Вальгусна деформація великого пальця стопи — що це таке і як виправити

У суспільстві дану патологію називають шишкою або кісточкою великого пальця стопи.

Патологія займає друге місце серед захворювань стопи після плоскостопості, і зустрічається в основному у жіночого населення (97-99%) 30 років і старше.

Патологія полягає в прогресуванні, позбавлення людини повноти руху, є зовнішнім естетичним дефектом, обмежує вибір і носіння взуття.

Причини виникнення

До основних причин виникнення дефекту фахівці відносять:

  1. Носіння незручного взуття, наприклад, з вузьким носком і високим каблуком.
  2. Різні види плоскостопості. У нормі стопа має два зводи — поперечний і поздовжній. Вони утворені і підтримуються м’язово-сухожильних корсетом.

    Склепіння забезпечують роль амортизації стопи при ходьбі, щоб зберегти кістково-суглобові структури. Коли м’язи слабкі, то вона ущільнюється, навантаження на кістково-суглобовий апарат збільшується, і він деформується.

  3. Генетична схильність. Пов’язана зі спадковими захворюваннями опорно-рухової системи, зниженням рівня кальцію (остеопороз), вітаміну Д (рахіт), сечової кислоти (подагра).
  4. Анатомічні особливості будови. Перша кістка плесна довшим за інші, змінений її нахил або надмірна рухливість суглоба.
  5. Професійна зайнятість балетом і танцями. У балерин розмір пуанти значно менше розміру взуття, ступня мимоволі згинається. Це дозволяє спиратися на пальці.

    Носок танцювальних туфельок має малу площу (2 см?), На якій потрібно утримувати вагу свого тіла. Неминуче танцювальна діяльність балерин закінчується деформацією стопи.

  6. Артрит — запальне захворювання суглобів, при якому структура може змінюватися і посилювати вальгусную деформацію великого пальця стопи.
  7. Похилий вік. У клімактеричному періоді прогресивно знижується рівень естрогенів, що пригнічують руйнування кісткової тканини. Чим їх менше, тим швидше кістки втрачають кальцій (остеопороз).
  8. Зайва вага. Додатково збільшує навантаження на стопи.
  9. Травма стопи. Може порушити конфігурацію суглоба і фіксують його структур.

Симптоми і стадії

Медики виділяють три ступені захворювання, що відрізняються симптоматикою і візуальними проявами.

Помірна (початкова)

Характеризується скаргами на дискомфорт при носінні взуття у вигляді тертя шкіри, появи мозолів в області зовнішнього краю першого плюс нефалангового суглоба.

Пацієнти відзначають появу шишки, в області якої є почервоніння і набряклість тканин.

Можуть турбувати періодичні ниючі болі в області стоп в спокої і при ходьбі. На рентгенограмі кут вальгусного відхилення менше 20 °.

Середня

Відзначається запалення суглоба (артрит), що супроводжується почервонінням шкіри і посиленням больового синдрому.

При огляді перший палець зміщує другий. Під другим і третім пальцями з’являються натоптиші. На рентгенограмі кут вальгусного відхилення від 20 ° до 40 °, виявляється підвивих першого плюснефалангового суглоба.

запущена

Спостерігається значний больовий синдром всієї стопи, обмеження руху при носінні взуття. Пацієнти часто непрацездатні.

Зовні спостерігається виражена деформація стопи. Другий палець зміщується над або під перший, є значний кістковий виступ в області підстави першого пальця. Шкіра під другим і третім пальцем згрубла, є натоптиші і мозолі.

На рентгенівському знімку кут вальгусного відхилення більше 40 °, виявляється підвивих або вивих першого плюснефалангового суглоба.

діагностика

Рентгенологічний метод. Проводиться в двох проекціях і дозволяє оцінити ступінь деформації.

Вимірюють два показника:

  • кут вальгусного відхилення;
  • перший міжплеснових кут.

Додаткові методики:

  1. Подографія — реєструє тривалість окремих періодів кроку, записує кут розвороту стопи, ширину кроку, прямолінійність ходи.
  2. Плантографія — дослідження відбитка стопи. Дозволяє виявити плоскостопість, його вигляд і ступінь.

Що являє собою патологія, і як виправити ситуацію, дізнайтеся з відео.

лікування

Виділяють кілька неоперативних методів (консервативні).

фізіотерапія

Активує місцеві обмінні процеси, покращує кровотік, знімає больовий синдром.

Рекомендовані грязьові ванни для ніг, магнітотерапія, парафінотерапія, гідромасаж. Використовується як допоміжний метод лікування.

ортопедичні пристосування

Для усунення патології застосовуються спеціально розроблені пристосування, які здатні виправити ситуацію на початковій стадії, полегшити долю в більш запущеній формі або сприяти якнайшвидшому одужанню в післяопераційний період:

  1. Індивідуально підібрані устілки з метою підтримки головки першої плеснової кістки і поздовжнього склепіння стопи. Дозволяють рівномірно розподілити навантаження на стопу і перший плюснефаланговийсуглоб.
  2. Шина, що відводить перший палець назовні. Надягають на ніч, тому що конструкція заважає носити взуття.
  3. Тейпірованіе — фіксація суглоба за допомогою клейкої стрічки. Тури стрічки накладають за принципом бинтування. Дозволяє домогтися правильного положення першого пальця, не даючи йому зміщуватися всередину. Можна носити з взуттям.
  4. Ортези — бандажі, які виготовляють з м’яких (тканина, силікон) або твердих (пластик) матеріалів. Застосовують з метою лікування, профілактики і в період реабілітації після хірургічного лікування.

    Знижують напруження склепінь стопи, здійснюють компресію на суглоб, не дозволяючи йому зміщуватися, захищають шкіру від натирання. Тривалість носіння визначає лікуючий лікар. В середньому становить 2-4 місяці.

  5. Взуття. Носіння індивідуально виготовленої ортопедичної взуття дозволяє виправляти незначні дефекти при комфортному відчутті пацієнта.

Перераховані кошти можуть значно допомогти при патології стопи, а в початкових стадіях повністю позбавити від проблеми.

Мазі і креми

Для усунення дефектів непогано зарекомендували себе фармакологічні мазі, однією з популярних вважається Вальгусстоп.

Виробляється на основі акулячого жиру. Добре проникає в тканини, знімає запалення в суглобі і усуває больові відчуття.

Судячи з відгуків, кісточка на нозі зникає протягом 1 місяця. Стверджують, що мазь ефективна при будь-якій стадії захворювання.

Але, фахівці стверджують, що деформацію стопи мазями та кремами не виправити, можна лише тимчасово зняти запалення і больовий синдром.

З цими симптомами може впоратися будь-яка мазь на основі нестероїдних протизапальних речовин (Диклофенак, Кетопрофен, Ібупрофен та ін.).

масажі

Можна проводити самостійно. Лікувальний масаж дозволяє зміцнити м’язово-зв’язковий апарат, поліпшити кровообіг, знизити запальний процес і зняти біль.

Техніку проведення можна розділити на етапи:

  1. Обережно, двома пальцями взяти великий палець ноги за нігтьову фалангу і потихеньку скручувати за годинниковою стрілкою і проти неї. Виконувати протягом 1 хвилини.
  2. За допомогою великих пальців рук масажувати проміжки між плесновими кістками в напрямку зверху вниз протягом 3 хвилин на кожній нозі.
  3. Масаж зв’язки і м’язи великого пальця, щоб її знайти, необхідно підняти перший палець догори. Масажувати 3 хвилини зверху вниз.
  4. Поставити ногу на стопу. Підняти всі пальці догори, крім першого. Виконати 15 разів.
  5. Нога з опорою на стопу. Спробувати відводити великий палець в сторону. Виконувати 15 разів.
  6. Нога на стопі. Підняти рукою перший палець і намагатися тиснути його вниз, протидіючи руці. 3 секунди напруги і 5 секунд відпочинок. Виконувати протягом 3 хвилин.
  7. Придавити великий палець стопи до підлоги і намагатися його підняти вгору, протидіючи руці. Напруга 3 секунди, відпочинок 5 секунд. Виконати 3 хвилини.
  8. Обережно помасажувати перший плюснефаланговийсуглоб.

Масаж краще закінчувати теплими ножними ваннами протягом 30 хвилин.

вправи

Добре розганяють кров, і зміцнюють м’язи і зв’язки стопи:

  • Катання невеликий пляшки з водою або качалки протягом 3-5 хвилин.
  • Захоплення пальцями ніг дрібних предметів протягом 5 хвилин. Можна використовувати м’ячик, експандер.
  • Ходьба на зовнішніх краях стопи протягом 5-10 хвилин.
  • Підйом і опускання ступень для поліпшення рухливості гомілковостопного суглоба. Протягом 10 хвилин.

медикаментозна терапія

Застосовують протизапальні стероїдні препарати. Ефективність хороша, ін’єкції знімають запалення і больовий синдром, але тимчасово.
Найефективнішими вважаються:

  • Кеналог. Вводиться внутрішньом’язово 40 мг (1 ампула), але краще внутрисуставно -? ампули одноразово. Повторну ін’єкцію препарату можна повторити не раніше ніж через місяць.
  • Дипроспан. Вводиться всередину суглоба в кількості 0,5-1 мл 1 раз в 2-3 місяці.

Хірургічне втручання

Показання до оперативного втручання:

  1. Неефективність консервативної терапії.
  2. Проблема косметичного характеру.
  3. Розвиток ускладнень (виразка над суглобом, розвиток гнійного артриту, порушення ходи).

Екзостозектомія

Видаляють частину головки першої плеснової кістки, за рахунок якої утворюється шишка. Якщо ступінь деформації виражена, то вдаються до наступних видів операції.

Остеотомія плеснової кістки

Створення штучного перелому першої плеснової кістки з метою зменшення кута між нею і другий плеснової кісткою.

Після процедури правильне положення фіксують спеціальними гвинтами. Операцію можна проводити через шкіру або відкритим способом.

Відсікання м’язи, що відводить пошкоджений палець

Операція дозволяє досягти правильного положення першого пальця стопи. Проводиться на м’яких тканинах. Є підготовчим етапом для наступного виду операції.

Остеотомія проксимальної фаланги

Проводиться виведення великого пальця зі стану відведення. Проводять відсікання підстави проксимальної фаланги першого пальця стопи. Правильне положення фіксують пластинами і гвинтами.

Реабілітація після операції

Пацієнти можуть покинути клініку на наступний день після операції. Все залежить від рівня складності оперативного лікування.

Перші 10 днів краще щадити ногу. Через цей період, пацієнт може вільно переміщатися і отримувати физиолечение, масаж, ЛФК, але в спеціальному Ортезі.

Важливо носити фіксуючий бандаж, щоб додатково зафіксувати суглоб в правильному положенні. Тривалість застосування шини визначає лікар.

Лікуючий лікар може підібрати ортопедичне взуття на період реабілітації. Загальні вимоги до взуття — вона повинна бути зручною, без каблука, з широкою передньою частиною. Можна використовувати ортопедичні устілки, які потім потрібно буде використовувати для профілактики.

Звичну для здорової людини ходьбу (без ортеза) можна почати через місяць, але з дотриманням принципів профілактики повторного розвитку захворювання. Повне відновлення в середньому займає 4-6 місяців.

У відео представлений процес проведення операції з видалення шишки на великому пальці ноги.

профілактика

  1. Носіння зручного взуття.
  2. Своєчасна діагностика плоскостопості та заходи по боротьбі з ним (ЛФК, масаж, ортопедичні устілки).
  3. Дослідження крові на вміст кальцію і заповнення його запасу при нестачі.
  4. Раннє виявлення та лікування артриту першого плюснефалангового суглоба (подагричний, ревматичний).
  5. Боротьба із зайвою вагою.
  6. Регулярні фізичні навантаження.
  7. Самомасаж стоп, ножні ванни з морською сіллю або відваром ромашки.

Відгуки

Пацієнти, які зіткнулися з проблемою вальгусной деформації великого пальця стопи, відзначають швидке повернення до колишнього способу життя, носіння красивого взуття, свободу руху.

Зовні стопа виглядає естетично. Повторних випадків захворювання після оперативного лікування не відзначалося. Пацієнти, які відчули муки хвороби дотримуються заходів профілактики і радіють життю.

Ви можете поділитися своїми відгуками про методи лікування та заходи профілактики.

Ссылка на основную публикацию