Шкода спортивного харчування: факти, причини, рекомендації

Сьогодні в світі спорту про те «як правильно» ствердно говорять всі кому не лінь, з різним ступенем переконливості: від виробників спортивного харчування, профі і продавців магазинів спортивного харчування, до новачків, блогерів і поп-зірок інстаграмма. Але чи часто ви чуєте розмови про те, шкоду спортивного харчування для здоров’я? Як правило, поодинокі вигуки в цьому напрямку сприймаються за недолік мужності, несумісний із залізним спортом. Давайте пофілософствуємо на цю тему.

Часто аргументами у відповіді на питання про шкоду спортивного харчування служать припущення про те, що «спортивне харчування — це хімія», «в нього додають стероїди» та інші заборонені препарати, а також поширення підробок оригінальних і сильних брендів.

У цьому є частка істини.

Для нашого суспільства в цілому характерний популярний тренд: ми в усьому стаємо дуже лінивими. У питаннях краси і здоров’я це проявляється в бажанні швидкого результату (або в схудненні, або в наборі м’язової маси) і без зусиль. Виробники спортивного харчування з радістю готові перетворити наше життя на казку, відповісти на зростаючий попит на «легку» життя винаходом магічною таблетки або порошку. І з сучасними досягненнями хімії, це у них непогано виходить. Але за рахунок чого?

До слова, мало кого з ледачого покоління в дійсності цікавить як працює той чи інший препарат спортивного харчування для швидкого набору м’язової маси або схуднення, наприклад, ступінь небезпеки і шкоди для здоров’я. Як правило важливий результат, за всяку ціну.

Наведемо приклади.

Молода людина хоче здивували друзів / подруг і набрати м’язову масу. У нього є вибір: тренажерний зал + особистий інструктор + спортивне харчування (протеїн) або дивовижні краплі (в складі яких стероїди або гормон росту), які дійсно допоможуть трансформуватися, навіть без походів в зал, а з ними — ще більше. Що вибрати? Вибір «ледачого» покоління очевидний.

Але це занадто явний приклад і не дуже показовий, тому що про шкоду стероїдів і побічні ефекти гормону росту знають всі.

Інша справа, коли мова йде про самому по собі нешкідливі спортивному харчуванні, яке недобросовісний виробник може «збагатити» прихованими інгредієнтами, що мають колосальну ефективність в тому, що важливо для покупця (схуднення, набору маси). Таким прихованими інгредієнтами можуть бути ті ж стероїди, гормони, амфетаминами, діуретики, лікарські препарати та інша «хімія»). Все це — реальні факти.

Крім цього, шкідливими і небезпечними для здоров’я можуть бути натуральні активні речовини деяких видів спортивного харчування (ізофлавони соєвого протеїну, наприклад), наповнювачі, що здешевлюють продукт, але роблять його даремним (як у випадку меланіну в протеїні), а також самі по собі корисні речовини , той же протеїн, в разі порушення технології виготовлення, коли білок втрачає свої анатомічні властивості — ймовірна причина негативу на адресу білоруських і російських протеїнів.

Про відомих нам факти шкоди спортивного харчування читайте у відповідному розділі нашого сайту.

У даній статті ви дізнаєтеся про деякі факти загального стан справ на ринку спортивного харчування, які стоять за проблемою шкоди спортивного харчування (навіть тих його видів, які виготовляються з натуральних інгредієнтів), а також дамо рекомендації, дотримання яких вбереже вас від потенційних неприємних побічних ефектів , через використання неякісних продуктів.

4 першопричини для виникнення ринку шкідливого спортивного харчування

1 Ринок спортивного харчування не контролюється державою

У США, та й в усьому світі, спортивне харчування випускається на ринок без попереднього дослідження безпеки для здоров’я споживачів. Сприяє цьому те, що ніхто цьому не перешкоджає: продукти спортивного харчування якимось дивним чином опинилися на задвірках контролю державним службами, незважаючи на їх статус, незначно відмінний від лікарських препаратів.

Ретельне дослідження проводиться тільки в тому випадку, якщо з’являються численні факти шкоди і побічних ефектів того чи іншого продукту (мова про ринок США, інформація з сайту FDA — Адміністрації по продуктах харчування і лікарських препаратів).

Якість і відсутність шкоди спортивного харчування для здоров’я не контролюється жодним державним органом в США і, швидше за все, ні в одній країні світу

Причому взятися за голову і переглянути своє ставлення до цього класу товарів не заважає навіть той факт, що вчені і лікарі фіксують безліч випадків колосального шкоди різних видів спортивного харчування для здоров’я спортсменів (і навіть смертельних випадків).

Численні дослідження популярних добавок для схуднення і м’язового зростання, які обіцяють швидкий ефект, свідчать, що в їх складі часто містяться заборонені речовини, які можуть загрожувати не тільки для здоров’я, але і репутації професійних спортсменів, підвищуючи ймовірність позитивного допінг-тесту тоді, коли цього не чекаєш .

Ретельні наукові дослідження в незалежних лабораторіях нерідко виявляють вміст заборонених препаратів в продуктах спортивного харчування або невідповідність складу навіть в самих «безневинних» продуктах

Рекомендуємо: Шкода жироспалювачів і побічні ефекти: що робить натуральні добавки небезпечними?

2 Попит народжує пропозицію

У професійному спорті встояти перед спокусою «допомогти своєму організму», як висловився один з відомих російських бодібілдерів, маючи на увазі новітні досягнення спортивної фармакології, дуже складно, якщо врахувати чималі призові фонди.

Виробники спеціалізованого спортивного харчування знають, що спортсмени дуже вразливі в цьому. Ефективність багатьох препаратів дійсно підтверджена науковими дослідженнями, інших же — ні.

Що стосується любителів, то як ми вже відзначали, сьогодні багато молоді хлопці та дівчата шукають швидкі шляхи вирішення своїх проблем із зовнішнім видів, з надлишками жиру або недоліком м’язової маси. Зробити тільки зовнішній тюнінг, причому будь-якими засобами, бажано без зайвих зусиль і швидко. Це прагнення робить їх дуже відкритими для всього забороненого.

3 Високий рівень довіри до принципів з минулого

Дивно, але для сучасних спортсменів характерний дуже високий рівень довіри до ідей з минулого в сфері спортивного харчування, хибність яких була достовірно доведена сьогодні.

Самий показовий приклад: вже давно доведено, що взаємозв’язки між дієтою з понад-високим вмістом протеїнів і спортивної результативністю немає.

Проте, спортсмени-професіонали, і тим більше любителі, їх тренера, продовжують наполегливо слідувати цим міфом, щодня вживаючи величезні дози протеїнів, а також амінокислот (вже містяться в протеїнах!), Керуючись принципом «чим більше — тим краще», не віддаючи собі звіту в тому, що велика частина неусвоенного протеїну просто зливається в унітаз.

Рекомендуємо: Що краще протеїн або амінокислоти (+ bcaa)? Відгуки лікарів і експертів

Для спортсменів, як аматорів, так і професіоналів, характерний дуже високий рівень довіри ідеям з минулого, марність яких науково доведена сьогодні

4 Наука і лженаука

Галузь спортивного харчування розростається швидкими темпами. Все більше вчених включається в процес досліджень: комусь із них великі компанії замовляють потрібні їм результати, щоб поставити штамп «науково доведено» на свою продукцію; інші, кому ще не чужі принципи чесності та об’єктивності, прагнуть з’ясувати правду, щоб своєчасно попередити користувачів про потенційну шкоду або ж розповісти про те, як правильно приймати той чи інший продукт, щоб зберегти від марної трати грошей.

Між тими і іншими йде своєрідна боротьба.

Вченим не завжди можна довіряти: багато хто з них знаходяться на «прикорму» виробників спортивного харчування

Одними з найпоширеніших добавок в професійному спортивному харчуванні є протеїн, креатин, амінокислоти, енергетичні напої, жіросжігателі, Л-карнітин, добавки на основі оксиду азоту (продукти на основі аргініну) і ін.

У той час як користь і ефективність протеїну і креатину однозначно доведена, L-карнітин, аргінін і багато жіросжігателі, амінокислоти і навіть деякі види протеїну (наприклад, соєвого) викликають багато питань з боку вчених.

Чи не доведена однозначно ефективність аргініну, карнітину для схуднення, користь окремого прийому амінокислот разом з протеїном. Енергетичні напої дійсно дають короткочасний енергетичний уприскування, завдяки вмісту в них вуглеводів і кофеїну, але, в той же час, однозначно доведена їх згубний вплив на серце, метаболізм і центральну нервову систему.

Правда в тому, що колосальні суми грошей, що залишаються спортсменами в магазинах спортивного харчування, роблять когось багатшим. І це все пояснює.

Можете не сумніватися, що коли комусь потрібно що-небудь вам продати, навіть найшкідливіший продукт спортивного харчування можна уявити в образі неймовірного і чудового. Подивіться для прикладу наш матеріал про сироватковому і соєвому протеїнах, в якому ми проводимо критичний розбір статті з популярного англомовного порталу bodybuilding.com, мета якої — стимулювати продажі одного з продуктів. Для доказу користі там теж використовуються думки псевдовчених.

Нижче в якості ілюстрації наведені деякі факти від незалежної лабораторії ConsumerLab.com про шкоду спортивного харчування.

1 За даними наукових досліджень саме заборонені приховані інгредієнти (стероїди, гормони, амфетаміни) найчастіше є причиною виняткового шкоди спортивного харчування.

Вони можуть призводити до збільшення ризику розвитку раку яєчок серед чоловіків. У порівнянні з чоловіками, які ніколи не використовували ці добавки, було виявлено, що ризик розвитку раку яєчка на 65% вище серед тих, хто коли-небудь їх використовував; вище на 121%, при використанні у віці до 25; на 156% — при використанні більше 36 місяців; на 177% — при застосуванні двох або більше добавок із забороненим речовинами в складі [1].

Головною причиною шкоди спортивного харчування найчастіше є заборонені приховані інгредієнти: стероїди, стимулятори, гормони. Їх вживання значно збільшує ризик розвитку раку яєчок у чоловіків

Жоден з препаратів не досліджувався на предмет шкоди при вагітності і грудному вигодовуванні; тому категорично не рекомендується їх приймати в цей час.

Рекомендуємо: Загальний розділ: наслідки вживання і побічні ефекти

2 Виробники спортивного харчування з забороненими речовинами в складі іноді вводять в оману, заявляючи, що вони є натуральними і виходять з рослин.

Наприклад, такі інгредієнти часто додаються в прихованому вигляді до складу деяких продуктів спортивного харчування для посилення ефекту (зокрема — жіросжігатлей):

  • стимулятор aegeline: виробник заявляє, що виготовляється з Айви Бенгальської;
  • DMAA (dimethylamylamine, 1.3 dimethylamylamine or methylhexanamine): виробник заявляє, що виготовляється з Герані;
  • DMBA (1,3- dimethylbutylamine, 2-amino-4-methylpentane або 4-methyl-2-pentanamine і також промаркірований як 4-amino-2 methylpentane citrate, AMP citrate, 1.3-dimethylbutylamine citrate, 4-amino-2 pentanamine, Pentergy, and 4-AMP): виробник заявляє, що виготовляється з Чаю Pouchung;
  • N-diethyl-phenylethylamine: виробник заявляє, що виготовляється з Орхідеї Dendrobium;
  • BMPEA або beta-methylphenethylamine: виробник заявляє, що виготовляється з Акації Rigidula.

Дослідження на тваринах шкоди цих речовин свідчать, що прийом BMPEA може призводити до підвищення кров’яного тиску і супроводжуватися подібними побічними ефектами, як при прийомі інших амфетамін-подібних речовин, питання безпеки яких для людини не вивчений.

Вперше зміст BMPEA було зареєстровано Американською адміністрацією по продуктам харчування і ліків в 2013 році в добавках для схуднення, енергії і настрою. Дослідження [2] говорить про те, що BMPEA все ще залишається на ринку і активно використовується виробниками, перш за все в продуктах, що містять Acacia rigidula.

У 2014 році дослідники ConsumerLab.com протестували спортивні добавки доступні для придбання в інтернет-магазинах в період часу Січень-квітень 2014 року, промаркованих як містять Acacia rigidula. Всі вони призначалися для схуднення, збільшення спортивної ефективності та розумової активності. 11 з 21 добавки — багато від одного і того ж виробника — містили BMPEA в різних дозах (від 3 до 94 мг) [2].

Серед добавок, що містять BMPEA, були жіросжігателі Aro Black Series Burn (Vitacost), Lipodrene Hardcore (Hi-Tech Pharmaceuticals) і 9 інших, в тому числі 2 спортивні добавки Jet Fuel Superburn (GAT).

На деякі продукти з цього списку, що продаються компанією Hi-Tech Pharmaceuticals, в минулому вже накладався арешт по причині змісту у них нелегального речовини DMAA. Тоді, DMAA і його аналог DMBA, також були замасковані на етикетках як екстракти рослин.

За даними лабораторних досліджень, багато добавки, призначені для схуднення і спорту, містять заборонений стимулятор BMPEA

3 Нерідко в різного виду спортивне харчування додають стероїди. Роблять це для забезпечення швидкого «Вау!» Ефекту в нарощуванні м’язової маси і схудненні. Приклади найпопулярніших синтетичних стероїдів — methasterone і dimethazine.

важливо
: ConsumerLab рекомендує уникати вживання будь-яких видів спортивного харчування, які містять будь-який з перерахованих нижче заборонених інгредієнтів і віддавати перевагу однокомпонентним продуктам, а не багатокомпонентним або містить фірмові суміші з незрозумілим складом або ж виробляють неймовірний ефект в нарощуванні м’язової маси або схуднення.

Перелік заборонених інгредієнтів
aegeline
DMAA (dimethylamylamine)
DMBA (dimethylbutylamine)
N-diethyl-phenylethylamine
BMPEA (beta-methylphenethylamine)
methasterone
dimethazine

Як уникнути шкоди спортивного харчування: рекомендації

1 Чи не довіряйте рекомендацій і заявами некомпетентних в темі спортивного харчування осіб

Не довіряйте тому, що вам радять і кажуть простих споживачі, якими б значними габаритами вони не володіли, продавці спеціалізованих магазинів спортивного харчування і, тим більше, засобам масової інформації і т.д.

Для того, щоб підкреслити важливість питання, проілюструємо ситуацію на показовому прикладі, який призводить до професор Dan Benardot в своїй книзі «Просунуте спортивне харчування» (Advanced sport nutrition). Це реальний факт.

«Нещодавно дослідники питань вживання води, висунули припущення, що велика кількість випитої води бігунами з слабкою підготовкою під час марафону може підвищити ризик летального результату під час забігу.

Результат цього конкретного дослідження був представлений в засобах масової інформації так, що для людини небезпечно пити занадто багато води, так як це може привести до смерті. Далі фантазії продовжилися і вони висунули припущення, що ризик від недостатнього вживання води значно менш серйозний.

Очевидно, що висновок представлений в газетах — далеко не той, до якого прийшли дослідники. Не всі рідини є водою, не всі події тривають чотири години, а також добре треновані атлети мають іншу швидкість потовиділення по-порівнянні з погано тренованими, соответсвенно і потреби в рідині у них інші.

Невірне формулювання призвела до того, що багато спортсменів, які довіряють пресі, піддалися ризику зневоднення і можливої ??зупинки серця через зниження випитого кількості води. »

Цей приклад добре ілюструє той факт, в якому вигляді до нас можуть доходити затвердження навіть авторитетних джерел після багаторазового інтерпретації на свій лад продавцями, спортсменами і навіть виробниками і важливість власного зваженого підходу до питання.

Рекомендуємо: Чи шкідливий протеїн для здоров’я? Наукові факти

2 Піддавайте сумніву і перевіряйте заяви представників брендів

Мова про упереджене думці продавців і маркетологів, метою і сенсом життя яких є отримання прибутку. Ми вже піднімали це питання вище.

3 Ставтеся скептично до результатів «наукових» досліджень вчених, які знаходяться на «прикорму» великих компаній або ж найняті ними

4 Довіряйте науковим фактам від незалежних і незацікавлених в підтасовуванні результатів експертів

Наприклад, в США існує кілька незалежних наукових лабораторій, які здійснюють регулярний контроль якості різних видів спортивних та харчових добавок. Одна з них — ConsumerLab.com. На її рахунку — безліч фактів виявлення шкоди спортивного харчування.

Examine.com — ще один незалежний науковий портал, мета якого — вивчати, що говорять наукові дослідження про користь і шкоду різних препаратів і добавок. Вони також нічого не продають і в підтасовуванні фактів не зацікавлені.

У своїх матеріалах на promusculus.ru ми часто використовуємо факти зі сторінок цих двох порталів, а також безпосередньо з наукових джерел, намагаючись уявити максимально об’єктивну точку зору.

5 Перевіряйте репутацію бренду, обраного вами спортивного харчування

Ми вже сказали про те, що ринок спортивного харчування — поза контролем компетентними органами.

Немає ніякої гарантії того, що всі що написано на упаковці спортивної добавки там дійсно міститься і в зазначених кількостях. Равновероятно, що чогось там може бути більше, менше, або ж взагалі не бути деяких «активних інгредієнтів».

Подібним чином, в добавці можуть бути присутніми речовини, не перераховані на упаковці. І ця ситуація заслуговує найбільшої побоювання. Випадки такого невідповідності є більш частими, ніж здається, і нерідко призводять до позитивних допінг-тестів у професійних спортсменів. У таких ситуаціях, вибачення у вигляді «Вибачте мене. Я ж не знав .. «не працює. Далі — більше: інгредієнти, «випадково» не задекларовані виробником, дуже часто є причиною серйозних проблем зі здоров’ям і навіть — смертей. Ми теж про це вже говорили.

Для великих брендів спортивного харчування подібні маніпуляції загрожують втратою репутації і програшу в жорсткій конкурентній боротьбі. Малоймовірно, що будь-хто з них допустить компроміс між довірою клієнтів і бажанням наварити будь-якими способами.

Найчастіше факти шкоди спортивного харчування по причині змісту заборонених інгредієнтів характерні для невідомих фірм одноденок.

важливо
: Визначте перелік брендів з хорошою репутацією і ретельно контролюйте всі, що вживаєте.

Великим брендам спортивного харчування можна довіряти: мало хто з них піде на крок обману покупців, так як це може призвести до втрати репутації і довіри

Рекомендуємо: Правильне спортивне харчування: основи, критерії, рекомендації

Якщо ви наосліп прямуєте гучним і популярним спортивним дієт, рекомендацій «профі», є ймовірність того, що ви досягнете значних результатів, але ціною може стати ваше здоров’я.

Спортивне харчування не настільки безневинно, як здається. Наука знає безліч фактів шкоди і побічних ефектів від вживання навіть найшкідливіших добавок.

Виховуйте критичне мислення і не довіряйте рекомендацій, порад некомпетентних в темі осіб, навіть профі бодібілдингу з завидними даними.

Пам’ятайте, що 99% зірок інстаграмма, на яких ви хочете бути схожі — продукти гормональної і стероїдної терапії, а не правильної дієти, наполегливої ??праці і самодисципліни (навіть якщо вони про це проповідують).

Спорт чудовий сам по собі і безумовно корисний для тіла. Філософія нашого порталу — спорт повинен вести до поліпшення якості життя в перспективі всього життя, а не приводити до проблем на все життя. Залишайтеся з нами!

Ссылка на основную публикацию