Установчі документи — що це таке?

При створенні юридичної особи (ТОВ, ВАТ, ЗАТ та інших організаційно-правових форм власності) необхідно розробити Статут і оформити ряд інших документів. Такі документи затверджуються засновниками (учасниками створення юридичної особи), завіряються офіційно, і по ним компанія працює на протязі всього часу здійснення своєї комерційної діяльності. Статутний капітал визначається відповідно до 90 ст. ГК РФ і складається з часток учасників майбутньої компанії.

Що таке установчі документи?

Установчі документи — це пакет документації, який служить підставою для здійснення діяльності юридичної особи (будь-якої форми власності). Відповідно до ст. 52 Цивільного Кодексу Російської Федерації, все юр.лица (крім господарських товариств) повинні проводити свою діяльність на основі розробленого і затвердженого учасниками цієї компанії Статуту. Зразок Статуту ТОВ ви можете скачати в інтернеті, так само як і зразок заяви про вихід зі складу засновників.

Які відомості повинен містити Статут юридичної особи:

 • найменування майбутньої компанії (повна та скорочена назва) — російською мовою та іноземною (за бажанням засновників);
 • місцезнаходження (юридична адреса) — з точністю до номера квартири або офісу;
 • мети діяльності;
 • порядок управління (особи, які будуть управляти компанією, порядок, ступінь компетенції і т.д.);
 • розмір статутного фонду.

Юридична особа може здійснювати свою діяльність на підставі Статуту та установчого договору або тільки Статуту або установчого договору (як товариства, асоціації та спілки). Державні корпорації діють на підставі Федерального закону від 03.07.2016 N 236-ФЗ.

Відповідно до чинного російського законодавства, інформацію про те, на підставі яких установчих документів діє юридична особа, потрібно вказувати при реєстрації (така інформація потім відображається в єдиному державному реєстрі юридичних осіб). Засновники ТОВ і іншого юр.лица можуть розробляти і затверджувати на своїх зборах (крім Статуту) інші установчі документи — внутрішній регламент та інші папери, що регулюють здійснення спільної діяльності.

При зміні Статуту та інших установчих документів представники юридичної особи повинні повідомити про це державні органи реєстрації.

Особливості оформлення установчих документів

Є деякі особливості в оформленні внутрішніх документів юридичної особи, які можуть відрізнятися при кількості учасників (одноосібний власник, група осіб), а також різних організаційно-правових формах компанії. Якщо компанія створюється одним учасником (засновником), то не потрібно оформляти установчий договір — в такому випадку буде достатнім рішення про створення компанії, завірене нотаріусом. При наймі працівників з ними укладається трудовий договір з директором, якщо він єдиний засновник.

Всі установчі документи, розроблені учасниками (учасником) юридичної особи, в обов’язковому порядку повинні бути зареєстровані — тільки після цього вони знаходять законність і офіційну силу. Не належать до установчих документів свідоцтво про державну реєстрацію та свідоцтво про постановку на податковий облік. Ці два папери служать підтвердженням того, що юридична особа було офіційно зареєстровано і поставлено на обрану форму оподаткування, і зазвичай прикладаються до основних установчих документів.

Навіщо потрібні установчі документи?

Для того щоб зареєструвати нову компанію, в органи державної реєстрації потрібно подати весь перелік основних установчих документів. Вони зберігаються безстроково і при втраті або псуванні відразу ж відновлюються з дотриманням всіх норм російського законодавства.

Установчі документи визначають правовий статус юридичної особи, без них не можна здійснювати заплановану комерційну (або некомерційну) діяльність. Обов’язок за зберігання та ведення такої документації покладається на керівника (це повинно бути прописано в установчому договорі, якщо компанію утворює кілька учасників).

Розширений перелік установчих документів:

 • протокол зборів учасників (засновників) юридичної особи — в ньому вказуються всі учасники компанії, які внесли свою частку в статутний капітал — у вигляді грошей, матеріальних активів та інших цінностей;
 • установчий договір (в ньому вказуються паспортні дані всіх учасників, розмір їх часток у статутному капіталі, терміни внесення часток — як правило, не більше 4 місяців з моменту реєстрації);
 • наказ про призначення директора;
 • наказ про призначення головного бухгалтера;
 • виписка з ЕГРЮЛ (Єдиного державного реєстру юридичних осіб);
 • Статут юридичної особи;
 • код статистики;
 • договір на оренду або купівлю приміщення, яке вказується в якості юридичної адреси (відсутність такого документа може привести до відмови у відкритті розрахункового рахунку компанії в банку).

Порада: при внесенні змін до будь-які установчі документи необхідно подавати комплект документації до органів державної реєстрації. Необов’язково подавати оригінали, можна подати завірені нотаріусом копії. Копії також подаються і в інші місця, оригінали потрібно зберігати у відповідальної особи.

Перелік установчих документів при створенні юридичної особи одним учасником (засновником):

 • рішення про створення компанії (в документі вказується повне та скорочене найменування підприємства, юридична адреса, розмір статутного капіталу, відомості про засновника;
 • Статут компанії;
 • заяву про реєстрацію юридичної особи.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Перелік основних установчих документів визначає кількість учасників майбутньої компанії. Для одного учасника перелік обмежується Статуту та рішення про створення компанії, для двох і більше учасників — список значно розширений. Такі документи регламентують сферу діяльності майбутнього підприємства і є юридичною підставою для заняття комерцією.

Ссылка на основную публикацию