Терміни оплати лікарняного листа

Якщо ви оформлені на підприємстві за трудовим договором, то, відповідно до російського законодавства (ТК РФ), ви маєте право на ряд соціальних преференцій від роботодавця. При оформленні уточнюйте документи, необхідні при прийомі на роботу, уважно прочитайте умови договору, вивчіть свої права і обов’язки. При офіційному оформленні, в разі захворювання, ви будете мати право на оплату лікарняного. Терміни оплати лікарняного листа повинні відповідати трудовому законодавству і внутрішнім регламентом компанії.

Законодавство, яке регламентує оплату лікарняного листа і його терміни

Терміни оплати лікарняного листа і розрахунок суми в 2017 році не відрізняються від порядку цієї процедури, визначеного в 2016 році.

Оплата лікарняного листа регулюється Федеральним законодавством РФ, а саме:

 • 255-ФЗ від 29 грудня 2006 «Про обов’язкове соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності та у зв’язку з материнством» з урахуванням усіх змін і доповнень (останні зміни внесені №250-ФЗ від 03 липня 2016 року).
 • №125-ФЗ «Про обов’язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань» від 24 липня 1998 року (остання редакція від 28 грудня 2016 року).

Сума виплат за лікарняним листком залежить від розміру заробітної плати та стажу працівника. Бухгалтер повинен врахувати страховий стаж для розрахунку лікарняного листа.

Зверніть увагу: працівник має право на виплату лікарняного не тільки у випадках, коли хворів він сам, але і у випадках необхідності догляду за хворіють родичем, при постановці працівника або його дитини до семи років на карантин, у випадках проведення операції або санаторного лікування. При отриманні виробничої травми або захворювання через шкідливих умов на виробництві оплата здійснюється з Фонду соціального страхування (відповідно до ФЗ №125).

Терміни оплати лікарняного листа

Коли працівник надав своєму роботодавцю належним чином оформлений закритий лікарняний лист, то керівник підприємства повинен протягом 10 робочих днів видати наказ про призначення виплати по цим документом. Бухгалтер розраховує суму за лікарняним і включає її в суму заробітної плати працівника, яку він повинен отримати при найближчій виплати заробітної плати на підприємстві. Такий дохід також оподатковується.

Якщо в зазначені трудовим законодавством терміни оплата за лікарняним листком не була проведена, працівник має право звернутися зі скаргою до трудової інспекції, комісію з питань праці або до суду. Компенсації за такими скаргами від працівників регламентовані ст. 236 ТК РФ.

У деяких регіонах Російської Федерації ініційовані законопроекти на місцевому рівні зі змінами термінів оплати за лікарняними листками. Згідно з такими законопроектами, роботодавець зобов’язаний подати до ФСС (Фонд соціального страхування) відомості про необхідність таких виплат протягом 5 днів після надання працівником закритого лікарняного листа, і в такому випадку виплата повинна бути здійснена протягом 15 днів з моменту закриття.

Особливості розрахунку лікарняного листа

На суму оплати лікарняного листа впливає стаж працівника, а саме:

 • Стаж роботи понад 8 років — 100% від заробітної плати.
 • 5-8 років — 80% заробітної плати.
 • До 5 років — 60% заробітної плати.

Які параметри потрібні для визначення термінів і оплати лікарняного листа:

 • Розмір середньої заробітної плати за 2 останніх роки роботи.
 • Стаж.
 • Розмір середньої заробітної плати за день.
 • Кількість днів (термін) лікарняного.

Відповідно до чинного російського законодавства, оплата лікарняного листа, термін якого розраховується для кожного конкретного випадку, здійснюється не тільки з фондів підприємства, де працює цей співробітник. Перші 3 дні оплачує фірма-роботодавець, наступні — Фонд соціального страхування. При лікарняному дитини оплату на себе повністю бере Фонд соціального страхування.

Варто знати, що офіційно працевлаштований працівник має право на оплату лікарняного листа після звільнення (в термін до 30 днів — з розрахунку не менше 60% від одержуваної заробітної плати і незалежно від стажу).

Порада: у випадках роботи за сумісництвом працівнику потрібно брати кілька лікарняних листів, вказуючи в медичному закладі, яке місце роботи є основним, а яке — роботою за сумісництвом. Якщо ви працюєте тільки за сумісництвом, то розрахунок лікарняного буде здійснюватися відповідно до стажу та МРОТ (мінімальним розміром оплати праці, який повинен платити роботодавець за фіксований час).

При сумісництвом роботі вам буде корисно знати, як оформити внутрішнє сумісництво.

Деякі обмеження по оплаті лікарняного листа

Чинне російське законодавство передбачає деякі обмеження при виплатах за лікарняними листками, а саме:

 • Дохідна база за останні 2 роки (які враховуються при розрахунку суми виплат за листками непрацездатності) не повинна перевищувати допустимої, щорічно встановлюється величини.
 • Обмеження по сумі виплат відповідно до відпрацьованого стажем.
 • Відсоткове обмеження суми (при виплатах у разі догляду за хворим родичем).
 • Порушення процесу лікування. Наприклад, якщо хворіє працівник перестав відвідувати стаціонар або здійснював інші дії, що порушують процедуру лікування, визначену лікарем, це відбивається в виписаному медучреждением документі, і оплата за таким лікарняним листком може звестися до мінімального розміру оплати праці.

Терміни і розрахунок оплати за листками непрацездатності (так само, як і умови роботи і види стягнень за порушення трудової дисципліни) повинні бути прописані в трудовому договорі, який укладається між працівником і роботодавцем.

Оформлення лікарняних листів

У зв’язку з підробками лікарняних листів такі документи стали оформлятися на бланках державного зразка, з водяними знаками і штрих-кодами. На кожному бланку повинен міститися логотип ФСС. Записи в лікарняний лист вносяться медпрацівником або працівником підприємства, на якому працює хворіє. Всі графи заповнюються ручкою чорного кольору, чітко і розбірливо, виправлення не допускаються, документ повинен бути завірений синьою печаткою. Датою відкриття лікарняного листа вважається день звернення людини до медичного закладу (крім випадків, якщо він звернувся пізно ввечері). Такий документ заводиться при стаціонарному або амбулаторному лікуванні, за умови дотримання рекомендацій, запропонованих лікарем. Якщо хворий не виконує вказівки лікаря, лікарняний може припинений.

Скільки часу можна перебувати на лікарняному:

 • Максимальний період хвороби після першого звернення до медичного закладу — 10 днів.
 • Максимальний термін непрацездатності після повторних звернень в медустанову — 30 днів.
 • Максимальний термін по догляду за хворіють дитиною — 60 днів.
 • Максимальний термін у зв’язку з вагітністю (може бути продовжений) — 140 днів.

Для продовження максимальних термінів в зв’язку в загостренням або великою тривалістю хвороби необхідно звернутися до медустанови для проходження спеціальної комісії, яка врахує всі обставини і продовжить (або не продовжить) термін лікарняного листа. Відповідно до чинного законодавства РФ, якщо непрацездатність триває понад 5 місяців, людина має право подати документи на отримання інвалідності.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Терміни оплати за лікарняними листками варіюються в залежності від внутрішнього регламенту підприємства і законодавчих норм РФ. Протягом 10 робочих днів після подачі документа керівник зобов’язаний видати наказ про нарахування виплат за лікарняним. Нарахована сума включається до заробітної плати, яку працівник отримає разом з усіма.

Ссылка на основную публикацию