Тріщина заднього проходу: симптоми і лікування, фото

Тріщина заднього проходу — це друге (після геморою) за поширеністю захворювання кінцевого відділу шлунково-кишкового тракту. В даний час тріщина є найчастішою причиною кровотечі з прямої кишки і однією з найбільш частих причин болю в цій області. Симптоми і лікування тріщини заднього проходу має виробляється під наглядом кваліфікованого фахівця.

Причини і фактори розвитку тріщини в анальному отворі

Тріщини анального проходу — це довгі, вузькі і неглибокі розриви слизової оболонки кінцевого ділянки анального каналу. Це відбувається в результаті перевищення можливості розтягування слизової оболонки прямої кишки. На фото показана тріщина заднього проходу, яка може виникнути у жінки.

Захворювання діагностується зазвичай у людей 20-40 років. Основними факторами розвитку можуть послужити:

 • тривалі запори;
 • утруднене випорожнення кишечника, в результаті занадто жорсткого, збитого стільця;
 • постійні діареї;
 • інфекція;
 • частий анальний статевий акт;
 • велика кількість пологів;
 • тривалі пологи;
 • велику вагу при народженні дитини;
 • пологи з використанням допоміжних приладів (це може привести до ішемії тканин цієї області);
 • хронічний неспецифічний виразковий коліт;
 • хвороба Крона.


Свіжі тріщини, які виникають раптово, називається гострою щілиною заднього проходу. Якщо вона не буде вилікувана або буде доходити до частих загострень захворювання, то може привести до розвитку хронічної анальної тріщини. Тоді захворювання доходить до потовщення шкірної складки (так званий горбок) і з’являються бородавки (так звані бородавки вартові).

Симптоми тріщини прямої кишки

Існує ряд ознак, за якими можна визначити наявність розриву в анальної області:

 1. біль в області заднього проходу, яка зазвичай виникає при дефекації і триває півтори години після нього. Характеризується як сильна, різка, пекуча;
 2. кровотеча з прямої кишки. Як правило, невеликі, але іноді дуже рясні. Виникають сліди крові на калі, туалетному папері, нижній білизні;
 3. сильні позиви на стілець;
 4. свербіж і печіння заднього проходу.

Вимагає негайної консультації кровотеча з заднього проходу. Воно може свідчити не тільки про тріщину, але і про інших серйозних хворобах, наприклад, раку прямої кишки

Діагностика тріщини в задньому проході

Для діагностики анальної тріщини біля заднього проходу найкраще звернутися до проктолога (лікаря, що займається хворобами товстого кишечника і прямої кишки).

Лікар в першу чергу оглядає анус — в деяких випадках тріщина може бути видна вже після розкриття сідниць (зазвичай знаходиться на задній стінці заднього проходу, рідше — наприклад, у жінок при вагітності і після пологів — на передній стінці прямої кишки).

Виконує також ректальне дослідження. У разі гострої анальної тріщини пацієнт відчуває колючі болі, а при хронічній крім того, видно горбки і бородавки.

В цьому випадку діагностику слід розширити ендоскопічними дослідженнями, наприклад, ректоскопію або сигмоїдоскопія. В ході діагностики необхідно виключити інші захворювання, які проявляються болями або кровотечею із заднього проходу, в тому числі ракові.

Як лікувати тріщину заднього проходу у дорослих

Важливо зіставляти симптоми і лікування заднього проходу.

Основна терапія складається з наступних аспектів:

 • дієта — слід її ввести на постійній основі, тому що якщо повернутися на колишні звички харчування протягом короткого часу, це призводить до рецидиву захворювання;
 • препарати, що відновлюють і розслаблюючі стілець;
 • протизапальні препарати;
 • кошти, що знижують напругу сфінктерів (наприклад, місцеві ін’єкції ботокса, застосування мазі з оксидом азоту, мазі нітрогліцерину);
 • ванна в теплій воді.

Лікар може призначити ректальні свічки або спеціальні таблетки. Наприклад, свічки постеризан. Загоює дією володіють антибактеріальні крему. Наприклад, мазь Проктозан.

Якщо лікування не приносить результатів (це трапляється дуже рідко), може знадобитися операція, в ході якої проводиться часткове бічні перетин внутрішнього сфінктера з або без вирізом щілини або — рідше — місцеве висічення тріщини. До основних ускладнень оперативного лікування найчастіше ставитися тимчасове нетримання калу, і, перш за все, нетримання газів.

Ссылка на основную публикацию