Шкода глютамина і можливі побічні ефекти

Глютамин є досить популярною добавкою в бодібілдингу і, незважаючи на його сумнівну ефективність, багато спортсменів вживають його в досить великих дозах. У даній статті ми розповімо вам про те, що відомо вченим щодо шкоди глютамина, а також можливі побічні ефекти при його прийомі у великих кількостях.

На початку зазначимо, що існує велика кількість наукових робіт про ефективність глютамина в спорті і дуже мало досліджень можливої ??шкоди і побічних ефектів. Але навіть ті, які були проведені, мали короткочасний характер і не враховували, що спортивні добавки, як правило, вживаються хронічно, протягом дуже довгого часу, іноді — всього життя. Коли ми говоримо про спортивне харчування, то найактуальнішим є розуміння саме довгострокових ефектів його застосування, а не короткочасних.

Про що це говорить? Про те, що однозначної відповіді на питання «чи шкідливий глютамин?» — немає у вчених і, тим більше, спортсменів. Все про що піде мова нижче — припущення на підставі наявних фактів шкоди протеїну та інших амінокислот, які є спорідненими глютамину речовинами. Істина, як завжди, буде десь поруч.

Існує дуже мало наукових досліджень можливої ??шкоди глютамина як спортивної добавки. Всі вони носять короткостроковий характер

Рекомендуємо:

Якщо ти почав задаватися питання шкоди глютамина, цікавитися побічними ефектами, значить вирішив спробувати на собі. Вірно?

Познайомся для початку з тим, що думають лікарі та вчені про ефективність глютамина.

Чим пояснюється можливу шкоду глютамина?

Щоб якось оцінити потенційну шкоду глютамина при тривалому застосуванні, зважаючи на відсутність наукових даних, одним із шляхів може бути — спробувати розібратися з питанням шкоди тривалого вживання великих доз протеїну та інших амінокислот (про яких наука має в своєму розпорядженні великим об’ємом даних). З впевненістю можна буде апроксимувати ці дані і зробити висновки про потенційну шкоду глютамина при хронічному вживанні у великих кількостях.

Що нам відомо?

За деякими звітами великі дози протеїну можуть призводити до блювоти і навіть смерті, а також пошкодження нервової системи плода, при вживанні вагітними жінками (дівчата, не експериментуйте з протеїном для схуднення під час вагітності).

Вживання великих доз окремих амінокислот супроводжується різноманітними побічними ефектами, серед яких є смертельні випадки, але найчастіші — неврологічні відхилення.

Що стосується глютамина, то одна з причин можливих побічних ефектів його прийому у великих дозах може бути пов’язана з тим, що він в процесі метаболізму перетворюється на глутамат і аміак, які негативно діють на нервову систему, що і може стати причиною психологічних і поведінкових відхилень 2 .

Вчені говорять про те, що безпечна доза глютамина становить приблизно 14 г / день (у вигляді добавок, понад те, що надходить з їжею) 1.

У деяких експериментах досліджувався потенційну шкоду для здоров’я глютамина і в більш високих дозах (50-60 г / день) протягом декількох тижнів, вони успішно переносилися пацієнтами 3.

В одному з експериментів дослідники вивчали можливі побічні ефекти при прийомі глютамина в різних дозах (0, 0.1, 0.3 г / кг маси тіла, добова доза доходила до 40 г) протягом 1 місяця на здорових пацієнтах і перенесли трансплантацію кісткового мозку. Результат той самий: ніяких ознак побічних ефектів 4.

Є й інші дослідження 5-7 з аналогічним висновком.

На підставі всіх відомих нам експериментальних даних можна зробити висновок, що глютамин не представляє шкоди для здоров’я в дозах до 40 г в день, якщо приймається короткочасно

Проблема всіх цих досліджень:

  • вони все короткочасні;
  • в більшості експериментів досліджується люди з якими небудь захворюваннями, а не здорові і НЕ спортсмени;
  • найчастіше доза досить маленька, не більше 20-40 г в день (тільки в декількох експериментах 8-10 приймалися більш високі дози, а й там побічні ефекти відзначені були).

Протеїн в дуже великих дозах шкідливий. А що щодо глютамина?

Ми вже розглядали дані питання в нашому матеріал про шкоду протеїну. В цілому, на підставі наукових досліджень, загальний висновок такий:

важливо
: Протеїн не представляє шкоди для здоров’я нирок, печінки, кісток, якщо його кількість в раціоні не перевищує 40% загальної калорійності.

Підвищені дози протеїну не уявляють шкоди для здоров’я нирок, печінки, кісток, якщо його кількість в раціоні не перевищує 40% загальної калорійності

Що це нам дає?

Зробимо нескладний розрахунок:

У 100 г яловичини міститься приблизно 25.9 г протеїну (що еквівалентно масі всіх амінокислот) і 1.23 г глютамина. Візьмемо для прикладу калорійність раціону 2500 ккал. 40% загальної калорійності становитиме 1000 кКал. З огляду на калорійність 1 г білка (4 Кал) отримуємо, щоб 1000 кКал еквівалентні 250 г білка. Якщо взяти для прикладу молочний білок, то отримаємо 20 г глютамина (на 1 г молочного білка припадає приблизно 0.08 г глютамина).

На підставі доступних нам наукових фактів шкоди протеїну в великих дозах, можна зробити висновок, що середньостатистичному спортсмену можна уникнути шкоди від передозування протеїну і амінокислот (включаючи глютамин), якщо не перевищувати дози протеїну 200-250 г на добу або 20 г глютамина (з усіх джерел, натуральних продуктів і спортивних добавок)

Деякі амінокислоти в дуже великих дозах шкідливі. А що щодо глютамина?

При попаданні в організм, амінокислоти виробляють мульти-ефект: їх дія не обмежується тільки забезпеченням м’язового зростання, як деякі, можливо, вважають.

Як і у випадку з будь-якими іншими навіть самими корисними речовинами (ліками, вітамінами, мінералами) для амінокислот існують кількісні обмеження, які наш організм може «переробити» і засвоїти. Їх перевищення може стати причиною всіляких побічних ефектів. Нижче ми наводимо їх список з акцентом на глютамин.

1 Прямі побічні ефекти

Для кількох амінокислот можливі побічні ефекти внаслідок зростання їх концентрації в крові або в певних тканинах, наприклад, для глутамату 11 або фенілаланіну 12.

Що стосується глютамина, то в зазначених дослідженнях перевірявся і зростання концентрації глютамина в крові при великих дозах, він був незначний, ймовірність заподіяння прямої шкоди для здоров’я низька.

2 Побічні ефекти від продуктів метаболізму глютамина

Продукти метаболізму амінокислот можуть мати токсичний ефект при збільшенні їх рівня вище норми. Таке зростання може говорити про порушення нормального метаболізму конкретної амінокислоти, «перевантаження».

Дослідження великих доз глютамина говорять про те, що концентрації продуктів його метаболізму, аміаку і глутамату, не збільшуються і тому шкоди для здоров’я не становлять.

Продукти метаболізму глютамина, аміак і глутамат, мають потенційне токсичну дію на нервові клітини, однак їх концентрації залишаються в межах норми

3 Побічні ефекти через конкуренцію між амінокислотами

Вченим відомо, що деякі амінокислоти в підвищених дозах можуть пригнічувати ріст у тварин, так як порушують метаболізм інших амінокислот, так як між ними виникає своєрідна конкуренція: для їх транспортування і використання в організмі задіюються однакові механізми, тому якщо якийсь амінокислоти більше, то можливість для транспортування іншої зменшуються 13. Прикладами можуть бути лізин і аргінін: у них один механізм транспортування всередину клітини.

Щоб визначити наявність конкуренції між будь-якими амінокислотами досить аналізу крові.

Великі дози глютамина не впливають на концентрацію інших амінокислот в крові. Тобто підвищені кількості глютамина в дієті не призводять до ущемлення інших амінокислот і пов’язаним з цим побічним ефектам.

4 Побічні ефекти через порушення метаболізму

Амінокислоти у вигляді добавок можуть викликати зміни метаболізму певних систем.

Наприклад, аргінін в високих дозах може викликати гіпотонію (зниження тиску), так як перетворюється в оксид азоту NO 14, який володіє відомим судинорозширювальний ефект.

А ось великі дози тирозину викликають ураження очей і шкіри 15.

Що стосується глютамина, то відомо, що він впливає на механізм створення глюкози і на рівень глюкози в крові; висока концентрація глюкози протягом тривалого часу може призвести до діабету.

Також глютамин побічно впливає на серцево-судинну систему (що може призводити до зростання холестерину в крові) і імунну систему (він керує швидкістю утворення імунних клітин).

Тому зростання його кількості в дієті може призводити до пов’язаних з цими системами побічних ефектів; це особливо важливо, тому що на прикладі інших амінокислот було показано вплив великих доз на ці системи.

Великі дози глютамина теоретично можуть представляти шкоду для серцево-судинної та імунної систем

5 Побічні ефекти, пов’язані з порушенням секреції гормонів

Відомо, що підвищені дози деяких амінокислоти керують секрецією гормонів (наприклад, лейцин і аргінін стимулюють секрецію інсуліну і гормону росту, відповідно).

Це може призводити як до короткострокових (наприклад, гіпоглікемія, викликана лейцином) або довгостроковим побічних ефектів (наприклад, стимуляція клітинного росту і ділення гормоном росту, а далі — розвитку злоякісних ракових пухлин).

Що стосується глютамина, то немає наукових підтверджень того, що у великих кількостях він призводить до стимуляції секреції будь-яких гормонів.

6 Неврологічні побічні ефекти

9 з 22 значущих для людини амінокислот пов’язані з неврологічними або нейротоксическими побічними ефектами, при вживанні їх у великих кількостях (як і протеїну в цілому).

Метаболізм глютамина призводить до утворення глутамату і аміаку, обидві речовини є нейротоксичними. Однак дослідження не підтвердили шкоди для нервової системи підвищених доз глютамина.

7 Побічні ефекти, пов’язані з порушенням хімічного складу клітинних електролітів

Велика доза деяких амінокислот може призводити до порушення електролітів (вмісту калію, натрію та інших мікроелементів в внутрішньоклітинної рідини).

Більш того, амінокислота, яка приймається у вигляді добавки, без їжі, дуже швидко засвоюється і може призводити до осмотическим ефектів (клітини набухають, акумулюючи воду).

Однак глутамин в підвищених дозах, не робить помітного впливу на склад клітинних електролітів.

8 Шкода забруднюючих домішок, що містяться в добавках амінокислот

В історії був випадок спалаху серйозного неврологічного захворювання — синдрому еозинофілії-міалгії, — невиліковного, іноді з летальним кінцем, схожого за симптомами на грип.

Довгий час счіталость, що його причиною було забруднення добавки амінокислоти триптофану певного бренду; але припущення не підтвердилося 16.

Хоча випадки забруднення цілеспрямованого і ненавмисного різних видів спортивного харчування дійсно є.

Що стосується глютамина, то він стійкий у вигляді сухого порошку, але нестабільний в розчині, тобто в розведеному вигляді в ньому починають проявлятися токсичні продукти розпаду 17.

Цієї проблеми легко уникнути, якщо готувати коктейлі безпосередньо перед вживанням або використовувати стабільні дипептиди 17.

Глютамин як добавка нестабільний в розчині, в розведеному вигляді в ньому починають з’являтися токсини. Краще готувати коктейль безпосередньо перед вживанням

9 Побічні ефекти, пов’язані з впливом амінокислот на імунітет

Деякі амінокислоти, включаючи глутамин, аргінін, орнітин, стимулюють функції імунної системи 18. Однак, дослідження впливу глютамина на імунну функцію короткострокові і описують тільки його ефект на концентрацію лейкоцитів. Довгостроковий ефект незрозумілий.

10 Інші клінічні випадки шкоди глютамина

Глутамат, продукт метаболізму глютамина, дуже широко відомий в світі дієтологи, як небезпечна речовина, оточене численними міфами. Багато хто вважає, що він є головною причиною «Синдрому китайського ресторану» 19. Цей термін описує ряд симптомів, які деякі люди відчувають після прийому їжі з китайського ресторану. Симптоми часто включають головний біль, почервоніння шкіри і потовиділення. Дуже часто, в цьому звинувачують харчову добавку глутамат натрію, що використовується для посилення смаку. Наука спростовує вину глутамату. Подібні побічні ефекти при застосуванні глютамина не виявлені.

Продукт метаболізму глютамина — глутамат — оточений численними міфами про його шкоду для здоров’я, аж до смертельних випадків. Наука не підтверджує небезпеку глютамат для здоров’я

Висновки про можливу шкоду глютамина

З вищенаведеного можна зробити наступні висновки:

1 Деякі амінокислоти надають токсичну (отруйна) дія, коли надходять у великих дозах. Глютамин в дозах 50-60 г / сут нетоксичний.

Цей висновок грунтується на дослідженнях протягом короткого часу на пацієнтах з різними захворюваннями. Про токсичності глютамина при хронічному прийомі у великих дозах здоровими людьми і спортсменами нічого не відомо.

2 Імовірність розвитку раку при прийомі глютамина в великих дозах низька 20.

Однак, беручи до уваги, що деякі амінокислоти, наприклад, аргінін, стимулюють зростання певних пухлин 21, щодо глютамина потрібні додаткові дослідження.

3 Ряд короткострокових досліджень говорять про позитивний вплив глютамина на іммуннітет, але чи можуть бути побічні ефекти при хронічному використанні — неясно.

4 Вплив глютамина на метаболізм може потенційно призводити до розвитку метаболічних захворювань, таких як діабет або хвороба коронарних артерій.

5 Неврологічні побічні ефекти були продемонстровані для глутамату і аміаку, двох продуктів метаболізму глютамина, а також для ряду інших амінокислот і протеїну в цілому, при вживанні у великих дозах. Тут також необхідні подальші дослідження.

Разом

З огляду на сумнівність ефективності глютамина як спортивної добавки, а також існування деякої ймовірності виникнення побічних ефектів при тривалому прийомі у великих дозах, ми НЕ рекомендуємо його приймати у вигляді добавки, а краще віддавати перевагу якісним протеїнів. Наша рекомендація заснована на відгуках лікарів і вчених щодо переваг протеїну над амінокислотами.

Ссылка на основную публикацию