Сейшельські горіх коко-де-мер

Скільки і коли невідомих місць нашої планети будуть відкриті, людиною не знає ніхто. Але вони напевно є і зберігають у великій таємниці рідкісні рослини, тварин, природні копалини, дивовижні, корисні властивості, яких, стануть коли-небудь служити людству. Прикладом такого чуда природи, овіяного численними легендами, є сейшельський горіх.

Довгий час його поява з морських глибин Індійського океану вважалося справжнім дивом. І тільки після відкриття, загублених в солоних океанських хвилях, Сейшельських островів, перед поглядом здивованих мандрівників постала велична віялова пальма, прикрашена дивовижними плодами. Справжнім Едемським садом стали вважати це місце мореплавці, що відкрили острова, а величезний горіх, що росте на Дереві пізнання, був наділений магічною силою.

опис

Реліктовий вид віяловій пальми Lodoicea maldivica зустрічається тільки уздовж схилів пагорбів, долин на стародавніх гранітних островах Праслен, Кюр’єз, що входять в групу Сейшельських островів. Ендемік нашої планети гідно зайняв місце в центрі герба Республіки, званої Сейшельські острови. Високе дерево, листя складної форми, що досягають розміру трьох метрів.

Величезні плоди, які вважаються найбільшими горіхами на землі, занесеними в книгу Гіннеса. Побачити пальму можна під час знайомства c Травневої долиною (Валле-де-Мей), що розкинулася на острові Праслін. На території дивовижною гаї, площею 20 га підносяться близько 4 тис. віялових пальм з горіхами, що охороняються законами держави. Інакше їх називають coco-de-mer, морський кокос. Зростає пальма, заввишки 40 м близько 800 років. Період активного плодоношення настає в 100-річному віці.

Перше цвітіння відбувається в двадцятирічному віці. Вага горіха коливається від 15 до 35 кг. Його діаметр може досягти одного метра. На дорослому дереві зазвичай з’являється близько 70 горіхів. Дозрівають вони не одночасно. Кажуть, що зрілий сейшельський горіх падає тільки вночі. При цьому зовнішня шкаралупа, схожа на серце, лопається самостійно і оголюється його загадкова форма, що нагадує нижню частину жіночої фігури. Туристи можуть перебувати в долині невеликий час. Збирати горіхи під час екскурсій забороняється.

Довголіття віяловій пальми пояснюють незвичайним кріпленням коренів дерева. Вони проходять через, природою створені, трубочки в чаші, що нагадує міцне гніздо, розташоване біля основи пальми і має форму цибулини. Коріння не кріпляться до чаші, а йдуть в землю. Цікавий і механізм проростання зерен горіха. Після попередньої підсушування протягом 10 місяців, новий паросток утворюється через півтора року. Ще чотири роки рослина харчується желеподібним ендоспермом горіха. Звичайно, процес відновлення плантацій пальм є тривалим, трудомістким. Кожне дерево, кількість горіхів на ньому враховуються. Загальна кількість, щорічно дозрівають плодів, становить близько 3 тис. Штук. Їх існуючі масиви виправдано названі заповідними.

Сейшельський горіх відомий не тільки своїми великими розмірами, але і оригінальною формою, що нагадує жіночий таз. Люблячі гумор, доброзичливі місцеві жителі іноді використовують його зображення на туалетних кімнатах. Своїх максимальних розмірів горіх досягає протягом року, а дозріває лише через десять років. Зовнішня оболонка горіха, товщиною 2 см, складається з дуже твердого матеріалу. Всередині знаходиться желеподібна маса. Вона майже без смаку, запаху. Через кілька годин перебування на повітрі стає дуже твердою, зовні схожою на слонову кістку. У віці п’яти років маса самостійно твердне, набуваючи все властивості афродізіака. Але місцеві жителі встигають перетворити її в улюблені ласощі, а туристів пригостити смачним десертом під назвою «заборонений плід».

Двуплодних кокос, як іноді називають горіх, визріває на жіночих рослинах. При цьому запилюється в середньому одну квітку з трьох. Сейшельський горіх відрізняється від кокоса наявністю двох оболонок, одна з яких тріскається і опадає самостійно. Внутрішня шкаралупа має зеленуватий відтінок і складається з декількох частин. Кокос росте на перистої двостатеві пальмі, а віялова пальма з горіхами буває різної статі. На чоловічих пальмах з’являються суцвіття, довжиною до метра, мають форму фалоса. З цього приводу одна з легенд говорить, що по ночах чоловічі рослини зустрічаються з жіночими деревами. Хто побачить їх любовні зустрічі, той відразу вмирає.

Історія

Морські шторми, хвилі, які вирують в Індійському океані, відкрили історію появи незвичайного плода дивовижного дерева. Жителі Індонезії, Індії, Шрі Ланка (острів Цейлон) знаходили на своїх берегах ці незвичайні кокоси, не схожі ні на один плід, що росте на їх Батьківщині. Разом з горіхами з’явилися легенди про чарівну пальмі, що росте на дні океану, викидає на берег свої плоди. Їм приписували численні магічні властивості. Навіть найменший шматочок горіха високо цінувався, охоронявся, вважався дорогим талісманом, оберегом від бід, хвороб. Простим людям заборонялося зберігати у себе горіх. Тим, хто не повідомляв про знахідку, відрубували руки. Його вартість була більше, ніж ціна золота, вагою з горіх. Морські пірати, мандрівники тих часів за великі гроші привозили його в гареми, де завдяки своїй формі, вважали горіх афродизіаком. Порошок, приготований з коричневої шкаралупи горіха, використовували як збудливий кошти. Ніяких наукових досліджень складу в ті часи не було. Магічні можливості горіха підтримувалися забобонами магів, шаманів, які живуть на островах Індійського океану. Найчастіше їх магія нагадує вуду, називається гри-гри. Це вони відкрили цілющі властивості мадагаскарського барвінку, використовуваного медициною для лікування лейкемії у дітей. Їх діяльність в даний час державою заборонена.

Європейці дізналися про існування горіха в Середні століття. Це сталося раніше, ніж були відкриті Сейшельські острови. Жарт матінки природи дала людям Сейшельські горіх, внесений до списків всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Використання горіха

Наукові дослідження уточнили хімічний склад горіха і його корисний властивості. Внутрішня маса на 85% складається з жиру, 5% білка, 7% вуглеводів. Сто г маси містить 345 ккал. Смак м’якоті злегка солодкий. З нього готують коктейль, десертні страви, скраби за рецептами жителів Сейшельських островів. Купити горіх можна в Сінгапурі, Бомбеї, Карачі. Середня вартість становить 150 $ і залежить від розміру. Провезти горіх можна тільки після оформлення дозволу, за яке теж треба платити. Як сувенір можна купити оригінальне невелике виріб, зроблене з шкаралупи горіха. Наприклад, оригінальну шкатулку, прикраса, чашку, горіх, Його дивовижна форма нагадає про те, що попереду у людства ще багато нерозгаданих сюрпризів природи, захованих під сонцем екватора, на дні могутніх океанів, серед снігових вершин гір. Треба просто їх шукати.

Ще не багато фотографій і цікавих фактів:

Ссылка на основную публикацию