Старослов’янські обереги

У стародавні часи магія і містика сприймалися природно, побут слов’ян був захищений оберегами, а для залучення удачі використовували спеціальні предмети сили. Магічною символікою були прикрашені будинки, одяг, кухонне начиння. Люди вірили, що все навколо живе — дерева, річки, сонце і зірки. Якими були старослов’янські обереги? Ці предмети сили відрізнялися особливою символікою. Розглянемо питання докладно.

Пантеон слов’янських богів

До хрещення Русі слов’яни поклонялися своїм богам, особливо шанованим з яких був Рід. Слов’яни поклонялися силам природи, бачачи в них ознаки живих і розумних істот. Вони одушевляли грім і блискавку, каміння та дерева, природні джерела і квіти. Головним богом вважався Ярило — бог сонця і вогню. Його дружиною була богиня Лада, яка захищала жінкам.

Люди вірили, що закликати богів і сили природи можна через певні символи. Саме зображення символів на предметах відрізняє давньослов’янське магію і виділяє її серед інших культур. Останнім часом спостерігається відродження інтересу до давньослов’янської культури, і обереги користуються попитом. Їх можна купити в езотеричних крамницях або зробити самостійно.

чоловічі обереги

Слов’яни усвідомлювали відмінність чоловічої енергетики від жіночої, правда, це відмінність не виражалося в символах інь-ян. Для чоловіків створювалися чоловічі обереги, як правило, лінії на них зображувалися вправо (на жіночих — вліво). Обереги допомагали воїнам в битвах, зміцнювали мужність і надавали сили. Також чоловічі обереги покликані зміцнювати позитивні якості людини: мудрість і спокій, доброту і справедливість.

До чоловічим оберегам відноситься:

 • велесовік;
 • Валькірія;
 • Коловрат;
 • сонячний хрест.

Велесовік пов’язаний з силою Велеса, бога багатства і мудрості. Образ Велеса зазнав зміна з плином часу, йому стали приписувати руйнівну силу. У розумінні християнства образ Велеса зв’язувався з козлом (дияволом), так як він був покровителем пастухів і тварин.

Призначення оберега — захищати чоловіка від негативних енергій, дарувати мудрість і прозорливість, наділяти силою у вирішенні проблем, оберігати від нерозумних вчинків. Оберіг носили під одягом, щоб ніхто не бачив.

Валькірія наділяє свого власника справжніми чоловічими якостями — силою духу, волею до перемоги, безстрашністю і відвагою. Також Валькірія наділяє мудрістю, почуттям справедливості, стриманості і скромності. Баланс моральної і фізичної сили — ці якості необхідні чоловікові в побуті.

сонячний хрест брали з собою на поле бою. Цей символ створює потужне захисне поле і оберігає свого власника від загибелі. Юнаків оберіг утримує від нерозумної відваги, ризику і куражу.

Коловрат (солнцеврат) — головний символ древніх слов’ян. Коловрат уособлює заступництво всього пантеону слов’янських богів. Цей знак зображували всюди — на одязі, на лиштви вікон і воротах, на зброю і весільних аксесуарах. Коловрат приносить удачу своєму власникові і загибель ворогам.

жіночі обереги

Захисні символи для жінок мали свої особливості — допомагали під час пологів, захищали від хвороб і зберігали жіночу силу і красу. Жіночі обереги присвячувалися богиням — Ладі, Берегині, Макоші. Серед них особливим шануванням користувалися:

 • Зірка Лади;
 • Лада-Богородиця;
 • Берегиня;
 • Рожаниця.

зірка Лади вважалася основним оберегом для жінки. Вона допомагала під час пологів, захищала матір і немовляти в перші дні життя, наділяла родючістю, охороняла здоров’я жінки.

Лада-Богородиця допомагала в зачатті. Цей оберіг мали під подружнім ліжком. Для поклоніння Ладі приносили польові квіти.

Рожаницю просили про зачаття. Оберіг виготовляли у формі ляльки, під подолом якої ховалася друга лялечка — пеленашка. Матеріал для виготовлення ляльок не можна було різати ножицями — його рвали руками і зубами.

Берегиня охороняла сімейний спокій, захищала від подружніх зрад і агресії чоловіка. Жінкам Берегиня зберігала здоров’я, красу і молодість. Берегиня своїми крилами птиці відганяла будь-яке зло.

сімейні обереги

Серед сімейних оберегів популярністю користувалися такі:

 • родовика;
 • родімічі;
 • Боговик;
 • Весільник.

родовика протегує багатьом поколінням роду. Символ родовика нагадує форму зламаного хреста. Його використовували при лікуванні спадкових захворювань, виганяли родові прокляття і псування, давали в руку породіллям. Цей символ передавали нащадкам з роду в рід для захисту поколінь родини від бід.

родімічі теж вважався захисником роду, однак, виконував трохи іншу функцію — сприяв процвітанню і багатству сім’ї, допомагав зберігати традиції роду. Родімічі охороняв породіллю і немовляти, наділяв здоров’ям літніх людей, дбав про душевне здоров’я членів сім’ї. Раніше родімічі носили на шиї замість хреста.

Боговик використовувався для підпорядкування природних стихій — грозу, смерч, повінь, пожежа. Цей оберіг був у кожному слов’янському будинку для захисту від стихійних явищ — його розміщували над порогом будинку, над вогнищем. У стародавні часи благополуччя сім’ї залежало від сил природи, тому ними потрібно було вміти управляти.

весільник використовували як оберіг сім’ї, благополуччя молодят і літніх людей. Весільник дарували під час одруження, його зберігали до самої смерті. Оберіг гармонизировал енергії в будинку, запобігав скандали, оберігав здоров’я, захищав юне покоління від нещасливого кохання і невдалого шлюбу. Примітно, що весільник передавали з покоління в покоління для зв’язку всього роду єдиної духовної лінією.

підсумок

У стародавні часи обереги сприяли зміцненню віри в богів, поваги між людьми, благополуччя і процвітання сім’ї, захисту подружньої пари від зради і продовження роду. Правила використання оберегів були єдиними — їх активували енергією сонця або місяця, в залежності від значення символу.

Ссылка на основную публикацию