Розведення і утримання нутрій в домашніх умовах (+ відео)

Розведення нутрій в домашніх умовах

Нутрій розводять через їх красивих хутряних шкурок і поживного м’яса. Утримувати їх можна на невеликому присадибній ділянці. Тварини харчуються рослинною їжею, не вимагають спеціального догляду, стійкі до різних захворювань. Хутро характеризується різними колірними сполуками, міцністю і м’якістю, а м’ясо на смак нагадує кролятину і є джерелом корисних мікроелементів. Додайте до даних факторів високу плодючість тварин і отримаєте перспективну бізнес-ідею з низьким порогом входження і простотою організації.

Переваги розведення нутрій в домашніх умовах:

 1. немає необхідності отримання спеціальних знань і навичок для вирощування та догляду;
 2. кормова база заснована на рослинній їжі — зернові, трава, овочі, що недорого для володарів бізнесу;
 3. плодючість тварин;
 4. якісний хутро;
 5. стрімке зростання, набір ваги і розвиток у тварин.

Розведення нутрій: міфи і реальність

Зміст нутрій в домашніх умовах, як і мускусних качок, не найпоширеніша сфера серед сучасних підсобних господарств. Причиною цього стають різні аргументи, які не завжди обґрунтовані. Розглянемо їх більш детально.

Міф 1: так як нутрії — південноамериканські звірята, наш клімат не підходить для їх утримання і розведення в домашніх умовах. Дане твердження хибне — густе хутро дозволяє їм витримувати температуру до -40 ° С. Єдиний виняток — їх чутливі лапи і хвіст. Але густа підстилка на підлозі з соломи врятує від таких труднощів.

Міф 2: для утримання і догляду за нутріями в домашніх умовах потрібні великі площі землі, і тільки проточна чиста вода. Непогано, якщо такі вимоги будуть дотримуватися, але вони не є обов’язковими. Дані тварини стадні і мало пересуваються. Якщо вирощувати їх заради хутра, проточна чиста вода дасть можливість отримати гарну гладку без колірних змішень шкурку. Якщо ж доступу до проточній воді немає, для їх розведення в домашніх умовах досить кілька відер води в спеціальних поїлках.

Міф 3: всі клітини і огорожі повинні бути з дерева, так як звірята почнуть їх гризти і можуть себе травмувати. На практиці все навпаки — вони не будуть гризти пластикові та металеві клітки, травмуючи зуби. Більш того — якщо встановити дерев’яні огорожі, вони знищать їх за годину.

Міф 4: з нутріями потрібно бути обережним, так як вони в змозі відгризти палець людині. Теоретично таке можливо, сили укусу звірка досить щоб травмувати людину. Але на практиці нутрії — миролюбні тварини, вони можуть вирощуватися замість хом’яка як домашню тварину і контактувати з маленькими дітьми. Якщо спеціально злити тварина — смикати її шерсть, крутити хвіст, заподіювати біль — вони будуть змушені оберігатися, але подібні укуси частіше обходяться легким пошкодженням.

опис нутрій

Нутрії (болотні бобри, водоплавна різновид щури) є унікальними тваринами. Їх спосіб життя позначається на структурі і будову організму. На вухах багато хутрового покриття, на носовій перегородці спеціальні м’язи, щоб не допустити потрапляння води під час пірнання.

Зуби — гострі, ротова порожнина так влаштована, що тваринки можуть гризти предмети під водою. Зуби — це своєрідний індикатор здоров’я. Якщо вони оранжевого кольору — тварина здорове. Але поява чорних плям, зміна кольору говорить про різні захворювання. Хвіст під водою грає роль керма.

Вага гризуна залежить від породи, як правило, доросла особина важить 7-8 кг, іноді може досягати 12 кг. Самці на? важче самок.

Оптимальна температура змісту нутрій в домашніх умовах — + 15-20 ° С. При цьому вони відмінно себе почувають і в спеку при + 40 ° С. Головне — помістити їх в тінь і забезпечити доступ до води.

Дані тварини ведуть нічний спосіб життя. При розведенні та утриманні в домашніх умовах можуть проявляти активність і вдень, але піком їх рухливості буде ніч.

особливість нутрій

Велика перевага — їх охайність. У приміщенні, де вони містяться, не зустрінеш неприємного різкого запаху, як у песців або норки. Можна помітити, як вони розчісується за допомогою різців на лапах. Поводяться дружно — можуть відгукуватися на прізвиська, дізнаються свого господаря.

Порада: біля нутрій не потрібно шуміти, так як вони полохливі. Гучні звуки впливають на продуктивність — зростає кількість викиднів, звір стає агресивним, втрачає вагу і може кусатися.

До агресивного тварині потрібно ставитися з обережністю, так як його зуби дуже гострі. Пересаджувати в іншу клітку можна за хвіст, захопивши задні лапи.

У нормальних умовах, коли тварина спокійне, його пересаджують, взявшись однією рукою за хвіст, інший — під грудьми. Акуратно себе потрібно вести поряд з вагітними самками.

Нутрії не люблять дотиків до спини і, навпаки, люблять, коли їх животики гладять. У віці 4 місяці покрив змінюється на постійний, а в 8 місяців хутро стає повноцінним, знаходить товарний вигляд.

Зміст нутрій в домашніх умовах

У країнах Південної Америки, звідки родом нутрії, вони селяться біля берегів річок і озер, будують гнізда і риють нірки. Харчується тварина соковитими стеблами рослин, листям, а також може поїдати п’явок і навіть деякі види риб.

кормова база

Оптимальний варіант розведення і утримання нутрій в домашніх умовах — це вибір ділянки поруч з водоймою і густо засадженої рослинністю. Одна доросла особина за день з’їдає до 2 кг зелені. Якщо ви забезпечите їм доступ до водойми, з весни до осені вони будуть забезпечені достатньою кормовою базою.

При вирощуванні в домашніх умовах в теплу пору року раціон гризунів повинен містити:

 • 250-400 гр. трави (конюшина, люцерна та ін.);
 • 130-180 гр. корми (пшениця, ячмінь, жито);
 • 10 гр. макухи;
 • сіль, рибне борошно.

Взимку траву замінюють сіном. У цей час потрібно давати овочі (морква, цибуля, капусту), картоплю (в сирому або відвареному вигляді). Буряк, яку люблять гризуни, потрібно давати в обмеженій кількості, особливо вагітним самкам, так як вона провокує передчасні пологи.

Порада: стежте, щоб все коренеплоди були чистими, добре мийте овочі перед подачею. Недотримання цих вимог може призвести до різних захворювань.

Сама корисна їжа — це водорості (їх частина в раціоні може досягати 20%). Вони з задоволенням їдять бадилля моркви і буряка, гризуть гілки дерев (дуб, береза, верба), люблять лозу винограду. Не рекомендується давати їм липу, граб, ясен і черемху. З трав’янистих рослин отруйними для них є чистотіл, череміца, болиголов і наперстянка.

умови вирощування

Для розведення і догляду за нутріями, як і для утримання індиків в домашньому господарстві, необхідно визначитися з місцем та умовами.

Зміст нутрій в домашніх умовах буває трьох типів:

 • клітинне;
 • в вольєрі;
 • в дерев’яних будиночках.

Як і в разі організації перепелиній ферми, клітинний варіант підійде для підприємців-початківців, які орендують порівняно невелику земельну ділянку. У теплу пору клітини виносять на свіже повітря. В одній клітці може перебувати по 5-8 особин. Розмір однієї клітини повинен становити не менше 1,5-2 м ?. Для самок, які виношують дитинчат або вже з народженим потомством, виділяють окремі клітини.

Як і для розведення кроликів, для нутрій використовують вольєри, в яких тварини відчувають себе комфортно. Вольєр — це просторе простір, яке обгороджене парканом по всьому периметру. Розмір такої огорожі залежить від планованого поголів’я. В середньому на одну дорослу особину залишають 1-1,5 м? .Преімущество вольєра — можливість організації місця для купання, що дуже люблять гризуни.

При розведенні та утриманні нутрій в домашніх умовах місце для вигулу обносять метровим парканом. У центрі споруджують спеціальний басейн або просто таз з водою. Для того щоб шкурка звірка була гладкою і пухнастою, воду потрібно міняти щодня. У такій ємності гризуни миють їжу перед їжею, так як вони дуже охайні і не їдять немиті продукти.

Вартість організації невеликої ферми, як і при вирощуванні дощових черв’яків в домашніх умовах, залежить від планованого обороту компанії, масштабності докладного проекту, обраних умов утримання та регіону.

Сьогодні сфера сільського господарства вважається пріоритетною, тому ви можете отримати гроші на розвиток малого бізнесу від держави.

Зміст в зимовий час

Для розведення нутрій в домашніх умовах слід пам’ятати, що догляд і утримання в холодну пору року має свої особливості. Особи, які народилися взимку, повинні міститися в утепленому місці. Навіть саму теплу зиму новонароджені переживають дуже важко і можуть замерзнути.

У приміщенні, де міститися нутрії, температура не повинна падати нижче нуля. Прибирати приміщення в зимовий час потрібно ще частіше, ніж влітку (близько 4 разів на тиждень). Тепла підстилка і посилене повноцінне харчування — запорука здорового способу життя тварини.

Породи нутрій: розведення, утримання та догляд

На території Россі в більшості домашніх господарств розводять стандартну породу. Також можна зустріти кольорові породи. За різновиди забарвлення тваринного буває близько десяти мутаційних варіантів і сім змішаних. Всі вони були виведені шляхом об’єднання кращих популяцій протягом багатьох років.

 1. Стандартна нутрія буває різних кольорів — від коричневого до сталевого. Інтенсивність забарвлення може бути і яскравим насиченим, і приглушеним. Стандартна порода має яскраво-коричневу спинку. В районі черевця колір поступово блідне. Важить стандартна порода від 5 до 7 кг, довжина тіла — 45-65 сантиметрів. Її рекомендується утримувати в максимально наближеною середовищі існування до природного. Для цього частіше вигулюйте гризунів, обладнайте їм басейн для купання. Стандартна порода досить плодовита — за раз самка може принести до 5-6 дитинчат.
 2. Золотиста нутрія не поступається за розміром і вагою стандартної породі. Яскраво золотистий окрас на спинці плавно переливається зі світлим відтінком на животі. Шерсть блищить на сонці. Плодючість невисока, досягає 3-4 новонароджених. Якщо самця золотистої породи в домашніх умовах спарити зі стандартною нутрією, плодючість можна підвищити до 5 нутрій.
 3. Чорні нутрії вивели в Аргентині. За структурою вовни вони схожі на стандартну породу, плодючість становить 5-6 особин за раз. Колір — темно-чорний, галявина м’яка і густа. Якщо чорні нутрії схрестити зі стандартною, колір шерсті новонароджених буде темніше коричневого. Як правило, половина звірків матиме темно-чорне забарвлення, інша половина — коричневий.
 4. Лимонні нутрії зовні нагадують золотистий вид, хоч покриті більш світлими бежевими тонами шкурок. Незважаючи на свою назву, з квітами лимона даний вид не має нічого спільного. За один раз самка народжує різноманітних дитинчат, які можуть відрізнятися між собою забарвленнями: золотисті, білі і чисто жовті відтінки.

Початківцям заводчикам рекомендується купувати молодняк, яка не перевищує 2 кг. Одна повноцінна сім’я включає кілька самок і одного самця, який не перебуває з ними в родинних зв’язках.

золотиста нутріяЧорна нутріялимонна нутріястандартна нутрія

розмноження нутрій

Розмноження нутрій при утриманні в домашніх умовах не має сезонності, тому парувати їх можна в будь-який час року. Хоча здатність до злиття починається в 4-5 місяців, проводити злучку рекомендується на 6-7 місяці у самки і при досягненні 7-9 місяців у самця. Головне, щоб молодняк досяг дорослого ваги 4-5 кг. При ранньому паруванні потомство може бути слабким і нестійким.

Для народження здорового потомства потрібна хороша вгодованість дорослих особин, але не ожиріння. Тому за кілька тижнів до процесу спаровування уважно огляньте кожну з нутрій, визначте їх стан здоров’я. Якщо одна з них виглядає слабкою, малорухомої, хворий, не допускайте її до парування і забезпечте відповідний догляд в домашніх умовах.

Якщо особина здорова, але не досягла 4-5 кг, її потрібно підгодовувати харчовими добавками і корисними мінералами.

Вибирають день для спаровування в залежності від статевої охоти у самок (самці активні постійно). Помітити день полювання можна з поведінки самок — вони повільні, не тікають від самців. Стан пошуку партнера повторюється у самок щомісяця.

Існує два види спарювання нутрій в домашніх умовах:

 1. Ручний (підсудний) вид — самку підсаджують до самця, що дає можливість бути впевненим в родоводу. Якщо за одну з подсадок самка була покрита, її потрібно підсадити в клітку до самця і на наступний день. Як правило, за перші два заходи відбувається процес запліднення. Якщо ж за два заходи самка так і не була покрита, її підсаджують третій раз. За день один самець може обслужити до 8 самок, молодий — до 6.
 2. Сімейне розведення — в клітку до самця підсаджують одразу 3-4 самки. Їх не поділяють і не відкидають надалі, вони так і містяться сім’єю. При цьому головне, щоб самки не конфліктували між собою. Щоб не виникло труднощів, підбирають самок з однієї сім’ї (сестер), але самець не перебуває з ними в родинних зв’язках.

Пошук каналів збуту

Так як нутрія — досить екзотичну тварину для вітчизняного ринку, необхідно ще на старті організації бізнесу налагодити канали збуту. Договори на постачання м’яса можуть бути укладені з ресторанами і точками громадського харчування. Вартість кілограма м’яса починається від 500 рублів, оптова — близько 450.

Хутро може поставлятися в ательє для виробництва одягу або взуття. Вказати ціновий поріг в даному напрямку практично неможливо, так як все залежить від каналу збуту. Наприклад, можна продавати шкурки за безцінь, а можна укласти контракт з компанією, що займається пошиттям дорогих ексклюзивних речей, і отримувати до 25 доларів за шкурку.

Непоганий варіант збуту — продавати молодняк на розлучення фермерським господарствам або приватним заводчикам. Вартість однієї особини може досягати 2 тис. Руб., Новонароджених нутрій продають за ціною 400-500 рублів.

Розведення нутрій в домашніх умовах — досить специфічний, але вигідний бізнес. Він характеризується низьким порогом входження і високою вартістю продукції. При правильному змісті і відході за тваринам не виникнуть труднощі навіть у початківців тваринників.

Важливе питання — пошук каналів збуту. Якщо укласти довгостроковий контракт на поставку м’яса або хутра, можна побудувати реальний бізнес-проект і розвиватися. Дана сфера ще не має жорсткої конкуренції і може бути організована без великого стартового капіталу, досвіду за розведенням та утриманням тварин.

Відео: розведення нутрій в домашніх умовах

Збережіть статтю в 2 кліка:

Ссылка на основную публикацию