Слов’янські амулети і обереги — їх значення і фото

Всього пару століть тому основний захист від будь-яких неприємностей і бід для наших пращурів представляли обереги, амулети і талісмани. Що стосується слов’ян, вони завжди вміли створювати оригінальні прикраси, які мають як декоративною функцією, а й захищають від усякого зла.

За допомогою слов’янських амулетів можна було вберегти себе від злих духів і недобрих людей, відігнати геть хвороби і неприємності. Крім цього, магічні предмети забезпечували комунікацію з природою і вищими силами.

Навіть після введення християнства слов’янські амулети і обереги анітрохи не втратили своєї популярності і також активно використовувалися людьми, тільки на цей раз вже потай. Проведемо невеликий екскурс в історію і розглянемо всі відомі на сьогоднішній день види амулетів.

Основні різновиди магічних предметів

Всі слов’янські амулети поділяються на три великі групи:

  • талісмани, присвячувані космогонічним віруваннями (сюди можна віднести культу Перуна, а також талісмани, на яких намальовані солярні і лунарние символи
  • обереги і талісмани, присвячені заклинательной магії
  • амулети, присвячені магії тварин.

космогонічні амулети

В більшості випадків покращували аграрну діяльність. У наших предків дуже великої уваги приділялося питанню стихійних сил природи (сонцю, місяцю, грозі, дощу і іншим). Це обумовлено тим, що природа сильно впливала на людське життя.

У слов’ян блискавка, гроза і дощ асоціювалися з магією, тому існував ряд амулетів, допомагають контролювати ці природні явища. Крім цього, слов’янські амулети покликані були захищати воїнів в бою, допомагати їм вигравати битви.

заклинальні амулети

Вони ставилися до категорії жіночих. Зазвичай за своїм виглядом дуже нагадували ключі, ложки, коновки, гребені і так далі.

  • Ложка, наприклад, є давнім слов’янським амулетом, що символізує достаток і ситість.
  • Ковшики віщували багатство в цілому, а також удачу в будь-яких справах.
  • Ключі обіцяли поповнення у фінансовій сфері, а також захист багатства від недоброзичливців.

Майже всі заклинальні обереги і амулети виступали символами багатства і достатку в родині, їх використовували дуже часто.

Амулети, пов’язані з тваринами

Виникли ще за часів первісної спільноти. Стародавні люди були переконані в тому, що їхній рід походить від конкретного тваринного, тому прагнули звернутися за допомогою до свого покровителя. Використовуючи амулет свого тваринного (Або тотем) можна було наповнитися його силою і міццю.

захисні талісмани

Дуже великої уваги стародавні слов’яни приділяли питанням свого житла (зокрема, його захисту від злих сил). Так, наприклад, коли закладався фундамент, по кутах обов’язково розкладалися шматочки вовни, зернятка, а іноді туди ж клали кінську голову.

Усі зазначені предмети виступали захисними оберегами, які гарантували спокійну і щасливу старість. У «краном» кутку зазвичай вирізали символ «колесо роду», щоб заманити удачу вішали підкову.

І, звичайно ж, популярність мали ритуальні рушники, на яких вишивалися різні орнаменти, що володіють сакральним значенням.

ляльки

Саморобні ляльки наділялися особливою силою у наших предків. Кожну ляльку застосовували по окремому випадку. Найдавнішою вважається лялька Боже Око, що виготовляється з тканини. Її намагалися вішати біля вхідних дверей, а бувало, і біля кожної кімнати.

Нерідко можна було спостерігати Боже Око біля дитячої колиски, вона захищала малюків від злої енергетики. Дана лялька мінімізувала будь-який негатив, що випромінюється на господарів житла. Цей слов’янський амулет можна побачити на фото:

А лялька з красивою назвою Птах щастя представляла собою берегиню сімейного вогнища. Її виготовляли з дерева і мали в передпокої. Будь-який гість, який заходив в будинок, пройшовши під лялькою, залишав за порогом всю погану енергію.

вишивки

Слов’янську вишивку наносили на різні деталі костюма і зазвичай під нею малися на увазі захисні властивості. Вишивку розташовували на тих частинах костюма, через які нечисть могла проникнути в людське тіло (на Подолі, горловині, манжетах, комірі).

Слов’яни вважали, що через тканину нечисті сили не зможуть потрапити в людське тіло, так як в процесі її виготовлення використовують спеціальні предмети, оснащені заклинальним орнаментом.

прикраси

Такі обереги носяться як чоловіками, так і жінками. Вони могли бути скляними, металевими, дерев’яними, а також виготовленими з кістки. На прикраси обов’язково наносили різні символи (ромби, квіти та інші знаки).

Прикраси підходили для застосування людьми будь-якої вікової категорії. У слов’янській традиції найбільшу популярність мали ті талісмани і амулети, які оберігали свого власника від нечисті, різних захворювань і неприємностей. Приклад типового слов’янських оберегів і амулетів можна побачити на фото:

Виходячи з конкретної області застосування, амулети могли, як використовуватися для охорони житла, так і носитися на тіло. Процес їх створення був ціле мистецтво, що передається з покоління в покоління.

Слов’янські амулети — тема дуже цікава і захоплююча. Вони здатні як захистити злих сил, так і залучити в життя людини любов, щастя, багатство, удачу — все необхідне. Головне щиро вірити в них і використовувати тільки з благими намірами.

Ссылка на основную публикацию