Тотемізм — визначення, значення і відміну від анімізму і фетишизму

Віра в надприродне супроводжує людину весь час його існування. Все незрозуміле людина зараховував до потойбічного явищу. Перші релігії з’явилися на зорі первісно-общинного ладу, вони носили характер примітивного вірування. Однією з релігій був тотемізм — гілка анімізму. Що таке тотем, і чому люди вірили в невидимий зв’язок між різними об’єктами? Які форми тотемізму збереглися до наших часів? Розглянемо в статті.

Історія тотемізму

Перші релігії людства називаються проторелігіямі. Історики і вчені відносять до них чотири основних форми:

  1. анімізм;
  2. тотемізм;
  3. фетишизм;
  4. магію.

Яка саме проторелігія з перерахованих була першою, достеменно невідомо. Вважається, що всі чотири форми з’явилися приблизно в один і той же період історії. Історики пояснюють, що всі основні форми вірувань були присутні у всіх доісторичних проторелігіях.

анімізм

Що таке анімізм як проторелігія? Сучасні вчені визначають його як віру в духовний світ, тобто, існування нематеріального початку. Анімізм передбачає віру в духів природи, померлих предків, духів-покровителів. Це одухотворення всього, що оточує людину і є незрозумілим.

Спостерігаючи за явищами природи, первісні люди одушевляли їх і приписували певні якості. Згодом люди стали сприймати духів природи як розумних істот, які керують їх життям. Для того, щоб задобрити гнів духів природи, їм стали приносити дари та жертви.

Також люди вірили, що існує посмертний світ, в який відправляється душа померлої людини. Там же є і різні сутності і духи.

тотемізм

Визначення тотемізму будується на вірі в невидимий зв’язок між людиною / плем’ям / родом і конкретним тваринам чи рослиною. Ця тварина / рослина іменувалося тотемом. Люди вірили, що тотем протегує їм і оберігає від життєвих негараздів. Вчені вважають, що первісна людина став обожнювати тваринний і рослинний світ, тому що весь уклад життя був пов’язаний саме з ним.

Приклади тотемізму — вірування давніх єгиптян, індійців Північної Америки, аборигенів Австралії та населення центральної частини Африки. Чим відрізняється культ поклоніння тотему? Обраному покровителю приносять дари, звершують релігійні служіння і просять про захист або милості. При появі на світ нового члена племені відразу ж відбувається служіння тотему з проханням наділити немовляти певними якостями і захистити від зла.

Тотемізм відрізняє від інших вірувань наявність табу. Табу є забороною здійснювати ті чи інші дії. Табу було пов’язано із забороною:

  • вбивати тотемних тварин;
  • поїдати м’ясо тотема;
  • вбивати одноплемінників;
  • демонструвати чужим племенам свою приналежність до тотему.

Ритуали проводили щоразу, коли плем’я страждало від посухи і нестачі їжі, від нападу ворогуючих племен і в будь-яких екстрених випадках. Люди вірили, що тільки тотем може їм допомогти впоратися з негараздами.

З тотемізмом був тісно пов’язаний фетишизм — віра в містичну силу предмета. Цим предметом міг бути камінь химерної форми і створений руками предмет, будь-яке рослина або планети. Фетишами ставали і статуетки божеств, яким поклонялися древні люди. Але і в наші часи на території Африки зберігся культ фетишизму в дещо зміненому вигляді.

Магія первісних людей

Стародавні люди вважали магічним все незрозуміле і незвичайне. Якщо людина зустрічав на своєму шляху будь-якої привернув увагу об’єкт (камінчик, корінець, частина скелета тварини), він міг зробити його своїм фетишем. Згодом віра в фетиші міцніла, і вже ціле плем’я могло поклонятися якому-небудь предмету і вважати його своїм покровителем.

Фетиш мали в центрі племені, приносили йому дари і віддавали хвалу за допомогу. Люди щиро вірили, що саме фетиш їм допомагає і захищає від бід. Однак була й зворотна сторона фетишизму: якщо предмет не виправдовував очікувань, його піддавали катуванню.

Фетишизм не зник з часом, але знайшов нову форму. Релігієзнавці стверджують, що віра в амулети і обереги є сучасною формою фетишизму. З фетишизмом тісно пов’язана магія в її первісному і сучасному вигляді. Також магія зберегла риси тотемізму та анімізму, адже магічні ритуали є зверненням до різним силам природи або духам тварин або померлих.

Згодом з товариства відокремилася група людей, яка займалася тільки проведенням магічних ритуалів для племені. Перші магічні ритуали проводили шамани, так як саме шаманізму властива зв’язок з духами природи і тварин. Надалі магічні практики розширили сферу свого застосування. У сучасному світі магія тісно пов’язана з давніми культами проторелігій, світовими релігіями і вивченням енергій.

Ссылка на основную публикацию