ТОВ або ІП — що вибрати?

Перш ніж розпочати підприємницьку діяльність, бізнесменові необхідно вибрати організаційно-правову форму своєї компанії. Якщо мова йде про малий бізнес, то зазвичай вибір стоїть між індивідуальним підприємництвом (ІП) і товариством з обмеженою відповідальністю (ТОВ).

ІП та ТОВ: визначення

Індивідуальний підприємець або ІП — це фізична особа, зареєстрована відповідно до норм чинного законодавства та провідне свій бізнес самостійно.

Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) — юридична особа, засновником якого є одна або група фізичних осіб. Якщо число засновників більше одного, то статутний капітал ТОВ складатиметься з відповідної кількості часток, розмір яких прописаний в установчих документах.

Реєстрація ІП та ТОВ

Зареєструвати індивідуальне підприємство в 2016 році як і раніше простіше і дешевше, ніж суспільство з обмеженою відповідальністю Держмито для ІП становить всього 800 рублів, а для ТОВ — 4000.

Бізнесмену, який реєструє індивідуальне підприємство, необхідно надати в податкову службу нотаріально завірена заява, яке супроводжується копіями особистих документів. При цьому ІП не обов’язково мати печатку.

Порада: при реєстрації індивідуального підприємства можна придумати назву фірми (комерційне). Щоб його узаконити, бізнесменові належить створити власну торгову марку або логотип, а також в обов’язковому порядку обзавестися печаткою. Наявність гарної назви може зробити ІП більш привабливим в очах клієнтів і контрагентів.

Процедура реєстрації для товариства з обмеженою відповідальністю — не тільки дорожчий процес, але і більш складний. Від організацій вимагається наявність протоколу установчих зборів, договір про заснування товариства, його статут і заяву на реєстрацію. Фізична особа або особи після надання всіх перерахованих вище документів реєструються податковою службою як учасники ТОВ. Товариство з обмеженою відповідальністю в обов’язковому порядку повинно мати печатку.

Чим відрізняється ТОВ від ІП: плюси і мінуси, таблиця

Плюси відкриття ІП:

 • простий процес реєстрації, який можна пройти без допомоги з боку;
 • лояльний касовий режим;
 • ІП набагато рідше, ніж ТОВ, стає жертвою перевірок податкової;
 • можливість самостійного ведення бухобліку;
 • низький рівень фіскального навантаження;
 • можливість вибору патентної системи оподаткування для ІП;
 • швидка ліквідація;
 • самостійне прийняття рішень, що стосуються бізнесу.

Мінуси індивідуального підприємства:

 • низька зацікавленість з боку інвесторів;
 • неможливість переоформлення та перепродажу;
 • власник несе всю відповідальність за бізнес і бере всі ризики на себе;
 • привласнення бренду і його реклама можливі тільки після отримання нотаріального дозволу.

Плюси реєстрації ТОВ:

 • права підприємців захищені в набагато більшому ступені;
 • висока привабливість в очах інвесторів, які можуть бути внесені до списку засновників;
 • в фонд організації можна включити не тільки грошові кошти, але також і об’єкти нерухомості, транспортні засоби і т.п .;
 • директором товариства можна призначити людину, яка не є одним із засновників;
 • ТОВ можна не тільки продати або переоформити, але навіть включити до складу заповіту.

Мінуси товариства з обмеженою відповідальністю:

 • податкові ставки вище, ніж у ІП;
 • ліквідація ТОВ — тривалий і складний процес;
 • сувора касова дисципліна;
 • кількість засновників не може перевищувати 50 осіб;
 • включення нового члена в список учасників зажадає заміни документів;
 • можуть виникнути труднощі при виході одного з засновників з бізнесу.

Для зручності ключові відмінності між ІП і ТОВ наведені в таблиці нижче:

фактор ІП ТОВ
відповідальність Всю відповідальність за борги несе власник підприємства, ризикуючи всім майном. Ризик кожного із засновників може перевищувати обсягу його частки в статутному капіталі.
Місце реєстрації Реєструється за місцем прописки творця, працювати можна в будь-якому регіоні без реєстрації філій. Реєструється за юридичною адресою офісу організації. Щоб вести діяльність в інших містах, необхідна додаткова реєстрація філій або представництв.
первинні вкладення Відкриття ІП обійдеться бізнесменові дешевше на етапі реєстрації. Крім того, що сама реєстрація коштує дорожче, потрібна наявність статутного капіталу в розмірі не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, розрахунковий рахунок і печатку.
Обмеження за видами діяльності Все, що стосується продажу і виробництва алкоголю та лікарських препаратів, надання послуг страхування, недоступно ВП. Також індивідуальні підприємства не можуть займатися банківською, туроператорської та інвестиційною діяльністю, виробництвом військової техніки і боєприпасів. Для ТОВ ніяких обмежень в цьому плані не передбачено.
Податок на прибуток Відсутнє. З дивідендів засновників стягується 13%.
Бухгалтерський облік Спрощений, може вести сам підприємець. Деталізований, незалежно від податкового режиму, швидше за все, будуть потрібні послуги бухгалтера.
розпорядження фінансами Бізнесмен може вільно витрачати особистий дохід і розпоряджатися коштами на розрахунковому рахунку за власним бажанням. Виведення грошей з розрахункового рахунку відображається в бухобліку, всі операції обговорюються на зборах засновників.
штрафи Максимальний розмір штрафу за станом на 2016 рік — 50 тисяч рублів. Штрафи для ТОВ набагато вище і можуть досягати 1 мільйона рублів.
престиж Деякі контрагенти відмовляються від співпраці з ІП, вважаючи це несолідним. ТОВ не відмовлять у співпраці. Крім того, державні замовлення виконуються виключно організаціями, так само як і більшість держструктур працює тільки з ТОВ.
протоколи Виявлення волі і прийняття рішень ІП не вимагає протоколювання. Всі рішення в ТОВ приймаються на загальних зборах засновників і фіксуються в протоколі.
Продаж та переоформлення Заборонені. Доступні.
процедура ліквідації ІП легко закрити, досить написати відповідну заяву і сплатити держмито в розмірі 160 рублів. Розмір мита для ТОВ вище — 800 рублів. Крім того, ліквідація зажадає заповнення набагато більшого числа документів.

Що краще відкрити: ІП або ТОВ?

Однозначно відповісти на це питання навряд чи вийде. Все залежить від масштабів проекту, обсягу стартового капіталу, кількості зацікавлених в бізнесі підприємців, географії майбутньої компанії і інших чинників.

Найпопулярнішими видами діяльності серед вітчизняних бізнесменів є роздрібна торгівля і надання послуг, тому слід більш детально розібратися саме з цими сферами.

Що краще відкрити: ТОВ або ІП для торгівлі?

Для ведення роздрібної торгівлі в 2016 році краще реєструвати ІП, особливо якщо мова йде про невеликі обсяги продажів. При цьому значно спрощується ведення бухгалтерського обліку.

ТОВ варто реєструвати в наступних випадках:

 • значне розширення бізнесу;
 • співпраця з великими фірмами та зарубіжними контрагентами;
 • необхідність залучення інвестицій.

Важливо пам’ятати, що індивідуальний підприємець не зможе отримати ліцензію на продаж алкогольних виробів.

Що краще відкрити: ТОВ або ІП для надання послуг?

Що стосується сфери послуг, для ІП існує ряд обмежень за видами діяльності, тому в тих областях, де індивідуальним підприємству працювати не дозволяється, в будь-якому випадку доведеться реєструвати ТОВ. Зокрема, мова йде про банківські, інвестиційних, турагентської послуги. При цьому ІП може бути туроператором.

Індивідуальне підприємство — кращий варіант для бізнесменів, які планують відкрити компанію з надання транспортних послуг. Причини вибору на користь ІП:

 • можливість оформити ЕНВД для вантажоперевезень в якості податкового режиму;
 • звільнення від ведення складного бухобліку;
 • порівняно низький рівень штрафів.

Що вигідніше: ТОВ або ІП в 2016 році

Якщо говорити про вигоду, то, мабуть, саме ІП є найкращою організаційно-правовою формою в порівнянні з ТОВ.

Види оподаткування для ТОВ не відрізняються від режимів для ІП, але індивідуальним підприємству доступна (крім ССО, ЕНВД, ОСНО і ЕСХН) ще і патентна система оподаткування. Однак індивідуальні підприємства, на відміну від організацій на загальній системі, звільнені від майнового податку, а також від податку на прибуток.

При створенні компанії в секторі малого бізнесу на початковому етапі ІП — більш підходящий варіант. ТОВ можна зареєструвати згодом, якщо підприємство буде розширюватися.

Порада: деякі бізнесмени реєструють та ВП, і ТОВ. Від імені організації проводяться операції з контрагентами-платниками ПДВ і здійснюється торгівля алкогольними напоями, а при веденні всієї іншої діяльності компанія виступає як ІП.

Вибір організаційно-правової форми — перший крок на шляху до створення підприємства. У 2016 році найпопулярнішими формами залишаються ТОВ та ВП.

Індивідуальне підприємство підійде для ведення мікробізнесу з невеликим оборотом, єдиним власником, відсутністю або малою кількістю співробітників. ІП простіше і дешевше відкрити і ліквідувати, і для таких підприємств нижче фіскальне навантаження.

Збережіть статтю в 2 кліка:

ТОВ слід реєструвати при наявності кількох засновників, великому обороті і бажанні в майбутньому залучити інвесторів. Відкрити ТОВ складніше і дорожче, але в плані перспектив товариство з обмеженою відповідальністю сильно випереджає ВП.

Ссылка на основную публикацию