Розведення риби в штучних водоймах як бізнес

Розведення риби в домашніх умовах вже більше десяти років тому увійшло в життя багатьох жителів заміських ділянок і є вигідним напрямком бізнесу. На рибних прилавках крім продукції великих фермерських водосховищ часто можна зустріти рибу, вирощену в домашніх умовах. Технологія розведення нескладна і не вимагає багато часу. Організувавши бізнес, фермеру досить витрачати близько 3-4 годин на день.

Для розведення риби в домашніх умовах потрібен водойма, який можна отримати двома методами:

 1. взяти в оренду;
 2. викопати самостійно.

Кожен із запропонованих варіантів має свої переваги і недоліки.

Як викопати ставок для розведення риби?

Ставки для розведення риби в домашніх умовах бувають вирощувального, нерестового, зимувального і нагульний типу. Також розрізняють водойми з природним ложем і штучним дном. Останні підходять для місця з піщаним ґрунтом, яка недостатньо затримує воду. При викопуванні такого водойми самостійно в домашніх умовах на дні прокладається гідроізоляція, після цього формується земляна подушка. Такий варіант облаштовується з монолітним або збірним залізобетонним настилом.

Водоймище з природним дном не вимагає додаткових пристроїв, для його створення потрібно просто викопати котлован і зміцнити схили навколо. Робити це краще в місцях з супіщаних або суглинистой грунтом, яка не пропускає багато вологи.

Копань — найпростіший варіант водойми для домашніх умов. Для його організації в обраному місці робиться котлован, а вирита земля йде на створення греблі.

Для ставків зі штучним дном часто використовують водоскид. Котлован роблять ширше на 1-2 метра, ніж планували, а по всьому периметру утрамбовується глина або гідроізоляційна плівка. Потім відновлюється опалубка, на яку накладають арматурну сітку з отворами 30х30 сантиметрів і закріплюють труби для водостоку.

Вся конструкція заливається бетоном, на який насипається грунт. Багато хто використовує в цьому випадку верстат для виробництва саморізів.

Заключний етап — заливка ставка. Перед цим його потрібно промити 3-4 рази, залишаючи воду на два дні.

Якщо організація водойми здається вам трудомістким процесом, можна розглянути ідею вирощування свиней в домашніх умовах.

Для організації ставка в домашніх умовах потрібно дотримуватися наступних порад:

 1. велика площа водойми коштує дорого, а маленька часто вимагає дуже багато часу і догляду, тому для розведення риби в домашніх умовах оптимальним варіантом можна назвати площу 25-50 м ?.
 2. при виборі місця можна зупинитися на відкритій ділянці, але на протязі дня одна його частина повинна висвітлюватися, а інша бути в тіні;
 3. Не вибирайте низинну частину ділянки для розміщення водойми, так як його може затопити;
 4. для кожного виду риб підходить свій настил, наприклад, для коропа краще вибирати твердий грунт — галька, гравій;
 5. дно не повинно бути рівним — рельєф може чергуватися з глибоководними і мілководними зонами.

Штучний ставок для розведення риби

Як взяти в оренду ставок для розведення риби?

Згідно з умовами законодавства всі природні ресурси Росії належать державі. Для того щоб взяти в оренду ставок, потрібно пройти ряд етапів. Розглянемо кожен з них більш детально:

 1. Вибір водойми, який планується брати в оренду. При цьому враховується його місцезнаходження (близькість до населених пунктів, лісі, ринків збуту, наявність під’їзних шляхів) і потенціал (ширина, довжина, глибина, наявність живності).
 2. Отримання інформації про вибраний об’єкт — чи не знаходиться ставок в оренді, в чиїй власності водойму (муніципальної, приватної, федеральної). Отримати такі відомості можна відправивши запит в Федеральне агентство водних ресурсів.
 3. Звернення до місцевої влади, в якому потрібно вказати мету оренди водойми. Також до звернення потрібно докласти пакет документів:
 • виписку з Єдиного державного реєстру індивідуального підприємця або юридичної особи;
 • схему використання водойми протягом терміну оренди;
 • договір оренди гідротехніки (якщо передбачається її використання).
 1. Проведення аукціону. Даний етап, швидше за все, буде умовним, по ходу його проведення потенційний орендар в гордій самоті очікує перемоги в аукціоні.

Порада: після проведення аукціону орендар повинен стежити за екологічним станом ставка і використовувати його тільки в тих цілях, які були вказані в прикладеної схемою. Якщо не виконувати ці умови, договір з вами може бути розірваний в односторонньому порядку.

Розведення риби в домашніх умовах на продаж

На відміну від розведення і утримання куріпок в домашніх умовах, виростити рибу можна за півтора — два роки. Цього часу достатньо для набору маси.

Устаткування для розведення риби

Головний блок для розведення риби в домашніх умовах — гравітаційний фільтр. Він являє собою навісний пристрій, яке просто монтується. Коштує таке обладнання недорого — 3-7 тис. Руб. Для насичення води киснем використовують компресор. Ультрафіолетовий стерилізатор використовують проти цвітіння води, особливо він незамінний в жарку пору.

Це основний комплект обладнання для розведення риби в домашніх умовах. Решта залежить від виду риби, яку планується розводити.

технологія розведення

Інтенсивність росту і продуктивність риби залежить від якості води, температури повітря і наявності корму.

Розводити її в домашніх умовах можна двома методами:

 • екстенсивний — риба харчується природним кормом, даний варіант економить бюджет підприємця;
 • інтенсивний — риба харчується спеціально заготовленим кормом, періодично проводиться меліорація водойми.

У свою чергу, інтенсивна технологія ділиться на традиційну і безперервну. Традиційна складається з 2-х і 3-х річного циклу вирощування. Такий метод оптимальний для розведення коропа в домашніх умовах. Недолік полягає в багатостадійну, так як кожен етап проводиться в окремому ставку. Після закінчення кожного етапу вода спускається. Такі пересадки може пережити не кожна особина, що призводить до втрат. До того ж методика досить трудомістка.

Безперервна технологія заснована на вирощуванні риби до 1,5-2 кілограмів і її подальше утримання без пересадок.

Фінансовий план

Для організації бізнесу і ефективних продажів на першій стадії потрібно купити мальків. Їх вартість залежить від ваги, виду риби, розміру (чим більше — тим дорожче). Наприклад, середня ціна на мальків форелі становить 550-750 рублів за кілограм.

При розрахунку кількості закуповуваних мальків потрібно враховувати втрати приблизно 10% від загальної кількості. Досягти необхідних розмірів для продажу мальки зможуть за 2,5-3 роки. Вага дорослої особини форелі становить приблизно 750-900 грам, що може бути продано за 450-600 рублів за кілограм. Досвідчені фермери рекомендують купувати замість мальків запліднену ікру, так як це дешевше.

Як і при роботі на дому без вложений і обману, багато рибні господарства в якості додаткового джерела доходу пропонують платну рибалку.

Для розрахунку термінів окупності проекту необхідно скласти бізнес-план, в якому обов’язково розраховуються витрати. Для розведення коропів в домашніх умовах або на міні-фермах видаткова частина виглядає наступним чином:

 • придбання мальків — 12000 рублів;
 • заробітна плата персоналу — 22000 рублів;
 • покупка кормової бази — 10000 рублів;
 • інші витрати (податкові, транспортні, комунальні платежі, організація продажів) — 16000 рублів.

Разом для розведення коропа в домашніх умовах потрібно близько 60 тис. Руб. Орієнтовний дохід подібного господарства становить 100 тис. Рублів. Істотний мінус даного бізнесу полягає в тривалому терміні окупності, так як риба досягне товарного вигляду тільки на третій рік. Якщо ви не готові стільки чекати, розгляньте ідею вирощування курчат бройлерів в домашніх умовах.

Що розводити — коропа або форель?

Перед відкриттям рибного господарства або при вирощуванні в домашніх умовах потрібно визначитися з видом риби. Вибирати доведеться між коропом і фореллю, так як це одні з найбільш оптимальних напрямів для нашого регіону. Також популярністю користується розведення осетра.

Якщо можливості дозволяють, можна розводити і коропа, і форель. Багато великі господарства Росії так роблять, збуваючи їх в живому вигляді, або займаються переробкою — копчення, консервуванням. У домашніх умовах новачкові про таке думати рано.

Ще простіше — розведення коропа. Він стійкий до температурних коливань, невибагливий. Але на сучасному ринку в три рази дорожче більш примхливий вид — форель. Для її вирощування потрібно прочитати не один підручник і радитися з фахівцями, якщо ви не маєте досвіду.

Розведення коропа в штучних водоймах

Короп — всеїдна риба, яка через особливості своєї травної системи (відсутність шлунка) постійно знаходиться в пошуку їжі. Короп здобуває собі їжу на всіх рівнях водойми — і на поверхні, і на дні. При розведенні в штучних водоймах коропа годують комбікормом, а «улюблені страви» в природному середовищі — це мальки, мошки, гусениці, личинки і водорості.

короп

Карпо не вимогливий, легко переносить низькі температури, невисокий рівень кисню у воді, а взимку заривається на дні і впадає в сплячку.

Як правило, коропа розводять в штучному ставку. Для цього застосовують садки (рамка, обтягнута сіткою), які опускаються в воду, в них знаходиться риба.

Оптимальний варіант — купити коропа віком 1 рік і запустити у водойму навесні. Ставок, в якому буде міститися риба в домашніх умовах, не повинен бути глибоким (1,5 — 2 метри). Оптимальна температура води — 24-26 ° С.

З обладнання потрібно застосовувати компресор і кисневий генератор, який буде проводити аерацію води.

Порада: в нічний час використовуйте підсвічування водойми. Це приверне багатьох комах, які стануть додатковим джерелом харчування коропа.

При правильному розведенні в домашніх умовах з 30-грамових цьоголіток за один сезон, який триває з травня по листопад, може вирости кілограмова риба.

Процес розведення коропа в домашніх умовах виглядає наступним чином:

 1. з ікри виходять маленькі личинки, які стають сеголетками (20-30 грам);
 2. сеголетки переносяться в іншу водойму, де знаходяться близько 9-12 місяців;
 3. частина дорослих особин відбирається і переноситься в іншу водойму для нересту, інша частина йде на продаж.

Розведення форелі в ставку

На сьогодні в домашніх умовах розводять близько двох десятків видів форелі, найпопулярніші в нашому регіоні — струмкова і райдужна форель.

Для розведення форелі в ставках закуповують молодняк віком 1 рік і запускають в ставок. Особливість даного виду риби полягає в тому, що вона не розмножується, для цього використовують штучне запліднення.

форель

Досвідчені фермери тримають в ставку маточне стадо. До складу кормової бази повинна входити натуральна природна їжа (не менш 50%).

Кормова база для розведення форелі в домашніх умовах складається з тістоподібної суміші, до складу якої входить:

 • рибна мука;
 • м’ясо-кісткове борошно;
 • яловича селезінка;
 • борошно лялечок шовковичного шовкопряда;
 • зерновідходи;
 • кормові дріжджі;
 • кухонна сіль;
 • риб’ячий жир.

Оптимальна температура змісту риби варіюється в межах +16 — + 19 ° С, для нересту — +4 — + 11 ° С.

Готовність до розмноження риба проявляє у віці 2-5 років. Для цього з басейну вибирають яскравих рухливих особин вагою не менше 400 грам.

Запліднення форелі проводиться штучним методом. Рибу на розлучення тримають в окремих садках (25-30 особин на м?). Коли ікра дозріває, самку обмотують рушником і обережно видавлюють з неї ікру в окрему ємність. Після цього відловлюють самців і відціджують їх насіння на ікру, обережно перемішуючи складові. Потім додається трохи води і через 3-5 хвилини відбувається процес запліднення

Рибництво — досить привабливе справу, яке викликає підвищений інтерес у підприємців. При цьому можна використовувати і природні водойми, і штучні ставки. Найбільш затребувані і прибуткові напрямки для нашого регіону — розведення форелі і коропа. Почавши з розведення риби в домашніх умовах, можна набути безцінного досвіду і необхідні навички для подальшого успішного розвитку та укрупнення вашого бізнесу з виходом на новий, більш високий і прибутковий, рівень виробництва і реалізації.

Відео: розведення риби в домашніх умовах

Збережіть статтю в 2 кліка:

Ссылка на основную публикацию