Узі для визначення овуляції: коли робити, як виглядає

Відповідь на питання про те, що таке УЗД на овуляцію і коли робити цю процедуру, повинна знати кожна жінка. Адже точне визначення дня овуляції допомагає зрозуміти, в які дні найбільш ймовірно зачаття. Більшість жінок не вміють самостійно визначати овуляторний період. Це стає суттєвою перепоною на шляху до материнства. Ультразвуковий метод визначення овуляції по УЗД є вирішенням даної проблеми.

1 Що таке овуляція?

Менструальний цикл жінки складається з декількох стадій. Починається він з менструації, під час якої з організму жінки виводиться ендометрій. Менструація триває, як правило, від 3 до 7 днів. Після цього в яєчниках жінки починають дозрівати фолікули.

Приблизно на 10 день після початку місячних один з фолікулів стає домінантним. До середини циклу фолікул стоншується, лопається і вивільняє яйцеклітину, яка пересувається по маткових трубах і готова до запліднення. Це процес називається овуляцією. Пропрацював фолікул перетворюється в жовте тіло. Якщо зачаття не здійснилося, то починається нова менструація.

2 Основні ознаки настання овуляторного періоду

Жінки, які добре знають особливості свого організму, без особливих зусиль можуть визначити наступ овуляції. Але багато хто помилково вважає, що вона повинна бути в середині циклу. А дехто вважає, що вивільнення яйцеклітини відбувається на 14 день після початку менструації. Насправді це залежить від різних факторів, головним з яких є стабільний гормональний фон.

Чималу роль у визначенні сприятливого дня зачаття грає знання тривалості менструального циклу. В середньому він триває 28 днів. В цьому випадку овуляція відбувається приблизно на 14 день. Але часто зустрічаються більш довгі чи короткі цикли. Наприклад, якщо менструальний цикл триває 33 дні, то вихід яйцеклітини буде приблизно на 19 день. Для того щоб розрахувати передбачувану дату виходу яйцеклітини, необхідно від кількості днів циклу відняти 14 днів. Саме стільки у більшості жінок триває 2 фаза.

пропонуємо Вам ознайомитися

  • Коли проводити тест на овуляцію: вибираємо позитивний час для зачаття
  • Які відчуття випробовує жінка при овуляції
  • Чи може аптечний тест на овуляцію показати вагітність?
  • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Найпоширенішими ознаками овуляторного періоду є:

  1. Зміна консистенції виділень. Виділення за 2 дні до виходу яйцеклітини змінюють свою консистенцію на більш в’язку, схожу на прозору слиз. Багато хто порівнює такі виділення з яєчним білком. Така консистенція допомагає зберегти життєздатність сперматозоїдів на тривалий час.
  2. Зміна базальної температури. У першій половині циклу базальна температура досягає приблизно 36,8 ° С. До дня дозрівання фолікула вона підвищується до позначки вище 37 ° С. За кілька днів до місячних базальна температура різко падає.
  3. Ниючий біль в яєчнику. Досить часто жінки відчувають наступ овуляції саме через появу болю в яєчнику, в якому лопається домінантний фолікул.
  4. Підвищений статевий потяг. Овуляція є фактором, що впливає на статеве збудження.
  5. Набухання молочних залоз. Ця ознака присутня не у всіх, і він є найменш вірогідним, тому що набухання грудей відбувається не тільки під час виходу яйцеклітини, але і перед настанням менструації.

3 Необхідність ультразвукового дослідження

Якщо розглядати стандартний менструальний цикл, що становить 28 днів, то перше УЗД необхідно робити приблизно на 10 день. При циклі, перевищує 28 днів, потрібно робити цю процедуру за 3 дні до середини циклу. Якщо ж цикл нерегулярний, то має сенс починати робити ультразвукове дослідження відразу після закінчення менструації. Повторну процедуру діагностики слід здійснювати 1 раз в 2 дні до моменту настання овуляції. Якщо вона не наступила, то призначається спостереження до початку наступного циклу.

Огляд здійснюється за допомогою трансвагінального датчика, який вводиться в піхву. Перед діагностикою пацієнтка повинна спустошити свій сечовий міхур для отримання найбільш точних результатів. При виконанні процедури ультразвукового дослідження під таз пацієнтки підкладається подушка, щоб максимально збільшити огляд.

Під час УЗД на визначення овуляції лікар звертає увагу на наявність анехогенних утворень. Особливу увагу на УЗД приділяється тому, як виглядає домінантний фолікул. В середині циклу середньостатистичний фолікул досягає 2 см в діаметрі. Бувають випадки, коли дозрівають 2 домінантних фолікула. У таких ситуаціях дуже велика ймовірність настання багатоплідної вагітності.

Крім домінантного фолікула, лікар оцінює і інші показники: наявність рідини позаду матки, наявність і розміри жовтого тіла. Завдяки комплексній оцінці всіх показників можна виявити загальну картину стану гормонального фону пацієнтки і наявність будь-яких відхилень і захворювань.

4 Які відхилення можна виявити за допомогою процедури?

Метою УЗД для визначення овуляторного періоду є не тільки визначення найбільш сприятливих для зачаття днів, але і виявлення проблем в жіночої репродуктивної системи. Наприклад, у деяких часто трапляються ановуляторні цикли. Це такі цикли, в яких процес розвитку фолікула порушується і вихід яйцеклітини не відбувається.

Найбільш поширений випадок — регресія фолікула. Домінантний фолікул росте і розвивається, але потім припиняє розвиток і зменшується. Досить частим порушенням є фолікулярна кіста. Фолікул розвивається до потрібних розмірів, але не лопається. У ньому накопичується рідина. Фолікулярна кіста може лопнути з настанням наступної менструації, а може протриматися кілька циклів. Фолікулярна кіста є доброякісним утворенням і, як правило, не вимагає хірургічного втручання. Її лікування здійснюється медикаментозним шляхом. Часто при фолікулярній кісті відбувається затримка менструації. Якщо кіста невелика, то може залишитися непоміченою. Кісти більше 8 см в діаметрі часто викликають больові відчуття в області яєчників.

Трансвагинальное УЗД для визначення овуляції є нешкідливою процедурою, тому його рекомендують робити не тільки жінкам, які планують вагітність, але і тим, хто небайдужий до стану свого здоров’я.

Ссылка на основную публикацию