Вакцина від вітрянки: погоджуватися чи ні?

Вакцина проти вітряної віспи — це ін’єкція, яка захищає людей від одного з найпоширеніших захворювань. Стерильний препарат вводиться підшкірно.

Складається вона з живих, але ослаблених клітин вірусу вітряної віспи. Проникаючи в кров дитини, він викликає імунну систему виробляти антитіла проти вірусу вітряної віспи, не викликаючи при цьому самого захворювання. Таким чином, він оберігає дітей від ризику інфікування.

Що собою являє вітряна віспа?

Вірус потрапляє в організм через ніс або рот. Інфекція легко передається в більшій мірі серед дітей: через особисті контакти, кашель або чхання. Захворювання характеризується проявом червоних плям на обличчі, грудях, спині та інших частинах тіла. Вони можуть виглядати як невеликі пухирці з мутним вмістом або купувати форму невеликих прищиків. Після закінчення певного проміжку часу (в залежності від того, наскільки міцний імунітет людини) ці місця наповнюються рідиною. Потім через 3 — 5 дня розкриваються, з них випливає рідкий вміст, а самі ранки покриваються корочками. Формування висипань, їх проривання і загоєння супроводжується непереборним сверблячкою — постійною необхідністю почухати уражені ділянки шкіри. Важливо не піддавати спокусі і обмежити розчухи цих місць — так ви убезпечите себе від можливого інфікування ранок мікроорганізмами, що живуть на поверхні шкіри ваших рук.

Симптоми вітрянки можуть не з’являтися в протягом двох-трьох тижнів після інфікування. Вірус являє собою небезпеку вже з другого дня до першого висипання. Таким чином, він дуже швидко поширюється усередині сім’ї і між групами дітей, особливо в школі і дитячому садку.

Вітрянка небезпечна тим, що вона охоплює людей практично будь-якого віку. Між дітьми вона переноситься досить легко і в більшості випадків нічого, крім сверблячки, роздратування і загального дискомфорту не доставляє. Але при деяких обставинах розвиваються різного ступеня обтяжуючими обставинами.

Ускладнення вітряної віспи

У більшості випадків вітряна віспа не є серйозним захворюванням, хоча зудять запальні елементи на поверхні шкіри, підвищення температури тіла і загальне нездужання викликають тиждень або дві дискомфорту. Однак хвороба може мати серйозні ускладнення. Дряпаючи висипання, розчісуючи їх або самостійно не сприймаючи скоринки, можна викликати бактеріальну інфекцію, яка може привести до постійних шрамів. У рідкісних випадках вітряна віспа стає причиною наступних ускладнень:

 • Біль в м’язах.
 • Біль в горлі.
 • Вушні інфекції.
 • Пневмонія.
 • Артрит.
 • Неврологічні симптоми, в тому числі і хиткість.
 • Енцефаліт (запалення мозку).

Підлітки і дорослі, а також діти, хворі на лейкемію або іншими видами раку або з порушеннями імунної системи, особливо схильні до ризику переходу вітрянки в важку форму. Немовлята, чиї матері заразилися на вітрянку під час вагітності, знаходяться в небезпеці, оскільки зростає ймовірність розвитку вроджених дефектів.

Кому належить проходити вакцинацію?

Щеплення від вітрянки дітям виробляють у віці від 12 до 15-місяців, потім — від чотирьох до шести років.

Той, хто не перехворіла на вітряну віспу, повинні пройти вакцинацію. Це особливо важливо:

 • для працівників охорони здоров’я, дитячих центрів і садів;
 • вчителів;
 • студентів;
 • військовослужбовців;
 • ув’язнених і співробітників виправних установ;
 • жінок дітородного віку, які не вагітні (уникайте вагітності протягом одного місяця після вакцини).

Кому протипоказано виконання вакцинації?

Наступні групи осіб не повинні отримувати вакцину проти вітряної віспи:

 1. Той, хто має серйозні хронічні захворювання.
 2. Вагітні жінки.
 3. Якщо в минулому вакцинація закінчувалася алергічною реакцією.

Наступні категорії людей повинні обговорити зі своїм лікарем необхідність отримання вакцини:

 1. ВІЛ-інфіковані.
 2. Особи, які отримують високі дози стероїдів, такі як преднізолон.
 3. Пацієнти, які проходять лікування від онкологічного захворювання за допомогою рентгенівських променів, ліків або хіміотерапії.
 4. Ті, хто недавно переніс гемотрансфузії (переливання крові або її препаратів).

Чи існує альтернатива проведенню вакцинації?

В даний час будь-якого методу, який виявиться краще проведення вакцини від вітрянки, не існує. Відомі допоміжні способи спрямовані на полегшення перенесення вже наявного захворювання: вони не можуть запобігти настанню зараження. Одним з таких є отримання сонячних ванн.

Вплив сонця може допомогти зупинити поширення вітрянки. Сонячне світло здатний знищити багато вірусів. Також він дозволяє вашому організму виробляти вітамін D, який має противірусну та імуностимулюючу властивістю. Якщо ваша дитина піддався впливу вітряної віспи, здорова доза природного сонячного світла стане дуже корисною. Однак ця дія не впливає на стан висипань в момент рубцювання шкіри — цей процес залишається незворотнім.

Про необхідність виконання вакцини можна міркувати довго, але медична статистика свідчить про те, що відмова від такої форми захисту організму загрожує обернутися великою кількістю проблем зі здоров’ям. Відомі випадки смертей від перенесення вітрянки.

Чим старше інфікована людина — тим складніше йому буде боротися з цим підступним захворюванням, яке тягне за собою ряд проблем. Нерозумно відмовлятися від вакцинації, адже навіть такий спосіб зупинки поширення вірусу, як ізоляція хворого на вітрянку від здорових людей — не гарантує, що інфікування не відбудеться. Крім того, це не практично.

Вакцинація дітей і дорослих

Вітрянка небезпечна для здоров’я немовлят протягом першого місяця їх життя; несе в собі загрозу для життя дорослих і всім тих, хто має ослаблену імунну систему. Ви можете захистити свою дитину від вітряної віспи саме завдяки вакцині. Батькам потрібно бути готовими до того, що в місці виконання ін’єкції деякий час буде почервоніння, припухлість або невелика хворобливість при торканні. Це не небезпечно і триватиме лише день чи два. Разом з тим важливо уважно простежити за станом дитини після здійснення вакцинації. Існують обставини, коли важливо перестрахуватися, зателефонувавши доктору:

 • млявість, слабкість;
 • відмова від харчування;
 • різке підвищення температури тіла;
 • порушення голосу (це стан викликає набряк слизової оболонки горла).

В такому випадку можна запідозрити розвиток алергічної реакції, тому життєво важливим дією є звернення до фахівця.

Підлітки (13 років і старше), які ніколи не хворіли на вітрянку, повинні отримати 2 ін’єкції анатоксину з інтервалом як мінімум в 4 тижні.

Основне призначення вакцини — створення імунної відповіді, який захистить пацієнта під час майбутніх ризиків зараження. У кожному з випадків цей захід допоможе уникнути порушення імунної системи або інших базових проблем зі здоров’ям.

Одужання від вітряної віспи, як правило, дає людині довічний імунітет.

Ссылка на основную публикацию