Розведення раків як бізнес в домашніх умовах

В даний час на території російської Федерації не спостерігається великої конкуренції в галузі, пов’язаної з розведенням раків. Незважаючи на великий споживчий попит на ракоподібних, далеко не всі суб’єкти підприємницької діяльності виявляють бажання займатися їх розведенням. Це пов’язано, швидше за все, з відсутністю окупності на початковому етапі, а також з неможливістю прибуток занадто великий. Незважаючи на це, для людей, які не планують розводити раків в промислових масштабів, це бізнес-напрям може бути дуже цікавим, маловитратними і прибутковим. Власники присадибних ділянок цілком можуть відкрити бізнес з бюджетом в 100 000 рублів.

Як вирощувати раків в домашніх умовах?

Перед тим, як зайнятися розведенням раків в домашніх умовах, кожен починаючий підприємець повинен зважити всі «за» і «проти». Про користь цього бізнес-напрямку свідчать наступні фактори:

 • для відкриття бізнесу необхідний невеликий стартовий капітал;
 • в процесі роботи підприємцю не потрібні будуть великі інвестиції;
 • відсутня необхідність постійно стежити і контролювати процес життєдіяльності ракоподібних;
 • при реалізації раків у підприємців, як правило, не виникає проблем, так як ця продукція завжди користується попитом споживачів;
 • ферми з розведення ракоподібних багато людей позиціонують як екологічний вид бізнесу, тому до нього не втрачається інтерес, особливо у тій категорії населення, яка стежить за своїм здоров’ям і використовує в їжу тільки безпечні та якісні продукти.

Незважаючи на видимі переваги ракового бізнесу, підприємцям-початківцям слід знати і про його недоліки:

 • стартові вкладення починають окупатися через 3-4 роки;
 • після старту бізнесу підприємці зможуть передати ракоподібних на реалізацію не раніше, ніж через 3 роки.

Раки хоч і відносяться до категорії специфічних продуктів, але вони завжди користуються попитом, тому початківцям підприємцям, особливо тим, у яких є умови для їх розведення, варто спробувати себе в цьому бізнес-напрямку.

Устаткування для розведення раків — ціна

Серед російських громадян, які вже займаються раковим бізнесом, користуються популярністю такі варіанти їх розведення:

 • в природних або штучних водоймах (розведення качок також вимагає таких умов);
 • в підвальних приміщеннях;
 • в басейнах;
 • в акваріумах;
 • в спеціальних установках, в яких присутній замкнуте водопостачання (ціна на такі ємності може коливатися в залежності від їх якості і розміру, але в середньому на покупку поліпропіленових басейнів підприємцям доведеться витратити до 1 200 доларів).

Для розведення раків в домашніх умовах підприємці найчастіше задіюють спеціальне обладнання, яке потрібно встановлювати в добре опалювальних приміщеннях. Щоб ракоподібні швидко розвивалися і активно розмножувалися, необхідно підтримувати для них сприятливе температуру, яка не повинна опускатися нижче 15 градусів. Перед тим, як заселити раків, людям слід підготувати три великі ємності (вони можуть бути виконані або з оргскла, або з харчового пластику). На дні таких ємностей (ціна може досягати 400 доларів за 1 штуку) слід викласти шар каменів, глини і річкового піску, завдяки чому ракоподібних будуть забезпечені умови життя, наближені до природних. Товщина такого дна повинна бути така, щоб раки могли викопувати для себе нори.

Всім відомо, що раки можуть жити тільки в чистій воді. Саме тому підприємці повинні встановити в ємностях фільтри (вручну стінки не рекомендується очищати від нальоту, так як можна ненароком травмувати або знищити молоде поголів’я). Також людям слід придбати такі пристосування, які допоможуть у догляді, затриманні та транспортуванні раків до місць реалізації:

 • спеціальні корми;
 • оксиметр з оксігенератором;
 • пристосування для упіймання ракоподібних;
 • транспортувальні ємності.

Порада: багато підприємці не розуміють, для чого відразу потрібно встановлювати кілька ємностей. Це необхідно для забезпечення оптимального розмноження ракоподібних. Якщо природні процеси будуть відбуватися в одній ємності, то великі раки почнуть поїдати маленьких рачків.

Кормова база та види ракоподібних

Процес годування раків не викликатиме у підприємців особливих складнощів, так як вони невибагливі в їжі і можуть харчуватися як м’ясом, так і овочами, кашами. В даний час в спеціалізованих торгових точках можна придбати корми, в складі яких присутні всі необхідні для їх розвитку мікроелементи.

Якщо підприємець-початківець планує в домашніх умовах розводити раків для отримання прибутку, то йому краще всього придбати поголів’я блакитних раків (вони продаються в спеціалізованих рибних господарствах). Фахівці рекомендують починати домашній бізнес для чоловіків саме з цих раків, так як вони ростуть в кілька разів швидше, ніж річкові ракоподібні. Що стосується кількості раків, які будуть першими заселені в підготовлені ємності, то тут підприємці повинні враховувати наступні фактори:

 • обсяг ємностей;
 • величину приміщення;
 • кількість ємностей.

Порада: купуючи перший поголів’я раків, слід використовувати таку пропорцію: співвідношення самців до самок має бути 1: 3. Якщо у початківця бізнесмена встановлено акваріум або ємність розміром 300 літрів, то в неї можна запустити не більше 80 раків.

Якщо люди не бажають грати в ігри і заробляти реальні гроші без вкладень, а хочуть займатися більш стабільним справою, їм слід розглянути як варіант раковий бізнес. Важливим моментом, про який не варто забувати починаючим підприємцям, є правильний вибір породи. Фахівці рекомендують купувати поголів’я наступних видів ракоподібних:

 1. Червоний рак (болотний). Представники цього виду не виростають до великих розмірів. Їх головною перевагою є здатність пристосовуватися до будь-яких умов. Вони дуже невибагливі і можуть жити в штучних водоймах, де глибина коливається в діапазоні від 15 до 20 см.
 2. Блакитний (Кубинський). Ця порода була виведена штучно для промислового розведення. Представники цього виду стрімко ростуть, відмінно розмножуються навіть в жорсткій воді, невибагливі в раціоні.
 3. Австралійські раки. Цей вид ракоподібних користується підвищеним попитом у закладів громадського харчування і кінцевих споживачів. Для їх розведення не потрібно створювати особливі умови, так як вони дуже невибагливі. Ідеальним місцем для їх вирощування є басейн.
 4. Рак мармуровий. Цей вид ракоподібних повинен міститися при температурному режимі, який не опускається нижче 28 градусів. Для запліднення самок не потрібні самці, так як вони розмножуються партеногенезовим методом.
 5. Європейський довгопалий рак. Ця порода вважається однією з найбільш плідних. Раки дуже швидко ростуть і можуть міститися як в природних, так і в штучних водоймах.

Блакитний кубинський ракЄвропейський довгопалий ракчервоний рак

Розведення раків в акваріумі як бізнес

Якщо підприємці вирішили розводити раків в акваріумах, то їм необхідно мати опалювані приміщення, в яких буде створено сприятливий мікроклімат. Ємність одного акваріума повинна бути не менше 250 літрів. Дно скляної ємності слід викласти камінням. Для того щоб наблизити умови до природних, потрібно під каміння насипати пісок, а поверх укласти корчі.

Порада: при розведенні раків в акваріумах слід дотримуватися пропорцію: на 1 квадратний метр можна запускати не більше 350 особин.

Щоб створити для раків оптимальні умови, в яких вони будуть активно розмножуватися, підприємцям потрібно враховувати наступні фактори:

 1. Кількість самок завжди має в кілька разів перевищувати кількість самців.
 2. Для спаровування слід виділити окремий акваріум, обсяг якого не повинен бути менше 200 літрів.
 3. Після народження рачків їх слід отсаживать в інший акваріум, щоб мінімізувати втрати.
 4. Акваріуми можна розміщувати в опалювальних підвальних приміщеннях.

Акваріуми для розведення раків

Що потрібно ракоподібних для повноцінного життя?

Кожна людина, яка вирішила зайнятися раковим бізнесом, повинен заздалегідь ознайомитися з усіма нюансами, які можуть вплинути на кінцевий результат:

 • ракоподібні, незалежно від породи, дуже чутливі до води, тому для забезпечення їх нормальної життєдіяльності потрібно стежити за її якістю;
 • в штучних або природних водоймах, що використовуються для розведення раків, має бути присутньою велика кількість корчів і каменів;
 • спаровуватися раки починають з осені по весну, тому в даний період необхідно їм забезпечити гідні умови;
 • вода в ємності або у водоймі повинна бути збагачена киснем;
 • важливо стежити за температурним режимом, який не повинен опускатися нижче 1 градуса (оптимальний варіант 18-24 градуса);
 • якщо раки будуть розлучатися в природних водоймах, то потрібно захистити їх від хижих риб і водоплавних птахів;
 • щоб ракоподібні швидко росли, потрібно забезпечити їм збалансоване харчування (якщо їжі буде недостатньо, то дорослі особини почнуть поїдати молодняк і слабких раків) і т.д.

Як знайти канали збуту?

Деякі російські громадяни, які зацікавилися раковим бізнесом, хто не наважується його почати, так як сумніваються в тому, що зможуть реалізовувати готову до продажу поголів’я. Щоб ніколи не стикатися з проблемами при продажу раків, слід заздалегідь знайти одного або декількох оптовиків, які будуть закуповувати цілі партії ракоподібних.

Варто відзначити, що співпрацювати з оптовиками не вийде за ринковими цінами. Незважаючи на незначні фінансові втрати, російським громадянам не доведеться витрачати час і гроші на організаційні моменти:

 • транспортування готової продукції (як правило, оптовики приїжджають до підприємців на своєму транспорті);
 • зберігати і годувати виросли раків;
 • оформляти документи (в тому числі і санітарні) на кожну партію ракоподібних і т.д.

Крім оптовиків і як точки збуту можна розглядати заклади громадського харчування, продовольчі магазини, пивні бари. Якщо у підприємця є вільний час і бажання більше заробити, він може самостійно реалізовувати вирощених раків на організованих ринках. У цьому випадку йому доведеться в обов’язковому порядку проходити санітарний контроль та мати підтверджуючі походження ракоподібних документи.

хвороби ракоподібних

Якщо російські громадяни створять найсприятливіші умови для утримання ракоподібних, вони все одно не будуть на сто відсотків застраховані від різних хвороб. Найнебезпечнішим для життя раку захворюванням є чума. Завдати серйозної шкоди поголів’ю зможе і опікова хвороба, яка розвивається під впливом патогенних мікроорганізмів.

Загибель поголів’я (як дорослого, так і підростаючого) може відбутися через постійне перегодовування. Тому вкрай важливо дозовано давати корм ракоподібних. Недостатня фільтрація води призводить до розвитку патогенної мікрофлори, на тлі якої з’являються серйозні хвороби. Стрімкі температурні коливання і недостатня аерація води також можуть стати причиною загибелі ракоподібних.

Розведення ракоподібних в природних умовах

Власники дачних ділянок і заміських будинків, які проживають в безпосередній близькості від природних або штучних водойм, можуть в них розводити раків для подальшого продажу. Щоб почати цей бізнес, російським громадянам необхідно виконати кілька умов:

 • перед тим, як запустити поголів’я раків в озеро, потрібно очистити його від хижих риб;
 • важливо підготувати дно, на яке при необхідності слід укласти камені і корчі;
 • природний або штучна водойма потрібно розділити на три частини (це можна зробити за допомогою металевої сітки);
 • важливо продумати, яким чином в озері буде підтримуватися чистота води (при необхідності встановлюються насосно-фільтрувальні станції) і т.д.

Найнебезпечнішим часом для життя раків є період їх линьки. Без панцира вони змушені постійно перебувати в укритті, яке залишають тільки для того, щоб поїсти. Завдання підприємця полягає в забезпеченні достатньої кількості корму, щоб ракоподібні не стали поїдати один одного.

Які документи потрібні для відкриття ракового бізнесу?

Кожен росіянин, який планує розводити раків для подальшого продажу, повинен в обов’язковому порядку отримати статус індивідуального підприємця. Для цього йому слід виконати ряд дій:

 1. Заплатити державне мито.
 2. Звернутися до державного реєстратора з мінімальним пакетом документів (паспорт, ідентифікаційний податковий номер, платіжна квитанція, яка свідчить про оплату держмита).
 3. Вибрати систему оподаткування (ідеальним варіантом стане спрощений податковий режим).

Якщо планується розведення раків в природних умовах, то підприємець повинен виконати основні вимоги Федерального законодавства:

 • водойма (штучний, виритий на його присадибній ділянці) повинен належати особисто індивідуальному підприємцю;
 • озеро має бути оформлено в оренду у місцевої влади;
 • ставок не повинен впадати в природний водойму.

Щоб отримати можливість реалізовувати раків кінцевим споживачам і закладам громадського харчування, індивідуальний підприємець повинен оформити додаткову документацію:

 • відповідно до державних стандартів 2005 року потрібні сертифікати;
 • у ветеринарній службі потрібно отримати свідоцтво форми №2;
 • для транспортування раків власним або орендованим транспортом потрібно санітарний паспорт;
 • процес реалізації ракоподібних повинен буде відображатися в первинної та облікової документації, на підставі якої ІП буде заповнювати звіти і подавати їх до контролюючих органів і т.д.

Рентабельність бізнесу з розведення раків

Рентабельний чи раковий бізнес, російські громадяни зможуть зрозуміти на прикладі нижче.

витрати

 • Придбання поголів’я та інші первинні витрати — 100 000 рублів;
 • Оплата електричної енергії — 9 000 рублів;
 • Закупівля спеціальних кормів — 12 000 рублів.
 • Разом за рік — 121 000 рублей.

доходи:

 • Ринкова ціна раків становить 500 рублів за 1 кг;
 • За рік підприємець може виростити 12 000 шт раків, вага яких досягне 2 450 кг.
 • Виручка за рік складе 1 225 000 рублей.

За рік чистого прибутку ІП отримає на суму 1 225 000 — 121 000 = 1 104 000 рублів. Окупатися бізнес-проект почне через 3 роки. Якщо підприємець прийме рішення розводити блакитних раків, то дохід він зможе отримувати вже через 1,5 року.

Багато людей замислюються над тим, яке діло можна відкрити на дому, щоб не надто обтяжувати, але при цьому отримувати стабільних дохід. Якщо вони володіють присадибними ділянками, то для них ідеальним варіантом стане раковий бізнес. Займаючись розведенням ракоподібних, людям не доведеться робити якихось надприродних вкладень. Згодом вони почнуть отримувати стабільний дохід, якщо зможуть забезпечити необхідні для життєдіяльності раків умови. Незважаючи на те, що раків можна розглядати як найбільш рентабельне виробництво для малого бізнесу, доходу з них їх цілком вистачить для забезпечення нормального рівня життя.

Відео: ферма з вирощування річкових раків

Збережіть статтю в 2 кліка:

Ссылка на основную публикацию