Твір, як написати правильно і грамотно

Знання про те, як пишеться твір, стане в нагоді кожному учню. Процес цей творчий, але, як і будь-який інший, має свої особливості, закономірності та структуру. Наші рекомендації допоможуть підняти завісу таємничості і чітко окреслять необхідні кроки, які слід зробити, щоб отримати чудовий результат. Ми навчимо вас, як правильно написати твір: визначати основні ідеї твору, оформляти чорновий варіант і шліфувати його до блискучого есе. Отже, переходимо до основної інформації і пам’ятайте: дотримуйтесь прописаному порядку, і все вийде.

Систематизуємо думки перед тим, як писати чернетку

Братися за чорновий варіант відразу не варто. Корисно зібрати думки докупи, скласти думку і чітко зрозуміти, що потрібно в результаті.

1. Детально ознайомитися із завданням

Як добре написати твір, якщо завдання не зрозуміло? Запитайте вчителя про все, що здається малозрозумілим. Перевірте себе, чи зрозумілі вам такі речі:

  • Що є метою твори?
  • Яка у твори тема?
  • На який обсяг роботи розраховує вчитель?
  • Якого тони ви повинні дотримуватися?
  • Чи потрібні для виконання завдання дослідження?

Не упускайте тему і стиль, якого потрібно дотримуватися. Тримайте завдання на увазі під час роботи над твором, звертайтеся до листка для уточнення, щоб не відійти від теми.

2. конспектую думки і ідеї, що прийшли вам під час прочитання твору і в процесі роботи над твором

Всі ваші спроби знайти найбільш вдалий спосіб розкрити тему повинні бути відображені на папері, як і будь-яка інша ідея, що осяяла вашу голову. Все одно ніхто не побачить цих начерків, тому можете відкинути сором і дати волю творчості і аналізу. Десять хвилин безперервного аналізу і самовираження по темі принесуть свої плоди. Ось побачите, коли перечитаєте.

3. Скористайтеся опорними схемами

Скористайтеся одним із дієвих педагогічних методів розвитку критичного мислення — кластером. Це форма організації інформації за деякою великої теми, при якій смислові одиниці поміщають в кола і об’єднують лініями смислових зв’язків.

Візьміть листок або скористайтеся дошкою, щоб намалювати схему. Вільно використовуйте простір, щоб не дрібнити і не заплутатися потім. У самому центрі пишіть тему. Візьмемо, для прикладу, тему «добро і зло в романі Майстер і Маргарита» — пишемо, обводимо.

Навколо починаємо позначати думки, які вас зацікавили, все строго по темі. Це може бути «договір Маргарити», «донос Алоизия Могарич», «перетворення Коровьyoва» або щось інше. Пишіть, що захочете, що зачепило і скільки хочете.

Кожну таку думку оточіть питаннями і зауваженнями. Шукайте зв’язку між думками. Там, де ви побачите такий зв’язок, проведіть лінію, з’єднуючи кола. Не звертайте уваги на хронологію роману і сюжетний порядок. Рухаючись зі зв’язків, вам буде простіше сформувати основні ідеї.

4. Коли ідеї і аргументація будуть готові, їх потрібно записати

Чи не розгубитися і організувати напрацьоване допоможе план. Пишіть повними реченнями, що не схематично. Так ви зможете намітити зв’язок між компонентами, з’єднавши їх в струнке оповідання.

5. Висувайте тезу

Найважливішою частиною твору є головна думка, навколо якої розвиваються ваші міркування. Саме для підтвердження або спростування тези і потрібні аргументи. Але щоб щось спростовувати або доводити, точка зору повинна бути дійсно спірною.

Твердження про те, що «Майстер і Маргарита — незакінчений містичний роман відомого російського письменника і драматурга М. А. Булгакова» тезою не є. Це незаперечний факт, очевидність міркувати на тему, яка просто неможлива. А ось сказати, що «Воланд — не негативний персонаж твору», вже схоже на тезу.

Твердження повинне мати конкретну форму. Відмовитися по типу «все герої роману перебувають на кордоні добра і зла» — невдале рішення, оскільки носить загальний характер і ні на кого конкретно не вказує. У той же час твердження на кшталт «Булгаков використовує образ Воланда як каталізатор, наділяючи його всупереч традиції правом надходити благородно» так і підштовхує до розкриття ідеї.

Визначити, чи хороший тезу, допоможе сам процес. Якщо основна думка живить вас і підштовхує до розвитку міркування, все добре. Якщо обмежує, звужує рамки і заводить в глухий кут — теза треба міняти. Наприклад, ідея про нетрадиційну ролі Воланда охоплює всі глави роману, протиставляє його вчинків — звершення людей змушують міркувати над справжнім значенням дій і їх наслідків.

Починаємо писати чернетку

Є просте правило «п’ятірок», якому навчають деякі вчителі. Воно полягає в дотриманні п’яти абзаців. Ніхто не змушує вас дотримуватися саме такої кількості, але для багатьох правило корисно. У будь-якому випадку включіть в твір, як мінімум, 3 точки зору, що доводять аргумент.

1. Орієнтовна структура тексту

Багато вчителів вітають, коли есе містить наступні абзаци:

  • Введення з описом теми, підсумовуванням піднімаються проблем і органічним вплітанням аргументації.
  • Перший головний параграф, де чітко позначається і доводиться перший аргумент.
  • Другий головний параграф, де проробляється все те ж саме, але з другим аргументом.
  • Третій аналогічний параграф, де ви працюєте за тією ж схемою з третім аргументом.
  • Завершальний параграф, де аргументи узагальнюються, і ви робите висновок.

2. Кожна ідея підкріплюється доказами. Їх всього два види — аргументи і факти.

Докази підтримують тезу, як колони підпирають склепіння масивного стелі.

Під фактами розуміють цитати, витяги з твору. Так, цитування слів Бегемота або Воланда, їх портретний опис словами автора є фактами. І якщо ви хочете поміркувати про характер або наміри героя, чому вони чинять так, а не інакше, що вони відчувають і чим керуються, вам обов’язково потрібно цитувати зміст роману.

Ваші власні міркування і пояснення — аргументи, другий тип доказів основної ідеї. Головне, щоб в ваших словах без праці простежувалася логіка, була зв’язок з фактами.

3. Товсті і тонкі питання

Переважна більшість учнів, які приймаються за написання твору, стикаються з елементарної проблемою — їм нема чого сказати по темі. А все тому, що вони не вміють поміркувати над деякими питаннями до самих себе, як би ведучи діалог. Навчіть себе формулювати прості і складні питання. Перші не вимагають розгорнутих відповідей. Наприклад, «Що таке зло»? І складні, на кшталт «чи можна вважати, що Воланд — злий персонаж»? Ця практика допоможе не тільки зібрати необхідний для чернетки матеріал, а й виручить в разі зі слабкою аргументацією або недостатнім обсягом есе.

Поставте себе на місце читача, потім автора. Запитайте, чому Фагот так мінливий? Чому Іван Бездомний повертається до свого справжнього прізвища? Чому люди не бояться бути самим собою в божевільні? Навіщо Воланду свита? Хто взагалі такі Фагот, Бегемот і Азазелло? Чому їх звуть саме так? Зверніться до історії імен, до міфів, простежте тонкі нитки, які намітив геній письменника. Все це скаже вам багато і зацікавить на подальші міркування. Нехай питання «Чому? Навіщо? Для чого? »Стануть вашими супутниками в кожному творі.

4. Читання і робота розуму неминуче збагачує словниковий запас.

Ви можете помітити, що в вашому лексиконі і на папері, відповідно, з’явилися складні звороти. Не в тому сенсі, що вони ускладнюють читання, а просто невластиві усного мовлення. Нічого страшного. Якщо ви розумієте, про що пишете і що означають ці слова, не потрібно замінювати їх синонімами простіше. Ви нікого не обманюєте, посилюючи емоційний вплив власної аргументації, поглиблюючи смислове навантаження тексту. Так що і соромитися тут нічого, навпаки, розвивайте навик.

самоперевірка

1. Погляд з боку

Поділіться написаним з учителем. Він може прийняти ваш чернетку до ознайомлення і дати слушні поради.

Ніколи не зайве взяти перепочинок після тривалої роботи над одним і тим же завданням. Тривала концентрація призводить до того, що «око замилюється», тобто перестає помічати очевидне. Освіжити власне сприйняття інформації допоможе відпочинок. Як правило, після паузи і повторного прочитання своєї роботи автори творів вносять корективи.

2. Виправлення пунктуації та орфографії — недостатня перевірка для тексту.

Подивіться, як розміщені абзаци, чи не варто їх поміняти місцями. Видаліть зайві пропозиції, «воду», без яких сенс не загубиться. Приберіть те, що ніяк не підтримує тезу, тобто не відноситься до аргументації.

3. Конкретизуйте

Ми вже говорили, що ідеї повинні носити чіткий конкретний характер. Намагайтеся у всьому слідувати від загального до конкретного. Краще додати цитат і аргументів, ніж розлогих і абстрактних описів загальних явищ.

Уявіть, що кожна точка зору — гора, а їх спільність — гірський хребет. Ваш текст повинен нести читача над ланцюгом гір, показуючи панораму. У той же час ви зобов’язані робити зупинки, акценти. Знижуватися для більш детального розгляду схилів і пасеться там живності. Особливо цікава та, що прихована за зеленню і камінням. А після ви можете знову набирати висоту. Тоді вчитель розгляне всю красу вашої тези (гірського хребта) в загальному і в деталях.

4. Озвучуємо

Тепер прочитайте ваш чорновий варіант вголос. Не поспішайте, робіть це з виразом. Спосіб зміни сприйняття інформації добре допомагає зрозуміти, чи вдалий текст. Добре звучить? Якщо якісь місця викликають сумніви, обведіть їх, щоб в подальшому переформулювати, розгорнути. Закінчивши читання, виправте все помічені місця і знову прочитайте.

5. Коми наостанок

Запам’ятайте, синтаксис і орфографія — найостанніші етапи шліфування твори. Потрібно оформити добротний розповідь про роман. Спочатку ви здобуваєте алмаз з міцним тезою, прозорими ідеями, сильними аргументами. А вже потім надаєте йому потрібну огранювання.

Ссылка на основную публикацию