В якому віці починається клімакс у жінок: симптоми, клімактеричний період

Всі жінки знають, що рано чи пізно настає клімакс, але як починається клімаксу у жінок і у скільки років, залежить від особливостей організму.

Перші симптоми менопаузи досить характерні — порушення менструального циклу, припливи, прискорене серцебиття і сухість піхви. Щоб підтвердити симптоми менопаузи, ви можете пройти лабораторні дослідження. Аналізи, що підтверджують настання клімаксу у жінок — визначення концентрації фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), лютеїнізуючого гормону (ЛГ), естріолу, прогестерону. Крім того, потрібно дослідити ліпідний профіль і концентрацію глюкози в крові.

1 Клінічні прояви

У скільки років починається клімакс? Перші симптоми менопаузи з’являються в середньому в 47 років. Вони проявляються порушенням менструального циклу. Кровотечі є менш частими або менш регулярними. Збільшується проміжок часу між менструаціями. З’являються так звані початкові симптоми, характерні для клімаксу. Найчастіше це припливи. Ось як починається клімакс у жінок.

Клімактеричний період у жінок характеризується появою тривожності, підвищеної нервозності, дратівливості. Часто спостерігаються порушення сну і проблеми з засипанням. Багато пані повідомляють про відчуття сильного серцебиття.

Несприятливі зміни, що відбуваються в організмі жінки, коли настає менопауза, є наслідком зниження рівня естрогенів. Ці коливання відповідальні за підвищений ризик інфекції сечостатевої системи. Частина жінок починає відчувати дискомфорт у вигляді сухості піхви, що є причиною болю і дискомфорту час статевого акту.

2 Гормональні зміни під час менопаузи

Коли починається клімактеричний період, у жінки спостерігається поступова зміна рівня концентрації гонадотропних гормонів (це група гормонів, яка регулює роботу яєчників). До основних гормонів, які впливають на функціонування яєчників, відносяться фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), лютеїнізуючого гормону (ЛГ). Однак найбільш характерним для періоду менопаузи є коливання концентрації естрогену. Рівень естрогену падає, що є прямою причиною симптомів менопаузи.

Незважаючи на те, що гормональні зміни стосуються, зокрема, яєчників, не слід забувати і про інші органи внутрішньої секреції. Збільшується кількість глюкокортикостероїдних рецепторів, які підсилюють катаболические процеси в організмі, що ведуть до старіння. Крім того, це призводить до порушення вуглеводного обміну в організмі, що проявляється зростаючої резистентністю до інсуліну (слабка реакція організму на дію інсуліну). Інсулін, який не витрачається клітинами організму, викликає збільшення кількості жирової тканини. Це обумовлює підвищений ризик розвитку надмірної ваги в період менопаузи.

3 Перименопауза, постменопауза і штучна менопауза

Період, що передує менопаузі, носить назву перименопауза. У лабораторних дослідженнях, проведених в цей час у жінки, спостерігається незначне збільшення концентрації гонадотропінів, тобто гормонів, що виробляються гіпофізом, відповідальних за правильне функціонування жіночих статевих органів і зниження рівня естрогенів.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Як впоратися з приливами при клімаксі: лікування без гормонів народними засобами
 • Симптоми і лікування вікового клімаксу у жінок
 • Перші ознаки менопаузи у жінок
 • Поки варикоз не перетворився на тромбофлебіт і рак потрібно …

Постменопауза — період, протягом якого не відбуваються менструальні кровотечі. Спостерігається значно підвищений рівень ФСГ і ЛГ, а концентрація естрогену і прогестерону помітно знижується.

У медичній термінології існує і термін штучна менопауза. Цей термін, як правило, визначає стан припинення роботи яєчників. Даний стан може бути результатом лікування онкологічних процесів в організмі (в результаті хіміотерапії або променевої терапії).

4 Діагностичні дослідження

Як починається клімакс у жінок, як з’являються перші тривожні симптоми менопаузи? Для роз’яснення слід звернутися до лікаря. Лікар підтвердить початок менопаузи або ж виявить порушення, які дають схожі симптоми, наприклад, дисфункція щитовидної залози. У зв’язку з цим необхідно виконати ряд досліджень лабораторних. Для того щоб правильно інтерпретувати рівень гормонів, необхідно дізнатися, в якій фазі менструального циклу знаходиться жінка.

До основних гормонів, що інформує про працездатність ендокринної системи відносяться:

 • фолікулостимулюючий гормон — ФСГ. Зміст в фолікулярну фазу — 2-10 МО / л, при овуляції — 8-20 МО / л, в лютеїнову фазу 2-8 МЕ / л, при постменопаузі — більше 20 МО / л;
 • лютеинизирующих гормон — ЛГ. Зміст в фолікулярну фазу — 2-6 МЕ / л, при овуляції — 6-20 МО / л, в лютеїнову фазу — 3-8 МЕ / л, при постменопаузі — більше 30 МО / л;
 • естрадіол. Зміст в фолікулярну фазу — 30-200 пг / мл, при овуляції — 200-400 пг / мл, в лютеїнову фазу — 100-200 пг / мл, при постменопаузі — більше 20 пг / мл;
 • прогестерон. Зміст в фолікулярну фазу — менше 0,1 нг / мл, в лютеїнову фазу — більше 5 нг / мл, при постменопаузі — менше 0,1 нг / мл;
 • оцінка функції щитовидної залози, визначення гормонів ТТГ, Т3 (вільне володіння трийодтиронін), Т4 (вільний тироксин);
 • ліпідний профіль (загальний холестерин, ЛПВЩ, ЛПНЩ, ТГ);
 • гликемия (рекомендується дослідження рівня цукру в крові).

Перед застосуванням замісної гормональної терапії слід ретельно оцінити функціонування нирок і печінки (печінкові проби), тому що прийом гормональної терапії може погіршити їх роботу.

5 Передчасна менопауза

Передчасна менопауза — це процес, що відбувається в організмі дорослої жінки через збій в роботі яєчників. Спостерігається дуже схожа послідовність симптомів на картину при фізіологічній менопаузі. Які симптоми ранньої менопаузи, в якому віці настає клімакс (передчасна менопауза)? Рання менопауза з’являється у віці 40 років, а іноді навіть до 30 років. Як правило, з’являються нехарактерні симптоми — перевтома, хронічне зниження імунітету, депресія, апатія, хронічне недосипання і зниження настрою. Жінки швидше втомлюються, бувають емоційні коливання, погано справляються зі стресовими ситуаціями. Зазвичай спостерігається зниження мотивації і схильність до плачу.

Якщо менструальні кровотечі не виникає протягом 5 місяців поспіль, крім того, жінка відчуває дискомфорт, характерний для періоду менопаузи, необхідний візит до гінеколога. Вимірювання концентрації статевих гормонів і наявність суб’єктивних і об’єктивних клінічних симптомів дозволять поставити діагноз.

6 Фактори, що прискорюють процес

Що прискорює появу менопаузи? До сих пір до кінця не встановлені безпосередні причини виникнення цього явища. Однак існує багато можливих теорій, які могли б пояснити етіологію передчасної менопаузи. На появу ранньої менопаузи впливають:

 • генетичні і спадкові чинники;
 • ракові хвороби;
 • аутоімунні захворювання;
 • вірусні захворювання;
 • радіо — і хіміотерапія;
 • гістеректомія;
 • неправильне харчування;
 • куріння тютюну;
 • оваріектомія;
 • несприятливі соціально-економічні фактори.

Генетичні чинники є причиною багатьох захворювань і патологій. Передчасна менопауза може мати спадковий характер. Це означає, що у матері і бабусі конкретної жінки теж спостерігалася передчасна менопауза.

Онкологічні захворювання (особливо яєчників), а також методи протипухлинного лікування безповоротно руйнують тканини, змінюють ДНК, впливають на внутрішньоклітинні процеси, запобігаючи тим самим настання правильних реакцій в організмі.

Аутоімунні захворювання змінюють принцип дії ендокринної системи, перш за все мобілізують імунну систему до неправильних запальних реакцій, які порушують інтегровану роботу організму в цілому.

Хірургічне лікування у вигляді гістеректомії (видалення матки) і оваріектомії (видалення яєчників) очевидним чином перешкоджають подальшої виробленні статевих гормонів, що відповідають за здатність до репродукції.

Вчені довели, що низький матеріальний статус або складна життєва ситуація в значній мірі визначають виникнення ранньої менопаузи, так як причиною цієї недуги є підвищений рівень стресу, з яким кожен день протягом багатьох років піддається жінка. Стрес, що накопичується роками, призводить до передчасного старіння організму, одним з наслідків якого є патологічна менопауза. На додаток до всього поганий раціон харчування, шкідливі звички, важка робота або депресія, викликана відсутністю зайнятості, прискорюють цей процес.

7 Лікувальні заходи

Дискомфорт, супутній менопаузі лікується симптоматично, так як неможливо запобігти виникненню цього природного явища. Якщо менопауза з’являється після 45 років, вона не повинна турбувати, а також не підлягає лікуванню. Замісна гормональна терапія в даному випадку застосовується для зняття неприємних симптомів менопаузи.

У випадку з передчасною менопаузою хвороба не тільки можна, але навіть потрібно лікувати. Гормони, які використовуються в терапії — це естрогени і прогестерон в високих концентраціях. Цей спосіб лікування не тільки полегшує дискомфорт і заповнює дефіцит гормонів, а й стимулює яєчники до роботи, не допускає згасання їх функції. В цьому випадку ви можете затримати або навіть зупинити процес менопаузи.

Одним із способів, що дозволяють зменшити неприємні симптоми менопаузи, є застосування дієти, багатої природними гормонами — фитоестрогенами. Існує безліч продуктів, що містять естрогени рослинного походження. Прикладом може бути соя і лляне насіння.

Якщо починається клімакс, дуже важливу роль в терапії симптомів менопаузи грає регулярна фізична активність.

Однозначної відповіді на питання, у скільки років починається клімакс, немає, так як дане явище залежить від зовнішніх і внутрішніх факторів і особливостей жіночого організму.

Ссылка на основную публикацию