Розведення гусей як бізнес для початківців — з чого почати, як досягти успіху

Проживання в приватному секторі і ведення фермерського господарства — відмінне поєднання для бажаючих відкрити власний бізнес. Для того щоб розводити гусей, необхідно забезпечити їм хороші умови утримання і годівлі, постійно спостерігати за їх розвитком, стежити за станом птиці. Відкрити власну справу на розведенні гусей в домашніх умовах цілком під силу новачкам — простота, невеликі стартові витрати, висока рентабельність робить бізнес привабливим.

Гуси: розведення, утримання та догляд в домашніх умовах

Гусь — перший птах, яку приручила людина. Догляд за ними нескладний, але підприємцю потрібно відповідально підходити до організаційних моментів.

устаткування пташника

Для утримання гусей в домашніх умовах підійде дерев’яна конструкція або сарай, товщина стін при цьому повинна бути більше 3 сантиметрів. Більшу частину свого дня птиці повинні проводити на свіжому повітрі. Вони люблять щипати траву, причому на добу можуть вжити до 2 кілограм зелені. Витрати на кормову базу можна істотно зменшити при наявності пасовища і водойми.

При розрахунку площі пташника відштовхуйтесь від поголів’я птиці. Незважаючи на те що гуси ведуть малорухливий спосіб життя, на одну особину потрібно виділити приблизно 1 м ?. Висота стін не повинна бути менше 1,5 метра, також потрібно зробити прохід в пташнику шириною 2 метри.

Основна вимога при розведенні гусей в домашніх умовах — відсутність вогкості і протягів. Тому перед покупкою поголів’я ретельно огляньте місце змісту, зробивши невеликий ремонт (замазати щілини, утеплити стіни).

Гуси стійкі до похолодань і низьких температур, але їх ноги не повинні замерзати. Для цього слідкуйте за наявністю підстилки з сіна завтовшки близько 30 сантиметрів.

Старі і молоді особини, особливо яким ще не виповнилося 2 тижні, повинні перебувати окремо. Для цього пташник розділіть на дві зони.

Якщо планується племінне розведення, в приміщенні потрібно встановити гнізда для висиджування пташенят. Особливих вимог до їх розміщення не висувається, але бажано відгородити їх один від одного, щоб гуски, висиджує яйця, не бачили сусідок щоб уникнути конфлікту. При визначенні площі ділянки не забувайте про зону для вигулу, включаючи її в розрахунок податку на землю по кадастрової вартості.

Порада: для збільшення несучості птиці потрібно забезпечити тривале перебування на свіжому повітрі, при цьому обладнують спеціальні вольєри. Для розміщення в них пташенятам потрібно менше 1 м? на особину, молодняку ??- 5 м ?, дорослим — не менш 15м ?.

Підбір кормової бази

Раціон харчування при розведенні гусей в домашніх умовах залежить від типу та умов утримання. Годування може бути вологим, сухим і комбінованим. Кормова база складається із зелені, коренеплодів, капусти, гарбузових культур, рибних відходів, сироватки та силосу.

Надмірне споживання зелені може привести до розладу кишечника і, навпаки, багато сухого зернового корму призведе до утрудненого дихання птиці. Щоб уникнути труднощів, багато фермерів ставлять годівниці з зволоженим піском або черепашником.

Як правило, на пасовище гуси і куріпки самі визначають корисну і небезпечну траву. Але іноді вони все-таки можуть отруїтися (наприклад, пасльоновими або болиголовом). В такому випадку хвору особину тримають окремо від стада, забезпечивши їй рясне пиття.

При розведенні гусей в домашніх умовах потрібно враховувати, що в день доросла особина з’їдає приблизно 2 кілограми зелені. Якщо забезпечити доступ до трави початківець фермер не може, потрібно догодовувати птицю до необхідної норми.

Денний раціон:

 1. буряк, картопля — 0,5 кг;
 2. морквина — 100 гр .;
 3. борошно з сіна, труха — 150 гр .;
 4. зернові — не менш 70 гр .;
 5. мінеральний корм — 25 гр.

Такий перелік доповнюється концентрованим кормом.

Розведення гусей як бізнес: з чого почати і як досягти успіху

Розведення гусей в домашніх умовах вигідно тим, що птах має велику тривалість життя в порівнянні з іншими домашніми птахами. І хоча своєю смертю на сучасних фермах вони не вмирають, але даний фактор добре впливає на несучість. Протягом 2-3 років цей показник не знижується, а збільшується на 20%.

Що потрібно для розведення гусей в домашніх умовах?

Вирощування гусей в домашніх умовах дає можливість отримати не тільки м’ясну продукцію, а й субпродукти, пір’я, пух, яйця і органічні добрива, які можна використовувати для вирощування рослин. Дуже цінується гусяча печінка — фуа-гра, вартість якої дуже висока. Багато вирощують в домашніх умовах спеціальні породи гусей заради отримання смачної жирної печінки.

Для відкриття невеликого фермерського господарства знадобиться:

 1. власний або орендований ділянку землі;
 2. місце для утримання гусей;
 3. кормова база;
 4. інкубатор для висиджування яєць.

Так як гусак — водоплавна птиця, бажано наявність водойми поблизу місця їх змісту.

Після закупівлі всіх складових необхідно скласти докладний бізнес-план самому: визначитися з методами реалізації м’яса, реєстрацією бізнесу, чи будуть продаватися субпродукти, пух, яйця. Початківці фермери шукають канали збуту серед сусідів і знайомих. В такому випадку оформляти дозвільні документи немає необхідності.

Припускаючи реалізувати регулярні партії м’яса посередникам або збувати його самостійно на ринку, необхідно зібрати пакет дозвільної документації:

 • ветеринарні книжки;
 • відкриття фермерського господарства або суб’єкта малого бізнесу.

Вищеперелічений список обов’язковий для реалізації м’яса і субпродуктів. Без офіційних документів ринки не приймають продукти на реалізацію.

Розведення гусей в домашніх умовах — бізнес з мінімальними вкладеннями і швидкою окупністю, організувати який під силу навіть підприємцю без досвіду і спеціальних знань. Птахи невибагливі при утриманні та годівлі, швидко адаптуються в новому місці, мають хороший імунітет.

Побудувати бізнес на розведенні гусей в домашніх умовах можна за двома напрямками — реалізація м’яса або племінне розведення. Як правило, більшість фермерських господарств намагаються об’єднати ці напрямки.

Порада: не варто недооцінювати роль бізнес-плану при вирощуванні гусей в домашніх умовах. Будь-який бізнес вимагає аналізу конкуренції, оцінки попиту, розрахунку витрат і термінів окупності.

вибір породи

Прибутковість бізнесу буде залежати від вибору породи. В даному аспекті думки фахівців розходяться, але кожен з них радить початківцям фермерам вирощувати відразу кілька видів для мінімізації ризиків.

Вітчизняні пташники найчастіше розводять у домашніх умовах такі породи:

 • Холмогорская порода — одна з найбільших порід, вага гусака становить 10 кілограм, самки — 8. Несучість гуски варіюється в межах 40 яєць на рік.
 • Велика сіра порода має ущільнене статура, вага дорослого самця складає 8 кілограм, самки — 6. У рік самка відкладає близько 40 яєць.
 • Арзамаська порода проявляє стійкість до температурних перепадів, відрізняється стійким імунітетом, відмінними смаковими якостями м’яса і порівняно невеликою вагою (до 7 кілограм);
 • Легарт — м’ясна порода бройлерів, дуже вигідна в змісті, так як вживає на 20% менше корму, ніж звичайні гуси. При цьому інтенсивно набирає вагу — в 2 місяці пташеня важить близько 6 кілограм.
 • Тулузька порода — порода, яку розводять для отримання ніжної печінки фуа-гра. Гуси дуже жирні, важать 10-12 кілограмів.
 • Кубанські гуси — легкий, рухливий і галасливий тип, вага дорослої особини не перевищує 5-6 кілограм. При цьому рівень несучості один з найбільших — 90 штук в рік.
 • Лінда — порода м’ясної спрямованості. В середньому гусак важить 12 кілограм, гуска — 10.

Налагодження каналів збуту

Знайти посередника (перекупника) просто в сільській місцевості. Можна налагодити канали збуту через ресторани, магазини, фермерські ринки, супермаркети і заклади громадського харчування.

Багато починаючі підприємці здійснюють продаж через інтернет. Для цього не обов’язково витрачати гроші на створення дорогого сайту. Можна розмістити оголошення на безкоштовних дошках оголошень і збувати невеликі партії (від 10 тушок в одні руки).

Рекомендації по вирощуванню гусей

Незважаючи на простоту вирощування гусей в домашніх умовах, підприємців-початківців можуть чекати деякі труднощі. Більшість з них полягають в поширенні захворювань. Щоб такого не сталося, потрібно стежити за чистотою в приміщенні і вольєрі, провітрювати місце, де утримується птиця. Досвідчені фермери радять:

 1. купувати пташенят тільки в перевірених авторитетних фермерських господарствах;
 2. для розведення великої кількості гусей (від 500) в домашніх умовах важливо зареєструватися в усіх контролюючих органах, відкрити ІП або ТОВ;
 3. щоб знизити витрати на покупку молодняка, потрібно залишити певну кількість птиці на розлучення;
 4. пташник потрібно ретельно обробляти і дезінфікувати для уникнення захворювань;
 5. на другий день гусенята дають слабкий розчин марганцівки з глюкозою для загального зміцнення;
 6. перші два місяці необхідно пташенятам давати препарати для підвищення імунітету — биовит, кормогризин і ін.

Одна самка може виростити виводок з 20-25 пташенят

Розведення гусей як бізнес: вигідно чи ні?

Як і при розведенні осетрових, вирощування гусей в домашніх умовах має ґрунтуватися на грамотному бізнес-плані. Склавши правильно фінансовий розділ і вибравши оптимальні шляхи годівлі та утримання, починаючий підприємець може швидко вийти на точку беззбитковості і подбати про розширення бізнесу.

Розглянемо приблизні витрати на вирощування 500 голів гусей в домашніх умовах:

 • обладнання приміщення — 150000 рублів;
 • покупка пташенят — 50000 рублів;
 • придбання сіна — 30000 рублів;
 • покупка кормової бази (комбікорми) — 60000 рублів;
 • оформлення дозвільної документації — 10000 рублів;
 • покупка обладнання (інкубатор, брудер — майбутнє житло пташенят) — 50000 рублів.

Можна заощадити на обладнанні і виводити потомство за допомогою квочки. До загальних витрат потрібно додати витрати на непередбачені витрати (наприклад, щеплення, ветеринарне обслуговування, транспортування).

Товарної ваги — близько 8 кілограм, — птах досягає на 12-16 тижні (в залежності від породи і інтенсивності годування). Середня ціна по ринку -850 рублів за тушку. Реалізувавши 500 тушок по 8 кілограм, можна отримати 425 тис. Руб. (850 руб. Х 500 шт.). Насправді, починаючий підприємець в перший рік роботи може розраховувати на дохід розміром 350-400 тис. Руб. (Частина поголів’я залишиться на племінне розведення, можлива смертність, тривале налагодження каналів збуту, оптові поставки, що знижує ціну і ін.). Навіть при таких песимістичних прогнозах в перший рік роботи можна окупити вкладені інвестиції і частина прибутку були інвестовані на розширення бізнесу або введення додаткових джерел прибутку (наприклад, розведення риби в штучних водоймах).

Продавати можна не тільки м’ясо — але і перо, пух, субпродукти, яйця, що збільшить дохід. Перевага розведення гусей в домашніх умовах полягає в його безвідходності. Навіть послід продають в якості органічних добрив.

Розведення гусей в домашніх умовах — бізнес, який заслуговує на увагу вітчизняних підприємців. Його актуальність зростає в кризу, коли тільки на продукти харчування не знижується попит. Для відкриття невеликої ферми достатньо власного або орендованої земельної ділянки, обладнаного приміщення і кормової бази. Стартові інвестиції, вкладені в бізнес, при грамотній організації окупають себе вже в перший рік роботи і дають можливість збільшити масштабність проекту.

Відео: розведення гусей

Збережіть статтю в 2 кліка:

Ссылка на основную публикацию