Селянське фермерське господарство (СФГ) — що це таке, як відкрити?

Якщо розглядати різні напрямки сімейного бізнесу, великий інтерес для підприємців представляє розвиток власного аграрного справи. У Росії селянське фермерське господарство як вид діяльності знайшло широке поширення у громадян. В першу чергу це пов’язано з введенням державних програм по підтримці аграрного бізнесу і фермерських підприємств. Завдяки появі ряду пільг СФГ стало перспективним і прибутковим видом підприємницької діяльності.

Майбутні підприємці стикаються з певними труднощами на початкових етапах роботи. Який вид сільськогосподарської діяльності вибрати? Скільки потрібно грошей для розвитку власної справи і як швидко окупляться інвестиції? Як правильно оформити власне підприємство? Подібні питання цікавлять багатьох початківців фермерів. Спробуємо розібратися.

СФГ — що це таке?

Мала комерційна структура, яка отримує близько 60-70% прибутку за рахунок виробленої власними зусиллями сільськогосподарської продукції, називається селянським фермерським господарством. СФГ може бути створено членами окремо взятої сім’ї або одним громадянином.

Для відкриття підприємства усіма учасниками фермерського господарства вносяться в певних частках майнові чи грошові вклади. Це дозволяє здійснювати надалі діяльність, переробляти, зберігати сільськогосподарську продукцію, перевозити і реалізовувати її.

Фермерське підприємство використовує для виробництва власної продукції земельні ділянки певних площ, обладнання та складські приміщення. Отриманий прибуток від її реалізації становить основну частину доходу всіх членів сім’ї. Як правило, глава селянського фермерського господарства є професійним аграрієм, що володіє знаннями і великим досвідом роботи.

Керівник СФГ має право представляти інтереси свого підприємства перед організаціями різної форми власності або певними громадянами. У його розпорядженні є розрахунковий банківський рахунок і печатку. Це дає можливість главі компанії укладати договори на співпрацю, видавати необхідні доручення, приймати на роботу співробітників, а також проводити інші дії, необхідні для розвитку фермерського господарства.

Кожен підприємець, який бажає організувати фермерське господарство, повинен знати основні переваги ведення даного виду комерційної діяльності. Перш за все сільськогосподарська продукція завжди буде затребуваною з відомих причин. Потрібно розуміти, що вартість продовольства невпинно зростає, що забезпечує виробникам стабільний прибуток. До переваг відкриття власного фермерського господарства слід також віднести:

 • представленість товарів на внутрішньому ринку сільськогосподарських продуктів, вироблених вітчизняними компаніями;
 • наявність федеральних програм по підтримці аграрного бізнесу;
 • широкий вибір видів діяльності;
 • пільгове оподаткування;
 • великий споживчий попит на вітчизняну продукцію.

Бізнесменам незайвим буде знати, що більше 80% вирощених овочевих культур поставляється на ринки і в торговельну мережу невеликими фермерськими господарствами. Це дозволяє представити приблизні обсяги споживчого попиту на даний вид продукції і перспективи розвитку.

Закон про селянське фермерське господарство

Важливо знати законодавчу базу, на якій заснована діяльність селянських фермерських господарств. У законі дається точне визначення діяльності СФГ. Фермерські господарства є об’єднання осіб, пов’язаних родинними зв’язками (властивістю), які мають у спільній власності майно.

Згідно із законом до діяльності фермерських господарств відноситься не тільки виробництво сільськогосподарської продукції, а й її зберігання, переробка, транспортування і реалізація кінцевого споживача. Майно фермерського господарства належить йому на правах власності.

СФГ для здійснення своєї діяльності мають право задіяти власні земельні угіддя, які можуть бути виділені державою, взяті в оренду або отримані в довічне успадковане володіння. Земельні ділянки підлягають обов’язковому продажу на публічних торгах на користь осіб, які мають право використовувати їх за цільовим призначенням. Таке можливо, якщо кредитори звернулися в судові органи з стягненням на землю КФГ.

Федеральний Закон №74 визначає правові положення фермерських господарств на території РФ. До основних з них слід віднести:

 • громадяни можуть об’єднуватися для створення СФГ в добровільному порядку;
 • всі члени селянського фермерського господарства повинні брати особисту участь у його діяльності;
 • стягнення заборгованості з підприємства здійснюється за допомогою реалізації майна на публічних торгах;
 • всі члени фермерського господарства несуть відповідальність один перед одним (субсидіарну відповідальність).

Згідно ФЗ №74 СФГ може здійснювати свою діяльність без створення юрособи. Зверніть увагу, що державна влада повинна всіляко сприяти в освіті фермерських господарств (забезпечення доступу до фінансів, допомога в отриманні земельних ділянок). Якщо з боку селянського фермерського господарства не спостерігається порушень закону, держава не має права втручатися в його діяльність.

Важливо: членом селянського фермерського господарство може стати особа, яка досягла 16-річного віку. До складу підприємства можуть бути включені і сторонні особи, крім членів сім’ї, за умови, що їх кількість не перевищує 5 осіб. Якщо хто-небудь з членів виходить зі складу, він має право на отримання грошової компенсації.

Основні види фермерської діяльності

Підприємці, які бажають відкрити СФГ, повинні знати, які існують основні види діяльності. Ферми можуть спеціалізуватися на вирощуванні сільськогосподарських культур, розведенні птиці та худоби, а також на виробництві різних продуктів харчування.

Вирощування сільськогосподарських культур характеризується високим споживчим попитом в будь-який час року. Важливо налагодити канали збуту, що дозволить швидко отримати бажаний дохід і уникнути втрат прибутку через псування продукції. Якщо підприємець планує займатися вирощуванням культур, йому потрібно визначитися з напрямком. Так, великим попитом у споживачів користуються зернові, серед яких жито, кукурудза, гречка, соняшник, ячмінь, пшениця та овес. Серед овочів вигідно вирощувати томати, огірки, перець, морква, часник, картопля і баклажани.

СФГ може спеціалізуватися на розведенні плодово-ягідних культур (полуниця, чорнослив, груша, абрикос, яблуко) і зелені (петрушка, кріп, часник і цибулю). Хороший дохід приносять ферми, які займаються вирощуванням та продажем грибів (печериці, гливи, шиітаке). Список сільськогосподарських культур може суттєво відрізнятися в залежності від кліматичних умов регіонів Росії.

Тваринницькі ферми приносять чималий дохід і мають ряд відмінних рис. Перш за все існує кілька основних напрямків цього виду діяльності: розведення домашніх тварин (корови, свині, коні, кролики, кози, вівці), бджільництво, рибництво (осетрові породи, щуки, форель, коропи, товстолобики) і птахівництво (кури, качки, фазани , індики, гуси).

Відомо, що мед, м’ясо домашніх тварин і птиці, риба, а також молочна продукція користуються величезним попитом у населення, причому незалежно від пори року, що забезпечує високий прибуток. Багато фермерів згодом масштабируются і розширюють власне виробництво.

Так, маючи тваринницьку ферму, можна відкрити лінію по виробництву ковбаси, делікатесів, тушонки, субпродуктів, а також молочних продуктів (сиру, сиру, сметани, молока). Якщо СФГ спеціалізується на вирощуванні зернових культур, слід задуматися над відкриттям власного млина або пекарні, а власникам виноградників можна розглянути можливість випуску власних сортів вина.

Важливо: новачки можуть зайнятися вирощуванням фруктів і овочів. Ця сільськогосподарська продукція вважається затребуваною у споживачів. У міру освоєння даного напрямку можна буде масштабироваться і включати нові види діяльності.

Як відкрити СФГ?

Розглянемо докладніше алгоритм дій.

Збір документів

Територіально сільськогосподарську діяльність можна здійснювати в будь-якому регіоні Росії, при цьому реєстрація селянського фермерського господарства повинна проводитися в відділенні ФНС за місцем фактичного проживання громадянина, який буде главою компанії. Для створення підприємства в податкову службу необхідно подати наступні установчі документи СФГ:

 • паспорт глави фермерської організації;
 • довідку з місця проживання особи, що реєструє організацію;
 • заяву встановленого зразка про реєстрацію СФГ;
 • договір (контракт) про організацію фермерського господарства;
 • квитанцію про оплату держмита.

Важливо: оплата держмита (800 рублів) є обов’язковою умовою для реєстрації СФГ. Якщо підприємець отримав відмову у відкритті своєї організації, засоби за сплату податку не повертаються.

Що стосується угоди про організацію сільськогосподарського підприємства, то необхідно знати особливості його складання. Договір укладається між родичами (членами сім’ї), які виявили бажання заснувати фермерське господарство з нуля.

Угода в обов’язковому порядку повинно містити в собі ряд відомостей. До них слід віднести інформацію про:

 • членах створюваного селянського фермерського господарства;
 • чолі організації;
 • правах і обов’язках кожного члена СФГ;
 • способах формування капіталу, управління і застосування матеріальних засобів;
 • розподілі прибутку між учасниками підприємства.

У документі в обов’язковому порядку повинен бути присутнім пункт, в якому позначається, яким чином кожен член сім’ї може увійти до створюваної сільськогосподарську організацію і на яких умовах вийти з її складу. Необхідно знати, що, якщо фермерське господарство організовується окремо взятим громадянином, подібний договір не будуть потрібні. При наявності оригіналів усіх документів для реєстрації в податкову службу дублікати не потрібно завіряти нотаріально.

Реєстрація фермерського господарства

Як зареєструвати фермерське господарство з нуля і є ця процедура обов’язковою? Кожен підприємець зобов’язаний легалізувати свою діяльність в рамках існуючого законодавства. Після збору стандартного пакету документів необхідно з’явитися у відділення ФНС і отримати дозвіл на ведення підприємницької діяльності.

Крім цього, пакет документів можна направити в фіскальні органи поштою, не забувши при цьому додати опис наявних вкладень і оголосити цінність листи. На території РФ працюють МФЦ. Туди може звернутися починаючий підприємець і зареєструвати свою діяльність. Також фермери можуть зайти на офіційний сайт податкової служби. Як показує практика, реєстрація СФГ швидко проходить при особистому зверненні до фіскальних органів.

Очікування рішення податкової служби

Процес реєстрації фермерської діяльності займає 5 днів з моменту звернення до фіскальних органів. Після цього підприємець отримає обов’язкове свідоцтво держреєстрації голови фермерського господарства. Також потрібно взяти у відділенні ФНС наступні документи:

 • виписку з ЕГРІП;
 • свідоцтво про постановку на облік в ФНС;
 • інформаційний лист Держкомстату.

Зверніть увагу, що, якщо представники податкової служби виявлять фальшиві дані в представленої заявником інформації (або буде занадто багато помилок в оформленні), документи доведеться привести в порядок. Для цього підприємцю відправлять відповідне повідомлення. Всі помилки і зазначені недоліки необхідно усунути, після чого дозволяється повторне звернення до ФНС для реєстрації СФГ.

Державна підтримка СФГ в Росії

Майбутні фермери повинні знати, що держава надає розроблені для розвитку сільського господарства програми. Наприклад, фермери можуть отримати субсидії на придбання спецтехніки та різного устаткування. Щоб дізнатися подробиці участі в програмах допомоги, підприємцям потрібно звернутися в управління сільського господарства за місцем проживання.

Фермери можуть отримати субсидії на придбання ПММ, взяти участь у програмі пільгового податкового періоду (5 років тривають податкові канікули, які звільняють початківців фермерів від обов’язкових внесків). Що стосується сільгоспвиробництва, то держава часто надає СФГ спеціальні замовлення, що дозволяють швидко розвиватися і заробляти пристойні гроші.

Підприємці можуть розраховувати на отримання допомоги від держави в будівництві теплиць і інші привілеї. Також необхідно знати, що надається підтримка сільським фермерським господарствам, яка полягає в будівництві житлового фонду для працівників, залучення молодих фахівців і створення для них і їх сімей належних умов праці та проживання.

Поради і застереження при створенні СФГ

На початкових порах ведення фермерської діяльності оптимальним варіантом буде оренда земельних площ, оскільки це дешево і не вимагає витрат часу. При тривалій співпраці можна домовитися з орендодавцем про викуп ділянок. Для цього варто скористатися переважним правом покупки, які передбачають можливість заплатити ціну за землю, яка не перевищує кадастрової вартості більш ніж на 15%.

Підприємці зобов’язані знати, що, якщо земельні ділянки будуть порожні понад 3 років і не використовуватися під сільськогосподарську діяльність, держава їх може конфіскувати. До того ж слід неухильно дотримуватися правил екологічної безпеки, інакше земельні наділи також будуть відібрані.

Успіх розвитку селянського фермерського господарства багато в чому залежить від досвіду глави підприємства і його працівників. Більшість опитаних керівників вважає, що сільськогосподарський бізнес варто починати з малого і поступово нарощувати обороти.

Як показує практика, фермерське господарство з часом може стати високоприбутковим видом діяльності, проте не можна забувати про існуючі ризики (невідповідні погодні умови, поганий урожай, хвороби тварин, інше). З цієї причини не рекомендується звертатися в банки за кредитами і розвивати господарство за допомогою позикових грошей.

Не варто чекати від своєї діяльності моментальної і великого прибутку. В умовах конкуренції підприємець повинен представити споживачам недорогу і якісну продукцію. З цієї причини рекомендується на початкових порах зосередитися на процесі вирощування тварин або сільськогосподарських культур. Також рекомендується знайти покупців, які забезпечать безперервний дохід. Це можуть бути великі оптові бази, супермаркети, ринкові продавці. Крім якісної продукції слід організувати доставку продукції клієнтам, що, безумовно, виведе бізнес на абсолютно новий рівень.

Поширені запитання

Розглянемо найпоширеніші питання по темі.

Чим СФГ відрізняється від ЛПГ?

Під ЛПГ прийнято розуміти ведення особистого підсобного господарства. Дана форма власності дозволяє працювати будь-якій людині, що володіє присадибною ділянкою або невеликим земельним наділом. ЛПГ дає можливість:

 • не платити податки;
 • не здавати звітність;
 • отримати кредит від 300 до 750 тис. рублів на розвиток господарства;
 • законно користуватися земельними наділами, що не перевищують 2,5 Га.

Якщо підприємець оформив свою діяльність у вигляді ЛПГ, у нього не буде можливості отримати сертифікати якості на свою продукцію, а також декларації про відповідність її встановленим нормам і стандартам. Дана обставина істотно знижує купівельну спроможність. До того ж, на відміну від фермерського селянського господарства, на розвиток ЛПХ неможливо отримати великий кредит.

Зверніть увагу, що ЛПГ не дає законних підстав для прийому людини на роботу, тому і зарплата виплачується нелегально. Дана форма діяльності вважається непредпринимательской, яка пов’язана з безпосереднім виробництвом сільськогосподарської продукції та її переробкою. Фермерські господарства оформляються як ІП і дозволяють здійснювати підприємницьку діяльність: виробництво, зберігання, переробка і законна реалізація продукції.

СФГ — це юридична або фізична особа?

Практично кожен бізнесмен не знає, СФГ? це юридична або фізична особа? Держава не вимагає від фермерів реєстрації юридичної особи, тому більшість підприємців оформляє ВП. Система нарахування страхових, пенсійних внесків, а також податків діє таким чином, що фермери здають звітність і користуються передбаченими пільгами нарівні з бізнесменами, у яких оформлено індивідуальне підприємництво.

Яку систему оподаткування вибрати?

Представникам селянських фермерських господарств рекомендується вибирати ЕСХН (Єдиний сільськогосподарський податок). Оподаткування по ЕСХН є найкращим для аграріїв, оскільки спочатку дана схема розроблялася для підтримки СФГ. Підприємці оплачують мінімальний податок за так званою системою «прибуток мінус витрати».

При оплаті податків за схемою ЕСХН за повний податковий період береться часовий проміжок, рівний 1 року. Аванс необхідно заплатити протягом півріччя (звітний період). При цьому під об’єктом оподаткування розуміють розмір доходів, які зменшуються на величину витрат. Зверніть увагу, що податкова ставка становить 6%. ЕСХН замінює ПДВ, податок на майно підприємств і прибуток.

Який КВЕД вибрати для реєстрації СФГ?

Для кожного виду економічної діяльності є класифікатор — КВЕД. Для сільськогосподарських підприємств, що спеціалізуються на тваринництві і рослинництві, це клас КВЕД — 01. Далі йдуть підкласи. Наприклад, якщо СФГ вирощує тварин для подальшого продажу молочної продукції, потрібно вказати код з 01.41.1 по 01.41.29; для продажу м’ясної продукції — з 01.42.1 по 01.42.12; для вирощування парнокопитних тварин — з 01.43.1 по 01.43.3 і т.д.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Нескладно здогадатися, що багато аграріїв вибирають для себе СФГ як основну форму ведення діяльності. Це легко пояснити наявними державними програмами підтримки сільськогосподарських підприємств і ферм, причому як на федеральному рівні, так і в рамках окремо взятої області.

Ссылка на основную публикацию