Страховий стаж і розрахунок середнього заробітку для лікарняного листа в 2016-2017 роках

Практично кожен роботодавець стикається рано чи пізно з необхідністю розрахуватися лікарняного листа своєму працівникові. Дана процедура вимагає певних знань про порядок і особливості розрахунку, а від правильності проведених виплат залежить не тільки кінцева сума, отримана працівником, а й можливість уникнути відповідальності за порушення його прав в результаті неправильно певного розміру компенсації.

Порядок розрахунку допомоги по лікарняним листком

Підставою для нарахування даного посібника є листок тимчасової непрацездатності, пред’явлений працівником. Саме допомога виплачується роботодавцем на підставі зробленого їм розрахунку, але в подальшому Фонд соціального страхування відшкодовує йому суму виплати за винятком перших трьох днів лікарняного листа. У разі оформлення лікарняного листа по догляду за дитиною виплата допомоги здійснюється повністю за рахунок ФСС. Для розрахунку лікарняного листа потрібно врахувати страховий стаж працівника і його середній заробіток.

Порада: розмір допомоги за лікарняним листком необхідно врахувати в звітах ФСС, так як виплата проводиться і за рахунок коштів даного фонду.

Страховий стаж для розрахунку лікарняного листа в 2016-2017 роках

У кожного працівника, що має офіційне працевлаштування, є страховий стаж, тобто період трудової чи іншої діяльності, коли за нього проводилися виплати в ФСС. Згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я №91 від 06.02.2007 р, до страхового стажу зараховуються періоди:

 • Роботи за трудовим договором;
 • Роботи за договором підряду чи возмездного надання послуг, в тому числі і за договором субпідряду на виконання робіт або послуг, якщо він передбачав оплату внесків до ФСС;
 • Військової служби за контрактом або призовом;
 • Здійснення приватної практики, в тому числі в якості індивідуального підприємця;
 • Заняття посади на державній або муніципальній службі.

Як правило, для розрахунку страхового стажу використовуються дані з трудової книжки працівника. Враховується запис в трудовій книжці про прийом на роботу і звільнення за кожним місцем роботи або служби, визначаючи роки, місяці, дні роботи. Отримані за кожним місцем роботи періоди підсумовуються. Підсумкова сума і буде страховим стажем працівника, на підставі якого відбудеться розрахунок допомоги за лікарняним листком. В даний час діє наступна шкала визначення розміру допомоги залежно від страхового стажу:

 • 8 і більше років — 100% середнього заробітку;
 • Від 5 до 8 років — 80% середнього заробітку;
 • Менше 5 років — 60% середнього заробітку;
 • Менше 6 місяців — не більше 1 МРОТ, наприклад, в 2016 році його розмір становить 6204 руб.

При визначенні страхового стажу не має значення тривалість роботи у даного роботодавця, а також розмір загального або безперервного стажу. До страхового стажу включаються всі періоди, незалежно від того, який часовий розрив існує між ними.

Страховий стаж розраховується виходячи з дати відкриття лікарняного листа, тобто, якщо листок тимчасової непрацездатності виданий 3.11.2016 р, стаж необхідно вважати до 2 листопада включно. У лікарняному листі страхового стажу вказується в роках і місяцях.

Розрахунок середнього заробітку в 2016-2017 роках для лікарняного листа

Для визначення виплат за лікарняним листком також важливий і середній заробіток працівника за два (попередніх поточному) року, тобто для розрахунку в 2016 році буде потрібно визначити середній заробіток за 2014-2015 р.р. У середній заробіток входять всі виплати за вказаний часовий період, з яких проводилися відрахування до Фонду соціального страхування. Для визначення середнього заробітку необхідно скласти всі виплати за два роки і розділити їх на 730 — кількість днів за два роки.

При визначенні середнього заробітку необхідно враховувати його відповідність мінімальним і максимальним показниками. Якщо отриманий середній заробіток працівника менше мінімального (в 2016 році він становить 203, 97 руб), то розрахунок робиться за мінімальним. У разі перевищення максимального розміру внесків до ФСС (для 2014 року — 624000 руб., Для 2015 року — 670000 руб.) Розмір допомоги визначатиметься виходячи з цих максимальних показників.

Для визначення середнього заробітку працівника, недавно прийнятого на роботу, необхідно використовувати довідку за формою 182н., Яку повинні були видати на колишньому місці роботи. Дану довідку зобов’язані надати в будь-якому випадку, в тому числі якщо було прийнято рішення звільнити співробітника з ініціативи роботодавця. Якщо в момент звільнення форма 182н не була одержана, то працівник має право в будь-який час звернутися до колишнього роботодавця із заявою про видачу.

У разі відсутності даної довідки середній заробіток працівника визначається виходячи з чинного в той період МРОТ.

розрахунок лікарняного

Для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності використовується наступна формула:

ДН * СРЗ * СС = посібник до виплати, де

 • ДН — дні непрацездатності;
 • СРЗ — середньоденний заробіток;
 • СС — страховий стаж.

Наприклад, продавець Буханкін Г.В. в жовтні 2016 року перебував на лікарняному 6 днів, до моменту оформлення листка непрацездатності його страховий стаж становив 5 років і 8 місяців, а середній заробіток за попередні роки дорівнював 654 руб. Таким чином, допомога по лікарняним листком складе: 6 * 654 * 80% = 3139, 20 рублів.

Особливості розрахунку допомоги по лікарняним листком

У деяких ситуаціях порядок розрахунку виплат по тимчасовій непрацездатності дещо відрізняється від загального порядку. Викликано це особливостями обставин виникнення тимчасової непрацездатності або специфікою трудової діяльності працівника.

Лікарняний при вагітності

Листок тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами вдається на термін не менше 140 днів. При розрахунку лікарняного для такого працівника необхідно враховувати, що:

 • в листку непрацездатності вказується страховий стаж, а виплата визначається виходячи з 100% середнього заробітку;
 • якщо працівниця за попередні два роки перебувала в декреті або у відпустці по догляду за дитиною, то для розрахунку середнього заробітку повинні використовуватися два роки, що передують її відходу в декрет або у відпустку по догляду.

Лікарняний при виробничу травму

У разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок виробничої травми працівнику також належить виплата допомоги. В такому випадку враховуються такі особливості розрахунку і виплати:

 • Наявність акта за формою Н-1 з визнанням травми виробничої;
 • Допомога виплачується в розмірі повного середнього заробітку;
 • Розмір допомоги не може бути менше 24-кратного розміру МРОТ;
 • Максимальний розмір виплати необмежений;
 • Допомога виплачується в повному обсязі ФСС незалежно від тривалості періоду непрацездатності.

Лікарняний при звільненні

Ситуації, коли працівник, який звільняється йде на лікарняний, — не така вже й рідкість. Часто роботодавець вже встиг розрахувати відпускні при звільненні, інші виплати, видати відповідний наказ. У такій ситуації лікарняний лист не є перешкодою для звільнення, якщо працівник повідомлений про майбутнє звільнення і висловив на це свою згоду, наприклад, підписав угоду про розірвання трудового договору. В день звільнення працівнику має бути виданий розрахунок (і трудова книжка), а виплата за лікарняним листком проводиться в загальному порядку після його закриття і пред’явлення роботодавцю.

Також у звільненого працівника є право пред’явити колишньому роботодавцю лікарняний лист і після звільнення. Для цього повинні бути дотримані наступні умови:

 • Лікарняний лист відкритий протягом 30 календарних днів з моменту звільнення;
 • Колишній працівник до моменту видачі лікарняний не працевлаштований;
 • Листок непрацездатності видано безпосередньо працівнику.

Розмір допомоги для колишнього працівника не може бути більше 60% середнього заробітку, при цьому розмір страхового стажу в такій ситуації в розрахунок не береться.

Зменшення або скасування допомоги за лікарняним

У деяких випадках законодавство передбачає обов’язок роботодавця зменшити розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності або зовсім відмовити працівникові в даній виплаті.

У розмірі мінімального заробітку виплачується допомога незалежно від страхового стажу і середнього заробітку в разі:

 • Листок непрацездатності містить відмітки про порушення режиму;
 • Непрацездатність наступила в результаті травмування працівника, який перебував у стані наркотичного або алкогольного сп’яніння.

Виключається виплата за лікарняним листком в разі:

 • Перебування у відпустці без утримання;
 • У відпустці по догляду за дитиною;
 • У оплачуваній навчальній відпустці.

У всіх інших випадках роботодавець зобов’язаний провести виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Як показує практика, чим вище середньооблікова чисельність працівників, тим більше інформації повинен знати власник і керівник бізнесу. Особливу увагу варто приділяти різним виплат соціального характеру, передбачених трудовим законодавством. Наприклад, якщо роботодавець точно знає термін виплати відпускних в 2016-2017 роках або особливості розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності, то він точно уникне безлічі проблем як зі своїми співробітниками, так і з наглядовими органами. А відсутність проблем є однією з важливих складових успішного бізнесу.

Ссылка на основную публикацию