Розрахунок середнього заробітку для відпускних

Якщо ви подаєте заяву на відпустку, то повинні знати, що згідно із законом після відпрацьованих 12 місяців ви маєте право на 28 днів оплачуваної відпустки (з виключенням вихідних та святкових днів). Бухгалтер при нарахуванні відпускних повинен враховувати середній денний заробіток, для розрахунку якого беруться заробітна плата, надбавки і премії, інші додаткові виплати.

 

Порядок надання відпустки і нарахування відпускних регламентуються статтями ТК РФ, а також локальними нормативними актами підприємства або колективними договорами.

У яких випадках потрібно здійснювати розрахунок відпускних?

Розрахунок відпускних виконується досить часто, так як право на оплачувану відпустку до 28 днів має кожен працівник, який відпрацював на підприємстві півроку (відповідно до ст. 115 Трудового Кодексу Російської Федерації). Якщо робота пов’язана зі шкідливими і небезпечними умовами праці (а також у випадках ненормованого робочого дня і в інших випадках, передбачених поточним російським законодавством), працівникові може бути покладено додаткову відпустку. Додаткові відпустки також можуть надаватися за ініціативою роботодавця, якщо посилатися на порядок і умови їх надання в трудових договорах або локальних нормативних актах (ЛНА). У ЛНА підприємства повинно бути прописано, як розрахувати відпускні при звільненні працівника, а також порядок розрахунку при звільненні за власним бажанням.

Порядок розрахунку середнього заробітку для нарахування відпускних

Для розрахунку відпускних, які працівникові потрібно порахувати перед тим, як він піде у відпустку, в 2017 році бухгалтер повинен врахувати тривалість розрахункового періоду і заробіток співробітника за цей період. Порядок розрахунку відпускних у 2017 році описаний в Положенні №922 (Положення про особливості порядку обчислення середньої заробітної плати, прийняте Урядом РФ 24.12.2007 р).

Формули розрахунку:

  • Сума відпускних = Середній денний заробіток * кількість днів відпустки.
  • Середній денний заробіток = Заробіток за весь період розрахунку / (12 / 29,3), де 29,3 — це середньомісячна кількість календарних днів.

приклад:

Іван Петров працює на підприємстві з 01 травня 2015 року. На початку березня 2016 він пише заяву на відпустку на 14 календарних днів. Така відпустка покладено йому відповідно до умов трудового договору. В такому випадку розрахунковий період становить 10 місяців. При щомісячної заробітної плати з доплатами в розмірі 40 000 рублів загальна сума заробітку за весь розрахунковий період становила 400 000 рублей.

Протягом відпрацьованого періоду Петров хворів 11 днів в червні і 20 днів був у відрядженні в вересні, відповідно, ці місяці є неповними. Дні, що залишилися (червня — 19 днів, вересня — 10 днів) при розрахунку відпускних вони будуть враховуватися в такий спосіб: (29,3 * 19/30) = 18,5 і (29,3 * 10/30) = 9,8.

Таким чином, його середній денний заробіток буде розраховуватися за формулою: 400 000 / (29,3 * 8 міс. + 18,5 днів + 9,8 днів) = 1522,65 рублів.

Відпускні за 14 днів = 21 308 рублів.

Порада: право на перший щорічну відпустку ви можете отримати вже після відпрацьованих шести місяців безперервної роботи, а також в деяких випадках авансом. Відпустка авансом можуть надати для працівників, які не досягли 18-річного віку, у зв’язку з вагітністю та пологами, при усиновленні дітей віком до 3 місяців і т.д.

Деякі особливості розрахунку відпускних у 2017 році

Особливості розрахунку середньої заробітної плати для нарахування відпускних:

  • Визначається розрахунковий період (зазвичай це 12 місяців, якщо локальними нормативними актами не передбачені інші умови). Після цього розраховується вся сума, яка була зароблена працівником за цей період, і ділиться на кількість відпрацьованих днів. Отримана сума є середньою за день, і її потрібно потім помножити на кількість днів відпустки (28 + додаткові дні, якщо передбачені). При такому підрахунку також враховуються вихідні та святкові дні.
  • Якщо співробітник відпрацював менше 12 місяців, але відповідно до трудового договору йому вже покладено відпустку, за розрахунковий період береться строк, обумовлений у договорі.
  • При розрахунку середнього заробітку для нарахування відпускних, згідно з Положенням №922, потрібно виключати деякі періоди. Це перебування у відрядженні, на лікарняному, отримання соціальної допомоги з-за непрацездатності з вини підприємства, догляд за дитиною-інвалідом та ін.
  • Середній заробіток у 2017 році розраховується з урахуванням всіх виплат, які співробітник отримував за свою роботу — включаючи заробітну плату, премії, надбавки, додаткову оплату за переробку або в зв’язку з шкідливими або важкими умовами праці, роботу в святкові і вихідні дні, понаднормово. Але в такий заробіток не включаються виплати соціального характеру (наприклад, матеріальна допомога).
  • Розрахунок відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами здійснюється по-іншому і регламентується ФЗ №255-ФЗ від 29.12.2006 р «Про обов’язкове соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності та у зв’язку з материнством».

Порада: відповідно до Трудового Кодексу Російської Федерації працівник є застрахованою особою системи соціального страхування, що дає йому право отримати оплату лікарняного листа і після звільнення. Для такої виплати роботодавцю потрібно надати лікарняний лист протягом 30 днів після звільнення, і протягом 10 робочих днів роботодавець зобов’язаний призначити дату виплати такої допомоги. При розрахунку суми виплати враховується страховий стаж для розрахунку лікарняного листа — період роботи за трудовим договором, на муніципальну службу або в якості індивідуального підприємця.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Розрахунок відпускних у 2017 році здійснюється дуже просто. Потрібно врахувати розрахунковий період, виключаючи поїздки у відрядження, лікарняні та інші випадки. При розрахунку середнього заробітку враховується заробітна плата з надбавками і преміями, але без виплат матеріальної допомоги. Середній заробіток потім множиться на дні відпустки, що надається (14, 28).

Ссылка на основную публикацию