Розведення черв’яків в домашніх умовах як бізнес, відгуки

актуальність бізнесу

Розведення черв’яків в домашніх умовах складно назвати популярним видом бізнесу. Але низький поріг входження, простота вирощування та догляду, а також наявність різних джерел збуту говорить про перспективність організації верміферми (місця, де вирощують черв’яків).

Заробляти на розведенні черв’яків в домашніх умовах можна різними шляхами організації бізнесу:

 1. Продаж через власні роздрібні точки для риболовлі. Не кожному рибалці подобається колупати в землі в пошуках дощових черв’яків, до того ж на сьогодні знайти їх достатня кількість не так просто. Багато просто набувають наживку в спеціальних точках. Одна особина сьогодні стоїть 1-3 рубля, а для повноцінної риболовлі потрібно мінімум 30 черв’яків.
 2. Реалізація птицеводческим і рибницьким фермам, зоомагазинам для підгодівлі. У риб і птахів живий корм повинен обов’язково бути присутнім у раціоні. Дощові черв’яки мають велику поживну цінність. Тому фермери, наприклад, ті, які займаються розведенням індоуток в домашніх умовах, постійно закуповують черв’яків як корм, більш того — з ними можна домовитися про періодичну поставку.
 3. Продаж маточного поголів’я для тих, хто хоче розводити хробаків в домашніх умовах.
 4. Виробництво біогумусу, який можна отримати в результаті життєдіяльності черв’яків. Біогумус — цінне органічне добриво, краще харчування для будь-яких рослин. Купівля біогумусу цікава і простим дачникам, і великим землевласникам, фермерам, тим, хто шукає ідеї прибуткового бізнесу з малими вкладеннями. Збирати біогумус можна кожні 4-6 тижнів.
 5. Продаж фармацевтичним компаніям для виробництва медикаментів.
 6. Виробництво і реалізація вермічая. Черв’ячний чай (вермічай) — продукт життєдіяльності черв’яків, являє собою унікальний висококонцентрований біогумат. Підвищує врожайність культур, надає на них захисну дію.

Як розводити хробаків для риболовлі в домашніх умовах

Для кого-то рибалка — це хобі, для кого-то — можливість заробити. Особливо заповзятливі організують бізнес на розведенні черв’яків в домашніх умовах. На сьогодні оптове розведення не задовольняє попит на наживку для риболовлі в будь-якому регіоні Росії.

технологія вирощування

Вирощувати дощових, земляних або гнойових черв’яків нескладно і прибутково, не потрібно великих інвестицій, і можна почати з невеликих оборотів, продаючи їх для риболовлі своїм друзям, знайомим. На старті досить знати порядок відкриття ІП та оформити дозвільні документи.

Основні етапи вирощування дощових черв’яків в домашніх умовах:

 1. приготування місця для утримання;
 2. покупка поголів’я, яке повинно складатися з дорослих особин, мальків і коконів;
 3. висадка в грунт в підготовленому «будинку»;
 4. черв’яки розмножуються, переробляють компост, виділяючи в процесі своєї життєдіяльності корисні речовини;
 5. забір матеріалу для реалізації: дорослих особин; верхній шар біогумусу; черв’ячного чаю.
 6. Додавання компосту з поживними речовинами для початку нового циклу вирощування.

підготовка приміщення

Для прибуткового розведення черв’яків в домашніх умовах основне завдання — створити комфортні умови для їх розмноження. Це має бути спокійне місце без шуму і вібрацій.

При створенні місця для їх утримання недостатньо просто засипати землю в ящик і запустити туди маткову сім’ю. Приготувати грунт, в якій будуть жити дощові черв’яки, потрібно за спеціальною методикою, яка передбачає поділ на три частини:

 1. у верхній частині знаходиться зона для харчування, яка повинна бути збагачена органікою;
 2. в середині мешкають дощові черв’яки;
 3. в нижній частині в процесі життєдіяльності будуть накопичуватися продукти переробки — цінний біогумус і черв’ячний чай.

Швидкість розмноження багато в чому буде залежати від температурного режиму. Різкі перепади можуть призводити до смертності. Допустима температура повітря для розведення черв’яків в домашніх умовах становить +15 — + 25 ° С.

Порада: дощові черв’яки розмножуються дуже швидко, тому рекомендується підготувати резервні ящики для їх пересадки.

Купівля обладнання

Верміферма в домашніх умовах як бізнес передбачає придбання мінімального комплекту обладнання та інвентарю:

 • вимірювач параметрів ґрунту;
 • термометр для вимірювання температури повітря;
 • сито;
 • ваги;
 • лопата, совок;
 • ящики, стелажі;
 • відра і ін.

Як видно, високотехнологічного обладнання не потрібно. Варто задуматися, якщо ви шукайте ідею для бізнесу без вкладень, аналізуєте варіанти і задається питанням: вигідно чи ні розведення індиків?

Підготовка розсадника — місця вирощування черв’яків

Для вирощування черв’яків в домашніх умовах прийнято використовувати кілька видів тари:

 • Коробка з дерева. Її збивають з дощок товщиною від 2,5 сантиметрів. Рекомендовані параметри: довжина — 2 метри, ширина — 1 метр і висота — 0,5 метрів. Накривають коробку фанерною кришкою. Встановити її потрібно з невеликим ухилом і отвором, під яке потрібно розташувати піддон для збору черв’ячного чаю.
 • Старий холодильник. Конструкцію встановлюють дверцятами вгору під невеликим ухилом. Всі полки і ящики такого холодильника викидаються. У стінах і дверях необхідні невеликі отвори для вентиляції.
 • Коробка з картону. Відмінний і найпростіший варіант для початківців. Рекомендований розмір — 40х30 сантиметрів. Така тара пропускає повітря, дуже проста у використанні, до того ж дощові черв’яки харчуються шматочками картону. Після того, як одна з коробок відволожилася і стала дуже тонкою, вміст пересипте в нову.
 • Пластикова коробка. Розміри можуть бути будь-якими, головне — забезпечити доступ повітря, щоб дощовий черв’як не задихнувся. Для цього в кришці і стінках потрібно виконати отвори, а також прорізи внизу для збору вермічая.
 • Спеціалізований Вермікомпостери. Пристрій для вирощування черв’яків і переробки органічних відходів. Його вартість починається від 12 тис. Руб. Дуже зручне пристосування для розведення черв’яків в домашніх умовах.

Але на практиці навіть досвідчені підприємці використовують саморобні ємності для вирощування. Як бачимо, для організації місця не потрібні великі витрати. Більш дорогий варіант — кролівництво.

Вермікомпостери

вибір грунту

Від вибору грунту залежить багато чинників — особливості життєдіяльності черв’яків, швидкість їх розмноження. Тому до підготовки грунту потрібно поставитися з особливою ретельністю:

 • півкоробки для розведення дощових черв’яків в домашніх умовах заповніть перегноєм, можна додати шматочки подрібненого картону;
 • суміш повинна бути вологою на 70-80%, причому цей рівень потрібно підтримувати постійно на протязі всього процесу життєдіяльності;
 • через пару діб в підготовленої ємності зробіть поглиблення і помістіть сім’ю черв’яків з грунтом, в якому вони жили до цього;
 • землю вирівняйте і накрийте картонній кришкою;
 • через пару днів після адаптації можна додавати корм.

Постійно перевіряйте рівень кислотності за допомогою спеціального приладу. Допустимий рівень — 6,5-7,5 рН.

Порада: якщо кислотність з кожним днем ??знижується, її можна підвищити, додавши в грунт тирсу або бадилля рослин. Якщо, навпаки, рівень кислотності зростає, її потрібно знизити за допомогою крейди, вапняку або подрібненої шкаралупи курячого яйця.

Періодично оглядайте свою верміферму, кілька загиблих особин — сигнал до тривоги, який може свідчити те, що надані умови на влаштовують дощових черв’яків.

Підготовка кормової бази

Кожен вид черв’яків має свої особливості до підбору кормів. Але існують загальні правила, яких слід дотримуватися. Дощові черв’яки живляться різними відходами, гнилими або відмерлими надлишками органіки.

Не рекомендується давати їм наступне:

 • цитрусові;
 • м’ясні лишки;
 • нерозбавлений кефір;
 • великі неподрібнене очищення овочів і фруктів, шкірка або огризки (перед застосуванням потрібно подрібнити);
 • свіжий гній (так як він виділяє тепло, може підвищити температуру ґрунту до 70 ° С).

Чим можна годувати:

 • подрібнені очищення — залишки картоплі, капустяне листя, шкірка бананів;
 • варені овочі або фрукти;
 • харчові відходи;
 • хлібні крихти;
 • вода, якої обполоскали банку з-під молочних продуктів;
 • залишки кави, чайна заварка;
 • солома, трава;
 • гній, який вже перебродив і не підігріє ґрунт.

Вводити корм потрібно після того, як залишки старого повністю з’їдені. Гордовите кількість призведе до підвищення кислотності.

Каліфорнійські черв’яки: розведення в домашніх умовах

Каліфорнійські черв’яки — результат селекції американських вчених. Їх почали вирощувати ще з 1959 року. У рік з однієї особини можна виростити близько 500 штук, але для цього потрібні оптимальні умови утримання.

Червоні Каліфорнійські черв’яки істотно відрізняються від своїх «диких» родичів:

 1. всеїдність;
 2. ненажерливість, що призводить до швидкої переробки відходів;
 3. висока швидкість розмноження;
 4. невибагливість.

Каліфорнійський черв’як харчується будь-якими органічними відходами. Під час покупки даного виду уважно огляньте пропоноване — дорослі особини повинні бути рухливими, мати червоне забарвлення.

Повноцінне маточне поголів’я складається з 1,5 тис. Особин. Годують Каліфорнійських черв’яків полеглими листям, овочевими очищеннями, картоном, папером, соломою, пташиним послідом і гноєм.

Основні рекомендації по розведенню Каліфорнійських черв’яків в домашніх умовах:

 1. Поливати грунт не можна водою, яка містить хлор, так як він є справжньою отрутою для Каліфорнійського черв’яка. Тому краще брати дощову воду. Якщо вода хлорована, її потрібно настояти протягом трьох діб — за цей час шкідливий хлор випарується.
 2. Не можна удобрювати грунт свіжим непереброженним гноєм або старим послідом (якому більше трьох років);
 3. Органічні відходи з’єднати в купи, через 1-3 місяці вони перегниває.

Починати розведення Каліфорнійських черв’яків в домашніх умовах як бізнес краще в теплу пору року. На 1 м? заселяють 3 сім’ї, через два місяці можна вибирати черв’яків. Робити це потрібно в такий спосіб: не годувати їх 2-3 дня, потім верхній шар посипати свіжим компостом розміром до 10 сантиметрів. Через день верхній шар можна знімати. Як правило, нагорі виявляється 60-80% всіх особин, внизу залишається тільки молодь і кокони.

Каліфорнійський черв’як

Де купити Каліфорнійських черв’яків

Маточне поголів’я Каліфорнійських черв’яків являє собою:

 1. Дорослі особини — 15-20%;
 2. Мальки — 65-75%;
 3. Кокони 10-15%.

Простіше і дешевше купити червоного Каліфорнійського хробака в інтернеті. Дощок оголошень і сайтів таких компаній дуже багато. Зробіть замовлення, і вам буде сформульований запас маточного поголів’я, який поміщається в картонну коробку. І дорослі особини, і мальки відмінно переносять таку транспортування, також в коробку вкладається запас корму на 10 днів.

Також придбати даний вид можна на верміфермах, підсобних господарствах. Вартість одного ящика з 20000 особин варіюється в межах 3-4 тис. Руб.

Якщо стартові витрати на організацію верміферми здаються для вас непідйомними, поцікавтеся державними програмами щодо отримання субсидій малого бізнесу.

Відео: розведення Каліфорнійських черв’яків

Розведення черв’яків Старатель в домашніх умовах

Старатель відрізняється від дощових черв’яків більш високою активністю і швидкістю переробки кормової бази. Від 1 тонни субстрату вдається отримати за допомогою старателя близько 600 кілограм біогумусу. Приріст біомаси складає близько 10 кілограм.

Тривалість життя старателів близько 15 років. Розмножуватися він починає через 90 днів своєї життєдіяльності і робить це щотижня. Старатель бисексуален (гермафродит), розмножується в результаті перехресного запліднення. В результаті від кожної молодої особи народжується від 3 до 15 черв’яків за раз через 2-3 тижні (залежить від якості субстрату і температурного режиму).

Перед покупкою старателів підготуйте місце для його змісту. Це можуть бути ящики від 0,5 до 1 м? місткістю з висотою бортика 35-40 сантиметрів.

Для того щоб виростити старателів в домашніх умовах, можна обладнати гараж, сарай або невелику опалювальну в холодну пору року прибудову. Температурний режим повинен скласти 16-24 ° С. Вартість старателів не відрізняється від ціни Каліфорнійського хробака і становить 3-4 тис. Руб. за 20000 особин.

Здійснення продажів черв’яків

Для успішної реалізації бізнес проекту з розведення черв’яків в домашніх умовах, важливо налагодити канали збуту. Поцікавтеся в будь-якому магазині, де представлена ??продукція для риболовлі, звідки вони закуповують черв’яків. Більшість з них замовляє їх з іншого регіону і змушена переплачувати за транспортування. У Росії всього кілька регіонів, у яких налагоджений бізнес з розведення черв’яків (Московська і Свердловська області).

Щорічний оборот реалізації Каліфорнійських черв’яків, старателі і інших видів становить приблизно 600 тис. Руб.

Здійснювати продажу можна:

 • шляхом відкриття власної роздрібної точки;
 • через укладання довгострокового контракту на періодичні поставки в магазині, де представлена ??продукція для риболовлі;
 • в інтернеті, розмістивши оголошення на дошці бізнес-оголошень.

Біогумус ви можете продавати підсобним господарським фермам. Наприклад, продукція може зацікавити володарів перепелиній ферми.

Розведення черв’яків як бізнес: відгуки

Миколай:
Не знаю як зараз, але пам’ятаю зародження цього бізнесу в 90-е: з грошима тоді було туго у всіх, і наш трудовик з ПТУ організував таку ферму в підсобці самого училища (директор це знав, але закривав очі). Ми всі ходили туди як на екскурсію. Не знаю, який його оборот тоді був, але до зарплати у нього займав весь колектив. Він постійно возився з черв’яками, робив правильні ухили, температуру вимірював. Правда, раз йому порадили шкаралупу в грунт додати — він так і зробив, але не знав, що її потрібно подрібнювати. У підсумку більшість з черв’яків просто різалися, тоді не було інтернету з корисною інформацією та відгуками. У будь-якому випадку саме на черв’яків він розкрутився, зараз це успішний бізнесмен.

Антон:
Я б не сказав, що прям попит на черв’яків величезний, як деякі в відгуках пишуть. Правда, в літні дні він зростає суттєво. Я не тільки черв’яків розводжу, ще є точка з продажу товарів для риболовлі — там черв’яків і продаю.

Максим:
Я розводжу черв’яків в підвалі свого будинку. Спочатку продавав їх в торговому наметі біля в’їзду до платного озеру для риболовлі, зараз вже постійне коло клієнтів є — самі до мене заїжджають. В результаті отримую непогану надбавку до пенсії.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Для розведення черв’яків в домашніх умовах в якості бізнесу не потрібні великі стартові інвестиції або наявність досвіду. Купивши кілька тисяч черв’яків, витратившись на кормову базу і обладнання для міні-ферми, вже через рік можна в рази збільшити виробництво. В середньому дохід маленьких верміферм в Росії становить близько 30-180 тис. Руб. за місяць. Таку цифру можна збільшити вдвічі, якщо грамотно поставитися до процесу планування, забезпечити належний догляд і налагодити регулярні канали збуту.

Ссылка на основную публикацию