої;
 • зростання кров’яного тиску;
 • зростання рівня цукру в крові (переддіабетним стан);
 • пітливість;
 • набряки кінцівок;
 • біль у спині;
 • колосальна слабкість;
 • жахлива безсоння;
 • задишка;
 • проблеми з колінами;
 • зниження сексуальної функції.

Негативний досвід автора закінчився відмовою від гормону росту.

Щось підказує, що це не той відгук, який пишуть на замовлення за гроші.

Не полінуйтеся, почитайте, дуже цікаво і пізнавально.

Висновки: що нам відомо про наслідки застосування гормону росту і побічні ефекти

У таблиці нижче підсумовані інформація щодо можливої ??шкоди для здоров’я гормону росту.

Наслідки і побічні ефекти застосування гормону росту в бодібілдингу
Орган / Система
Ступінь серйозності / ймовірність прояву
Серцево-судинна система
метаболізм
шкіра
М’язи / скелет
інші
кардіоміопатія ++
Серцева недостатність +
гіпертензія +
діабет ++
підвищена пітливість +
огрубіння шкіри +
Збільшення ступень, долонь, пальців +
Синдром тунельного зап’ястя +
Остеоартрит (дегенерація суглобового хряща, викликає біль і скутість, особливо в суглобах стегна, коліна і великого пальця) +
Збільшення ризику раку +/ —

(++) — достовірно підтверджені, серйозні наслідки; (+) — достовірно підтверджені, але або не завжди виявляються, або викликають не дуже серйозні наслідки; (+/-) — недостатньо добре вивчені і підтверджені, певна ймовірність прояву

Ссылка на основную публикацию