Скільки живе яйцеклітина після овуляції?

З практичної точки зору, питання, скільки живе яйцеклітина після овуляції, має велике значення. Під час планування вагітності жінки використовують спеціальний тест, який дає інформацію про настання овуляції. Правильне розуміння механізмів овуляції і термінів, коли можливе зачаття, багаторазово збільшує шанси жінки незабаром стати матір’ю.

1 Особливості жіночого організму

Гарна новина для тих, хто хоче стати мамою: важливо не те, скільки годин живе яйцеклітина, важливо, чи є в найближчому доступі повноцінний сперматозоїд.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Характерні симптоми і перебіг овуляції
 • Як визначити початок овуляції в домашніх умовах
 • Як правильно розрахувати стать дитини по овуляції
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

В організмі жінки створені ідеальні умови для зберігання живої сперми. Тому до овуляції потрібно підготуватися заздалегідь і вже за тиждень почати активне статеве життя. Час життя сперматозоїда всередині жіночого тіла приблизно оцінюється в 5-7 днів. Шанси на зачаття багаторазово зростають, якщо до моменту виходу яйцеклітини її вже чекають шанувальники.

2 Дозрівання фолікула

Менструальний цикл — це досить нестійка послідовність процесів, які щомісяця проходять в організмі жінки. На цикл впливає безліч факторів, кожна жінка знає, що для затримки досить пережити стрес або фізична перевтома. Якщо змінюється цикл, зміщується і час овуляції. Тому самостійно не завжди можна визначити оптимальний час для зачаття.

Фолликулом називається частина яєчника, в якій міститься яйцеклітина і супроводжуючі її тканини: епітеліальна і сполучна.

У гінекології використовується термін «дозрівання фолікула», тобто досягнення зрілості. У міру розвитку фолікула гіпофіз синтезує статевий гормон естроген. Цей гормон викликає в організмі жінки позитивні зміни:

 • настрій поліпшується, жінку тягне на флірт і романтичні відносини;
 • стінки судин стають більш еластичними, шкіра виглядає гладкою і свіжою;
 • збільшується приплив крові до органів малого таза;
 • саме в цей час жінка найлегше досягає оргазму.

Це непрямі ознаки, які зазвичай проявляються на 10-14 день циклу. Коли фолікул досить дозрів, для того щоб випустити яйцеклітину в фаллопієву трубу, обсяг естрогену досягає максимального значення. Крім естрогену, гіпофіз виробляє речовину, що регулює всі фази дозрівання яйцеклітини — фолікулостимулюючий гормон. Після виходу яйцеклітини відбувається синхронний синтез великої кількості лютеїнізуючого гормону (ЛГ). Оптимальний для запліднення момент має наступні критерії:

 1. Яйцеклітина визріла і знаходиться в фаллопієвій трубі.
 2. Обсяг естрогену в крові високий, жінка проявляє сексуальну активність і готова до зачаття.

Овуляція може значно зміщуватися за часом. Так як жінка не може відчути вихід яйцеклітини з фолікула, виникає логічне запитання, скільки живе яйцеклітина після овуляції. Життєздатність яйцеклітини — це необхідна умова для запліднення. Точний час життя не може сказати жоден учений. Наукові дослідження встановили:

 1. У більшості жінок яйцеклітина гине в фаллопієвих трубах протягом 24-48 годин.
 2. Є жінки, у яких цей процес проходить швидше або повільніше.
 3. Щоб точно здійснити зачаття, потрібно відстежувати овуляцію і розраховувати час життя яйцеклітини як 22-25 годин.

До того моменту, як були вивчені механізми овуляції, жінки використовували домашній тест. Від моменту початку останніх місячних відраховували 14 днів і приймали цей день за дату овуляції. Цей метод потрібно визнати застарілим, оскільки:

 • цикл у жінки може бути від 20 до 50 днів, а не строго 28 днів;
 • цикл може зміщуватися з різних причин;
 • овуляція може наступати раніше або запізнюватися.

Більш достовірний і сучасний метод — це проведення тестування. Тест можна придбати в будь-якій аптеці, але ціна цього пристосування все ще недостатньо доступна, щоб проводити його необмежену кількість разів. Щоб зберегти гроші на більш корисні потреби, можна поєднувати кілька методик обчислення овуляції. Що потрібно знати про тест на овуляцію:

 1. Можна поєднувати тест і УЗД.
 2. Якщо УЗД показує, що діаметр фолікула становить 18-20 мм, незабаром відбудеться овуляція.
 3. Після таких даних УЗД можна проводити тест в домашніх умовах, звичайно досить 2 рази в день.
 4. Можна поєднувати тест і вимірювати температуру: починати тест тоді, коли графік базальної температури показує овуляцію.
 5. Можна поєднувати тест і календарний підрахунок: починати тестування приблизно на 12 день циклу, що не пізніше 16 дня.
 6. Тест дає достовірну інформацію про факт овуляції, але нічого не говорить про життєздатність яйцеклітини.
 7. Спеціальний індикатор на якому тестують пристрій реєструє лютеїнізуючого гормону, який є специфічним тільки для овуляції.
 8. Виявити присутність гормону можна в сечі жінки, тому проведення тесту проходить швидко і безболісно.

Щоб від застосування тесту був результат, треба робити його у відповідний час. Якщо можливості провести УЗД немає, тоді слід користуватися розрахунком по календарному методу:

 • при ідеально стабільному циклі проводити тестування за 17 днів до початку планової менструації;
 • при нестабільному циклі орієнтуватися по найкоротшому за останні півроку;
 • за перший день циклу приймати день початку, а не закінчення менструації;
 • за довжину циклу приймати проміжок часу від першого дня менструації до першого дня наступної менструації.

Тести на овуляцію можуть показувати позитивний результат навіть в тому випадку, якщо яйцеклітина тільки що загинула або не вийшла з фолікула. За статистикою, проміжок між піком концентрації лютеїнізуючого гормону в крові і моментом, коли яйцеклітина виходить, становить від 34 до 48 годин.

3 Комплексне тестування

Щоб уберегти себе від витрачання коштів, можна поєднувати тести на овуляцію і інші методики визначення оптимального часу зачаття:

 • календарний підрахунок;
 • вимір базальної температури.

Поєднання декількох методів дасть найбільшу ймовірність зловити момент овуляції. Гінекологи рекомендують парам, які планують вагітність:

 • за 1 тиждень до овуляції здійснювати статевий акт кожні 2 дні, за 3 дні можна здійснювати його навіть щодня;
 • провести статевий акт в день овуляції і через день після неї.

Такий підхід збільшує шанси на запліднення. За скільки днів до овуляції потрібно починати регулярні заняття сексом, залежить від можливостей чоловіки. Деякі партнери мають знижений сперматогенез, занадто часті статеві акти призводять до зменшення кількості живих і повноцінних сперматозоїдів в еякуляті. Щоб підібрати оптимальну кількість сексуальної активності, потрібно обговорити це питання з урологом.

Жінці також важливо знати, як вимірювати базальну температуру. Обов’язкові рекомендації для жінок, які хочуть точно визначити час овуляції:

 • завести таблицю, в яку будуть заноситися дані;
 • відслідковувати зміни по таблиці;
 • почати вимірювання з першого дня циклу;
 • вимірювати температуру строго в один і той же час;
 • для вимірювання підходять тільки ранкові години, відразу після пробудження, до прийняття душу, зарядки, кава, сексу;
 • допустимо проміжок в 30 хвилин, наприклад: вимір в 6 ранку, на наступний день — о 6:30 ранку, за умови, що в ці 30 хвилин жінка спала, а не була активною;
 • до моменту вимірювання температури кількість часу, проведеного у сні, має становити не менш як 4 годин (в ідеалі 6-8 годин);
 • вимір проводиться одним і тим же термометром.

Багато жінок поєднують календарний метод з графіком базальної температури. Якщо за планом повинна відбутися овуляція, а графік запізнюється, довіряти слід графіком. При овуляції показники температури стають набагато нижче типових. Якщо відбулося запліднення, то температура починає різко підвищуватися. Через 3-4 дні після зачаття плодове яйце виходить в порожнину матки з фаллопієвих труб і на 5-7 день імплантується в стінку матки. Для подальшого відстеження вже можна застосовувати тест на вагітність. Скільки живе яйцеклітина після овуляції:

 • за точний час життя слід прийняти значення від 12 до 48 годин, середньостатистичне — 24 години;
 • орієнтуватися на цей показник не варто, оскільки завагітніти можна, навіть якщо в цей проміжок часу не проводився статевий акт.

Гінекологи рекомендують почати займатися сексом за тиждень до овуляції, тому що:

 1. Сперматозоїди залишаються живими в піхву жінки протягом 5-7 днів.
 2. Запліднення може статися відразу, як наступила овуляція.
 3. Немає сенсу жорстко прив’язувати статевий акт до моменту овуляції, можна заготовити матеріал для запліднення заздалегідь і залишити його в піхву.

Термін життя яйцеклітини грає вирішальну роль тільки в тому випадку, якщо пара не займалася сексом до моменту овуляції. В такому випадку з моменту виходу у них є від 24 до 48 годин. Крім того, іноді одночасно дозріває понад одного фолікула. Такі випадки трапляються частіше, ніж пишуть в медичних підручниках. Жінки можуть підтвердити той факт, що у них вийшло завагітніти навіть тоді, коли вони пропустили точну дату овуляції.

4 Важливий фактор для зачаття

Жінок найчастіше турбує, чи все в порядку з їх репродуктивним здоров’ям. Але для зачаття також необхідно, щоб сперма прожила досить довго і хоча б один життєздатний сперматозоїд злився з яйцеклітиною. Скільки часу займає у сперматозоїда шлях до фаллопієвих труб:

 • за швидкість руху спермия приймається середня величина 0,1 мм / с;
 • за зразкову відстань від піхви до фаллопієвих труб приймається відстань в 20-25 см;
 • шляхом арифметичних обчислень виходить, що зачаття може статися через 31-41 хвилину з моменту проведення статевого акту.

Якщо врахувати, що при нормальній кислотності піхви сперматозоїди без будь-яких ушкоджень зберігаються протягом 5-7 днів, у пари досить багато шансів на зачаття. Які фактори зменшують час життя сперматозоїдів:

 • куріння або зловживання алкоголем (у будь-якого з партнерів);
 • малорухливий спосіб життя;
 • хронічні захворювання репродуктивної системи (у чоловіка);
 • знижена або сильно підвищена температура тіла у жінки;
 • захворювання, які змінюють мікрофлору піхви і роблять середу занадто кислою (наприклад, кандидоз).

За статистикою, сперматозоїди, які несуть Х-хромосому, зберігаються живими набагато довше, ніж носії Y-хромосоми. Тому якщо статевий акт проходив не в день овуляції, а заздалегідь, то з більшою ймовірністю буде народжена дівчинка.

5 Корисні рекомендації

Успішне запліднення — це лише початок формування ембріона, має значення не тільки час життя яйцеклітини після овуляції. Механізми ділення клітин дуже складні і взаємопов’язані, саме тому пара вважається безплідною тільки через рік статевого життя без запобігання.

Якщо пара не охороняється менше року, а вагітність ще не наступила — приводу для занепокоєння немає. Організм завершує велику кількість вагітностей і виводить плодове яйце разом зі звичайними менструальними виділеннями. Що призводить до такого результату:

 • дефектний генетичний матеріал;
 • немає відповідного місця для прикріплення;
 • недостатня гормональна підтримка вагітності.

Будь-яка з цих причин усувається за допомогою гінеколога і уролога. Співпраця з лікарями має сенс починати тільки після 1-1,5 року статевого життя без контрацепції з одним і тим же партнером. Самостійно застосовувати методику обчислення овуляції і тестування можна в будь-який час. В рамках планування вагітності обов’язково потрібно звернутися до гінеколога і заздалегідь до зачаття пройти лікування від прихованих інфекцій.

Якщо жінка не хворіла на краснуху, то потрібно зробити щеплення. Повний список заходів, які обов’язково потрібні для народження здорового малюка, дасть гінеколог.

Ссылка на основную публикацию